Topení a klimatizace

V této části bychom měli diskutovat o technických problémech, které nelze zařadit do konkrétní kategorie
Odpovědět
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7813
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od mnov »

Čidlo venkovní teploty je u tohoto modelu jen pro displej v palubce. Jak ho nahradit jsem dával zde.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48960
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od VDC »

Marku a klimatizace si bere údaje z tohohle čidla ?
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Automatická určitě. Pořád jsem nepochopil, jestli to problematický topení je manuální nebo automatická. Ona u některých foresterů a imprez vypadá totiž automatická jako manuální... :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od Tapan »

Honzo, je to automatická, má tlačítko Auto a když ho stisknu, rozparádí ventilátor na plný výkon :-) a jo, vypadá dost retro, jako manuálně :-)
Marku, díky za odkaz, hodí se!
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak v tom případě to snad musí využívat nějakou informaci o vnější teplotě... jinak by to nemohlo efektivně fungovat. V servisním manuálu bejvaj nějaký postupy, jak to donutit k různým diagnostickým režimům. Tím bych začal.

A s těmi kolečky bych moc nehýbal na svých osách...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7813
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od mnov »

Myslel jsem, že mi klimatizace normálně fungovala i s vadným venkovním teplotním čidlem. Jenže auto bylo koupeno na podzim.Tak jsem to možná ani nezkoušel a než se oteplilo, čidlo jsem dal jiné.
Podle schémat je jednotka klimatizace spojena datovým vodičem s mikrokontrolérem palubky.
Tak to informaci o venkovní teplotě asi využívá.
Omlouvám se za dezinformaci. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od spm »

Mám takovej přiblblej dotaz, co mi nedá spát (a tentokrát snad nehledám žádnej problém, jenom je mi záhadou, proč to tak je :-DDD). Jaký vliv na výkon / účinnost klimatizace má sluneční svit? O co mi jde - všiml jsem si teď v těch vedrech dvou věcí. První je, že klimatizace v autě za jízdy vyšší rychlostí začne foukat výrazně rychleji výrazně studenější vzduch. Tedy když jedu po městě, kde skoro furt stojím nebo se plazím 30, 40km/h, tak se ten vzduch z výdechu ochlazuje o hodně pomaleji, než když najedu na okruh a jedu 80 (a tohle chování jsem teď pozoroval i u Imprezy). To bych ještě řekl, že je celkem logické, pač to patrně bude záviset na ofuku toho klimatizačního chladiče vepředu a ten se asi bude chladit líp náporem vzduchu ve vyšší rychlosti, než když na něj dýchá sahara...

Co mi ale neni jasný je, že mi přijde, že ta klimatizace začne chladit výrazně víc a rychlejš v případě, kdy nesvítí slunce, ačkoliv teplota vzduchu je jinak úplně stejná. Když jsem jel dnes po poledni, kdy slunce pražilo, tak venkovní čidlo ukazovalo 34C a za těch 20 minut co jsem s tím jel, to sice foukalo studeně, ale nic extra. Když jsem vyrazil domů večer, tak teplota dle čidla 34 - 35C, ale slunce zalezlo za mrak. A po chvíli z tý klimatizace šel takový vzduch, že jsem myslel, že budu mít omrzliny a amputují mi ruce. A teď otázka - čím to? Teplota vzduchu stejná, takže bych čekal, že chladič klimatizace se bude chladit stejně. Takže je tam někde ještě místo, kde to ten vzduch stačí ohřát tím slunečním svitem? Nebo - ještě mě napadá varianta, jelikož v těhlech vedrech to obvykle jede na vnitřní cirkulaci, že to slunce stačí ohřávat ten vzduch uvnitř auta a ten se pak průchodem přes výparník nestačí tolik ochladit (ačkoliv někde na webu tvrdili, že by to ty 4C na výstupu mělo dát vždycky, ale to asi taky můžou bejt kecy :-DDD).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10622
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od Mira »

Klima přepíná na vnitřní cirkulaci proto, že pak ochlazuje už vlastně ochlazenej luft, ne ten horkej zvenku. A klima pracuje i s čidlem slunečního svitu, který je umístěný na palubce před spolujezdcem u okna. Takže vliv to určitě má.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od spm »

O cidle vim. Ale to jsem bral, ze funguje asi hlavne na takove ty pripady, kdy teplota vzduchu je nizka, ale slunce sviti, takze uvnitr auta ti je stejne vedro. No, stejne by ten puchejr uz mohl zalezt :-DDD

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

No, řízení klimatizace u subaru je tak trochu magie... Přijde mi, že čím novější model, tím se to chová víc nepředvídatelně. Někdy až chaoticky. :-D Bohužel zvyklej z BH, že jsem, co je rok dlouhej, měl nastavený 25/AUTO a jenom korigoval nahoru když byly vedra nebo naopak v zimě dolů když jsem jel třeba v bundě, jsem byl u BL dost nepříjemně překvapenej, jak s tím musím furt nějak kroutit, přidávat větrák, nastavených půl stupně často dělá rozdíl mezi moc teplo a moc zima... no jako už jsem si zvyk, takže dokážu dosáhnout komfortu, ale znamená to víc ovládání... Chjo...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5404
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od Kolben »

Covece tak ja mam presne opacnou zkusenost, kdy na klimu v subaru muzu rict jen samou chvalu. Od okamziteho nastupu po startu pres vybornou regulaci.Vzdycky sem to mel nastaveno u vsech subaru na FULL AUTO a nikdy sem nemel problem. Vetsinou sem si vystacil s 22-24 Stupni....
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak jsi buďto míň náročnej nebo to BH fakt "zmlsává". :-) Jako objektivně si taky nemůžu stěžovat, když jsem viděl, co dělaj některý mnohem dražší auta, ale přecijen BH->BL bylo lehký zklamání... A ať nikoho ani nenapadne napsat, že za to může sedanová kastle. >>:-@@ :-DDD :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22544
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od spm »

Tak to bude nízkym podvozkem :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Vole :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Suubaru2
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: úte srp 07, 2018 1:07 pm
Jméno a příjmení: Zdeněk Suchý

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od Suubaru2 »

Tapan píše:Prosím zkušené o radu, případně nezkušené o nápady XTčko (SG XT 2004) jsem kupoval s tím, že klima nefunguje, servis tenkrát řekl, že je doplněná, ale nejede, prý spojka kompresoru, ale sehnat ji neumějí. Teprve nedávno s příchodem vyšších teplot jsem zjistil, že to není tak jednoduché. Při studeném motoru (po delším odstavení auta) klima chladí jako divá, ale po cca. 5 km (pár minutách) přestane. Po krátkém odstavení (když motor je ještě teplý) klima vůbec nezačne chladit. Někajý nápad?
Nepracuje to nějak i s venkovní teplotou? Ukazatel venkovní teploty mi (od koupě) ukazuje hausnumera, aktuálně kolem 50 stupňů, v …
Ahoj, řeším právě stejný problém. Klimatizace fungovala podivně, byl jsem na plnění a vše bylo v normě, chladivo i olej. Objevil jsem vadné relé, co spíná elmag. spojku kompresoru. Vyměnil jsem jej. Nicméně za studena a po delší odstávce funguje a chladí a po pár minutách či kilometrech přestane a nechladí a nezapíná kompresor. Naprosto přesně nefunguje jak píše kolega Tapan.

Mě čidlo venkovní teploty měří dobře, mám Forester SG 2.0X a klimatizace je manuální. Jsem zde nový a děkuji za každou radu, kdo se se stejným projevem setkal.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná technická diskuse“