Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

V této části bychom měli diskutovat o technických problémech, které nelze zařadit do konkrétní kategorie
Uživatelský avatar
MaSlo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 913
Registrován: sob pro 25, 2010 2:36 pm
Jméno a příjmení: Martin Slováček
Bydliště: Okolo Vsetína

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od MaSlo »

Tak za mě asi vyřešeno, i když nevím, na jak dlouho. Půjčil jsem si od kolegy endoskopickou kameru, že se na to dírou pro vidličku podívám a pokud možno i namažu.

Mazivo jsem nakonec dostal k čepu vidličky (pro jistotu ještě jednou) a k jedné ze dvou pružinek ložiska (k druhému jsem se neměl šanci dostat). Použil jsem bílou vazelínu ve spreji + prodlužovací bužírku + vodicí drát. V téhle sestavě je dávkování problematické a taky že jo - prskl jsem trochu vazelíny na přítlačák. Ale od lamely je to myslím ještě dost daleko :)

Po nastartování a puštění spojky... ticho. Škoda jen, že nevím, jestli ten zvuk dělal čep, nebo ta pružinka.
Přílohy
2019-10-11 23-44-44-1.JPG
vlcsnap-2019-10-11-21h58m48s022.jpg
vlcsnap-2019-10-11-22h20m11s746.jpg
vlcsnap-2019-10-11-22h52m44s697.jpg
IG: @svetmasla

Subaru Outback 2.5 121 kW MY07 5MT alias Šedýl
Subaru Forester 2.0 MY01 5MT alias Forejs
Toyota Previa 2.4 VVT-i MY02 alias Kinderwagen
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49121
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od VDC »

Hezky laparoskopická operace.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3092
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od outback »

Endoskopická Tome. Nestrkal si to do břicha ale do spojky, to je docela rozdíl.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49121
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od VDC »

http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
starfleet
Nováček
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 14, 2019 5:45 pm

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od starfleet »

Takže mám snad po delší době nějaký výsledek.

V původním servisu mi ještě vyměnili spojkový váleček (ten na převodovce, který přímo ovládá vidlici spojky), čímž to nebylo.

Imprezu jsem tedy konečně dal do Auto PAS v Liberci, kde Subaru dělají. Výměna pískacího ložiska byla jasná, ale důležité je, že mají v okolí nějakého špílmachra, který umí sbrousit setrvák (cena 1000,-). To zřejmě skutečně pomohlo - ve volnoběhu se zatím žádné pískání nekoná. Nicméně ta "pila" (přítlačák o ložisko) ve vysokých otáčkách (5-6 tis.) se občas ještě lehce ozve, což mě přivádí zpět k tomu, co mi říkal technik v Ilosu - že u těchhle motorů (2.0, 118 kW) je potíž s neorigo sadami a ne každá tam prostě pasuje. Teď se tam ta sada od LUKu evidentně "vejde" líp, ale pořád je to asi tak tak.
Nicméně pokud to už neupeče ložisko (v pěti tisících přece jenom člověk běžně nejezdí), považuju to za vyřešené.
Každopádně spojka zabírá po sbroušení setrváku docela pěkně hladce.

Jinak měl bych tam mít jednohmotu. Ale údajně snad byly tyhle motorizace i s dvojhmotou...? Tam zas asi bude všechno jinak.
starfleet
Nováček
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 14, 2019 5:45 pm

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od starfleet »

Takže abych nemystifikoval předchozím příspěvkem - po cca. měsíci se pískání opět vrátilo a bylo dost nepříjemné.
Dospěl jsem nakonec k závěru, že jde přesně o případ, který tady popisoval MaSlo a řešili ho i na jiných fórech, čili pískání vidlice o ložisko vlivem vibrací, které tam jsou. Stačí na ní opravdu lechce zatlačit kterýmkoliv směrem (tzn. i do strany) a hned to přestane.
Vyřešil jsem to podobně jako tady: https://legacygt.com/forums/showthread. ... t=tob+fork

Akorát jsem měl k dispozici slabší pružinky, takže jsem použil dvě najednou a jednoduše je (zatím) zaháknul za ventilek spojkového válečku. Prozatím se zdá, že to funguje, stačí opravdu poměrně malá síla a přestane to pískat. Navíc mi přijde nejbezpečnější přitáhnout vidlici v tomhle směru (ložisko dál od přítlačáku).
Uživatelský avatar
MaSlo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 913
Registrován: sob pro 25, 2010 2:36 pm
Jméno a příjmení: Martin Slováček
Bydliště: Okolo Vsetína

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od MaSlo »

Já už se taky hodně dlouho chystám napsat svou aktualizaci stavu - moje "oprava" vydržela asi 150 km, pak se pískání zase vrátilo. Zkoušel jsem to pak mazat ještě jednou, tentokrát bez kamery a jenom místo kontaktu pístu sekundárního válce se spojkovou vidlicí, ale nic to nepomohlo (předtím se mi to povedlo namazat trochu i vevnitř, v místě dotyku vidlice s ložiskem).

Takže i u mě to asi nakonec vyřeší pružina. @Starfleet, nemáš náhodou nějaké fotky svého řešení? Díky předem:-)
IG: @svetmasla

Subaru Outback 2.5 121 kW MY07 5MT alias Šedýl
Subaru Forester 2.0 MY01 5MT alias Forejs
Toyota Previa 2.4 VVT-i MY02 alias Kinderwagen
starfleet
Nováček
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 14, 2019 5:45 pm

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od starfleet »

To je koukám podobná situace. Buď by se zřejmě kontaktní místo vidlice s ložiskem muselo namazat důkladně tepelně odolnou vazelínou, nebo vyměnit vidlici, anebo holt dodělaná vratná pružinka...
Podle toho, kam jsem dohlédnul, mám namazaný čep válečku i prostřední čep vidlice měděnou vazelínou. Určitě to pískalo až někde dole u ložiska.
Někde doporučují při výměně spojky koupit i novou vidlici a čep - řekl bych, že se to vyplatí, když už je motor (nebo převodovka) venku.

Je to trochu křupanský řešení, ale jak jsem psal, měl jsem jen slabé pružinky, tak jsem tam dal dvě :-) Jedna byla málo. Musím jenom po nějaké době mrknout, jestli to náhodou nějak nedrbe tu gumovou manžetu spojk. válečku. Ale zase to bylo jednoduché a rychlé řešení :)
Viz obrázek.
_spojka.jpg
Uživatelský avatar
MaSlo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 913
Registrován: sob pro 25, 2010 2:36 pm
Jméno a příjmení: Martin Slováček
Bydliště: Okolo Vsetína

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od MaSlo »

Moc děkuju. Já jsem dneska koupil nějakou pružinu, tak uvidím, jak to bude pasovat a fungovat :-)
IG: @svetmasla

Subaru Outback 2.5 121 kW MY07 5MT alias Šedýl
Subaru Forester 2.0 MY01 5MT alias Forejs
Toyota Previa 2.4 VVT-i MY02 alias Kinderwagen
starfleet
Nováček
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 14, 2019 5:45 pm

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od starfleet »

Kde jsi jí sháněl? Nebyl jsem si jistej, jestli lítat po železářstvích, nebo kde... :-)

Každopádně držim palce a pošli pak taky fotku. Stačí tomu fakt malá síla - resp. jsem si říkal, že míň bude v tomhle případě víc :))
Aby to moc nevytlačovalo brzdovku zpátky do nádržky.
Uživatelský avatar
MaSlo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 913
Registrován: sob pro 25, 2010 2:36 pm
Jméno a příjmení: Martin Slováček
Bydliště: Okolo Vsetína

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od MaSlo »

Na Vsetíně v železářství na Dolním náměstí, ale nevím, jestli jsi to chtěl slyšet zrovna takhle :-) Ona teda je asi o dost delší než tvoje, tak budu improvizovat a popř. sáhnu do šuplíkových zásob, něco bych v nich taky měl mít.
IG: @svetmasla

Subaru Outback 2.5 121 kW MY07 5MT alias Šedýl
Subaru Forester 2.0 MY01 5MT alias Forejs
Toyota Previa 2.4 VVT-i MY02 alias Kinderwagen
starfleet
Nováček
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 14, 2019 5:45 pm

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od starfleet »

Nechtěl, ale díky za info :-D
Jen mě zajímalo (pro příště), jestli má smysl kvůli konkrétní pružině lítat po krámech - takže má :-)
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24291
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od sima »

MaSlo píše:Na Vsetíně v železářství na Dolním náměstí, ale nevím, jestli jsi to chtěl slyšet zrovna takhle Ona teda je asi o dost delší než tvoje, tak budu improvizovat a popř. sáhnu do šuplíkových zásob, něco bych v nich taky měl mít.
Zdar Maslo! :-) Víš sám, že výrobců pružin je víc, obchodů potažmo taky, možná něco taky najdeš doma, ale kdyby bylo nejhůř tady umí udělat snad všechno:
https://www.bystron.cz/vyroba-pruzin/
Kdyby jsi věděl co přesně chceš, zeptám se tam.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24291
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od sima »

Pro případné zájemce odkudkoliv mají velkou síť prodejen a pro kolchozníky apod dělají různé pomocníky.
https://www.bystron.cz/produkty/prodejci/
https://www.bystron.cz/produkty/kategorie/
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná technická diskuse“