Převodovka rachtání

Odpovědět
dookees
Nováček
Nováček
Příspěvky: 44
Registrován: úte bře 12, 2019 10:39 am

Převodovka rachtání

Příspěvek od dookees »

Ahoj,

Měl bych takový zajímavý technický dotaz okolo převodovky - řazení. Při zařazení rychlostního stupně a to spíše vyššího. Při nižším jsem si toho doposud nevšiml nebo možná spíše z toho důvodu že se rychle přeřadí a nejezdí se na něj. ( pokusím se ale vyzkoušet ). Takže se jedná spíše od 3 stupně nahoru. Ze začátku mi přišlo že to dělalo pouze při nižších otáčkách a jen na třetí a pátý převodový stupen. Při lehtání plynu a jízdu v nižších otáčkách vycházel zvuk něco jako chrastění z převodovky.Přiřazoval jsem to spíše uložení a tím jak se páka řazení hýbe tak to pak vydává ty zvuky. Pokud se řadící páka uchopila a našla se jiná poloha chrastění přestalo. Později ted když mám auto již delší dobu a trochu odzkoušené tak zjištuji že ty zvuky vycházejí i při vyšších otáčkách ale při tom uchycení rukou a nalezení polohy to přestane. Nevím zdali předchozí majitel upřednostnoval při jízdě ruku na řadící páce čímž tomu určitě dost přidal.Co se týče řazení tak to funguje bez problému a nepřipadá mi že by byl nějaký problém.Když pustím nohu z plynu tak to přestane dělat.Prostě to při jízdě chrastí a chci to postupně začít řešit. Nemá někdo nějaké informace nebo zkušenosti s tímto problémem.

pokusil jsem se ještě natočit nějaké video ale jde to špatně slyšet a najít ideální podmínky proto neni jednoduché. Spíše je to jen orientačně

tak jedině takhle jinak mi to vložit nešlo https://ulozto.cz/tam/_r6fWH39nV3Gt
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Převodovka rachtání

Příspěvek od námořník »

Nejde mi to otevřít (šlo by,ale platit za to nebudu a 17 minut čekat taky ne.)
Ale pokud má ten motor opravdu nízký otáčky, tak je možná lepší ho více vytočit. Protože Subaru odspoda netahá :-)
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
dookees
Nováček
Nováček
Příspěvky: 44
Registrován: úte bře 12, 2019 10:39 am

Re: Převodovka rachtání

Příspěvek od dookees »

postupem času mi přijde že to dělá spíše při tom čím výše se motor vytočí. Na tom videu to jde slyšet ale špatně. Mudel bych najít nějaký prostor nebo letiště kde by se to dalo vyzkoušet a natočit. Takhle v provozu je to těžký nebo někde na dálnici. Slyšet to ale jde když to posloucháš pozorně.
dookees
Nováček
Nováček
Příspěvky: 44
Registrován: úte bře 12, 2019 10:39 am

Re: Převodovka rachtání

Příspěvek od dookees »

ještě nějaký poznatky

když už to začne rachotit a neni to pravidelně ale dělá to v celku často. Pokud je řadící páka uprostřed tak to rachotí. Když ji dám ( vychýlím ) při zařazeném stupni do prava nebo do leva tak to ustane ale to chvění tam trochu cítím jak držím tu řadičku. Když pustím nohu z plynu tak to taky ustane. No a když zatočím volantem doleva nebo doprava a čím víc tím líp tak to většinou taky přestane.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Převodovka rachtání

Příspěvek od VDC »

Když je to takhle spojený s polohou páky, tak bych si myslel, že chrastí vidlička. Ale vařím z vody, protože v tomhle nejsem odborně erudovaný.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Převodovka rachtání

Příspěvek od Slavek_xxx »

A nemůže to být tento problém?
viewtopic.php?f=5&t=2181
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
dookees
Nováček
Nováček
Příspěvky: 44
Registrován: úte bře 12, 2019 10:39 am

Re: Převodovka rachtání

Příspěvek od dookees »

Ahoj,

tak jsem se dneska dostal na kanál abych se na to podíval ze spodu. Ze shora jsem to už po tom odkrytí krytu viděl a tam toho moc k řešení neni. Jinak tenhle článek jsem už viděl ale úplně jsem na něho zapomněl tak díky za připomenutí. Řadička jde sice z leva doprava ale nepřipadá mi že by to bylo nějak moc. Jinak ty pružinky jsem hledal ale žádný jsem nenašel. Každopádně jsem vzal za to táhlo co jde do převodovky a vypadá to že ty zvuky jdou z něho. Můžu s ním lehce tahat dopředu a dozadu a ze strany na stranu. Vypadá to právě na ty zvuky a taky předpokládám že by asi mělo být na pevno nebo s minimální vůlí. Jelikož nevidím do vnitř a bude to asi potřeba rozebrat aby se viděla příčina pokud je to tím. Bude to asi teda to uložení které bude už opotřebované ale jistota tam zatím neni. Možná by se to dalo podle nějakého obrázku detekovat.
Odpovědět

Zpět na „IV. gen. BL/BP (03-09)“