Nastavenie skrt.klapky

V této části bychom měli diskutovat o technických problémech, které nelze zařadit do konkrétní kategorie
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4930
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Nastavenie skrt.klapky

Příspěvek od Makovica »

Uz to asi chyta aj mna. Dvakrat dnes nastartovane za tepla a dvakrat motor bez plynu skapal. A poslednych par tyzdnov zriedka si vsimnem, ze na volnobehu obcas poklesnu otacky, ale hned sa to chyti.
Dam si vycistit skrt.klapku tak ci tak.
Ale moze to mat suvis aj s tym, ze sa mi klapka zle resetla po odpojeni baterky, ked som ladil ELM :)
Ale mohla k tomu prispiet aj bateria, ktora tiez nie je v uplnej top kondicii.

Je sposob, ako pustit nast.skrt.klapky bez odp.baterie , ci pouzitia diagnostiky ?
Blbe je, ze som teraz mimo domu.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
Tomiq
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1489
Registrován: pát říj 18, 2019 12:57 pm
Jméno a příjmení: Tomáš P.
Bydliště: Praha - Východ

Re: Nastavenie skrt.klapky

Příspěvek od Tomiq »

Proč bez odpojení baterky?
Pro reset klapky znám 'jen' tento:
- odpojíš a připojíš baterku
- otočíš klíček do II polohy (rozsvítí se budíky) - není třeba všude uváděných 10 s, stačí cca 2s - uslyšíš, jak klapka zavrčí
- můžeš nastartovat
Toť celé.
Subaru Forester 2.0 MT 2006
ex Subaru Outback 2.5 MT 2002
ex Subaru Outback 2.5 MT 2002
ex Subaru Legacy 2.0 MT 1999
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1130
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Nastavenie skrt.klapky

Příspěvek od pufko »

Ak to je ako na starých tak musí prebehnúť adaptácia a pod tým je jedine jazdný režim, brzdenie do križovatky, spínanie/rozopínanie klima kompresoru za prevádzky.
Už som to niekde písal, že to trvá cca +-20km.

Ked to je resetnuté, tak motor normálne beží, ale ak sa auto rozbehne a potom niekde zastaví na križovatke tak zasa zakolíšu otáčky - niekedy aj zdochne, ono sa to udeje 10-15x a potom už to ide bez zakolísania.

Ale u novších Subaru to môže byť inak
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4930
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Nastavenie skrt.klapky

Příspěvek od Makovica »

Tomiq píše: stř srp 09, 2023 3:34 pm Proč bez odpojení baterky?
Pro reset klapky znám 'jen' tento:
- odpojíš a připojíš baterku
- otočíš klíček do II polohy (rozsvítí se budíky) - není třeba všude uváděných 10 s, stačí cca 2s - uslyšíš, jak klapka zavrčí
- můžeš nastartovat
Toť celé.
Lebo nechcem stale odpajat baterku :)
Sa mi zda, ze klapkou to hybalo hned po pripojeni baterie.
Ale pre istotu som to potom este robil ako pises, to som si tak nejak pamatal. Zapnut klucik a dlhsie pockat. Potom vypnut klucik.
Necham klapku vycistit a vymenim aj baterku po 7 rokoch, uz nie je zadaleka fit.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4930
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Nastavenie skrt.klapky

Příspěvek od Makovica »

Vymenil som teraz bateriu za novy Banner, ale nejako sa mi nezda ta skrtiaca klapka. Bzuci to 5 minut po prepnuti kluca do ON, resp. take cvrlikanie a nechce skoncit. Po nastartovani motora, vypnuti a znova kluc do ON to iste...
Wtf ?
Znova skusit odpojit bateriu ?
EDIT: Nikdy to tolko netrvalo, dufam, ze sa tam cosi neseklo kvoli teoreticky moznemu bordelu vnutri.
Volnobeh sa ustali na cca 700, mozno by este kusok klesol a javi sa to stabilne. Este som sa ale s autom nehybal, ze co to spravi po nejakej jazde. To az zajtra.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4930
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Nastavenie skrt.klapky

Příspěvek od Makovica »

Asi to skusim zajtra este "oficialnym postupom":
1) Turn off the lights, aircon, stereo or any system in the car that draws extra current on top of the engine.
2) Disconnect the battery for 30 mins.
3) Reconnect the battery.
4) Before you start the car for the first time, turn the key to the ON position but do NOT turn the engine over. Wait 10-15 seconds so the electronic throttle body or IACV has time to go to the factory programmed home position.
5) After waiting, start the car and let it idle without any load, lights, A/C etc.
6) Every 20 seconds or so the idle will be adjusted up and down as the ECU tries to adjust it towards a stoichiometric fuel / air mix.
7) Leave the engine running for a full 10 mins but DO NOT TOUCH THE ACCELERATOR during this time or turn on anything that will cause extra electrical current draw.
8) Turn off the engine, and leave the key in the OFF position for at least 20 sec.
9) As per step (4) turn the key back to the ON position for 10-15 sec without actually starting the engine.
10) Start the engine and leave to idle for a further 5 minutes without touching the accelerator and without turning on other systems in the car.
11) Turn off the engine again and wait at least 20 sec before restarting.
12) Take the car for a test drive as the ECU should now be fully retrained.
===
Len mi je divne, ze tie pazvuky trvaju X minut a pride mi divne startovat bez toho, aby to stichlo.
Este teoreticky senzor polohy moze byt sahnuty, ale to sa mi nechce verit, ze len tak, zrazu.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4930
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Nastavenie skrt.klapky

Příspěvek od Makovica »

Toto je zaujimave, som zvedavy, ci taketo nieco funguje :)
To reset the Subaru throttle position sensor, you turn on the ignition without your foot on the brake, so the engine doesn't start. Press the accelerator on the floor for 15 seconds. Release the accelerator, then turn the car off and start the engine and drive.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7829
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Nastavenie skrt.klapky

Příspěvek od mnov »

To je zajímavý. :-)
Ale já jsem rád, že pro můj model jsou dostupné servisní manuály. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4930
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Nastavenie skrt.klapky

Příspěvek od Makovica »

Pravdu mas, uplne som zabudol pozriet do serv. manualu :) Ale stacilo mi teraz z prdele pozriet, ako sa dava von skrtiaca klapka. To vazne sa vypusta aj cast chladiva pri tom ? Som myslel, ze to bude len o vzduchu. Snad pojde v pripade potreby vycistit aj na mieste len s odpojenim sanim.
Aspon je tam info, ako sa meria senzor.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4930
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Nastavenie skrt.klapky

Příspěvek od Makovica »

Tak teraz som zbehol cely ten dlhy skoro polhodinovy postup na adaptaciu skrtiacej klapky bod za bodom a to iste.
Ten bzukot v polohe ON stale pretrvava. Ci nieco bzuci aj po nastartovani, to sa pocut neda.
Akoby sa na zaciatku s nou nevedel dostat do vychodzej polohy, preto tie zvuky.
Pritom volnobeh po nastartovani pekne klesne na cca 720ot a tvari sa ok.

Ale na konci za tepla mi to spravilo pri skusobnom startovani aj to, ze ten motor akoby po nastartovani padol az na takmer 0 otacky (az stichol) a okamzite potom sa opat chytil. Toto som tu spominal aj nedavno. Ono uz tam to muselo zacat blbnut.

Inak okrem toho auto chodilo normalne. Pojdem zajtra opacit test.jazdu do servisu.
Moj tip je bud extra zadrbana klapka, alebo nieco so snimacom jej polohy. Ten som uz teraz nemeral podla serv.navodu.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1130
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Nastavenie skrt.klapky

Příspěvek od pufko »

Neviem ako to majú nové motory, ale u mojej EJ25 aj ked som odpojil hadičky na vodu tak nevytieklo nič.
Zasraté to bolo riadne, taká asfaltová čierna sračka, po vyčistení prebehla adaptácia rýchlejšie.
Bol na tom aj jeden kanálik so senzorom, takže senzor demontovať a očistiť aj senzor aj kanálik.
To kolísanie volnobehu po odpojení baterie je prirodzené, lebo potrebuje sa adaptovať na polohu volnobežných rpm za studena bez AC, aj s AC a to isté za tepla, preto som vždy písal že to potrebuje aspon 20km. Vytoto by som sa na ten postup na mieste (ten beriem ako ojeb na zákazníka aby ho obtiahli v servise o groše)
Teraz bol u mna kamoš, má Brambora 116d 2010 a keby neštudoval internet tak chodí do servisu jak na klavír lebo to má na každú keketinu servisný interval a človek by nerobil iné ako jazdil do servisu každú chvílu nejaký resetovať. Hovorím že zlaté Legacy BL/BP, čo nemá v budíkoch interval na nič, ani na olej...
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Nastavenie skrt.klapky

Příspěvek od HonzaCZ »

Náhodou u verzí s NAVI se dá pár intervalů nastavit tam. Resp. v tom displeji.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4930
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Nastavenie skrt.klapky

Příspěvek od Makovica »

Tak problem vyrieseny. Bola to nakoniec klasicka trivialita - zapatlana skrtiaca klapka.
Tentokrat chvalim autorizak za velmi promtne vyriesenie na mieste za 25minut a za prijatelny peniaz. Aj som fajn pokecal s mechanikom, kym to robil - asi prvy fanusik znacky, ktoreho som tam stretol. Ma Imprezu GT.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4930
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Nastavenie skrt.klapky

Příspěvek od Makovica »

HonzaCZ píše: stř srp 30, 2023 8:09 pm Náhodou u verzí s NAVI se dá pár intervalů nastavit tam. Resp. v tom displeji.
Ide to aj bez NAVI. Cez ten maly displej v strede.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Nastavenie skrt.klapky

Příspěvek od HonzaCZ »

U BL/BP? No vidíš, to jsem ani nevěděl.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná technická diskuse“