Outback BS - piskanie brzd

milan74ma
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 556
Registrován: sob pro 07, 2019 3:14 pm

Outback BS - piskanie brzd

Příspěvek od milan74ma »

Ahojte,

uz od nova u svojho Outbacka (aktualne ma 12.800) pozorujem cim dalej tym viac piskanie brzd.

Viac menej najidealnejsie sa da nasimulovat ked ide clovek na adaptivny tempomat a pretukne si napr. z 90 do 70, alebo pri dobrzeni jemnom z 10 do zastavenia. Ale piskaju aj pri inych rychlostiach viac menej nepravidelne. V servise to uz pozerali niekolko krat - vraj sa cistili, vraj tam bolo vela vazeliny a tym padom sa valcek nevracal atd. - ale problem vyrieseny nie je.

Tazke sa obraciam na Vas aby som nasal co najviac informacii a nasledne si skusil doma zhodit kolesa a pozriet sa na to sam. Akurat netusim na co sa zamerat. Ci je pre Outback nieco specificke, alebo nieco na co sa zamerat viac. Pripadne ci je niekde technologicky postup ako na to (video, foto navod, ...). Proste zrejme sa budem musiet zaspinit a pohrat sa s tym, ale chcem nacerpat co najviac informacii dopredu. Ono nechcem to rozobrat tak, aby som to potom nezlozil alebo nieco poskodil.

co Vy na to ?
Subaru Outback 2019 (Comfort)
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48964
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Outback BS - piskanie brzd

Příspěvek od VDC »

Milane měnil jsem nedávno kotouče a destičky na Previi. Protože jsem na ní nesehnal moje oblíbené Ferodo Premier, tak jsem tam dal nějaký Brembo destičky a ATE kotouče. A ty brzdy prostě pískají při jemném brždění. Nemá to žádnou technickou příčinu. Je to čistě jen kombinací kotoučů a destiček.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Outback BS - piskanie brzd

Příspěvek od Tapan »

Důležité je, aby piskaly jen při brzdění (když ty nebo nějaký systém v autě dává pokyn). Jinak je to spíš vlastnost, vliv má i "zajetí" brzd. Je to zajímavé u originál brzd, předpokládám, že kdo má stejně staré auto, má i stejné brzdy, a nepamatuju si, že by se tím někdo zabýval.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Outback BS - piskanie brzd

Příspěvek od Tapan »

Tomáši, Ferodo Premier mám na Felicii a musím říct, že jsou skvělé, ale už mi taky pískaly, pravda, jen párkrát, a pak to zase přestalo.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
milan74ma
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 556
Registrován: sob pro 07, 2019 3:14 pm

Re: Outback BS - piskanie brzd

Příspěvek od milan74ma »

hmm takze piskanie neriesit ? Toto je moje 15-te nove auto a toto piskanie je pre mna v podstate novinka ...
ale aj tak sa mi to nezda moc, mozno ked sa v tom povrtam sam, tak uverim ze spravili vsetko co mohli, ale najskor chcem nacerpat troska teorie :-D
Subaru Outback 2019 (Comfort)
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Outback BS - piskanie brzd

Příspěvek od námořník »

Pokud to píská když brzdíš, tak je to vlastnost toho materiálu a žádná vazelína na to nebude mít vliv. Jestli ti to vadí, tak nech vyměnit desky za jiný.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
milan74ma
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 556
Registrován: sob pro 07, 2019 3:14 pm

Re: Outback BS - piskanie brzd

Příspěvek od milan74ma »

mala otazocka - "piska ked brzdi(s)" je mozne aby eyesight pribrzdoval aj bez toho aby som videl na displayi tie cervene brzdiace svetla ? Napr. dnes cez Vernar dole kopcom niekedy to spomalovalo ako slak ale nevidel som zeby brzdilo (teda tie svetla), zeby to tak dobre brzdilo motorom ? Ono kym to nezacalo cim dalej tym viac piskat som to vobec neriesil ani som sa na to nezameriaval, proste som len jazdil a uzival si adaptivny tempomat.

Pri vymene sa obavam ze platnicky nepomozu, ale bude treba aj disky. Na zaruku to asi nepojde, takze toto sa mi zatial nechce.

Plus ked nad tym rozmyslam, ako keby sa potrebovali zohriat kym zacnu piskat. Lebo nikdy zatial nepiskali hned od zaciatku, ale vzdy az tak po niekolkych km, resp. ked uz boli zahriate. Moze to mat nejaky vplyv na tento problem ?
Subaru Outback 2019 (Comfort)
suubaru
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1985
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:19 pm

Re: Outback BS - piskanie brzd

Příspěvek od suubaru »

když při zpomalování na displeji nesvítí brzdová světla, mám zato že ES nebrzdí brzdama. Leda motorem/převodovkou.

Pískání: zajížděl jsem tři BS a pískání neznám. Nějaký šutr v desce? Na kotouči nejsou žádné drážky?
IMPREZA 2,0i cvt sport MY18 naše dvanácté subaru :-)
LEGACY kombi BPE H6 5AT MY2008 letní auto
Outback 2019 BS exec cvt 2,5i
93, RXL, LR series
milan74ma
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 556
Registrován: sob pro 07, 2019 3:14 pm

Re: Outback BS - piskanie brzd

Příspěvek od milan74ma »

jj na kotuci su drazky, je mozne ze tam bol / boli sutre, ale to so mal aj na inych autach a nepiskalo to. Hlavne ked boli v servise viac krat precistovane tieto brzdy na outbacku. Skusal som aj radu silnejsie prebrzdit, ale zase nechcem ich prepalit, lebo netusim co znesu ... Nedaval som zo 120 na nulu viackrat po sebe. Nechcem zvlnit kotuce.
Subaru Outback 2019 (Comfort)
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2706
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Outback BS - piskanie brzd

Příspěvek od zhor »

A pískají jenom při nižsím tlakum, nebo aji při silnějším tlaku na brzdový pedál?

Zkusil bych je rozdělat, pilníkem lehce zkosit náběžné hrany desek, mrknout jestli jsou na místě všechny shimy, a případně namazat všechno kde se dotýká kov na kov (zadní strana desky se většinou dotýká pístku nebo třmenu, pokud tam nejsou shimy).

Pokud to nepomůže, tak zkusit jiné desky nebo je víc obrousit (po celé ploše). Do desek se přidávají kovové piliny a prostě nějaká tam může víc dřít a to způsobuje to pískání.

Jinak to zajiždění se nedělá ze 120kmh do nuly, ale tak do 30-40kmh, aby se kotouče nezastavili úplně a nedoformovali lokálním tlakem. A hlavně potom dlouho jezdit ( aspoň 10-15minut), co nejmíň brzdit a hodně dochladit. Ideál je na tu chladící část třeba dálnice, zařadit se za kamióny, držet 80-90kmh, dojet na další sjzed, dobrzdit motorem, otočit se a vrátit se.
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Outback BS - piskanie brzd

Příspěvek od námořník »

Tím párkrát pořádně zabrzdit, bylo myšleno párkrát pořádně zabrzdit :-). Ne to polechtat. Pak samozřejmě musíš jet dál, aby se kotouče dochladily. Tím že párkrát zabrzdíš, normální kotouče nezvlníš :-)
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16114
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Outback BS - piskanie brzd

Příspěvek od quickly »

Mám na otíkovi BS najeto 18771 km a žádné pískání nepozoruji. Ta signalizace brzdění u ES je na displeji myslím vidět, jen když máš zapnutý tempomat.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
milan74ma
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 556
Registrován: sob pro 07, 2019 3:14 pm

Re: Outback BS - piskanie brzd

Příspěvek od milan74ma »

presne takto som postupoval, zo zaciatku na brzdy jemnejsie a skor motorom, potom okolo tisicky parkrat silnejsie a dochladit. Toto je moje 15-nove auto, na viacerych som daval menit kotuce a dosticky. Nikdy sa mi ich nepodarilo zabehnut tak aby piskali :(. Naschval som sa bol zo zaciatku vozit len tak aby som zabehol motor aj brzdy. Zacalo to cca pri 4000km a uz sa to len stupnuje. V servise viac krat nieco s tym robili ale neopravili, kedze to brzdi na zaruku to nebude.

Teraz, skor este ako som rozbehol toto vlakno, som skusil tak ako pisete parkrat s nejakymi casovymi rozostupmi zo 110 na tak na 30 / 40, dochladit jazdou par km, ale nepomohlo to.

Dosticky by som mozno aj kupil ine, keby som vedel ze to piskat naozaj nebude. Tie dosky su este velmi dobre aby som ich menil len tak.

To piskanie sa prejavuje ako pisem viac menej pravidelne pri spomalovani ci uz manualnom brzdeni alebo pri jazde na adaptivny tempomat. A ked su brzdy zahriate viem to aj simulovat ako pisem vyssie. Preto myslim ze to ide od brzd. Aj ked mozno to robi nieco ine, ale to sa mi nezda. Keby to robilo aj za jazdy mimo brzdenia bolo by to ine.

"cervene svetla na displayi" ano, som zabudol spomenut ze som mal pusteny adaptivny tempomat, preto ta otazka - ono niekedy ako keby si to virtualne podradilo a z 90 som mal 70 bez toho aby som videl svetlo na displayi aj ked bol ES pusteny.

No nic, cez weekend to rozoberem, vycistim, skusim teda namazat a uvidime.

co je to pls este ta shima :) ? Co kupit na to premazanie tych kovovych casti - nejaky tip ?
Subaru Outback 2019 (Comfort)
zhor
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2706
Registrován: pon srp 26, 2013 2:38 pm
Jméno a příjmení: Standa H.
Bydliště: Šumperk/Ostrava

Re: Outback BS - piskanie brzd

Příspěvek od zhor »

Shimy jsou takové krycí "plíšky" které se dávají mezi destičku a třmen/pístek. Většinou jsou dvě, jedna je plechová a druhá z nějaké umělé hmoty. Brání to zvukům a převodu tepla z destiček na pístek.

Na mazání jakoukoliv antisieze pastu s vyšší teplotou, často se používá měděná, někdo hlíníkovou a já dávám keramickou. Prostě aby to vydrželo co nejvyšší teploty (aspoň 1000°C). A taky si kup čistič brzd, kdybys ses někde umáznul, ať to máš čím vyčistit.
Subaru Impreza GG WRX EJ205 165kW 2003
Volvo V70 D5 120kW 2002
ex - Subaru Impreza GG EJ201 92kW 2001
milan74ma
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 556
Registrován: sob pro 07, 2019 3:14 pm

Re: Outback BS - piskanie brzd

Příspěvek od milan74ma »

@all: dikes

cez weekend to skusim rozmontovat, ocistit, obrusit a premazat a uvidime ci to len v servise odflakli, alebo je to nieco ine. V servise to bolo naposledy pred cca 800km takze uvidim. Odvtedy by to nemalo byt velmi zaspinene
Subaru Outback 2019 (Comfort)
Odpovědět

Zpět na „Brzdy“