výměna oleje

Odpovědět
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: výměna oleje

Příspěvek od Slavek_xxx »

15 let stary auto s trema sty tisici na hrbu zazracnym olejem nezachranis :-) Proste nejakej olej, treba 10w40 od Liqui Moly nebo jiny znacky, at uz sebelevnejsi - napr Q8. Hlavne vcas menit a kontrolovat spravnou hladinu.
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
Petr Vejvoda
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 240
Registrován: úte kvě 25, 2010 12:41 am
Jméno a příjmení: Petr Vejvoda
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna oleje

Příspěvek od Petr Vejvoda »

simy píše:chcem sa spytat do forestra 2.0 GX MY 1999 mam dat aky olej neviem co tam bolo predtym a vobec neviem co tam mam dat syntetiku alebo polosyntetiku ci mineral a aku specifikaciu. a este jedna otazka ma tu niekto skusenosti s olejmi od liqui moly
Doporučil bych Vám nejdříve použití přípravku typu "Engine Flush" a následně nějakou kvalitní polosyntetiku 10w40, ať už z Trident 10w40 nebo špičkový moderní low-friction olej s nanočásticemi z řady Nanodrive EE Semi Synthetic 10w40.
Oleje Liqui Moly považuji za dobré produkty.
Sleva 10% na oleje, maziva a aditiva Millers Oils pro všechny členy fóra - objednejte z http://www.millersoils.cz a do poznámky k objednávce napište "Subarufanclub" a svůj nick. Sleva se odečte při fakturaci, pošta a dobírka jen 100,- Kč.
Uživatelský avatar
Mareka
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv bře 24, 2011 8:25 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Ostrava

Re: výměna oleje

Příspěvek od Mareka »

Dobrý den pane Vejvodo,
budu ve Forestrovi XT měnit oleje - motor i manuální převodovka (diferenciál) - dnes je v motoru 5W40 a pár deci na 10 tis.km si vezme, ale nic závažného.

Vytipoval jsem si nejlepší olej, resp. druhý nejlepší olej - můžete mi to potvrdit?
EE Transmission 75w90 nebo TRX Synth 75w90 GL4/5 - 5l a EE LONGLIFE 5w40 nebo XF LONGLIFE 5w40 5l, popř. aplikovat Engine Flush.
Forester XT 2.5 EcuTek 1 (06), ex Forester XT 2.0 EcuTek 2 (02), Forester 2.0 (99)
Uživatelský avatar
Petr Vejvoda
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 240
Registrován: úte kvě 25, 2010 12:41 am
Jméno a příjmení: Petr Vejvoda
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna oleje

Příspěvek od Petr Vejvoda »

Dobrý den

vybral jste to ideálně :826: jako top převodové i motorvé oleje (pokud jedete na 5w40) bych Vám poradil přesně to samé.

K motoráku ještě toto:
* Pokud byste chtěl absolutní špičku, potom Motorsport CFS 5w40 NT, kde kromě nano složky využijete benefitů nejjakostnějších základových olejů - trojitých esterů - extrémní tepelná, střihá únosnost a smáčivost kovů. To ovšem pokud jste veliký fajnšmekr a chcete za to zaplatit o dost více.
* Pokud byste chtěl snížit ubývání oleje a zároveň tím zvýšit jeho teplotní zatížitelnost, potom zvolte Premium XF Longlife 5w50.
Sleva 10% na oleje, maziva a aditiva Millers Oils pro všechny členy fóra - objednejte z http://www.millersoils.cz a do poznámky k objednávce napište "Subarufanclub" a svůj nick. Sleva se odečte při fakturaci, pošta a dobírka jen 100,- Kč.
Uživatelský avatar
Mareka
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2591
Registrován: čtv bře 24, 2011 8:25 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Ostrava

Re: výměna oleje

Příspěvek od Mareka »

Diky za info! Parametry toho Motorsportu uz bych nevyuzil, nad tim 5w50 popremyslim a vse objednam.
Forester XT 2.5 EcuTek 1 (06), ex Forester XT 2.0 EcuTek 2 (02), Forester 2.0 (99)
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: výměna oleje

Příspěvek od catana »

Dobrý den pane Vejvodo,
chtěl bych požádat o radu ohledně oleje v motoru FA20 (Subaru BRZ/Toyota 86). Pročetl jsem poměrně dost materiálů a stojí proti sobě dva nesmiřitelné tábory.

- dealeři preferují oleje viskozity 0W20 a nenechají se odradit ani informací o víkendovém použití auta, které nese vyšší nároky.

- na různých fórech, kde se nepanikaří z větší spotřeby, se doporučuje spíše 5W30, který má tlustější olejovou vrstvu a je vhodnější pro vyšší zátěže.

Olej 0W20 má splňovat API SN / SM, or ILSAC GF-5 /GF-4

Větší viskozity do auta rozhodně nesmí, kdy motor na to není stavěný, ať už s ohledem na použité vůle, olejové čerpadlo, apod. Ve chvíli když jsem nárokoval použití 5W30 mi bylo vyhrožováno zárukou.

Jaký je váš názor? Pokud jsem správně koukal na nabídku MO, tak zatím 0W20 v nabídce není :655: Děkuji.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
Petr Vejvoda
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 240
Registrován: úte kvě 25, 2010 12:41 am
Jméno a příjmení: Petr Vejvoda
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: výměna oleje

Příspěvek od Petr Vejvoda »

Dobrý večer,
vždy je dobré řídit se doporučením výrobce motoru, už jen kvůli garanci, tedy prostudujte povolené viskozity.

Jinak do agregátu FA20 je skutečně 0w20 u nás občas poptáván a dodáváme CFS 0w20 http://www.millersoils.cz/cfs-0w20 nebo CFS 0w20 NT http://www.millersoils.cz/cfs-0w20-nt?c=189.
Díky špičkovému základovému oleji na bázi trojitých esterů je i u takto nízko viskozního oleje zaručena tepelná a střihová odolnost + vynikající smáčivost kovů. U NT verze ještě benefit nanočástic.
Obojí je osvědčená aplikace, zákazníci mají pár výměn za sebou..

P.S. Pokud je auto používáno ryze civilně, nebál bych se použít ani XF Longlife EB 5w20, stejně tak jako XF LL C2 5w30, XF LL C3 5w30 a nanočásticový EE Longlife C3 5w30. Tady ale skutečně záleží na povolených viskozitách uvedených v manuálu k vozu!
Sleva 10% na oleje, maziva a aditiva Millers Oils pro všechny členy fóra - objednejte z http://www.millersoils.cz a do poznámky k objednávce napište "Subarufanclub" a svůj nick. Sleva se odečte při fakturaci, pošta a dobírka jen 100,- Kč.
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: výměna oleje

Příspěvek od catana »

Děkuji Vám. Popravdě mě nenapadlo hledat v sekci motorsport, proto jsem OW20 neviděl. Výrobce v manuálu doporučuje 0W20 a jako dočasnou možnost povoluje 5W30 (s dovětkem pro vysokou zátěž).
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Mila69
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 184
Registrován: sob říj 22, 2011 12:19 pm
Jméno a příjmení: Milan

Re: výměna oleje

Příspěvek od Mila69 »

Catana: Také jsem řešil jak je to s olejem 0w20 a rozhodl jsem se dodržet doporučení výrobce. "Trošku" mě štve ta cena, ale co se dá dělat. Jinak já jsem se dočetl o možnosti použití 5w20 jen na dolití.
Subaru Forester 2.0 XS AT 2011
Skoda Octavia 2.0 TD DSG 2005
jp1
Nováček
Nováček
Příspěvky: 30
Registrován: stř dub 20, 2016 8:46 am

Re: výměna oleje

Příspěvek od jp1 »

jen pro upřesnění (forester 2,0 manuál 2005):
- středový diferenciál má společnou náplň s převodovkou + redukční převodovkou? kolik náplň?
- kolik náplň zadní diferenciál?
- do všeho olej 75w90?
- motor když bude jezdit většinou na kratší vzdálenosti 5w40, nebo i 10w40? Jak s LPG? Kolik je nápň?
- asi prubnu millersoils, jen mi pro začátek asi bude stačit základní varianta, ještě porovnám ceny .........
Dík za info.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: výměna oleje

Příspěvek od HonzaCZ »

Kdybys to příště očísloval, tak by se na to líp odpovídalo. ;)
Jinak jo, u manuálu je celá skříň od motoru až po kardan jedna náplň.
Zbytek se dá dost jednoduše vyhledat.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
ezz
Nováček
Nováček
Příspěvky: 37
Registrován: stř čer 11, 2014 7:21 pm

Re: výměna oleje

Příspěvek od ezz »

Zdravím,
Blíží se výměna oleje, přemýšlím o tom, co tam nalít. Mám Outback 07 2.5, najeto 150k. Jezdím převážně město a dálnice a na LPG. Jde mi hlavně o to, jestli je v pohodě tam dál dávat 5W40 nebo zkusit něco jiného. Jinak spotřebu oleje mám tak kolem 0.5L na 10k km.
Subaru Outback 2.5 07
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: výměna oleje

Příspěvek od HonzaCZ »

Vzhledem k tomu, že je doporučenej 0w20, v teplejších oblastech 5w30, tak 5w40 musí stačit. Rozhodně bych nehejbal se zimním číslem. Já jezdím 5w50, kvůli občasným ostřejším projížďkám nebo rychlejším dálničním přesunům.
Přílohy
viskozita.PNG
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
ezz
Nováček
Nováček
Příspěvky: 37
Registrován: stř čer 11, 2014 7:21 pm

Re: výměna oleje

Příspěvek od ezz »

No jde mi právě o to, že jezdim celkem dost dálnice. Ale vzhledem k tomu, že je to 2.5, tak o ostřejší jízdu opravdu nejde :D No a doporučení na výrobce by nebylo? Jinak děkuji za rychlou odpověď. Ještě si už nepamatuji, kolik se tam vejde oleje i s filtrem.
Subaru Outback 2.5 07
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: výměna oleje

Příspěvek od HonzaCZ »

No nejde o ostrost jízdy, ale o zátěž toho motoru. Když pojedeš 180 s 2.5 tak bude zatíženej víc, než když pojedeš stejně s 3.0.

Teď budu dávat po třetí Mobil 1. Protože Millers Oils mi ještě nenamíchali CFS 5w50 NT ::-DD:

Kolik se vejde si určitě někde najdeš, řekl bych kolem 4 L ;)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Provozní náplně všeobecně“