Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

V této části bychom měli diskutovat o technických problémech, které nelze zařadit do konkrétní kategorie
Uživatelský avatar
martas
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2713
Registrován: sob lis 06, 2010 9:22 am
Jméno a příjmení: Martin Staněk
Bydliště: Most,Jílové u Děčína,

Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od martas »

Zdravím, v "neznačkovém" servisu mi vyměnili komplet spojku včetně ložiska, ale lehce to píská. Když trošku sešlápnu, stačí jen centimetr ař dva, přestane to. Dá se to pískání nějak odstranit a kde se stala chyba? Děkuju.
Martas
Subaru Outback 2.5 - MY 2002 - ex
Subaru Forestr 2.0D - MY 2010 - ex
Subaru Impreza Sport 2.0 - MY 2008 - ex
Subaru Impreza WRX STI 2.5 - MY 2011 - 12,8l
Subaru Forestr 2.0 XT - MY 2016 - 11,4l
Uživatelský avatar
RallyCAD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1589
Registrován: úte srp 11, 2009 12:00 am
Bydliště: Doksy

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od RallyCAD »

No ono z principu tam nemá co pískat, leda že by bylo nějak poškozené ložisko, ale to by asi pískalo pořád...

Ale to pískání by mohlo být způsobené spíš v napojení kardanové hřídele na převodovku.
Záleží jakým způsobem ti tu spojku měnili. Pokud vyndávali motor, tak by s tím kardanem nijak
nehýbali a byla by to nižší pravděpodobnost.
Ale vyloučené by to taky nebylo - když se dává motor ven, tak se převodovka taky zaklání dozadu...
Pokud vyndávali převodovku, tak je to hodně pravděpodobné.

Na zadním výstupu z převodovky je totiž kolem otvoru pro kardan takový plechový kelímek,
resp. to má tvar zvonečku. Ten je tam jen navlečený na hliníkovém obalu a není nijak šroubovaný,
jen naražený. Moc to tam nedrží a když se hýbe převodovkou, nebo se s ní přímo manipuluje,
tak se ten kelímek může pohnout a pak o něj tře kardanka. Stačí to jen lehoučce, ale je to nepříjemný.
Když se akceleruje nebo deceleruje, tak se intenzita mění. Mě to dělalo, když jsem měl rozdělanej
právě ten konec převodovky a pak to chvíli pískalo. Po výměně spojky to dělalo chvíli taky, ale
tak po dvou dnech si to sedlo...

Zvuk který to vydává je takové spíš skřípání. Frekvence se mění s rychlostí...

Oprava je jednoduchá - dostat se pod auto a poklepem, nebo vikláním rukou to srovnat :826:

Přikládám obrázek, kde je ten kelímek označený.
dust_cup.jpg
Uživatelský avatar
martas
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2713
Registrován: sob lis 06, 2010 9:22 am
Jméno a příjmení: Martin Staněk
Bydliště: Most,Jílové u Děčína,

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od martas »

Vyndavali jen prevodovku. Je divny, ze to pri seslapnuti spojky prestane, domnivam se teda,ze by to spis melo byt ve spojce, nejak spatne namontovana.Ale kazdopadne dekuju za radu a tip, vlezu pod auto, zkusim to, podle planku to nebude tezky najit-skvela prace! Kdyz to nepomuze mne, tak treba jindy nekomu jinemu. DIKY!
Martas
Subaru Outback 2.5 - MY 2002 - ex
Subaru Forestr 2.0D - MY 2010 - ex
Subaru Impreza Sport 2.0 - MY 2008 - ex
Subaru Impreza WRX STI 2.5 - MY 2011 - 12,8l
Subaru Forestr 2.0 XT - MY 2016 - 11,4l
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od HonzaCZ »

To spíš píská vystavovací ložisko o tu membránovou pružinu v přítlačáku, ne? Když se to přišlápne, tak se ložisko po ní přestane smýkat a začne se protáčet v kuličkách, tak jak má a přestane to.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
martas
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2713
Registrován: sob lis 06, 2010 9:22 am
Jméno a příjmení: Martin Staněk
Bydliště: Most,Jílové u Děčína,

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od martas »

Jojo, jelikoz to dela i kdyz auto stoji, vypada to i podle nazoru jinych mechaniku na pritlacak a lozisko. Takze to nejak spatne sestavili, ne?? Odstranit tedy bez rozebrani neni sance.
Martas
Subaru Outback 2.5 - MY 2002 - ex
Subaru Forestr 2.0D - MY 2010 - ex
Subaru Impreza Sport 2.0 - MY 2008 - ex
Subaru Impreza WRX STI 2.5 - MY 2011 - 12,8l
Subaru Forestr 2.0 XT - MY 2016 - 11,4l
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od HonzaCZ »

martas píše:Jojo, jelikoz to dela i kdyz auto stoji, vypada to i podle nazoru jinych mechaniku na pritlacak a lozisko. Takze to nejak spatne sestavili, ne?? Odstranit tedy bez rozebrani neni sance.
Já bych tomu dal čas, třeba si to sedne.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
RallyCAD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1589
Registrován: úte srp 11, 2009 12:00 am
Bydliště: Doksy

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od RallyCAD »

martas píše:Jojo, jelikoz to dela i kdyz auto stoji, vypada to i podle nazoru jinych mechaniku na pritlacak a lozisko. Takze to nejak spatne sestavili, ne?? Odstranit tedy bez rozebrani neni sance.
Tak to jo - to bude ložisko. Akorát je divný, že by to dělalo ložisko po výměně.
Občas takhle může pískat starý vydřený, ale u novýho nevim nevim... :655:

A víš jistě, že ho opravdu vyměnili??? :baseball:
starfleet
Nováček
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 14, 2019 5:45 pm

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od starfleet »

Ahoj,
rád bych navázal na toto staré vlákno, protože přesně popisuje můj problém po výměně spojky u Imprezy 2.0R, r. 2006.

Po výměně spojky (sada LUK) lehce periodicky popískává (asi ložisko), dokud se nedotknu pedálu. K tomu bohužel i trochu ztuhlo řazení. Dle tvrzení autoriz. servisu Subaru tam spojka nesedí správně. A dle trvrzení dalších mechaniků by si to mohlo sednout...

Moje otázka tedy zní - sedlo si to nakonec, nebo jak to dopadlo ve tvém případě?

Díky za případnou odpověď!!
autodilna
Nováček
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: pon srp 19, 2019 3:53 pm
Jméno a příjmení: Robert Málek

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od autodilna »

Je někdo, kdy by znal důvod nebo řešení zde popisovaného problému?
Pískání spojky po výměně - při lehkém sešlápnutí to přestane.
Díky
Liion
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 155
Registrován: pon srp 18, 2014 2:37 am

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od Liion »

Dela mi to same na foresteru SG 2007, pouzil jsem sadu LUK. Hned po vymene to podle me nepiskalo, vsiml jsem si toho spis nahodou asi po tydnu. Dovnitr to slyset neni kdyz se neotevrou dvere ci okno.
Piska urcite vypinaci lozisko, otazkou je jestli piska lozisko jako takovy (asi ne kdyz pri zatizeni - prislapnuti spojky prestane) nebo je jeste tak tuhy ze se pri odlehceni zastavi a tre o vypinaci packy na pritlacaku a tim piska. Videt do toho jaksi neni, a rozebirat se mi to znovu moc nechce. Tak zatim cekam co se bude dit dal.
Na tytrubce jsem nasel jedno video kde to nejaky americky mladik resil vybrousenim der na spojkovym valecku do ovalu tak aby sel posunout vic k prevodovce. Tim docili vetsiho tlaku na vypinaci paku a lozisko (tedy vpodstate simuluje to lehke prislapnuti spojky). Ale to mi uprimne jako uplne nejlepsi napad neprijde.

Odesláno z mého JSN-L21 pomocí Tapatalk
Forester MY 2007 2.0X 116kw MT
ex - Leone kombajn '88 1.8i - FullTime
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7831
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od mnov »

Liion píše: Na tytrubce jsem nasel jedno video kde to nejaky americky mladik resil vybrousenim der na spojkovym valecku do ovalu tak aby sel posunout vic k prevodovce. Tim docili vetsiho tlaku na vypinaci paku a lozisko (tedy vpodstate simuluje to lehke prislapnuti spojky). Ale to mi uprimne jako uplne nejlepsi napad neprijde.
Tohle určitě nedělat. Vymezení vůle je tam automaticky, právě v tomto hydraulickém "válečku".
Jediné co se dá nastavovat je pedál spojky. To jste dělali?
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Liion
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 155
Registrován: pon srp 18, 2014 2:37 am

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od Liion »

Na stelovani pedalu jsem koukal, ale jeste s tim nehejbal.
Tim podle me zmenim jen polohu pedalu ale nemyslim si ze tim nejak pohnu "tou hydraulikou" takze polohu vypinaci paky a loziska tim neovlivnim a tedy piskani neodstranim...

Odesláno z mého JSN-L21 pomocí Tapatalk
Forester MY 2007 2.0X 116kw MT
ex - Leone kombajn '88 1.8i - FullTime
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7831
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od mnov »

Jedině, že by na pedálu nebyla vůle a ta hydraulika by se pak nemohla dostat do výchozí polohy?
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
starfleet
Nováček
Nováček
Příspěvky: 8
Registrován: ned črc 14, 2019 5:45 pm

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od starfleet »

U mě tedy update situace - popískávání ložiska na volnoběh sice na přechodné období přestalo, ale pak z ničeho nic nastalo silnější periodické pískání/vrzání.
Stále stejná situace - při lehčím sešlápnutí pedálu ustane. Auto je zpět v servisu :-(

Ještě podotýkám, že od začátku to ve vyšších otáčkách (4-6 tisíc) dělalo takovou zvláštní "pilu" (pružiny přítlačáku o ložisko??).
Uživatelský avatar
MaSlo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 913
Registrován: sob pro 25, 2010 2:36 pm
Jméno a příjmení: Martin Slováček
Bydliště: Okolo Vsetína

Re: Forester 2,0 ´99 - pískaní spojky po výměně

Příspěvek od MaSlo »

Přidávám se do klubu pískajících po výměně spojky. Naprosto totožné symptomy. Porůznu jsem googlil a to pískání dělá kontakt spojkové vidličky s ložiskem. Kdesi psali, že je to tím, že se při výměně spojky nesrovná setrvačník, ale nemůžu ověřit. Zkoušel jsem skrz oddělanou manžetu vpravit opatrně trochu maziva k čepu vidličky, ale pořád to samé. Přišel jsem ale na to, že pískání přestane nejen při tlaku na vidličku ve směru působení pístu, ale taky při tlaku do boku. Uvažuju tedy nad hackem, který jsem taky někde viděl - natáhnout mezi vidličku a skříň převodovky pružinu, která bude soustavně vytvářet tento radiální tah.
IG: @svetmasla

Subaru Outback 2.5 121 kW MY07 5MT alias Šedýl
Subaru Forester 2.0 MY01 5MT alias Forejs
Toyota Previa 2.4 VVT-i MY02 alias Kinderwagen
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná technická diskuse“