výměna oleje

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

výměna oleje

Příspěvek od Ynhoj »

Zdar, čas na výměnu motorového oleje se nezadržitelně blíží, vždy jsem tuto činnost prováděl sám tak jsem se chtěl jen optat zda jsou nějaká specifika kromě toho, že starý vypustím a nový doleju:-) + výměna filtru. :-) . V Německu tam dávali Total 5w/40 tak asi nakonec u toho zůstanu nebo přeci jen Millers Oil :655:?
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: výměna oleje

Příspěvek od dethroned »

největší anabáze je povolit filtr.... lego (a počítám že i réza) ho má mezi svodama a tam se rukou dostaneš jen na přímo. nakonec jsem to vždycky nějak povolil, ale byl to boj. kupuju už třetí klíč na filtr, tak snad tento bude fungovat:
http://www.autodoplnky-obchod.cz/klic-n ... tavitelny/
jinak na samotné výměně oleje nic není...jen to nepřelej.
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
Uživatelský avatar
kosobecny
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 993
Registrován: pát zář 16, 2011 6:53 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Klatovy a okolí

Re: výměna oleje

Příspěvek od kosobecny »

Doporučuji kupovat filtr originální :) Je tam nepatrný rozdíl v ceně, ale užitná hodnota je o dost větší, co jsem tak pochytil. (snad správně) :)
Subaru Outback H6 3.0 MY2000
Subaru Forester 2.0 XT MY2003 - ex
Subaru Impreza 2.0 GL MY2000 - ex
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: výměna oleje

Příspěvek od dethroned »

jo, beru taky radši originál...
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: výměna oleje

Příspěvek od dethroned »

tak jsem vyměnil všechny oleje při 153 000 km. do převodovky a diffu MO TRX Synth 75W-90, motor TOTAL QR 10W-50 jako vždy.... olej v přev. a diff. už byl docela černý.. v podstatě žádná změna, pouze na převodovce se mi subjektivně zdá, že trojka jde mnohem líp, na druhou stranu je teď problém tam dát 1 dokud je auto v pohybu...to předtím bylo taky ale míň. asi líp namazaný synchrony, stačí přidat lehce plyn i při vyšlápnutý spojce a spadne tam lehce. holt podélná převodovka. ale to není problém, spíš vlastnost.
...jinak poznámka - povolit zátky a výpustný šrouby jako vždy peklo...pomohla až metrová tyč.
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna oleje

Příspěvek od VDC »

Já jsem dneska konečně vyměnil oleje v obou diferenciálech a obou převodovkách v Previi. Všude jsem nalil Millers Oils EE Transmission 75W90, čili Nanodrive technology. Na nějaký hodnocení je brzo, najel jsem odpoledne jen asi 15km. Zatím se zdá že auto jede celkově snáz, ale to by možná bylo s každým novým olejem. :-) V pondělí jedu do Děčína, tak to pak objektivněji zhodnotím... :-)

[Příspěvek odeslán z Dell Streak pomocí aplikace Tapatalk] Obrázek
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
vena
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1544
Registrován: pát lis 04, 2011 9:10 am
Bydliště: železná ruda
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna oleje

Příspěvek od vena »

tak já plánuju příští výměnu do motouru Mobil1 5W50 .
Citroen C5 2.2Hdi 09, Subaru Outback 2.5 12
Uživatelský avatar
valdík
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 136
Registrován: sob led 05, 2013 4:22 pm
Jméno a příjmení: Martin
Bydliště: Suchdol n. L. - České Budějovice

Re: výměna oleje

Příspěvek od valdík »

Tak se mi blíží výměna oleje a chtěl bych se poradit co tam nalejt. Motor EJ25 115kW najeto 350tis spotřeba oleje je tak litr - litr a půl mezi výměnama (10tis km). Já vím, že už tady o tom bylo napsáno mnoho, ale stejně se zeptám, teď tam mám 5W-40 a uvažuju o 10W-50. Je to dobrý nápad před zimou? nebo radši ještě na zimu tu 5W-40 a ja jaře až tu 10W-50ku? nebo nějakou jinou třídu? kolega jezdí v H6ce 10w40 a v pohodě
díky za rady
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: výměna oleje

Příspěvek od Slavek_xxx »

valdík> asi bych to neresil, dej tam to, co mas zrovna po ruce :845:
Jinak nebydlis nahodou v Suchdole jak se jede na Hrdlořezy? Viděl jsem tam tuhle zajíždět nějaký zelený Lego...
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
valdík
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 136
Registrován: sob led 05, 2013 4:22 pm
Jméno a příjmení: Martin
Bydliště: Suchdol n. L. - České Budějovice

Re: výměna oleje

Příspěvek od valdík »

ok, jo a to lego co jsi viděl je kámoše, koupil uplně to samí jak mám já akorát třílitra a nebylo to náhodou ve čtvrtek kolem osmý? to jsme se museli těsně minout jel jsem k němu a hned jak mě viděl tak říkal, že na něj nějakej subarista zrovna mával :D
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: výměna oleje

Příspěvek od Slavek_xxx »

valdík> jojo, ctvrtek pred osmou :-) , taky jsem jel trilitrem. Jonak na Hamru jsem videl stat jeste modry Lego kombi. Kam v kraji jezdite na servis? Asi budu potrebovat kontakt, pac menim rajon...

[ Příspěvek odeslán z mobilního zařízení ] Obrázek
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
romull
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4156
Registrován: pát zář 09, 2011 8:39 am
Bydliště: Jemnice, Vysočina

Re: výměna oleje

Příspěvek od romull »

valdík píše:Tak se mi blíží výměna oleje a chtěl bych se poradit co tam nalejt. Motor EJ25 115kW najeto 350tis spotřeba oleje je tak litr - litr a půl mezi výměnama (10tis km). Já vím, že už tady o tom bylo napsáno mnoho, ale stejně se zeptám, teď tam mám 5W-40 a uvažuju o 10W-50. Je to dobrý nápad před zimou? nebo radši ještě na zimu tu 5W-40 a ja jaře až tu 10W-50ku? nebo nějakou jinou třídu? kolega jezdí v H6ce 10w40 a v pohodě
díky za rady
Při tak slušné spotřebě oleje bych na zimu nechal klidně 5w40, zvlášť pokud máš více studených startů a kratší jízdy. Na léto, nebo když by spotřeba oleje stoupala bych se té 10w50 nebál, nebo by šlo dát MO XF 5w50 celoročně.
Ex:Subaru Outback 3,0R AT Comfort Navi MY 2007.... srdcovka a moc mě bavíl, budu vzpomínat
Nyní: BMW 330xd AT
Uživatelský avatar
Petr Vejvoda
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 240
Registrován: úte kvě 25, 2010 12:41 am
Jméno a příjmení: Petr Vejvoda
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna oleje

Příspěvek od Petr Vejvoda »

romull píše: Při tak slušné spotřebě oleje bych na zimu nechal klidně CFS 5w40 NT, zvlášť pokud máš více studených startů a kratší jízdy. Na léto, nebo když by spotřeba oleje stoupala bych se té CFS 10w50 NT nebál, nebo by šlo dát Premium XF Longlife 5w50 celoročně.
Souhlasím a podepisuji v plném rozsahu :826:
Jen jsem v citaci doplnil přesné názvy produktů. Pokud nechcete využívat technologii nanočástic v oleji a mít jedem olej na celý rok pro kombinovaný způsob jízdy, potom je XF Longlife 5w50 ideální olej.
Sleva 10% na oleje, maziva a aditiva Millers Oils pro všechny členy fóra - objednejte z http://www.millersoils.cz a do poznámky k objednávce napište "Subarufanclub" a svůj nick. Sleva se odečte při fakturaci, pošta a dobírka jen 100,- Kč.
Uživatelský avatar
valdík
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 136
Registrován: sob led 05, 2013 4:22 pm
Jméno a příjmení: Martin
Bydliště: Suchdol n. L. - České Budějovice

Re: výměna oleje

Příspěvek od valdík »

ok díky za rady :-) na zimu teď ještě dám tu 5W-40ku a na léto se pak uvidí

to slávek: hele s tim servisem jsme na tom stejně :( na jihu nějak nevim, v CB je autorizák subaru, a nebo jsem slyšel chválu na pana Švadlenku, ale to je taky poměrně z ruky. Sakra asi se vrátim do Plzně :D Dobřany za rohem :) a nebo založíme dílnu na Subara? pokud by někdo věděl sem s tím
zuger
Nováček
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:46 am

Re: výměna oleje

Příspěvek od zuger »

Podělím se s váma o vědomosti :811:

Firma nám zaplatila přednášku o olejích a mazivech, která trvala 4 hodiny. Co mě přišlo zajímavý:

1) Výrobců olejů je celá řada, ale na světě je jen asi 4 nebo 5 výrobců aditivačních balíčků od kterých berou všechny olejářský firmy. Zjednodušeně to funguje tak, že tyhle firmy mají v nabídce různý aditivační balíčky. Výrobce olejů řekne: Chcu vyrábět olej s takovouhle specifikací. Výrobce aditiv na to: Tak to potřebujete tenhle aditivační balíček a musíte pro něho připravit takovýhle základ.
Plyne z toho to, že oleje se stejnou vizkozitní a výkonostní specifikací jsou si prakticky rovny. Teda mimo ceny. Nikdy se asi nedozvíme kdo bere od koho, ale kdybysme to věděli tak se možná dozvíme taky to, že olej věhlasné značky v ceně třeba 300kč/litr je úplně to stejný jako míň známá značka co prodává třeba 120kč/litr.

Vemte si to každej po svým. Já jsem se to dozvěděl před výměnou a už sem dal rozlívanej Q8 Formula 5w40 za nějakých 140kč/litr. Předtím jsem dával Millers XFS 5w40 kterej zrušily a nahradily dražším. (úspora 400 kč za rok teda není žádná hitparáda, ale i tak...)

2) Doporučuje se míchat pouze oleje se stejnýma specifikacema (to asi každej ví) a ideálně od stejnýho výrobce - to aby ty aditiva byly stejný.

3) Naplnění celýho motoru olejem - studený start při -20°C
5w30 asi 12s
5w40 asi 20s
10w40 asi 55s
15w40 asi 75s

4) Zajímal mě převod. olej do Subaru. Když se nedá hypoidní GL5, tak se muže film trhat a někde se to přidřít. Zároveň ale GL5 moc klouže (proto to horší řazení) a ničí kovy, ze kterých se dělají synchrony. Školitel teda říkal, že zřejmě Subaru používá jinej materiál než ostatní. Existují ale hybridy GL4/5 nebo jak tady dost lidí dává Castrol GL4+ a ty by měly plnit požadavky obojího.

5) Skladovatelnost současných paliv: jak benzín tak nafta asi 3 měsíce. Je to způsobeno biopřísadami. Benzín 98 a více oktanů by měl mít míň biopřísad a tím pádem delší skladovatelnost.


Kdyby měl někdo zájem, tak můžu poslat prezentaci v Powerpointu podle které školitel školil, má to cca 10,3MB (snad na to není copyright :655: )
Forester 2.0 2003
Odpovědět

Zpět na „Provozní náplně všeobecně“