nezdravý zvuk motoru + hučení

V této části bychom měli diskutovat o technických problémech, které nelze zařadit do konkrétní kategorie
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od SLegacy »

Tak jsem to dneska zkusil po cestě do práce, když už byl motor trochu ohřátý a ten zvuk (zahučení) se skutečně objevuje i na neutrál, sice slaběji, než v zátahu, ale je to tam. Cestou nahoru je to slyšet slaběji, když jdou otáčky dolů, tak je to okolo těch 3000 rpm slyšet víc. Při vymačkávání spojky s motorem v běhu se ale žádné podstatné změny zvuku nedějí (když teda nepočítám povrzávání pedálu samotného). Takže převodovka, diffy apod. jsou tím pádem zřejmě mimo podezření a zaměřit se budu muset přímo na motor, i když teda nevím, na co konkrétně.
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od dethroned »

začal bych těma rozvodama. komplet to vyměnit. bude to podle mě taková dobrá 10-15tka..v garáži. u subaru bych to viděl na 20:(
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od SLegacy »

dethroned píše:začal bych těma rozvodama. komplet to vyměnit. bude to podle mě taková dobrá 10-15tka..v garáži. u subaru bych to viděl na 20:(
No s těma jsem počítal, ale až tak ve 105 tis. km, kdy má podle servisního manuálu přijít čas na jejich výměnu spolu se svícema (osobně bych k tomu přidal i napínací kladku, i když podle servisního manuálu není nutná, otázka je, co s vodní pumpou, která taky není předepsaná s rozvodama, ale může pak odejít třeba krátce poté).
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od Slavek_xxx »

dethroned> to rozhodne nebude tak zly. U meho dvorniho servismana bych to odhadnul tak do desitky v originalnich dilech nebo ve srovnatelne kvalite originalu vcetne pumpy. Ale bez paragonu, samozrejme, protoze to dela z lasky k bliznimu svemu :845:
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Zdeny
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 471
Registrován: ned kvě 22, 2011 8:25 am
Jméno a příjmení: Zdeněk Horáček

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od Zdeny »

SLegacy píše: Díky za poznatky od majitele stejného auta, ventily jsou asi teda málo pravděpodobná příčina. Pokud jde o zvuky z motoru, možná to může být něco od rozvodů, jak už tu zaznělo...? A ohledně hučení v těch 3000 rpm, plechy okolo výfuku by byly ještě OK, obávám se víc toho zadního difu nebo kardanu. Zimní pneu mám Dunlop WS 3D, mají za sebou dvě zimy a pořád je to šepot lučních květin, jsou snad tišší než letní se šípovitým vzorem, v gumách bych problém nehledal.

Jo a taky mě to zaujalo s tou výměnou dvouhmoťáku, bude mě to čekat taky a pořád váhám, jestli tam dát, co tam patří, a nebo už jen obyčejný jako mají mimoevropské Legacy MT. Takže doporučuješ nebát se toho obyčejného? Měnil jsi s ním i spojku, nebo jen ten setrvák?
Ahoj - ohledně spojkového setu a setrvačníku:
Váhal jsem taky, jakou variantu zvolit. Po zralé úvaze jsem dal 1hmotu z Forestera včetně spojkového setu (všechny díly vč. ložiska) a cena byla 20vč.DPH a práce.

Po stránce jízdního projevu - je citlivější na práci se spojkou,. občas se povede "traktor efekt " - tedy škubnutí při rozjezdu, pokud se člověk nesoustředí. 2hmoty byla daleko méně citlivá, ale je fakt, že po měsíci ježdění s 1hmotou už ten traktor efekt přijde tak 1x za týden:-) Je to o zyvku. Jinak v autě hluk stejný, nevědět, co tam mám, to nepoznám. A hlavně, nic nevrže a vrzat už nebude.

Ten pazvuk bych viděl na ložiskovou rezonanci - otázka je, odkud jde. Může to být klidně ložisko klikovky, jako ojničníé, tak nějaké ložisko na kladkách rozvodů. Možná, že by pomohl upravený stetoskop ( a nebo obyčejný svařovací drát a na konci krabička od jogurtu či od sirek), volně mezi prsty a přiložit ke konkretímu místu a sledovat, odkud to je nejvíce slyšet.

K tomu tikání či "šicímu stroji" - slyšel jsem to před měsícem u jednoho Lexuse, na kterého jsem mlě zálusk a nakonec jsem vyčetl, že se může jednat o vadný vstřikovač, takž vylučovací metodou výměnou za kus lze odhalit a nový nestojí svět. Jinak ony cvakají všechny vstřikovače, což jsem já mylně přisuzoval ventilovým vůlím a díky tomu jsem se i poplašil a nechal na svém 2,0R vůle seřídit (cena v autor. asi 7 vč. DPH a motor venku, 1,5 den práce.)

Bohužel, tyhle druhy závad se těžkoi hledají, protože toopravdu znamená metodou pokus omyl a to je jednak časové náročné a ve finále to může sončit i opětovným vyndáním motoru a jeho půlením kvůli ložiskům ojnic či kliky. A to je cca 40-50 v autorizáku a ještě nemusí být výsledek zaručen.

Ale jak říkám, můj soukromý názor je ložisko. Kde - ví jen čert.
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od dethroned »

Slavek_xxx píše:dethroned> to rozhodne nebude tak zly. U meho dvorniho servismana bych to odhadnul tak do desitky v originalnich dilech nebo ve srovnatelne kvalite originalu vcetne pumpy. Ale bez paragonu, samozrejme, protoze to dela z lasky k bliznimu svemu :845:
Dělal jsem kdysi komplet na EJ20 1992, a vyšlo to na 9500,- u mého servismana. Ale to je SOHC. Tady ten nový motor co má SLegacy, to už je podle mě DOHC. Tam bych to opravdu tipoval tak na 15. Ale je tipuju, nechce se mě to dohledávat :-)
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od dethroned »

Zdeny, díky za podnětný přispěvek co se dvouhmoťáku a vtřikovačů týká. Jak Ti vyšly ty ventilové vůle? Bylo to mimo specifikaci?....když už jsi to dělal.
Otázka té ložiskové rezonance, já si myslím, že ta nejčastěji nastane u valivých ložisek, takže bych spíš šel po tom rozvodu. Ale jak píšeš, to ví jen čert.
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
Zdeny
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 471
Registrován: ned kvě 22, 2011 8:25 am
Jméno a příjmení: Zdeněk Horáček

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od Zdeny »

dethroned píše:Zdeny, díky za podnětný přispěvek co se dvouhmoťáku a vtřikovačů týká. Jak Ti vyšly ty ventilové vůle? Bylo to mimo specifikaci?....když už jsi to dělal.
Otázka té ložiskové rezonance, já si myslím, že ta nejčastěji nastane u valivých ložisek, takže bych spíš šel po tom rozvodu. Ale jak píšeš, to ví jen čert.
Sací ventily byly OK, výfukové jsem měl 0,29 - byly ještě v toleranci, ale na hranici (tolerované je 0,30mm, 0,25+/-0,05), takže ty se udělaly. Bohužel nevím, kolik mají, protože je nezměřili...

U těch ložisek bych si nebyl tak jist, nejsem strojař.
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od Slavek_xxx »

dethroned> pokud by byl zajem, muzu poskytnout mechanikovo cislo do PM, ale SLegacy to ma trochu z ruky...
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od SLegacy »

Díky všem za podnětnou diskusi. Aspoň vím, jakými směry se orientovat. Zkrátka už přichází kilometrový nájezd, při kterém se začíná do auta cpát... Mám taky cenově vstřícného servismena, jako dethroned, on mi dokonce moje Lego našel na mobile.de, jel ho se mnou do Bavor okouknout a hned jsme ho dovezli, navíc nejradši dělá právě motory, akorát že jeho schopnosti objevilo mnohem víc lidí a kromě času a mě je mu v patách čím dál tím víc zákazníků. Zatím tady lovím rozumy pro sebe jako laik, až budu mít čas já i on, aby to projel a poslechnul, jsem zvědavý, jaký ortel vyleze z něj, ale počítám, že to bude obdobné, jako co se dozvídám tady od zkušených.Až dojde na odhalení příčiny a nějaké řešení, budu informovat.
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od dethroned »

kolik máš najeto? předpokládám že ne těch 39tkm? :-) to by bylo dost brzo.
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16114
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od quickly »

dethroned píše:kolik máš najeto? předpokládám že ne těch 39tkm? :-) to by bylo dost brzo.
pod ikonou spotřeby má 90 357 km
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od dethroned »

já tam vidím 39 000.....? :670:

EDIT: pravda, když se vleze na tu stránku, tak tam je 90tkm :655: omlouvám se :bp:
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od yeti »

SLegacy: včera jsem si říkal, že ti tam hučí ložisko, ale dneska jsem se na to zaměřil u svýho auta (45500) a mám tam přesně to co ty - 3000-3100 zvuk zhrubne a může se to chvíli jevit jako hučení ložiska. A já jsem si uvědomil, že to je ten zvuk, který je naopak mému uchu příjemný - prostě tam začíná ten hlubokej zvuk boxeru, kterej se zvyšujícími se otáčkami "pilovatí". Takže bych byl úplně klidnej. Mám tam to samý. Ten druhej zvuk mi nic neříká ::-DD:
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: nezdravý zvuk motoru + hučení

Příspěvek od SLegacy »

dethroned píše:já tam vidím 39 000.....? :670: EDIT: pravda, když se vleze na tu stránku, tak tam je 90tkm :655: omlouvám se :bp:
39 tis. km jsem s tím najel já, od té doby si eviduju spotřebu. Při koupi mělo auto najeto lehce přes 50 tis. km.
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná technická diskuse“