TPMS ???

V této části bychom měli diskutovat o technických problémech, které nelze zařadit do konkrétní kategorie
Odpovědět
plukovník

Re: TPMS ???

Příspěvek od plukovník »

Makovica píše: To nie su nejake garazove firmy, co tie senzory vyrabaju. Aka nespolahlivost ? Mas to niecim podlozene ?
"zřejmě už vůbec ne u Subaru" - Subaru toci kolesa inym sposobom ako ine znacky ?
Co to je za nezmysel, ze nikto nevyskusal zivotnost baterii ? To nie je jadrova elektraren. Vsade je uvadzanych 5-7 rokov, aj servisy tvrdia to iste, tych 5 je naozaj minimum a zalezi trochu asi aj na najazde (vacsia aktivita senzorov).
Kola Subaru se samozřejmě točí stejným způsobem jako jiné značky.
Podobná je i forma vysílaného signálu senzorů, která v Evropě funguje na frekvenci 433 MHz.
Různý už je ovšem u jednotlivých značek aut způsob příjmu a zpracování signálu ve vozidle.
Některé značky vozidel si načtou jednotlivá čidla automaticky a rozliší jejich ID.
U Subaru tomu tak evidentně není, přestože je tam pro indikaci pouze jedna jediná kontrolka.

No a co se týče té životnosti bateríí?
Systém TPMS je v EU povinný teprve tři roky, tak nikdo nemůže vědět, zda životnost baterek je 3, 5, nebo 10 let.
Tím spíše že jejich spotřeba , jak jsi i napsal, je závislá na četnosti jejich aktivace. Tedy potažmo na způsobu používání vozidla.

To, že je někde (všude) něco uváděno?
A že i servisy to tvrdí?
To má být nějaký argument?

Od servisů už jsem slyšel takové kraviny...

Nevím, jestli senzory vyrábějí třeba i garážové firmy, ale kdyby všechny byly stejně kvalitní, tak by nebylo třeba aby jich bylo hafo druhů, v cenách od cca 250,- Kč až asi do 2 200,- za kus.

Ano firma VDO třeba vyrábí kvalitní čidla, ale jinak je většina stejně vyráběna v Číně.
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4855
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: TPMS ???

Příspěvek od Makovica »

plukovník píše:Kola Subaru se samozřejmě točí stejným způsobem jako jiné značky.
Podobná je i forma vysílaného signálu senzorů, která v Evropě funguje na frekvenci 433 MHz.
Různý už je ovšem u jednotlivých značek aut způsob příjmu a zpracování signálu ve vozidle.
Některé značky vozidel si načtou jednotlivá čidla automaticky a rozliší jejich ID.
U Subaru tomu tak evidentně není, přestože je tam pro indikaci pouze jedna jediná kontrolka.
Diky, ze si zopakoval, co tu bolo niekolkokrat napisane :)
Naviac to so spolahlivostou senzorov absolutne nesuvisi.
plukovník píše: No a co se týče té životnosti bateríí?
Systém TPMS je v EU povinný teprve tři roky, tak nikdo nemůže vědět, zda životnost baterek je 3, 5, nebo 10 let.
Tím spíše že jejich spotřeba , jak jsi i napsal, je závislá na četnosti jejich aktivace. Tedy potažmo na způsobu používání vozidla.

To, že je někde (všude) něco uváděno?
A že i servisy to tvrdí?
To má být nějaký argument?

Od servisů už jsem slyšel takové kraviny...

Nevím, jestli senzory vyrábějí třeba i garážové firmy, ale kdyby všechny byly stejně kvalitní, tak by nebylo třeba aby jich bylo hafo …
Tu zase motas dve nesuvisiace veci. TPMS senzory sa pouzivaju ovela dlhsie a nema to nic spolocne s tym, odkedy je nejaka forma TPMS povinna v EU.
V US je mimochodom TPMS povinne od 2007 a pouzivalo sa to aj dlho predtym, aj v EU. Akurat, ze v luxusnejsich autach.
Dokonca sa udava aj zivotnost 5-10,12 rokov a premierna 7 rokov.

A vo vyvoji su udajne aj bezbateriove TPMS.

Sorry, ale co tu pises, to su fakt krcmove reci.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: TPMS ???

Příspěvek od HonzaCZ »

HAD píše:Dovoluji si oprášit téma. Pořizuju letní sadu kol ( konečně ) a v Subaru mi nabídli k sadě TPMS ventilky za 2100 Kč/kus, na netu jsem je našel za polovic a navíc při brouzdání i tento servisní manuál : http://www.subaru.cz/intra/files/files/TPMS_CZ.pdf .
Možná by se to mohlo dát na Wiki.
Přidal jsem to tam - https://subarufanclub.cz/wiki/start#navody_postupy
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: TPMS ???

Příspěvek od HonzaCZ »

Jinak to jsem taky nepochopil, proč v tom jsou baterky, když to je v kole, který se točí, čili energie všude dost. <:-<
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22548
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: TPMS ???

Příspěvek od spm »

Tak ona je otázka, jestli mechanika, která bude vyrábět energii, nebude mít ještě menší životnost, než ta baterie :-DDD Já spíš úplně nechápu proč to nejde vyměnit...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: TPMS ???

Příspěvek od HonzaCZ »

No tak by to nemusela bejt mechanika, ale nějaký piezo třeba... i když to je v podstatě taky mechanika. Nebo by na to kolo prostě zářila nějaká indukce. Ježiš kolik to může asi tak žrát... <:-<

Jinak u některejch těch aftermarket senzorů vyměnit baterka jde.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5404
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: TPMS ???

Příspěvek od Kolben »

Ono by stačilo tolik nelpet na tom aby to poznalo mikro únik. Pak by to stačilo hlídat těm otackama kola jako u koncernu a věřte ze by byl klid.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: TPMS ???

Příspěvek od námořník »

soused má Kokodáka a prý tam tpms má. Nevím,ale snad už jim skončila výjimka.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Makovica
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4855
Registrován: čtv dub 21, 2016 11:28 pm

Re: TPMS ???

Příspěvek od Makovica »

HonzaCZ píše:No tak by to nemusela bejt mechanika, ale nějaký piezo třeba... i když to je v podstatě taky mechanika. Nebo by na to kolo prostě zářila nějaká indukce. Ježiš kolik to může asi tak žrát...

Jinak u některejch těch aftermarket senzorů vyměnit baterka jde.
Ta bateria by samozrejme stale tam musela byt, len by bola zlahka dobijatelna za prevadzky, system musi byt ready skor, nez sa dobije. I tak ale neviem, nakolko by bola vyssia zivotnost takeho clanku.
Ten senzor potrebuje byt co najlahsi, predsa len tam lieta obrovskymi rychlostami. Co sa tyka indukcie, neviem, co by sa tam malo hybat voci comu.
Zrejme je problem aj s tym, ze by to malo vacsinu casu stabilne otacky a indukcia potrebuje zmenu, ak by bol cely ten system vnutri kolesa. Ak by na to prazilo nieco z vonku, je tam vsade okolo kopec zeleza, bohvie ako by sa to spravalo. Nejaka obcasna "rekuperacia" pri brzdeni by podla mojho laickeho odhadu na to nestacila.
A samozrejme, firmam viac vyhovuje pravidelny cashflow s 5-7 rocnym intervalom, takze sa do toho moc nehrnu.

Kolben: Ono to prave na tie mikrouniky stavane nie je, resp. norma to zdaleka nevyzaduje.
Subaru Forester 2.0i CVT Comfort MY16 (G91F Rest in pieces Cooper Discovery ATT / SJ6 ,,,,| (*_^) |,,,,)
Obrázek
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18908
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: TPMS ???

Příspěvek od hamoun »

Kolben píše:Ono by stačilo tolik nelpet na tom aby to poznalo mikro únik. Pak by to stačilo hlídat těm otackama kola jako u koncernu a věřte ze by byl klid.


Sent from my iPhone X using Tapatalk Pro
ono mi to prave mikrounik hlasilo ...
defekt jsem nastesti !!! jeste neresil !

Odesláno pomocí Tapatalk
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3600
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: TPMS ???

Příspěvek od bushman1 »

Na Oktávce jsem měl několik falešných poplachů....obvykle po přezutí, když jsem nově nepotvrdil v palubním počítači nové tlaky.

Pak jsem jednou píchnul kolo a pomalu mi ucházalo....systém mi to oznámil i s označením konkrétního kola.

Průraz jsem zatím ještě neřešil.

Takže za mě ten koncernový systém funguje uspokojivě.
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
Uživatelský avatar
Šaman
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3040
Registrován: úte zář 08, 2009 10:26 pm
Bydliště: Kateřinice

Re: TPMS ???

Příspěvek od Šaman »

U rencka (clio IV) to pomalý únik hlásí a u rychlého úbytku to dokonce řve a červeně píše STOOOOOOOP! A to už je i vidět na kterém kole ten defekt mám :-)
Subaru Forester 2.0X MT SocialEdition z roku 2005 (Lesník) + Honda Vision - Soptík + SsangYong Tivoli 4wd (Ssasanka) no a Obluda (cétéem Scroll xpert 2020)
Uživatelský avatar
kjell
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 313
Registrován: úte říj 03, 2017 9:52 pm
Bydliště: Kraj meruněk

Re: TPMS ???

Příspěvek od kjell »

Pánové, abych posdílel zkušenosti z reálné akce..

Minulý týden jsem byl u svého 'pneu-mastera' a pořešil jsem s ním ráfky na zimu vč. klonovaných čidel.
Vývoj a standardizace se zřejmě posunuly a OEM čidla a postupy jsou už nyní dostupnější a umí s tím i jiné servisy než autorizáky. Dobrá zpráva.

Průběh byl zatím následující:
- dojel jsem do pneuservisu
- pán vzal kouzelnou chytrou krabičku s nápisem Hamaton H36
- šel k prvnímu (např. PP kolu), načetl senzor
- vzal první krabičku klonovatelného senzotu (T-Pro Hybrid 1.5 [www.techtpms.com])
- odstoupil tak 3m od auta a nahrál do něj kódové označení čidla PP kola
- takto dále pro ostatní kola
- (cena za jedno čidlo lidových 990,-)

Příští týden tam jedu s pneumatikami (SJ6), nahodí mi je na disky s čidly a pak, jak někdy v listopadu přehodím, uvidím zda to klaplo a nebude mi blikat kontrolka 'harfičky' ;-D

Konec reportáže, prozatím :-)
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: TPMS ???

Příspěvek od námořník »

Do autorizáku už jsi nemusel před několika lety. Hlavně musíš dát klony na stejný místo co je máš teď. Jinak budeš muset nechat načíst do systému a trochu to klonování ztrácí smysl :-)
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
kjell
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 313
Registrován: úte říj 03, 2017 9:52 pm
Bydliště: Kraj meruněk

Re: TPMS ???

Příspěvek od kjell »

námořník píše:Do autorizáku už jsi nemusel před několika lety. Hlavně musíš dát klony na stejný místo co je máš teď. Jinak budeš muset nechat načíst do systému a trochu to klonování ztrácí smysl
Možná nemusel, ale zatím jsem tu neviděl někoho sdílet nějakou konkrétnější radu. Vidím jen samé rozjitřené názory na toto téma.. Proto to píšu ;-) Třeba se to bude někomu hodit.

No a nevidím důvod proč to na stejné kolo nedat :-) (ano, snad tak často nebudu muset kola rotovat..hmm)

Mj. např na Mazdě je to úplně jedno, kde jaký senzor je, stačí, že auto za jízdy dostane signál od 4 čidel, a je jedno jestli je vezeš v kufru, nebo na jaké ose jsou.
Ten výmysl Subaru zatím moc nechápu >:-&
PS. na Mazdě už motám TPMS seznory 10rokem a zatím baterky nedošly, ťuky ťuk.
Odpovědět

Zpět na „Všeobecná technická diskuse“