změna oleje

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

změna oleje

Příspěvek od Ynhoj »

Prozatím dle údajů mám v Impreze 5W40, protože s "upgradem" na vyšší level nemám zkušenost tak bych se rád zeptal zkušenšjších zda by nebyl vhodnější 10W60 nebo mám nechat dosavadní?
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
kosobecny
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 993
Registrován: pát zář 16, 2011 6:53 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Klatovy a okolí

Re: změna oleje

Příspěvek od kosobecny »

To je zbytečný, buď bych zůstal u svýho případně max 10w50. Ale záleží jak s tím jezdíš, já mám v impreze 5w50 a naprostá spokojenost. :))
Subaru Outback H6 3.0 MY2000
Subaru Forester 2.0 XT MY2003 - ex
Subaru Impreza 2.0 GL MY2000 - ex
Uživatelský avatar
Petr Vejvoda
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 240
Registrován: úte kvě 25, 2010 12:41 am
Jméno a příjmení: Petr Vejvoda
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: změna oleje

Příspěvek od Petr Vejvoda »

Dobry vecer,
zalezi take na tom, jak auto pouzivate. Pro bezny/ kombinovany provoz klidne ponechte 5w40, od nas XFS 5w40 nebo CFS 5w40 NT. Pokud a tim obcas sportujete nebo jezdite dlouhe trasy po dalnicich a v horkem pocasi, potom doporucuji XFS 5w50 nebo CFS 10w50 NT. Ta 10w60 by sla samozrejme take, ale na obvykly civilni provoz to neni uplne potreba...

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
Sleva 10% na oleje, maziva a aditiva Millers Oils pro všechny členy fóra - objednejte z http://www.millersoils.cz a do poznámky k objednávce napište "Subarufanclub" a svůj nick. Sleva se odečte při fakturaci, pošta a dobírka jen 100,- Kč.
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: změna oleje

Příspěvek od Ynhoj »

díky za informace, zůstanu jak je to nyní, sice najezdím ročně cca 25000-27000 km,ale dálnice jen vyjímečně
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
quino
Nováček
Nováček
Příspěvky: 27
Registrován: pon čer 09, 2014 7:41 pm

Re: změna oleje

Příspěvek od quino »

Laický (a pro mnohé asi nepochopitelný) dotaz na zkušenější uživatele:
V létě jsem byl nucen podstoupit garanční prohlídku Foresteru 2.0i MY 2013 ve Francii (což bylo samo o sobě dost zajímavé) a s velkým odstupem jsem zjistil, že mi byl do auta nalit olej (neidentifikovatelné značky) ve specifikaci 5W-30, přestože výrobce doporučuje 0W-20. Zanedlouho mě čeká další garanční prohlídka (tentokrát v ČR), a tak se chci zeptat, jestli se mám vrátit k 0W-20 nebo nechat 5W-30.
Jen pro informaci dodávám, že auto jezdí přes týden krátké vzdálenosti, o víkendech delší včetně kratších terénních vložek.
Díky za rady
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: změna oleje

Příspěvek od kiti »

Mám 2.5xt rok 2010 a jak v záruce tak i teď tam dávají 5w30 a je uveden i v návodu. Nejdřív tam cpali shelku a teď motul. Tak netuším ale že by se tolik změnila specifikace u motoru tak nevím ale těch variant je tam určitě vic.

Ale že by značkový servis nevěděl jakou specifikaci oleje dat do motoru je divný.

Když tak napiš pokud to nenajdeš na fóru panu Vejvodovi z "Miler oil" který je asi největší odborník.
Naposledy upravil(a) kiti dne úte lis 18, 2014 7:12 pm, celkem upraveno 1 x.
Forester 2,5 XT 2010 manuál
quino
Nováček
Nováček
Příspěvky: 27
Registrován: pon čer 09, 2014 7:41 pm

Re: změna oleje

Příspěvek od quino »

Všiml jsem si toho jen kvůli tomu, že na mě začala občas vyskakovat na displeji hláška "Zkontrolujte hladinu oleje". Na měrce byla hladina přesně mezi ryskami, ale autu se to evidentně zdálo málo. Byl jsem tedy dokoupit olej a obchodník mi 5W-30 nechtěl prodat, jelikož v systému měl pro tento typ vozu uveden 0W-20. Nakonec jsme se domluvili (v manuálu povolují 5W-30 dolévat), ale i na víku oleje je vytlačeno 0W-20.
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: změna oleje

Příspěvek od kiti »

Quino

nechci aby to vyznělo že Tě poučuju ale u foryska se olej kontroluje trošku jinak v zahřátem a jinak za studena. Tak pokud si auto mysli že je tam oleje málo asi na tom něco bude.

Já takový vychytávky nemám tak musím klasický měrku.
Forester 2,5 XT 2010 manuál
quino
Nováček
Nováček
Příspěvky: 27
Registrován: pon čer 09, 2014 7:41 pm

Re: změna oleje

Příspěvek od quino »

kiti
v pohodě, pro mě poučení není nikdy dost. Asi na tom něco bylo, dolil jsem půl litru a od té doby se hláška neukázala. Měřil jsem za studena i při zahřátém a pokaždé jsem byl v rozmezí určeném měrkou. Ale to už jsem vyřešil.
Spíš bych rád vrátil svou původní otázku. 5W-30 nebo 0W-20?
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7815
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: změna oleje

Příspěvek od mnov »

Osobně bych dával určitě 5W-30, nebo radši 5W-40, ale to už asi nemá předepsáno od výrobce. Můj laický názor je, že výrobce je ekology tlačen k co nejnižším emisím a proto musí používat lehkoběžné oleje 0W-20.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
margano
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 120
Registrován: čtv črc 03, 2014 9:45 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Trenčin

Re: změna oleje

Příspěvek od margano »

Ja asi za 3tkm budem musiet menit olej v motore a zacal som zistovat aky olej ma v aute(outback2010 2,5) byt,co tam daval doterajsi servis a co davaju ostatny.Doteraz tam vraj davali 5w40-Motul,dalsi servis co som sa pytal ze 5w30 Motul 8100-eco clean.No tak teraz co je lepsie pre auto?
Moj predosly benzinovy civic mal povodne 5w40 a po precitani hodne mudro sa tvariacych rad som zacal davat 0w-30,behom servisneho intervalu som dolieval cca 3dcl bez rozdielu typu oleja.Nejazdim ako prasa,trasy mimo mesto+mesto a zijem na SK....
Ked som si napr. pri Motule aj inych olejoch precital mazaci plan pre moj motor tak sa udava iba 5w30,tak preco v niektorych servisoch davaju taky aj taky?A podla vas je ktory vhodnejsi?
dik
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: změna oleje

Příspěvek od dethroned »

quino: to je velmi těžká otázka... dřív bych nikdy 0W-20 nedoporučil, jelikož z toho smrdí ekologie na povel a šetření paliva za cenu zničení motoru. ALE v práci ve zkušebně na těchto olejích (Mobil1 0W-20) jedou motory neskutečnou čočku (např. stovky hodin cyklování plný výkon - volnoběh) a vydrží to. tak nevím. je to trend a zřejmě ty oleje už to vydrží. jinak uplně hustý olej bych do novýho XT určitě nedával (XW50 a dál), protože ty řídký oleje už jsou specifikovaný taky kvůli turbu. dneska se zmenšuje radiální vůle v ložiskách, zástavby jsou čím dál tím komplikovanější a mohlo by se stát, že hustější olej by mohl v turbu způsobovat problémy - mazání, odtok oleje z ložisek, zapekání na stěnách... atd.
ve zkratce, dal bych tam nějaký dobrý 5W-30...v požadované specifikaci ACEA. ale 0W-20 by pravděpodobně fungovala taky. docela mě zajímá, jak s tímto olejem bude dlouhodobě fungovat BRZ, kde je motor velmi zatěžovaný, v podstatě 50% času full load :850:
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11873
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: změna oleje

Příspěvek od Traveller »

Je pravda, že na dolévacím víčku je napsáno 0W-20..., ale když jsem stejného Forýska jako máš ty koupil, tak jsem měl na dolití přibalenou láhev Motul 5W-30 a po první garančce mi tam nalili rovněž 5W-30..., pouze to byl Castrol.
Takže 5W-30 je určitě v pohodě a na 0W-20 bych netrval, spíš naopak ta horní hodnota je myslím u 0W-20 v našich podmínkách nedostatečná!!! Proto se tam asi také lije 5W-30. Možná ten 0W-20 používají pro Japonsko či kdo ví pro koho.
5W-30 je tedy správně..., pokud to nechceš rozmazlit a dopřát něco lepšího. :845: :845:
A co se týká hladiny oleje..., určitě se vyplatí jednou za čas zkouknout měrku a dolít. Já mám rád, když jsem s olejem u horní rysky. :826: :811: Ta oranžová kontrolka hladiny je tam jen pro sichr a na tu bych to rozhodně nenechával!!! :1774:
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
Mila69
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 184
Registrován: sob říj 22, 2011 12:19 pm
Jméno a příjmení: Milan

Re: změna oleje

Příspěvek od Mila69 »

Také jsem při koupi nového Ferestra řešil jestli dát 0w20 a nakonec jednoznačně vyhrálo ANO. Na co to postavili a navrhli to tam patří. Oleje jsou natolik složitá problematika, není to jen o teplotní viskozitě. S olejem 5w30 to taky pojede bez problémů a rozhodně výjde výměna oleje levněji, ale osobně si nemyslím, že je to lepší varianta (tedy zejména pokud auto jezdí kratší trasy).
Subaru Forester 2.0 XS AT 2011
Skoda Octavia 2.0 TD DSG 2005
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11873
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: změna oleje

Příspěvek od Traveller »

No já bych měl dost velký strach spíš z té horní hodnoty, protože "20" mi na české podmínky příjde hodně, ale opravdu hodně hodně málo, když vezmeš v potaz běžné letní teploty okolo 30°C a občas i o dost více. Olej 5W-30 je pro mírné klimatické pásmo a pro běžné použití auta daleko vhodnější a myslím si, že zrovna v tomto případě servisy vědí co dělají.
Co se týká hodnoty spodní "0W" tak ta je spíš tak pro zimy v Kanadě. No ono upřímně řečeno, USA a Kanada je pro Subaru ten hlavní trh a tam bych přesně té specifikaci 0W-20 rozuměl. Proto podle mě mají tyto hodnoty přímo na víčku..., podle toho co by se mělo do auta nalít na nejrozšířenějším trhu.
Ono když jsem dolíval pár deci 5W-30 tak už tento olej je pomalu jak voda. :850: Ale je to jen můj názor. :811: :-) :bp:
Pro info přikládám...
http://www.pneu-asistent.cz/oleje/specifikaceOLEJU.pdf
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
Odpovědět

Zpět na „Provozní náplně všeobecně“