Nejlepší sněhové řetězy

Jaké nejvhodnější pneumatiky na léto, na zimu, do terénu ? Jaké nejvhodnější ET disků ? Jaké jsou nejlepší řetězy ? To vyřešíme v této sekci
Odpovědět
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19114
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od hamoun »

ok, nebudu stresovat a budu doufat, ze kdyz nasnezi, zvladnu tech 160km po okreskach a serpentinach s retezama na jedne naprave :)
clovek musi asi opatrne no ...
(pred 3mi? tydny tam napadlo 110cm behem vikendu .. snad se to nebude opakovat (cesta pres Livigno, Bormio jeste kousek dale .... :) ) :D )
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3138
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od Albi »

jezdit do Alp, o 2 sadách bych uvažoval ... jedné třeba levnější ...

napadá mne, pokud platí že se Subaru člověk zapadne tam, kam se pro něj pak nikdo nedostane ... tak se řetězy si to člověk pojistí :845:
Subaru Legacy 2.5 MT sedan '2004 | Kawasaki ZR-7S '2002 | Agados VZ-26 '2009 | Author A-RAY Plus '2008
EX: Subaru Legacy 2.2 MT kombi '1991 | Toyota Tercel 4WD kombi '1986 | Dacia 1310 TX sedan '1989
Giorgio77
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 117
Registrován: ned čer 03, 2012 10:05 am
Bydliště: Praha, Železné hory

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od Giorgio77 »

K tomu Livignu před třemi týdny můžu říci svoje, protože jsem tam zrovna jel... Skutečně můj největší motoristický zážitek, když skoro od konce Zernezu až k tunelu u Livigna stála v kopcích kolona hrabajících aut... skoro v půlmetrové závěji a já v závěsu s nějakým Bělorusem ( v Range Roveru) jel asi 6 km protisměrem a všechny předjížděl... Neskutečný Subaru zážitek! :D
Subaru Outback diesel! Comfort MY2012
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od HonzaCZ »

Jde o to, jak zapadneš... když to hodíš na břicho, tak ti nepomůže ani tucet řetězů :-)

Já je vybíral tak, aby byly jednoduše montovatelný a demontovatelný, a člověk se o ně po nasazení nemusel starat.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2718
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od zhor »

hamoun píše: jak pak auto treba brzdi? kdyz jsou retezy vzadu?
Ja mam za to, ze je to aji v zakone zakazany pouzit retezy pouze na zadni napravu. To auto se pak neda ridit a pri brzdeni je to stejny jako, kdybys brzdil jenom rucni brzdou. U predokolek je to jasny, ctyrkolka musi mit na predni naprave nebo na vsech 4 a zadokolka na vsech 4 nebo vubec.

Pouziti do krize zavisi na aute, musel by se dat uzavrit diferak, mozna by si s tim poradila i stabilazacni elektronika. Z hlediska zakona je to zakazane, protoze zakon uklada stejne obuti na naprave.

Na zadokolku dat retezy pouze na zadek je dobry tak na vyjeti pri zapadnuti, pripadne prekonani velmi kratkeho (treba 50m) useku do kopce, kde vim ze dal uz projedu bez retezu a ze nikoho neohrozim takovou jizdou. Z kopce je to nesmysl, to auto by nebrzdilo, nezatocilo.
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od HonzaCZ »

zhor: To je dost nesmysl. Použití na zadní nápravu je u aut se zadním pohonem úplně normální. A u BMW si nejsem jistý typem použitých pohonů, ale některé předek pouze připojují a zadek je napevno, takže tam to dává taky smysl více.

V zákoně nic takovýho zakázaný není, případně pokud se pletu, tak mi ukaž, v jakém zákoně je to napsané.

Nechápu, proč by se auto s řetězy na zadní nápravě nemělo dát řídit? Bude řídit a brzdit úplně stejně, jako bez řetězů... řetězy jsou zejména pro zlepšení trakce. A brzdění ruční brzdou do toho nepleť - to se s účinností provozních zadních brzd nedá srovnávat. Dávat řetězy na nehnanou nápravu je pak totální nesmysl.

Vysvětli, prosím, proč by auto se zadním pohonem a řetězy na zadní nápravě zatáčelo a brzdilo hůř, než auto se zadním pohonem bez řetězů?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2718
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od zhor »

Se zakonem mas pravdu, hledal jsem a zadne takove omezeni tam neni :bp: Jedine omezeni je maximalni rychlost 50kmh. Vsak jsem lisacky uvedl, ze se domnivam ;)

Co se tyka pouziti retezu, tak urcite bude rozdil v pouziti v hlubokem snehu a nebo na ledu. Retezy maji za ukol zvysit prilnavost pneumatik a pokud ji zvysis pouze na zadni naprave, tak ta predni bude hur reagovat (zatacet, brzdit) Zadni naprava bude drzet smer a predni bude klouzat.

Zadohrab jsem nikdy nemel a na retezech jsem jel jenom s predohrabem bez ABS. Pri jizde na zledovatele ceste drzel predek stopu docela pekne a zadek pomerne hodne lital. Ale je pravda ze elektronika toho dneska dokaze udelat dost (ABS, ESP...).

Retezy pouze na nehnanou predni napravu ma smysl pri konkretni situaci, kdybych mel sjet zledovatelou cestu z kopce dolu. V jinych pripadech je to samozrejme nesmysl. Pouziti retezu na nepohanena kola by melo zlepsit stabilitu jizdy a ovladetelnost, i u predohrabu i zadohrabu.
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od HonzaCZ »

No "zvýšit přilnavost pneumatik" je celkem nešťastně řečené, ale zřejmě si rozumíme :-)

Nemyslím si, že by to ty zadní kola tolik vedly, že by to zhoršilo chování přední nápravy. Možná v případě uzavřené mechanické uzávěrky diferáku, ale jinak si to vážně nemyslím. Já jsem jezdil se zadokolkou po sněhu, párkrát i s řetězy a rozhodně jsem byl rád, že tam byly a zhoršené chování přední nápravy jsem rozhodně nepozoroval. Ono i ty zadní kola brzděj a když se kloužeš po ledu, tak to může být rozdíl mezi absolvováním a neabsolvováním návštěvy pangejtu.

Dávat řetězy na nehnanou nápravu bych se bál, ale třeba by to k něčemu bylo... Nevím... Zrovna při sjíždění toho kopce bych se bál, aby se mi to kolem těch předních kol neotočilo... naopak bych čekal, že lepší bude, abych "visel" za zadní kola a tím měl vyšší směrovou stabilitu... Bavíme se samozřejmě o nízkých rychlostech...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49179
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od VDC »

Dávat řetězy na nehnanou nápravu je úplná kravina. :-) To nepomůže ničemu. Odvalovani ve sněhu bude horší než bez nich a na ledě to o moc míň klouzat taky nebude. Takže řetězy vždy na přední nápravu je-li hnaná.


[Příspěvek odeslán z GT-S6500 pomocí aplikace Tapatalk] Obrázek
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
zaba
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 102
Registrován: pát úno 15, 2013 8:59 am
Jméno a příjmení: Radek Koutný

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od zaba »

Já jsem pořídil na Lego toto: http://www.sportobchod.cz/snehove-retez ... -9-065.htm
Byly drahé (4.300,-) a zatím nevím jak hrabou... Ale jsou nejlepší, bo je obuje aj moje polovička! :-D

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
Subaru Legacy Combi 2.0 R AT, r.v.06
ex. Subaru Legacy Combi 2.0 R r.v.07
ex. Subaru Legacy Combi 2.0 R Vialle, r.v.07
ex. Subaru Legacy Combi 2.2 GL, r.v.92
Uživatelský avatar
bonboniera
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 797
Registrován: sob srp 15, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vit Pochman

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od bonboniera »

jen pro zajimavost z Norska - vždycky je mi celkem lito kamionaku, co tady v horach nandavaji retezy, musí jich dat sedm... :845:
http://www.vegvesen.no/_attachment/6042 ... sel%29.pdf
na popelářskou scanii davam akorát dva, mam povinne v aute i treti na predni kolo kvůli rizeni, ovšem nejakej sestej smysl mi říká, ze pokud uz je to i na retez na predku, uz je situace vazna a radeji neriskuju a volam na firmu, ze tam a tam proste kvůli par popelnicim nejedu.
Kolega, co taha naves Bergen - Oslo a ma celkovou hmotnost maximálních povolenych 52 tun pouziva navíc retezy o prumeru 9 milimetru, to uz je solidni posilovna. Ja mam retezy 6 mm.
Subaru Outback 3.0R, 5AT, 2009
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24328
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od sima »

Staré řetězy už na mé pneu nenarvu.Chci koupit hlavně skrz náledí aspoň jedny na přední nápravu.Levnější už jsem nenašel,vím,že jsou to obyč,nasazování chce trpělivost.Mě by jen stačilo,kdyby případně vydržely nějaké to vyjímečné použití.Kdyby je někdo měl,dík za zkušenost.
http://4allshop.cz/3-autodoplnky/10-sne ... bag-detail
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
CoZmo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1678
Registrován: ned říj 25, 2009 10:23 pm

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od CoZmo »

nacože potřebuješ řetězy, když máš subaru? To jako pro ty ostatní auta ze sbírky?
čím víc bahna, tím víc Subaru

aneb In mud we trust!

Subaru Outback 3.6 H6 MY19 BS Premium - Canada
Subaru Outback 3.0 H6 MY05
ex Subaru Legacy 2,2 MY92
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24328
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od sima »

Tož to jako no coment Cozmo :1774: 8) Zažil jsem situace,kdy ti nepomůže ani 8x8...jedině řetězy ti jsou ještě schopny být jakous takous berličkou na opravdovém ledě v kopečku či nedej bože z kopečka,když už tam člověk do toho vjede.To ti pak dělá nejen prdelka takhle,ale přímo táááákhle,proto navždy už jen velký :783:
Ostatně přečti si,proč si je kupují i zdejší subaráci,kteří s autem nejezdí jen ve městě či po udržovaných sypaných cestách.Jo mám navíc ještě pneu s hroty,ty jsou ověřené na kluzku,či náledí,opravdu zabírají tam kde si už běžná pneu neškrtne,či to auto prostě aspoň dokáže ještě nějak zastavit.Ale teprve po nasazení řetězů jsem byl schopen něco vůbec dělat,tj.sjíždět pár metrů nekonečně dlouho.Hnus,viděl jsem se roztřískaný,dík za ty řetězy!
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší sněhové řetězy

Příspěvek od HonzaCZ »

Zrovna opovrhovat řetězy na jakymkoliv autě považuju za zbytečnou aroganci. Ono Subaru hodně vyjede, ale s kopce to je stejný, jako každý jiný auto *). Já je na zimu dávám do kufru a vozím, i když sotva vypadnu z města. Mám teda slušný - Pewag Servo sport RSS 73 - a beru je jako poslední záchranu, když se člověk doklouzá někde ke kraji a je rád, že zastavil, tak nahodí a může pokračovat v jízdě. Případně jsou situace, kdy je můžeš nahodit i preventivně.

*) Ano, samozřejmě symetrical AWD může trochu pomoci, že kola nemají tendenci se blokovat, jako na nehnaných nápravách, ale fyzika je fyzika. Hmotnost, adheze, setrvačnost... všechno stejný.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Pneumatiky, Disky, Řetězy“