Ruční brzda

KarlosOB
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 321
Registrován: ned úno 28, 2016 10:10 am
Jméno a příjmení: Karel
Bydliště: Bílovice n. Sv.

Re: Ruční brzda

Příspěvek od KarlosOB »

Zkusím napsat své zjištění stran elektronické ruční brzdy. Hledal jsem to tu ale nenašel. Pokud admin nazná, že to je obecně známá věc, tak prosím o smazání. Pro mne to byla úplná novinka.

Máme v Outbacku, ostatně asi jako většina, elektronickou parkovací brzdu. Dlouho mi vrtalo hlavou, jak to vlastně funguje. V servise jsem se většinou zapoměl zeptat, ale po několika letech jsem si vzpoměl a zeptal se. Šlo mi o to, že většina z nás ví, co se děje s autem po zatažení mechanické ruční brzdy za "jízdy". Ale jde vůbec zatáhnout elektronickou ruční brzdu za jízdy? Nepokazím auto? Co se stane?

Odpověď mne osobně velmi překvapila.

Elektronickou ruční brzdu lze za jízdy použít a to dokonce velmi efektivně. Po zatažení za knoflík brzda kola zcela nezablokuje, ale pokud knoflík brzdy za jízdy držíte vytažený nahoru, auto přibržďuje a využívá při tom dokonce systém ABS a je při brždění směrově stabilní. Pokud jej pustíte, auto pokračuje v jízdě, jinak je možno držet do zastavení. Nedostaví se tedy ono povětšinou známé zablokování kol. Při tomto manévru normáně svítí i brzdová světla. Zásadní výhodu spatřuji v tom, že pokud se řidiči udělá nevolno, tak spolujezdec je schopen auto kontrolovaně s přidržením volantu zastavit.

Minulý týden cvičně vyzkoušeno.
Subaru WRX STI 2017
Subaru Outback 2,5 CVT 2014
demeter
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 285
Registrován: stř lis 30, 2016 9:10 pm
Bydliště: Praha

Re: Ruční brzda

Příspěvek od demeter »

Nouzová brzda tomu říkají.
https://www.autorevue.cz/tlacitko-misto ... a-nevyhody
Subaru má tlačítko ne zrovna vhodně nalevo od řidiče, takže spolujezdec jí při indispozici řidiče jen obtížně aktivuje.

Moje čerstvá zkušenost s elektrickou ručkou teď byla, že jí nemusí podařit odbrzdit, když nemáš dost nabitou baterku. Logický ale stejně překvapí. :)
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3115
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Ruční brzda

Příspěvek od Albi »

demeter píše:Subaru má tlačítko ne zrovna vhodně nalevo od řidiče, takže spolujezdec jí při indispozici řidiče jen obtížně aktivuje.
Impreza a XV 2018 to mají uprostřed %-)
Subaru Legacy 2.5 MT sedan '2004 | Kawasaki ZR-7S '2002 | Agados VZ-26 '2009 | Author A-RAY Plus '2008
EX: Subaru Legacy 2.2 MT kombi '1991 | Toyota Tercel 4WD kombi '1986 | Dacia 1310 TX sedan '1989
KarlosOB
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 321
Registrován: ned úno 28, 2016 10:10 am
Jméno a příjmení: Karel
Bydliště: Bílovice n. Sv.

Re: Ruční brzda

Příspěvek od KarlosOB »

Jo náš Outback taky uprostřed.
Subaru WRX STI 2017
Subaru Outback 2,5 CVT 2014
krispyn
Nováček
Nováček
Příspěvky: 18
Registrován: ned bře 26, 2017 10:48 am

Re: Ruční brzda

Příspěvek od krispyn »

Na Foresteru SG 2006 mám bubnové zadní brzdy. Nastavuje se ruční brzda pouze tím rozpínacím elementem mezi čelistmi (přístup ovalnou dirkou ze zadni strany bubnů), nebo také jednotlivá lanka u páky ruční brzdy? Ptám se, protože mi brzdí (a na seřízení reaguje) jen jedno kolo. Nerad bych rozebíral ten středový tunel a dozvěděl se, že jednotlivá lanka jsou napevno. Předem díky.
Naposledy upravil(a) krispyn dne stř dub 17, 2019 9:53 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7806
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Ruční brzda

Příspěvek od mnov »

Tou rozpěrou se nic neseřizuje. Ta se seřizuje automaticky.
Ruční brzda má sežizování u její páky.
Jednotlivá lanka jsou napevno a seřizují se obě najednou.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
krispyn
Nováček
Nováček
Příspěvky: 18
Registrován: ned bře 26, 2017 10:48 am

Re: Ruční brzda

Příspěvek od krispyn »

OK, DÍKY!
po promazání rozpěry měděnou pastou se to opravdu nastavilo samo. Šlapal jsem jak když vyháním vzduch a slyšel jsem jak to po zoubku přeskakuje a rozpíná. Ručku jsem i trochu dotáhl u její páky. Teď je to tedy seřízené, ručka zabírá na 5-6 zubu, bubny jsou po jízdě vlažné, ale na tu ručku se pořád v kopci nemůžu na 100% spolehnout. Že by se nové pakny potřebovali "zajet"?
Uživatelský avatar
RadekN
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2412
Registrován: stř úno 22, 2017 9:05 am
Jméno a příjmení: Radek Novák
Bydliště: Krupka u Teplic

Re: Ruční brzda

Příspěvek od RadekN »

Určitě si to musí sednout, dej tomu trochu času :).
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22471
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Ruční brzda

Příspěvek od spm »

Ja mam ted novy pakny a taky to musim brat trochu silou. V kopci mi teda drzi, drzi i z kopce se zarazenou rychlosti, ale je potreba na to kus sily (pro nas chcipaky...) :-DDD

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5142
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Ruční brzda

Příspěvek od petr »

něco se mi děje s pravou zadní bubnovou brzdou, občas se mi za jízdy blokne zadní kolo, pak stačí zastavit a samo to povolí, má na to vliv ruční brzda , stačí když ji dám na první zub a už to nedělá, jakoby se tam něco štorcovalo venvitř, navíc když auto couvá stačí ruční brzdou zlehka přibrzdit a ono to uplně samo prudce zabrzdí to pravé kolo, je to něco s ruční brzdou, měl jsem narychlo sundaný buben a nic jsem tam na první pohled neviděl, vše vypadalo ok , obložení ok nikde neodlomené, neodlepené, myslel jsem , že když to složím tak to bude ok , no a dělá to zas :-/
budu se na to muset podívat pořádně , včera jsem spěchal , možná se mohlo něco stát když mi nedávno přimzla ruční brzda , musel jsem s tím trochu zacukat než to povolilo, asi se při tom něco posralo , ale teda nevím co
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48892
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruční brzda

Příspěvek od VDC »

Tipuju utržený obložení z pakny.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5142
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Ruční brzda

Příspěvek od petr »

no ale to obložení bylo ok na tom kole co brzdí, myslíš na druhém kole ?
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14666
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Ruční brzda

Příspěvek od Tapan »

Má to hillholder? Ale to střílím naslepo. Nicméně ten mechanismus je jinak celkem jednoduchý a když píšeš, že obložení je ok...jinak bych si taky myslel, že to bude utržený obložení. Případně jestli ti nevypadlo nebo neurezlo něco z toho mechanismu uvnitř bubnu, to je taky takový lehce vachrlatý a pak by se tam snadno mohlo něco vzpříčit.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1117
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Ruční brzda

Příspěvek od pufko »

Presne tak sa nám kedysi choval Opel Vectra A v dobe dávno minulej a už si fakt nespomeniem čo tam bolo, ale mám dojem že pakna mala vôlu.
Tiež sa nám pár krát stalo že pri cúvaní to samé chytilo paknu a zabrzdilo jedno koleso, stačilo potiahnuť dopredu a opatrnejšie cúvať.
Niekedy to urobilo 3-4 za jedno cúvanie, inokedy človek cúval 3x a nič...
Neviem či nebol uhnitý ten kolík čo pridržiava paknu cez pružinku, alebo prasknutá táto pružinka.

Používaním ručnej sa potom tá pakna hýbala tak všelijak a preto občas kusla na spiatočke a inokedy nie, podla toho v akej polohe ostala.
Každopádne ak sa na to človek pozrie, tak sa stáva určite to, že jedna z tých dvoch pakní mierne trie o bubon a pri pohybe dozadu ju "strhne" a pootočí čím v podstate zabrzdí / zablokuje koleso.
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5142
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Ruční brzda

Příspěvek od petr »

tak nakonec to byla ohnutá pakna ve spodní části a vyskočená pružinka , nebylo to moc vidět , zkusil jsem to vyrovnat , aby se s tím dalo jezdit na chvíli a musím objednat nové pakny , došlo k tomu téměř jistě když mi přimrzly ty brzdy jak jsem s tím nasilu cukal , příště až mi to zase přimrzne, tak to raději něčím nahřeju , holt ruční brzda a mráz :-/ , ale já s tím zamrzáním nemíval problém , tak jsem to neřešil, teď zas budu opatrnější , jenže často to bez ruční brzdy moc dobře nejde ....
Přílohy
20220105_173807.jpg
Naposledy upravil(a) petr dne stř led 05, 2022 7:29 pm, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Brzdy“