Spinanie klimy na SJ

V této části bychom měli diskutovat o technických problémech, které nelze zařadit do konkrétní kategorie
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22739
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Spinanie klimy na SJ

Příspěvek od spm »

Podle me pri sviznejsi jizde si toho akorat nevsimnes, pac to prehlusi ostatni zvuky. Na te moji stare vrane to taky slysim max do nejakych 1500rpm, pak nemit indikaci, tak nemam tuseni, jestli se sepnul nebo ne.

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Spinanie klimy na SJ

Příspěvek od Makovica »

Dnes sme to pocuvali cely den :)
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
jv73
Nováček
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: pát úno 07, 2020 7:05 pm
Jméno a příjmení: Jiří Voch
Bydliště: Předenice

Re: Spinanie klimy na SJ

Příspěvek od jv73 »

Mam půl roku XV (koupeno ojeté r.v. 2012, 2,0 manual) a spínání klimy bylo první co jsem řešil - přišlo mi to divné. Tím spíš, že to bylo v zimě. Na netu jsem dohledal, že je to vlastnost. V servisu mi to vlastně také potvrdili. Za jízdy jsem to nepozoroval, ale za stání jsou změny volnoběhu markantní. Navíc si ta spojka po odpojení trochu zachrastí.
Beru to tedy jako vlastnost, ale pokud nemusím, mám klimu vypnutou. Zjistil jsem, že pokud vypnu klimu ovládacím tlačítkem na panelu, tak sice zhasne režim AUTO, ale celý systém dál jede v automatu ale bez klimy. A je klid. Dokud není horko klimu nepotřebuji. Výjimkou je nutnost odmlžení za deště.
Subaru XV, r.v.2012, 2,0i manual, oranž
jv73
Nováček
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: pát úno 07, 2020 7:05 pm
Jméno a příjmení: Jiří Voch
Bydliště: Předenice

Re: Spinanie klimy na SJ

Příspěvek od jv73 »

dotaz - zdá se mi to nebo může mít spínání kompresoru vliv na výkon motoru. Přijde mi, že při zapnuté klimě a tahu na plný plyn do kopce pozoruji občas drobné kolísání výkonu. Při vypnuté klimě jsem si toho nevšiml. Může to souviset?
Subaru XV, r.v.2012, 2,0i manual, oranž
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49189
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Spinanie klimy na SJ

Příspěvek od VDC »

Samozřejmě, že ano. Klimatizace má spotřebu v jednotkách kilowattů. Takže u slabších motorizací je to prostě znát.
U starších aut to bylo ještě horší. U Previe klimatizaci v kopcích vypínám zcela běžně. Tam když vypnu klimošku, tak skutečně skokově vzroste výkon.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4942
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Spinanie klimy na SJ

Příspěvek od Makovica »

jv73 píše:Mam půl roku XV (koupeno ojeté r.v. 2012, 2,0 manual) a spínání klimy bylo první co jsem řešil - přišlo mi to divné. Tím spíš, že to bylo v zimě. Na netu jsem dohledal, že je to vlastnost. V servisu mi to vlastně také potvrdili. Za jízdy jsem to nepozoroval, ale za stání jsou změny volnoběhu markantní. Navíc si ta spojka po odpojení trochu zachrastí.
Beru to tedy jako vlastnost, ale pokud nemusím, mám klimu vypnutou. Zjistil jsem, že pokud vypnu klimu ovládacím tlačítkem na panelu, tak sice zhasne režim AUTO, ale celý systém dál jede v automatu ale …
Vzdy, ked na nieco siahnes v nastaveni systemu vetrania/klimy, zhasne full auto, ale "auto" je to i nadalej.
Vykon klimy poznat na starsich autach je, na novsich(silnejsich) subjektivne nie. Na starej Octavii 1.6 to bolo viac nez citelne (bolo to Turbo tlacitko).
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22739
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Spinanie klimy na SJ

Příspěvek od spm »

Tak zase na plnej plyn by ji to udajne melo vypnout samo

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
jv73
Nováček
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: pát úno 07, 2020 7:05 pm
Jméno a příjmení: Jiří Voch
Bydliště: Předenice

Re: Spinanie klimy na SJ

Příspěvek od jv73 »

Asi budu muset šlapat víc na plyn :-)
Subaru XV, r.v.2012, 2,0i manual, oranž
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21962
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Spinanie klimy na SJ

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak jsem to zkoušel a taky je ten interval krátký. Tlačí to třeba 10 sec a pak to 5 sec má pauzu. Když se nechá chvíli vypnutá, tak pak tlačí dýl, ale hned po další pauze se vrátí do podobné frekvence. To všechno při stání, okolí cca 20 °C, nastaveno 20 °C. Zajímavé je, že větráky se pouští ještě dřív než kompresor (o půl vteřiny?) a v dané situaci na 50 %. Jinak jsem žádná data hodná prezentaci nenašel.

Takže otázka je, jestli u SJ se spíš nevrátili zpět a nějaký mezimodel to neměl jinak - delší intervaly.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
jv73
Nováček
Nováček
Příspěvky: 10
Registrován: pát úno 07, 2020 7:05 pm
Jméno a příjmení: Jiří Voch
Bydliště: Předenice

Re: Spinanie klimy na SJ

Příspěvek od jv73 »

Tak jsem se včera na spínání klima soustředil. Najel jsem v tom hicu přes 200 km a je to fakt hodně znát. Prakticky v každém táhlejším kopci nebo rozjezdu klima stihne sepnout a motor pocitově cukne. Posádka nic nepociťuje ale já to vnímám dost jasně. Dokonce je to znát i při brzdění motorem, kdy sepnutí klima vlastně způsobí větší odpor - brzdu. Je to škoda, že to není vychytané lépe, když auto má výkonu dost a elektronika by to asi zvládla ukočírovat. Je to holt daň za jednoduché mechanické připínání klima.
Subaru XV, r.v.2012, 2,0i manual, oranž
marek.sm
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 637
Registrován: pát dub 02, 2010 2:35 pm
Jméno a příjmení: marek smrček
Bydliště: praha

Re: Spinanie klimy na SJ

Příspěvek od marek.sm »

cca po 200 tisících mi při sepnutí klimy občas na semaforu na volnoběh sem tam chcípl motor, časem se to zhoršovalo, byl to přidírající se kompresor klimy.
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22739
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Spinanie klimy na SJ

Příspěvek od spm »

Tak jenom ještě vtipná dohra, jak tu někdo řešil, že to u jiných aut neviděl... Nechával jsem dneska opravovat klimatizaci na korejci (bylo mi celkem divný, že i ve chvíli, kdy to mělo snahu chladit, to tím mini motorem neškubalo). Ze servismana pak vypadlo, že kvůli tomu, jak si lidi stěžovali, že to škube, nejede do kopce a podobně, tak je to u těch nových aut řešeno "lépe" - kompresor je připojenej řemenicí na stálo, furt se točí a akorát ventilama se otvírá a zavírá ten chladící okruh. Pak je to teda asi doopravdy pozvolné, neškube to, necvaká to... Nevýhoda je zřejmá - v tom chladivu je i mazivo pro ten kompresor. Když ten okruh uteče, tak u subaru se ten kompresor prostě nesepne a stojí. Tady u toho řešení běží i bez maziva. Takže já ho mám už přidřenej...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49189
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Spinanie klimy na SJ

Příspěvek od VDC »

Jo tak to je "vtipný" rozuzlení...
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná technická diskuse“