Topení a klimatizace

V této části bychom měli diskutovat o technických problémech, které nelze zařadit do konkrétní kategorie
Odpovědět
marek.sm
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 637
Registrován: pát dub 02, 2010 2:35 pm
Jméno a příjmení: marek smrček
Bydliště: praha

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od marek.sm »

Mám ve foresteru manuální klimu a taky slyším jak se připojoje a odpojuje kompresor ikdyž se mi zdá, že klima nestíhá v horku. To je zase logika výrobce s tou úsporou paliva. :fuckoff: Sice to nefunguje pořádně, ale šetří to palivo tak co.
Uživatelský avatar
telatko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 901
Registrován: sob zář 12, 2009 1:25 pm
Bydliště: Zábřeh na Mor.

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od telatko »

já mam tedka teda dva rezimy. Jeden normal, a druhej economy, kde to spina asi nejak mene casto. V impreze jsem to nemel.
Nissan X-trail MY2016 4x4
Cagiva Raptor 650

ex. Nissan X-trail 2.2Di 84Kw
ex. Legacy 2.5 GX MT MY2000 sedan
ex. Impreza 1.5R SW, 5MT, MY2006
ex. Peugeot 406 1.8i
ex. Aprilia Leonardo 125ccm,
joedog
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: úte led 04, 2011 3:02 pm
Jméno a příjmení: Josef Varilek
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od joedog »

Ahoj,
Nějak mi je stále tak trochu záhadou klimatizace. Konkrétně dvouzónová v OTB 2008/Comfort. V nívodu zrovna moc detailně ovládání popsáno není. Oproti jiným mi tam v podstatě chybí 2 věci. Za prvé možnost přepnutí na jednozónovou (což je docela blbé - pořád vergluju s teplotou 2x, ale s tím asi nic nenadělám) a jednak možnost vylnutí chlazení se zachováním automatického provozu.

Ale v tom je právě ten háček. Výchozí stav je klima na Auto (horní tlačítko v levém kolečku). Svítí nápis auto i A/C. Vypnu A/C a zhasne i nápis AUTO (což je implicitně špatně - proč nelze AUTO bez aktivního chlazení?) Klima nicméně nastavuje směr proudění vzduchu i otáčky ventilátoru stále sama. Když nastavím nižší teplotu, tak se samy zvednou otáčky ventilátoru, když se teplota naopak zvýší, změní se směr foukání na nohy, což znamená, že klima má topit. To aniž se dotýkám ovládání ventilátoru/spěru proudění. Klima tedy funguje v jakémsi stále v jakémsi automatickém režimu, i když nápis AUTO nesvítí...Když pak třeba snížím ručně otáčky ventilátoru, přestane do toho automatika kecat.

Otázka zní, zda-li je to standartní chování, jestli nevíte nějaké podrobnosti jako co to je za pseudo-auto-režim, dále jestli se může nějak vrátit do pseudoauto režimu když např. snížím otáčky ventilátoru, ale později chci, aby otáčky opět řídila sama a nechci zapínat AUTO a tím pádem i aktivní chlazení - protože jakmile se zapne A. režim, naskočí A/C a jinak to asi nejde..

AUTO bez A/C by bylo obecně velmi vhodné, protože automatika nepoužívá klimu (samo zhasne A-C) snad jen když je venku -20 a v autě je nastaven požadovaná teplota na +25...

No a ještě je blbé, že při snaze o ruční nastavení směru proudění vzduchu se musí jedním tlačítkem cyklovat možnostmi a když se proklikávam směrem na okna, tak se taky vždy automaticky zapne klima... Proč tahle funkce není svázána jen s tlačítkem, které tam na to je? :839:

:diky:
Subaru Outback 2.5i, 5MT comfort-navi, MY08 Prodáno... ;-(
Skoda Octavia 1.9 TDI MY01 (Babička)
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od Tomáš1002 »

joedog: trochu OT, protože nemám digitální klimatizaci, ale jen takovou tu "automatickou" bez displeje.
Už jsme to tady taky rozebírali, ale Subaru by udělalo nejlíp, kdyby klimatizace nakupovalo třeba od VW :4690: . To, co tam dávají, je parodie na automatickou klimatizaci. Chladí to sice, ale hledat nějakou logiku v tom jak co a kam to fouká, jsem už dávno přestal :839: . Ještě horší je to v zimě, kdy to v auto režimu není schopné udržet stálou teplotu a nezamlžená okna. Beru to jako daň za jiné přednosti Subaru :811: .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od catana »

joe: Tohle už někde psal HonzaCZ. Zhasnutí auto znamená, že není řízeno úplně vše, ale řídí se všechno to, co si ručně nenastavil. Tzn. chování co píšeš je odpovídající. Tedy když sáhneš na klimu, automatika si ji už sama neřídí. Když sáhneš na otáčky, také si je přestane řídit.

Tomáš: No, ta naše "automatická" klimatizace je fakt vtip. V zimě je v autě buď horko nebo zima, v létě tu teplotu taky trefuje tak nějak odhadem. Líbilo se mi tvrzení reza.traktor, že auto reaguje, jako by teploměr tahalo na provázku za autem, tzn. teplota uvnitř tak nějak záleží na tom, kde zrovna jedeš.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od romull »

S klimou je to jinak asi u každého auta. Já si navolím při venkovních 30°C uvnitř 19 - 20° a švagr řve, že bude nemocný. Za chvíli se však potí a jen kroutí hlavou, on navolí ve svojem Hnojdé i30 24°C a za chvíli nám mrznou nohy :655:
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1130
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od pufko »

Ja u žiadneho auta nepoužívam režim AUTO, a s klimou nemám problém ani u SUBARU, ja by som nestrpel aby mi po naštartovaní začal vetrák revať na plné gule, chcem aby bežal takou rýchlosťou na akej som pred vypnutím motora nechal
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
Mila69
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 184
Registrován: sob říj 22, 2011 12:19 pm
Jméno a příjmení: Milan

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od Mila69 »

nejlepší klimatizace je stažené okénko ::-DD: a když je hodně teplo tak k tomu mokrý ručník ::-DD:
Subaru Forester 2.0 XS AT 2011
Skoda Octavia 2.0 TD DSG 2005
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od Tomáš1002 »

No, stažené okénko a mokrý ručník, to teda moc klimatizace není :1774: .
Jezdil jsem v autech bez klimatizace do roku 1998. Na to, jak jsem coby obchodní zástupce jezdil po krámech v tom nejparnějším létě, v povinném obleku a moje služební auto nemělo ani elektrická okna, tak na to v životě nezapomenu. Nebo cesta na dovolenou v 35 stupních a zácpě na dálnici, to bylo bez přehánění o život. Když jsem dostal prvního služebního Passata s Climatronicem, byl to zázrak.
Dneska už se auta bez klimatizace snad ani nedělají a je to dobře. Podle mě je to základní prvek pro nejen pohodlné, ale hlavně bezpečné cestování, protože po delší jízdě ve čtyřiceti stupních, které v interiéru klidně jsou, musí být každý řidič nebezpečnou mátohou, bez ohledu na to, jak teplo subjektivně vnímá.
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49152
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od VDC »

Souhlasím s Tomášem. Klimatizace v autě je fajn. Já naštěstí nemusím řešit vaše automatické problémy, mě funguje pouze zap/vyp a maximálně rychlost větráku, ale neumím už si to bez toho představit. Kór v Previi. To je i přes fólie na oknech skleník, kterej by byl bez klimy neobyvatelnej. Ale nejsem fanatickým uživatelem klimošky. Nechápu, jak si někdo může nastavit klimu na 18°, když je venku 30° to bych zmrznul. :850:
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od catana »

Jenom čistě manuálni zap/vyp se trochu obávám - subjektivně neodhadneš míru chlazení a po čase máš v autě těch 18 stupňů ani nevíš ::-DD:
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49152
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od VDC »

To teda nemám, kromě toho, že mi foukání studenýho vzduchu vadí a zapínám/vypínám poměrně často, druhým efektem zapnuté klimatizace je znatelný úbytek výkonu motoru. Takže vypínám v podstatě pod každým kopcem. :845:
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
suubaru
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1991
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:19 pm

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od suubaru »

no mě moc automaticky ta klima nefunguje. ani v starším, ani v novějším legu. Pokud svítí slunko a je fakt hic, tak navolených 20°C nestíhá dochlazovat. Obě auta jsem nechal přeplnit chladící kapalinou a nepomohlo.
Chladím tedy tímto způsobem a funguje to: nastavím teplotu na LOW a stupněm rychlosti větráku nastavím ochlazování. :713:

jinak můj 14 let starý saab a 8 let starý c-max chladí výrazně dokonaleji.
IMPREZA 2,0i cvt sport MY18 naše dvanácté subaru :-)
LEGACY kombi BPE H6 5AT MY2008 letní auto
Outback 2019 BS exec cvt 2,5i
93, RXL, LR series
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od Slavek_xxx »

suubaru> to je divny, protoze nas Outback se na 20 vychladi docela v pohode. Je pravda, ze kdyz je venku pres 30 nikdy nedavam na teplote min jak 25, protoze by ditka byly okamzite nemocny... Co me stve, ze pri auto rezimu to funi primo do ksichtu a tak musim smer prepinat. Cimz zmizi svetylko AUTO a ja pak nevim, co vsechno se jeste reguluje automaticky a co uz ne. :713:
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3137
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Topení a klimatizace

Příspěvek od Albi »

u mně funguje klima perfektně, nechávám to jen na auto ... ať klimu či topení
ale chtěl jsem reagovat na to "foukání do ksichtu", já mám středové výfuky natočené nahoru doprostřed, boční nahoru na okna, a pak je to ok, ochlazuje to prostor ale nefouká přímo na tělo ...
ale chvíli trvalo, než jsem na to přišel ;-)

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
Subaru Legacy 2.5 MT sedan '2004 | Kawasaki ZR-7S '2002 | Agados VZ-26 '2009 | Author A-RAY Plus '2008
EX: Subaru Legacy 2.2 MT kombi '1991 | Toyota Tercel 4WD kombi '1986 | Dacia 1310 TX sedan '1989
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná technická diskuse“