Jak funguje 4x4 u Subaru

V této části bychom měli diskutovat o technických problémech, které nelze zařadit do konkrétní kategorie
Odpovědět
tomas184
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 88
Registrován: úte lis 12, 2013 9:36 pm
Bydliště: Brno

Re: Jak funguje 4x4 u Subaru

Příspěvek od tomas184 »

Se spojkovými systémy mám spíše zkušenosti u koncernu a vím, že tři různá auta se stejnou haldex spojkou a každé se chová jinak. Je to o řídícím softwaru. Čím je to více naladěné tak, aby to více vydrželo (menší prokluz), tím to má horší vlastnosti a naopak. To je právě ta blbá vlastnost spojek, že člověk "od oka" nepozná, jak se to bude chovat.
Subaru Outback 3.0R 5AT 2006, výkon nepotřebuju, ale zvuk šestihrnku a automat mě začaly bavit.
ex Subaru Outback 2.5 MT 2005
ex Subaru Outback 2.5 MT 2002
ex Škoda Octavia 1.6 74 kW LPG 1997
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Jak funguje 4x4 u Subaru

Příspěvek od HonzaCZ »

plukovník píše:jestli jsem pochopil správně, tak viskózní spojka mezinápravového diferenciálu u Forestera SJ s mechanickou šestistupňovou převodovkou, t.j. např. model 2017, by měla mít svornost 40 Nm při diferenci 100 otáček mezi vstupem a výstupem, vztaženo přibližně na provozní teplotu 80 stupňů.
při větší diferenci otáček by se tato hodnota měla (zřejmě nelineárně) zvyšovat , přičemž při vzrůstu teploty na cca 120 stupňů (což by zřejmě bylo způsobeno větší, nebo déle trvající diferencí) by mělo dojít k tomu Hump efektu, tedy propojením lamel natvrdo.
Těch 40 Nm při 100 rpm rozdílu je dohledaný někde na netu v nějaký tabulce. Jestli to fakt tak je a jestli to tak je i u MY2017, to netuším. A ty teploty nevím už vůbec, ani si netroufám odhadovat.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Jak funguje 4x4 u Subaru

Příspěvek od HonzaCZ »

Makovica píše:Hladat sa mi to nechce, ale tak nejak mam v hlave ulozene, ze to byva 1:10, resp. 10%:90% .
Zrejme aj preto maju maju niektore modely Audi s torsenom celkom problem pri rollers teste, kde ma na asfalte jedine zadne koleso s trakciou a inde je prakticky nulova.
Co je samozrejme len jedna specificka situacia.
No, tak já jsem si to dohledal, protože když se o něco zajímám, tak nejsem línej si dohledávat a ověřovat informace. TBR (Torsen Bias Ratio) bývá od 1,5:1 do 5:1.
Kdyby to bylo tolik, co píšeš, tak by to bylo lepší, než takhle. Jinak pro upřesnění ta procenta ti nesedí. Pokud by měl TBR 10:1, tak by to znamenalo, že umí při přenosu na pomaleji se točící výstup 10x vynásobit moment rychlejšího výstupu. Tedy na jedné straně by bylo 10, na druhé 1. Tedy to jaksi nemůže být 90:10 %. Spíš tedy cca 90,9:9,1 %. Ale jak jsem psal, obecně mají TBR do 5:1, obvykle kolem 2,5-3,5:1. Takže to taky není úplně samospasitelné, protože jak píšeš, 3x nic je pořád nic. Naštěstí v reálném provozu i ten blbej led má nějakou adhezi, takže nějaký ten moment to hrabání na něm vytvoří a tak případně na druhou nápravu nebo druhé kolo, dle umístění Torsenu, nějaký ten nenulový cca trojnásobek půjde.
Makovica píše:Inak vyborne vysvetlene veci v tom poslednom velkom prispevku. Tiez si myslim, ze to bude kombinacia map/tabuliek a realtime. Hlavne, ked si uvedomim, co je vsetko popisane v tom starom dokumente ohladne algoritmov a to ma snad 20 rokov.
To je to hlavne knowhow Subaru.
Díky. Jo, z toho dokumentu vychází některé moje spekulace. Taky bych si ho mohl zase někdy osvěžit. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Majkl123
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: pon led 28, 2019 6:01 pm
Jméno a příjmení: Michal Bičík

Re: Jak funguje 4x4 u Subaru

Příspěvek od Majkl123 »

Ahoj, Sice subárko ještě nemám (ale budu =) , ale koncernový 4x4 ve verzi torsen mám už několikátý. Konkrétně passata (r.v.2004). V reálným provozu (ověřeno i před léty na vaší akci v Pertolticích) se nestane, aby permanentně motala jen jedna náprava. To musí auto ležet vyloženě na břichu a mít kola ve vzduchu. V extrémním případu, když se třeba předek odlehčí už natolik, že má tendenci stát a je šance, že by zadek mohl auto vytáhnout (třeba rozhoupáním) z brindy, stačí lehce přišlápnout brzdu (trochu hokej se dvěma naohama). Tím se zabezpečí dostatečná "adheze" a torsen má možnost poslat kousek krouťáku dozadu. Obráceně stačí trochu přitáhnout ručku. Jde o to touhle malou dopomocí dostat torsen do TBR, o kterém psal přede mnou Honza.
Levá vs pravá je u mého passata řešena EDS, které (ALE!!!) bohužel je akční pouze při rychlostech nad 20km/h až do 80km/h a to pouze po omezenou dobu (odhadem 1-2min. intenzivního přibržďování), pak ECU fn EDS dočasně vypíná kvůli ochraně brzd před přehřátím. V reálu je to ale nic moc, protože protočením kol nad 20km/h se auto často stačí zahrabat dost nato, aby už EDS bylo potom k prdu.

V reálu mám odzkoušeno, že se dá v běžných podmínkách (bláto, mokrá tráva apod.) při rychlosti otáčení kol nad 20km/h dosáhnout toho, že hrabou všechna 4 kola současně. (rolny nepočítám jako reálnou situaci).
Michal82
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 158
Registrován: čtv pro 31, 2015 8:33 am
Bydliště: Šilheřovice

Re: Jak funguje 4x4 u Subaru

Příspěvek od Michal82 »

Je to sice má vina.ale po roce jsem zjistil na mém outbacku 2.5 2008 ,že to neni až taková paráda,jak jsem čekal.Myslel jsem že kdyz uz kupuji celkem novější auto.Tak že to bude mít vychytavky lepší.Ale teď zjištuji,že starší vozy mají různe stabilizace atd.a tohle ma jen vizkozní spojku.Začínam se bat,že i yetina dokaže zvladnout vic.Pokid se mylim vyveťte mě z omylu.Takže asi jsem měl začit tím že je subaru a Subaru :-)
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49131
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak funguje 4x4 u Subaru

Příspěvek od VDC »

To je manuál nebo automat ?
Bát se můžeš ve chvíli, kdy ta yetina bude mít stejný gumy a budete srovnávat ve stejném terénu. Do tý doby jsou to jen zbytečný domněnky.
A to, že nějaká konkurence projede to co Subaru, není žádná ostuda.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4929
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: Jak funguje 4x4 u Subaru

Příspěvek od Makovica »

HonzaCZ píše:No, tak já jsem si to dohledal, protože když se o něco zajímám, tak nejsem línej si dohledávat a ověřovat informace. TBR (Torsen Bias Ratio) bývá od 1,5:1 do 5:1.
Kdyby to bylo tolik, co píšeš, tak by to bylo lepší, než takhle. Jinak pro upřesnění ta procenta ti nesedí. Pokud by měl TBR 10:1, tak by to znamenalo, že umí při přenosu na pomaleji se točící výstup 10x vynásobit moment rychlejšího výstupu. Tedy na jedné straně by bylo 10, na druhé 1. Tedy to jaksi nemůže být 90:10 %. Spíš tedy cca 90,9:9,1 %. Ale jak jsem psal, obecně …
Dik, ze si to pozrel. Teraz uz aj ja.
Samozrejme viem, ze 1:10 nie je 10:90 (1:9) v percentach :) To sa mi len zdalo, ze to boli podobne cisla.
Zaujimava poznamka je "The Torsen T-2R RaceMaster is the only Torsen to have a preload clutch. So, even if a wheel is airborne, torque is applied to the other side. If one wheel were raised in the air, the regular Torsen units would act like an open differential, and no torque would be transferred to the other wheel. " - ze na to mali fintu. Samozrejme okrem brzd.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Michal82
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 158
Registrován: čtv pro 31, 2015 8:33 am
Bydliště: Šilheřovice

Re: Jak funguje 4x4 u Subaru

Příspěvek od Michal82 »

[quote="VDC"]To je manuál nebo automat ?
Je to manual.u automatu toho meli prej vice ;-(
Uživatelský avatar
vena
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1544
Registrován: pát lis 04, 2011 9:10 am
Bydliště: železná ruda
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak funguje 4x4 u Subaru

Příspěvek od vena »

Michal82 píše: manuál
Budeš prodávat? :-)
Michale máš dobrou káru, stálou čtyřkolku s lehkou redukcí,fajn motor který si rozumí s LPG.
U levého kolena jsou tlačítka, tlačítko s autíčkem ve smyku pokud tam je máš protiskluz,pokud ne nevadí musíš být obezřetnější.me když problikne je to upozornění že to vic klouže.takovy čidlo rychlejší než ty.ma to i jiné funkce.
Citroen C5 2.2Hdi 09, Subaru Outback 2.5 12
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7828
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Jak funguje 4x4 u Subaru

Příspěvek od mnov »

Já to psal, že se nemá používat pojem viskóza.
Kromě toho "ma jen vizkozní spojku" tam je ještě diferenciál. :-)
Jinak pokud porovnám manuál ve Foresteru s automatem MPT Imprezy, tak např. při rychlejší jízdě na sněhu, rychlejší průjezd zatáčky, vše na silnici, cítím se jistější s tím manuálem. Prostě to jede klidněji.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49131
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak funguje 4x4 u Subaru

Příspěvek od VDC »

Michale nevím na co si stěžuješ. Lepší než 3 diferáky a viskóza jsou jenom 3 diferáky a VTD. Takže těch lepších možností, než máš ty moc není. A ve sněhu a blátě, dělají ten rozdíl gumy a ne asistenti.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3093
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Jak funguje 4x4 u Subaru

Příspěvek od outback »

VDC píše:A ve sněhu a blátě, dělají ten rozdíl gumy a ne asistenti.
...a řidič!
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Jak funguje 4x4 u Subaru

Příspěvek od HonzaCZ »

mnov píše:Jinak pokud porovnám manuál ve Foresteru s automatem MPT Imprezy, tak např. při rychlejší jízdě na sněhu, rychlejší průjezd zatáčky, vše na silnici, cítím se jistější s tím manuálem. Prostě to jede klidněji.
Jo, přesně tak bych si představil ten rozdíl. Prostě 3 diffy budou při vyrovnané adhezi na všech kolech (což je při jízdě na silnici v 99 % času) vždycky líp a plynuleji přenášet moment a to i v zatáčkách, na suchu, na mokru, na sněhu. Ale osobní podrobnou zkušenost nemám, neb jsem nikdy nevlastnil nic jiného než VTD. :-/
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Jak funguje 4x4 u Subaru

Příspěvek od HonzaCZ »

VDC píše:Michale nevím na co si stěžuješ. Lepší než 3 diferáky a viskóza jsou jenom 3 diferáky a VTD. Takže těch lepších možností, než máš ty moc není. A ve sněhu a blátě, dělají ten rozdíl gumy a ne asistenti.
A teda vím, že je to okrajová záležitost, ale DCCD taky nebude úplně marný. :-D Ale tys' to asi myslel u Legacy/Outback.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5157
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Jak funguje 4x4 u Subaru

Příspěvek od petr »

dle mých praktických zkušeností je rozdíl mezi outbackem a forestrem v manuálu značný, ve prospěch starého forestra oproti outbacku v automatu s VTD a VDC, byť by měl mít outback lepší pohon 4x4 tak zdaleka nevyjede to co forester , asi jsou na vině gumy a vyšší váha oťase a nižší světlá výška a uplně nejvíc malé zdvihy takže kola se dostávají rychle do vzduchu a auto zpomaluje a pak se zahrabe, možná v některých situacích by to bylo opačně, ale moc takových situací jsem zatím nenašel navíc se s outbackem moc do nějakých extrémů ani nepouštím protože vím jak by to dopadlo :-D jo a yettiho bych se ani nebál zato duster je silný soupeř i pro forestra pokud má teda pořádné gumy
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná technická diskuse“