nezdravý zvuk motoru + hučení

V této části bychom měli diskutovat o technických problémech, které nelze zařadit do konkrétní kategorie
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od SLegacy »

Mám Legacy 2.0R/121 kW, provoz 04/2006, aktuálně najeto 90 tis. km, od výměny oleje (5W-40) ujeto asi 9 tis. km (ale oleje je v motoru dost a hlavně i když byl olej čerstvě vyměněný, situace byla obdobná), auto jezdí jen na benzín, tj. žádné LPG, žádný E85 apod. Auto trpí na dvouhmoťák, už asi od 55 tis. km píská, ale závada je to zatím pořád jen v akustické rovině, i když mě štve - až budu mít přebytečných více než 20 tis. Kč na nový, nechám ho vyměnit.

Už nějaký čas pozoruju dva jevy (viz níže), které se mi dost nelíbí. Zhoršuje se to, ale jelikož autem jezdím jen já a den co den, tak to zhoršování je rozložené do dlouhého času a tolik jsem si to nějaký čas asi neuvědomoval, až poslední dobou, když jsem se na to soustředil, jsem si říkal, že s tím budu muset něco udělat. Trochu jsem to přičítal tomu, že na pazvuky jsem všeobecně dost alergický a jestli si to tudíž sám nezveličuju, ale už i manželka (!) se jednou zeptala, co to je za zvuk, a včera jsem pak jenom kousek někam odvážel kamaráda, který moje auto zná, svezl jsem ho v něm jako prvního, když mělo najeto 50 tis. km a dovezl jsem si ho z Německa a tak jednou za měsíc, za dva se mnou se mnou jezdíval jako spolujezdec, pak dlouho ne a teď po čase zase ano a i přes puštěné rádio se mně hned ptal, co to auto dělá za divný zvuky, že to má úplně jiný zvuk než dřív. Tím se mi potvrdilo, že to není jen nějaký moje negativní placebo a puntičkářství.

Problém č. 1 - zvuk motoru
Dřív mělo auto krásný čistý zvuk. V současnosti je to spíš trochu pazvuk, nevím přesně, jak to popsat - v tom zvuku je jasně patrné nějaké chrastění nebo spíš praskání, evidentně to jde od motoru, zvuk jde z prostoru před palubní deskou a je neustálý, jen je to lépe slyšet v nižších otáčkách, třeba na dvojku a zrychlování z ní. Trochu bych to připodobnil k tomu, jako když rodiče měli kdysi dávno Favorita 136 LS, který vyžadoval benzín Super 96 O a pokud se tam nalil benzín Special 91 O, tak motor zvonil, popř. dělal podobné pazvuky, když potřeboval seřídit ventily. Tohle v mém autě ale není zvonění, je v tom zvuku takové popraskávání v pravidelném a hodně rychlém intervalu. Říkal jsem si, jestli to není benzínem, tankuju normální N95 na pumpách jako LukOIL, Globus, Makro atd. (stejně je to všechno z Unipetrolu) a přidávám VIF. Tudíž jsem včera natankoval Agip SuperTech (rázem stála nádrž o 150 Kč víc než normálně :725: ) a ujel asi 160 km na trase, kterou jezdím často a vůbec nic se nezměnilo, spotřeba stejná, dynamické vlastnosti stejné a bohužel zvuky taky pořád stejné. Čím by to mohlo být? Jsem absolutní laik, technice nerozumím, napadají mě třeba ty ventily - jak je to vlastně u 2.0R? Musí se nějak seřizovat nebo měnit? Při jakém km nájezdu? Nebo co jiného by to mohlo způsobovat? Výfukové potrubí někde vepředu? Svody?

Problém č. 2 - hučení
V autě je dost výrazně slyšet určité hučení, zvukově se to možná blíží nějaké jakoby rezonanci, ale hučení je určitě trefnější výraz. Nedokážu přesně identifikovat, odkud to jde, ale řekl bych, že od spodku auta, buďto z jeho středu nebo ze zadní části. Objevuje se jen v hodně úzkém pásmu otáček motoru, jinak ne. Jednak to zahučí vždycky při zrychlování a to výhradně při 3000 - 3100 rpm a to na jakýkoli rychlostní stupeň. Jedničku většinou moc nevytáčím a na pětku je už nějaký ten aerodynamický hluk, takže hodně je to slyšet hlavně na dvojku, trojku a čtyřku, vždycky ale jen okolo těch 3000 rpm. Když zyrchluju hodně, tak je to zahučení kratší (kritické pásmo otáček motor přeběhne rychle), naopak při volnějším tempu, kdy jde ručička otáčkoměru nahoru pomaleji, je to slyšet delší dobu. Krátce to pak ještě zahučí, když otáčky motoru poklesnou (např. vytočím trojku na 3500 rpm, spojka, řadím čtyřku a mezitím při přeřazování otáčky poklesnou a jak jdo dolů, krátce to zahučí). Pak se ten zvuk zase objevuje, když zpomaluju a je zařazená rychlost, jak jdou dolů otáčky přes číslovku 3 na otáčkoměru, zase se to krátce ozve a pak ještě znovu v úrovni cca 2000 rpm (na té ale jen když jdou otáčky dolů).

Budu vděčný za každý tip, na co se zaměřit. Po víkendu to zkusím zachytit na kameru a dát na net, i když kdo ví, jestli to kamera dokáže nezkresleně zachytit.
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
Ivooos
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 736
Registrován: úte led 25, 2011 9:17 am
Jméno a příjmení: Ivoš
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od Ivooos »

Kdysi davno mi chrastil Ford a bylo to jako kdyz sypes z velke vysky pisek na plech. Porad jsem hledal chybu nekde na motoru a nakonec to byl vysypany katalyzator. Sel ven a byl klid.
Subaru Outback 2.5i CVT MY22 Obrázek
Subaru Outback 2.5i CVT MY17 (prodáno) 85t km Obrázek
Subaru Legacy 2,5i CVT MY12 (prodáno) 90t km (8.5)
Subaru Outback 2.0D MY11 (prodáno) 90t km (7,4)
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od Slavek_xxx »

Tak v prvni rade bych vzal auto na zvedak a proveril stav vyfuku a jeho plechovych krytu. Nic to nestoji a je to nejcastejsi zdroj paniky uzivatelu Subaru.
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od SLegacy »

Díky, vezmu to teda podle Komenského, od nejjednoduššího k nejsložitějšímu. Zkontrolovat výfuk a plechy okolo tolik práce nedá, jde jen o to najít rampu nebo zajet na zvedák. Akorát teda včera jsem to ještě poslouchal, zvedal jsem kapotu a ten zvuk jde zdá se přímo z motoru. Ale uvidíme... Jo a nevíte někdo, jak je to u 2.0R/121 kW s tím seřizováním ventilů, pokud tam není LPG? Musí se to dělat a v pokud ano, v jakých kilometrech?
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od Slavek_xxx »

SLegacy píše:Ale uvidíme... Jo a nevíte někdo, jak je to u 2.0R/121 kW s tím seřizováním ventilů, pokud tam není LPG? Musí se to dělat a v pokud ano, v jakých kilometrech?
Servisni manual jsem necetl, ale informace by mela byt i na haubne zespoda v tabulce. Muj odhad je kontrola a serizovani po 100 tisicich km, ale jelikoz u DOHC bude asi muset motor ven, pochybuju, ze to nekdo dela...
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od dethroned »

SLegacy:
1. seřizování ventilů - mám 2004, starší motor, ale stejný způsob štelování ventilů. Nikde není zmínka o kontrole ventilové vůle...ptal jsem se na to přímo u subaru a říkali mi, že ventilová vůle se nekontroluje v časovém, nebo kilometrovém intevalu, ale pouze pokud: a) motor má nepravidelný chod na volnoběh (malá ventilová vůle - riziko podpálení ventilů); b) ventilový rozvod je znatelně slyšet, např. jedna strana válců víc než druhá (velká vůle - menší riziko, ale může dojít k opotřebení vačky); c) pokud vůz jezdí na lpg, každých 30 000km.
Takže to zatím neřeším, protože výše uvedené příznaky nemám (124 tkm najeto). Pro info, zvuk klepání ventilu má poloviční frekvenci než jsou otáčky motoru.

2. pokud jde zvuk z motoru a je to hučení, tak by šel po rozvodech. Může to být cokoliv od napínáku, po vodní pumpu, atd. Slyšel bys to vepředu, ale to asi víš.

3. pokud je to hučení jak popisuješ v odstavci 2., tak by to mohlo být nějaké ložisko v převodovce, i podle otáček, zřejmě něco přechází přes rezonanční (vlastní) frekvenci. Myslím, že Albi má s tímto zkušenosti.

4. vše může dělat ten prokletý výfuk. Já měl dva problémy, jeden byla velká rezonance některého krycího plechu při brždění motorem od 3 do 2 tisíc otáček. Jak přišla, tak odešla, po dlouhé jízdě po dálnici, a zatím se znova neobjevila. Druhý zvuk, takové tiché chřestění při rozjezdu dělájí malé kamínky štěrku nabrané pod izolačními plechy výfuku. Nemůžu je odtamtud dostat, asi by pomohlo převrtat dírky na odtok vody na větší průměr. Ale to je opravdu jen takové jemné zadrnčení.
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od SLegacy »

dethroned: Díky díky! Zaměřím se na věci, jak jsi psal. Případně to nechám poslechnout svému mechanikovi, co napadne jeho, akorát je trochu problém s časem na mojí i jeho straně, ale musím to nějak skloubit. Zítra si s sebou na cestu do práce vezmu kameru a zkusím to natočit, jestli to bude slyšet.
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
Uživatelský avatar
lojzmen
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 392
Registrován: ned srp 30, 2009 11:38 pm
Jméno a příjmení: Lojza
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od lojzmen »

pazvuky na motoru se dají najít pomocí nějaké tyčky, kterou přikládáš na různá místa na motoru a k druhé straně přiložíš ucho. Nebo hadička, ale s tyčkou je to lepší. Bacha, ať se nenamotáš do řemenů.
Zvuky od podvozku nemá samotný řidič při jízdě šanci lokalizovat.
Snad rozdíl vpředu vzadu, když sklopí sedadla.
Subaru XV 2,0i Active 6MT 110kW r.2012
Ex:Daihatsu Sirion 1,3L r.2005, Legacy 2,0 AT r.2000, Impreza 1,8 MT asi 1995, nic, Š100, nic, Š440, Tatraplán T600 s motorem 603
Zdeny
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 471
Registrován: ned kvě 22, 2011 8:25 am
Jméno a příjmení: Zdeněk Horáček

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od Zdeny »

2,0R - ventilové jsem dělál já minulý týden (Legacy, MY06) jen benzín. 133.000km. Dělal jsem je právě proto, že motor je slyšet víc, než byl před 3 lety, ale nic se nezjstilo. Jinak výfukové bylo 0,29 (přípustné 0,30)mm, takže když BYL motor venku (jinak to u 2xDOHC) nejde, tak jsem nechatl vůle seřídit. Na zvuk to vliv nemá, ani na jízdu, jen na peněženku:-)

Dělal jsem i 2hmotu (nová je 1hmota Forester), klid za jízdy, jen takové hrubší ovládání a není tak "měkká" , jako s 2hmotou, prostě člověk musí více dbát, aby se nerozjížděl jkao traktorista:-) je to samosebou jen o zvyku.

Hluk 3000rpm mám taky - je to slabá rezonance něčeho někde - tipuji kdycí plechy výfuku, je to asi jen rozmezí 100rom, jak nahoru, tak dolů, na všechny přev. stupně.

hučení ze spodku auta - zimní gumy?? Dal jsem letos nové Kleber a je to horší, před tím jsem mlě Bridgestone a ty byly super jak vlastnostmi, tak hlavně tichem. Jinak občas takot může hučet diferneciál vzadu a nebo kardan (ložiska a uložení).
joedog
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: úte led 04, 2011 3:02 pm
Jméno a příjmení: Josef Varilek
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od joedog »

Ad zvuk #1: Nemůže to být napínák rozvoďáku, který tluče do bloku motoru? Myslím, že některé ročníky na to trpěly nebo si to možná pletu s něčím jiným - prostě jen nápad.
Subaru Outback 2.5i, 5MT comfort-navi, MY08 Prodáno... ;-(
Skoda Octavia 1.9 TDI MY01 (Babička)
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od SLegacy »

Zkusím sem dát nějaký videa, i když kamera ty zvuky zkresluje. Tady na tom videu se zahučení (rezonance?) projevilo i v nižších otáčkách v zátěži do kopce na dvojku a to dvakrát za sebou a docela silně, mnohem silněji, než okolo těch 3000 rpm. To bylo docela novum. Současně by tam mělo být slyšet i to cvakání motoru, i když v reálu je to slyšet lépe. Trochu bych to přirovnal k některé složce zvuku Fiata 126p (Maluch) nebo k šicímu stroji :713:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=1ROrQd3U ... e=youtu.be[/youtube]

Vše podstatné by mělo být slyšet hlavně v času cca 00:08 - 00:35.
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od SLegacy »

Tak ještě něco. To jakoby praskání v motoru je znatelné hlavně v nižších otáčkách (2000 - 2500 rpm), ve vyšších se sice neztrácí, ale přehluší ho jiné zvuky. To zahučení je tam vždycky při překračování hranice 3000 rpm, ať už směrem nahoru nebo dolů.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=bGRHIeLz ... e=youtu.be[/youtube]
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od SLegacy »

[quote="Zdeny"][/quote]
Díky za poznatky od majitele stejného auta, ventily jsou asi teda málo pravděpodobná příčina. Pokud jde o zvuky z motoru, možná to může být něco od rozvodů, jak už tu zaznělo...? A ohledně hučení v těch 3000 rpm, plechy okolo výfuku by byly ještě OK, obávám se víc toho zadního difu nebo kardanu. Zimní pneu mám Dunlop WS 3D, mají za sebou dvě zimy a pořád je to šepot lučních květin, jsou snad tišší než letní se šípovitým vzorem, v gumách bych problém nehledal.

Jo a taky mě to zaujalo s tou výměnou dvouhmoťáku, bude mě to čekat taky a pořád váhám, jestli tam dát, co tam patří, a nebo už jen obyčejný jako mají mimoevropské Legacy MT. Takže doporučuješ nebát se toho obyčejného? Měnil jsi s ním i spojku, nebo jen ten setrvák?
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od Slavek_xxx »

Tak tohle urcite nejsou plechy od vyfuku. To temny huceni zni jako nejaky lozisko, ale spis od agregatu motoru nebo prevodovky. Co to dela na neutral? Co zmena zvuku pri zmacknuty spojce?
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od SLegacy »

Slavek_xxx: Vyzkouším...
Naposledy upravil(a) SLegacy dne pon pro 12, 2011 8:52 am, celkem upraveno 1 x.
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná technická diskuse“