Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

V této části bychom měli diskutovat o technických problémech, které nelze zařadit do konkrétní kategorie
Odpovědět
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3092
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

Příspěvek od outback »

Zkoušel jsem zjistit, od jaké teploty se dá motor považovat za ohřátý. Jako první jsem googlil - na různých fórech se často vyskytovala hodnota 70°C, někdy dokonce 60°C, jednou byl citován expert od LiquiMoly s hodnotou 80°C. Tak jsem začal přemýšlet, jak míru ohřátí oleje nějak aspoň částečně objektivně změřit.

Vybral jsem si jako kritérium tlak oleje - čím je tlak při konstantních otáčkách nižší, tím líp to maže...alespoň do určité hodnoty. Tak jsem si začal zapamatovávat a zapisovat teplotu a tlak při 2000 otáčkách cestou do práce a z práce, celkem při pěti jízdách. První poznatek: opravdu to navzájem odpovídá, i vzhledem k nepřesnosti odečtu ten graf vyšel hezky. Mezi 20°C a 105°c tlak klesne z 6.9 baru 3.9 baru - tj. 6.9 baru jsem vzal jako 0% zahřátí a 3.9 baru jako 100%. První třetinu jsem namaloval červeně (studený motor, šetřit), prostřední třetinu žlutě (jet stále ještě s rozumem), a poslední zeleně (v podstatě ohřáto).

Na grafu jsou vidět zajímavé schody a zlomy, možná jde o chybu měření a odečtu, ale shodný tlak mezi 50°C a 60°C vyšel při různých jízdách. Matně si domýšlím, že různé složky oleje začínají řídnout od různé teploty.

Zdá se, že do asi 60°C se neděje skoro nic, jednoznačně studené auto. Mezi 60°C a 80°C začne být vidět pohyb, no a od 80°C to začne padat mnohem strměji, kolem 90°C už to vypadá jednoznačně prohřátě.

Olej 5W40, samozřejmě Outback BH 2.5l, venkovní teploty kolem 5-10°C (v zimě nebo létě to může vyjít stejně nebo i jinak, to bude chtít časem přeměřit).

Ručička teploty vody dosáhne na střední polohu při teplotě vody kolem 75-80°C a teplotě oleje asi 65°c - to jest přecházíme z červené do žluté, olej má teprve třetinovou viskozitu!!! To je na tom to pro mne nejdůležitější zjištění.

Vlastně jen info pro zajímavost, dotaz nemám...pokud má někdo odkaz na podobná měření, nápady na zlepšení metody měření a hodnocení atd. tak sem s tím.
Přílohy
Teplota_a_tlak_oleje.png
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11883
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

Příspěvek od Traveller »

Když už jsi to tak krásně vypracoval, za což patří paleček nahoru (*_^) |,,,, (*_^) |,,,, , tak bys mohl ještě doplnit nějaký časový údaj. To by pak byly dva palečky nahoru.
To víš, my co nemáme teploměr či tlakoměr. 8-?
Naposledy upravil(a) Traveller dne stř říj 19, 2016 7:20 am, celkem upraveno 1 x.
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

Příspěvek od VDC »

Zajímavá studie. :-) Ale super !
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

Příspěvek od draconis »

Tady má někdo moc času nazbyt... [IRONIE]

Pěkné, zajímavé.

Ale samozřejmě je jedna věc zahřátý motor a druhá olej v převodovce. Tak aby tady někdo nenapsal, že olej v motoru je zahřátý za 3 minuty (plácnu) a pak tomu můžou dávat čočku... Ale tak Subaristi snad aspoň nějaké to povědomí mají... B-)
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

Příspěvek od VDC »

Olej v převodovce se ohřívá poměrně dlouho. Třeba automat se ohřívá v řádu desítek kilometrů.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
spiderbb
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 409
Registrován: pon zář 14, 2009 10:46 am

Re: Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

Příspěvek od spiderbb »

Ak mozem rad sa pripojim so svojou skusenostou s legacy turbo

Teraz som zacal po renovacii motora pouzivat olej 10w60 motul 8100 x-power
Este pocas septembra ked bolo teplo (20-26 stupnov) sa mi motor hrial do cca 15 minut pri beznej jazde do teploty 80-100 stupnov ono to vsetko zalezi aj zalezi ako sa s autom jazdi... ak jazdite mesto olej nema problem v teplom pocasi dosahovat aj 110 stupnov a pri ostrej jazde aj 120 stupnov... zase cez zimu ked von bolo -15 stpnov som motor nezohral ani za 20 minut normalnej jazdy tam sa mi olej hrial do 75 stupnov...

Vsimol som si ale aj ze close deck sa menej v zime zohrieva ako otvoreny a zase naopak co sa tyka pocasia...

Pocas tohto pocasia na dialnici mam do 95 stupnov a beznej jazdy okolo 100

Hlavne ho nevytacat za studena... ja som stale za teoriu aby sa auto aspon 5 minut zohrievalo na volnobehu kedze za studena sa suciastky opotrebuvaju o 70% rychlejsie ako pri zohriatom...

Napr. moj forester 2.0 turbo ktory je na plyn sa zohreva pomerne dost rychlo

Asi motor kde sa chladi vzduch vodou sa vazne pomalsie zohrieva... =)
Subaru Legacy turbo 1992
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11883
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

Příspěvek od Traveller »

Tak nějak jsem si to představoval..., že by okolo 10-15min. normální jízdy mělo stačit na základní ohřátí. Ď. ,,,,| (*_^) |,,,, ,,,,| (*_^) |,,,,
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21935
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

Příspěvek od HonzaCZ »

outback: To by docela sneslo udělat těch měření mnohem víc, při různých venkovních teplotách, udělat 3D mapu hodnot a v palubním počítači pak zobrazovat procentuálně "tepelnou připravenost motoru" a podle venkovní teploty časový odhad za jak dlouho bude připraven. ,,,,| (*_^) |,,,,
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

Příspěvek od draconis »

To můžete dát dohromady spolu, ne? B-)
VDC píše:Olej v převodovce se ohřívá poměrně dlouho. Třeba automat se ohřívá v řádu desítek kilometrů.
Právě proto to sem píšu, protože většina lidí se prostě koukne na teplotu "motoru" na budíku (rozuměj teplotu chladící kapaliny) a už si myslí, že je motor zahřátý. Což je ale samozřejmě omyl. Zahřátý není nejen olej v motoru, ale právě ani v převodovce, na kterou nemálo lidí zapomíná.

Reálně to u většiny aut znamená cca 10-20 min jízdy / 15-25 km.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

Příspěvek od VDC »

A u automatu se na 80° dostaneš bez vleku tak po 60 km.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3092
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

Příspěvek od outback »

Zahřátí převodovky neřeším.

No, k té době jízdy: to nemá cenu jakkoliv specifikovat, protože v ohřívání je velký rozdíl v závislosti na zátěži motoru. Když si ale srovnám pohyb ručičky teploměru vody (kterou má snad doufám skoro každý Subaru), tak mi vychází:

teploměr vody kdekoliv pod střední polohou, i těsne pod ní => ohřátí oleje vubec nestojí za řeč

teploměr vody právě dorazil na střední polohu => olej se právě zahřívá, ale ještě to zdaleka není košer

teploměr vody je už alespon 1-2 kilometry jízdy pod záteží na střední poloze => zahrátý olej, můžu točit motor jak chci

nemám teploměr vody - připojím si občas OBD bluetooth modul, abych věděl, kdy se dostane voda na 85-90°C a z toho usoudím, kde se asi ohřeje i olej

Na volnoběhu a bez zátěže teplota oleje zase rychle padá dolů, na dálnici když jedu decentně 100-120 tak mám tak 105°C a než sjedu ze sjezdu na první semafor, tak je tam hned zase jenom 100°C => nejakým vrčením na volnoběh na semaforu nebo klouzáním z kopce si moc nepomůžu a chce to pak opravdu ten kilák nebo dva na volné silnici...

Převodovka: to je otázka, co znamená, když je studená - že nemám točit motor? Že nemám radit pod záteží a kickdownovat? Po zahřátí oleje na 85°C měla převodovka celých 40°C...nojo, pilu stejně v zimě nejezdím a občas vytočit motor při zařazování se do pruhu nebo předjíždění si myslím tak nevadí.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21935
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

Příspěvek od HonzaCZ »

Já si myslím, že u tý převodovky na tom zase tolik nezáleží. Jako ne, že vůbec, ale není to tak zásadní jako u motoru. A to jak automat, tak manuál. Automat bude mít beztak teplotní korekce. Dobrý je, že některý automaty mají výměník s vodou, takže se rychleji ohřejou.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3092
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

Příspěvek od outback »

Automat má teplotní korekce a za studena řadí jinak. Ovšem kamarád má Nissan GTR a musí čekat na teplotu převodového oleje 70°C, což je u něj asi 20km jízdy, než do té převodovky pustí těch skoro pětset koní...Je to DSG.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4920
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

Příspěvek od Makovica »

Predpokladam, ze novy Forester ma na palubovke prave teplotu oleja.
Odhadom to vidim na 10-15km miernej zataze/mesto, kym sa dostane na 80st. Ale skusim to odsledovat.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21935
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Teplota oleje - kdy je motor ohřátý?

Příspěvek od HonzaCZ »

Jinak vlastně některý Subaru nemají jenom výměník pro ATF, ale i pro motorový olej. Tam se to taky bude ohřívat asi trochu rychleji.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná technická diskuse“