změna oleje

Odpovědět
aws1976
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: stř úno 04, 2015 11:52 am
Jméno a příjmení: Marek Demel

Re: změna oleje

Příspěvek od aws1976 »

Zdravím, jelikož jsem laik, tak bych prosil, radu. Koupil jsem si před měsícem jetou Tribecu, cca 140.000 Km. Předchozí majitel tam lil 5W40. Když jsem kupoval, Emil Frey mi tam dolil 2 litry a pán mi sdělil, že nejlepší tam bude lít 10W60. Navíc auto nemá kontrolku, tak asi musím hlídat. Ale, něco jsem nalil a otočil jsem na lyže Itálii, všechno v cajku, ale po tomto výletu mi bylo doporučeno doplnit. A teď babo raď. Vleze se tam asi 6L, kolik je náplň tak akorát a jaký typ tam mám nalít, tak abych motor potěšil a sebe nezruinoval?!

Díky chlapi, jinak s autem a značnkou totální spokojenost!!!!!!!
Uživatelský avatar
parabolD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2171
Registrován: sob pro 29, 2012 10:43 am
Jméno a příjmení: Tomas Dobner
Bydliště: Plzeň - Božkov

Re: změna oleje

Příspěvek od parabolD »

Ahoj, rozhodně hlídat, klidně každých 1000, to je nejdůležitější. Rozumím tomu dobře že ti původní majitel předal auto se 2 litry pod míru? To už je hodně a zpozorněl bych... Je v zásadě jedno, co tam naliješ(rozuměj viskozitu), důležité je dodržet intervaly výměny a specifikaci. Já teď plním 10w60 CFS NT od Millersoil, mezi výměnami (10 tis. km) mi to sežere cca litr, stejné množství mi to sežralo 5w50, což je ještě docela v normě... Vhodnou náplň podle tvého režimu provozu ti určitě poradí p. Vejvoda zde ve vlákně o olejích Millers Oil... Jinak vítej k postiženým :)
___________________________
ex Outback H6 3.0 MY02

B9 Tribeca MY07
Impreza GF MY98
Outback H6 3.0 strikes back :)
Uživatelský avatar
cerv
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3642
Registrován: čtv zář 27, 2012 8:36 am

Re: změna oleje

Příspěvek od cerv »

6l oleje tam asi neni nebo?
Kontroluj jako pise Prabold,merka je merka...
aws1976
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: stř úno 04, 2015 11:52 am
Jméno a příjmení: Marek Demel

Re: změna oleje

Příspěvek od aws1976 »

Neni, nadrzka je na 6l, bylo tam asi minimum a dolili mi 2 l. Mam jej nechat dobehnout nebo muzu rovnou prilit 10w60?
Uživatelský avatar
parabolD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2171
Registrován: sob pro 29, 2012 10:43 am
Jméno a příjmení: Tomas Dobner
Bydliště: Plzeň - Božkov

Re: změna oleje

Příspěvek od parabolD »

Nechal bych to doběhnout, míchání jedině jako nouzovka. Jinak při výměně mi tam padne přesně 6 a rozdíl mezi spodní a vrchní ryskou je cca litr.
___________________________
ex Outback H6 3.0 MY02

B9 Tribeca MY07
Impreza GF MY98
Outback H6 3.0 strikes back :)
aws1976
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: stř úno 04, 2015 11:52 am
Jméno a příjmení: Marek Demel

Re: změna oleje

Příspěvek od aws1976 »

Super, diky!!!
Uživatelský avatar
Tiger
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1206
Registrován: úte črc 16, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Tomáš V
Bydliště: Praha

Re: změna oleje

Příspěvek od Tiger »

Prosím o radu.
Přibude nám do rodiny Mitsubishi Colt 1.1 najeto 180000km, servisní interval 20000km. Celou dobu servisováno v autorizovaném servisu a olej 5w30 značku zatím nevím.
Při tomhle nájezdu si myslím, že už by bylo dobré zkrátit firemní intervaly tak na 10-12tis km.
Na stránkách Millerů mi jejich mazací plán nabízí pro tento model XFE 10w40, EE 10w40 a Trident 5w40
Ten EE 10W40 leju i do Forestra, tak by se hodilo, kdybych to měl sjednocený od příští výměny.
Co si myslíte o přechodu ze syntetiky na polo a ještě na jinou viskozitu v tomhle nájezdu, nebo mám pokračovat v 5W30?
Subaru XV 1.6 84kW CVT MY20 Comfort
Subaru Forester SG 2.0 92kW MT MY05 ADV Comfort
ex Subaru Forester SF 2.0 92kW MT MY99 ADV
Honda SH150i 2022
Triumph Tiger 955i MY01
Uživatelský avatar
Petr Vejvoda
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 240
Registrován: úte kvě 25, 2010 12:41 am
Jméno a příjmení: Petr Vejvoda
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: změna oleje

Příspěvek od Petr Vejvoda »

Dobrý den,
v klidu použijte v rámci sjednocení zmíněný EE Semi 10w40, výměnný interval max 15.000 km / 1 rok, co nastane dříve.
Přechod na poctivou polosyntetiku 10w40 není problém.
Sleva 10% na oleje, maziva a aditiva Millers Oils pro všechny členy fóra - objednejte z http://www.millersoils.cz a do poznámky k objednávce napište "Subarufanclub" a svůj nick. Sleva se odečte při fakturaci, pošta a dobírka jen 100,- Kč.
Kid
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 71
Registrován: pát led 09, 2015 8:18 am
Jméno a příjmení: Dušan Vokurka
Bydliště: Lnáře

Re: změna oleje

Příspěvek od Kid »

Ahoj, zase po čase řeším výměnu mot. oleje ( viz můj příspěvek z 4.2. 2015 na čtvrté straně tohoto vlákna ). Tehdy jsem tam ještě nechal 10w60 abych využil zásoby oleje od předchozího majitele. Pak jsem na radu Dethroneda vyměnil za 5w50 Mobil1 ( Rally Formula, full synthetic ). Od září jsem začal jezdit víc ( 1.9.-17.1´: 7 350 km, před tím I/2015 až VIII/2017: 17 000 km ) a začal pozorovat velké úbytky oleje. Od září mi to vychází asi 1 500 km na 1 litr, teď v zimě je to asi ještě méně km na 1 litr.
Když vyjedu s nezahřátým motorem, tak první 2 až 3 km jde z výfuku dýmu jak z parního stroje páry, to to asi toho oleje žere nejvíc.
Mám zkusit přejít na jinou viskozitu nebo výrobce?
Auto mám přes noc v garáži, kde teplota klesne pod 0 až když je venku několik dní pod - 10.
Ráno jedu do práce do lesa 15-20 km, pak krátké, max. několikakilometrové přejezdy. Startuju tak desetkrát denně, ale alespoň podle teploty vody si motor tak 1 hod. drží teplotu. Odpoledne několik hodin v kanceláři a pak druhý studený start dne a cesta 10 km domů.
Delší cesty výjimečně, tak jednou za měsíc třeba 70 km na Šumavu, po dálnici vůbec.
Platí že čím vyšší číslo vizkozity tím je olej hustší? ( Je možné že 5w40 je hustší než 5w50? )
Platí, že čím řidší olej tím větší ztráty u vyběhaných motorů jako zřejmě je ten můj ( teď 278 tis. km )?
Je pravda, že longlife oleje jsou řidší než ostatní?
Díky za rady a poznatky a omlouván se za možná amatérské dotazy.
Forester 03 2.0 XT 130 kW LPG
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21953
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: změna oleje

Příspěvek od HonzaCZ »

Ahoj, ono dokonce i oleje se stejným viskózním číslem mohou mít různou hustotu (viskozita ≠ hustota). Ono hlavně záleží na tom, jestli v průběhu všech teplot, kterých motor může při svém provozu dosáhnout, dokáže olej udržet dostatečně silný olejový film, a druhý neméně podstatný parametr je, jestli při všech teplotách, při kterých motor startuju, dokážu ten olej dostatečně rychle načerpat tam, kde má ten film vytvářet.

Jinak je dost zásadní rozdíl, jestli z toho jde namodralý kouř, který je cítit po oleji nebo spíš jenom pára z katalyzátoru, která kondenzuje a dělá tak vlastně vodní mlhu. Když jsem měl půjčený Toledo, co žralo 1 L / 1000 km, tak z toho šel tak mastnej kouř (i za tepla), že auta za mnou snad musela mít kapky oleje na čelním okně... :-D
Jestli to teda podle tebe žere jenom za studena, tak nemá cenu hýbat letním číslem (tedy viskozita za provozní teploty), ale zimním. Zkusil bych teda třeba 10w50.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: změna oleje

Příspěvek od Mira »

Kid píše:
Když vyjedu s nezahřátým motorem, tak první 2 až 3 km jde z výfuku dýmu jak z parního stroje páry, to to asi toho oleje žere nejvíc.
Mě to hulí jak lokomotiva furt, olej to ale nežere,zhruba litr mezi výměnou (10 tis).
Výměnou za hustší olej nic nedáš. Zkusil bych 10W-50.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10650
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: změna oleje

Příspěvek od podvlada »

Zkusím to tady, žádné vhodnější vlákno ohledně hraní si na Panoramixe v sekci olejů jsem nenašel :-)
Je možné bez znalosti aktuálního oleje v motoru dolít jiný, samozřejmě v rámci specifikace pro ten motor?
Vím, že míchat jedině jako nouzovku na dojetí, nicméně teď mám lehce pod min na rysce, a za cca 14 dní mě čeká těsnění pod hlavou, jinak bych si už dávno olej vyměnil sám komplet. Jde mi tedy o cestu tam, ač je to kousek, plus jsem chtěl ještě jednu kratší cestu absolvovat. Co bude menší trápení? Dolít tam klasiku 5w30 nebo 5w40, aspoň nad rysku, nebo to teď dojezdit jak je? Dík za rady :-)
H6 3.0 180kW
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20605
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: změna oleje

Příspěvek od námořník »

Já bych dolil.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14836
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: změna oleje

Příspěvek od Tapan »

Já myslím, jestli vidíš stopy oleje na měrce poblíž spodní rysky (celoplošně, ne jen po stranách) a jde o jednu cestu, že je to úplně jedno. Když tam chlístneš 3 deci něčeho, co tam zhruba patří a není to z Kauflandu,aby ses dostal mezi rysky, nemůžeš tomu pár desítkami až stovkami km ublížit.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10650
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: změna oleje

Příspěvek od podvlada »

Taky jsem názoru, že radši dolít ať je v ryskách, toho množství bude minimum oproti zbylým asi 5l. Dík za rady ;-) Z Kauflandu bych tam nic nelil. Jestli budou mít (v Albertu poblíž :-D ) aspoň Castrol, tak vezmu ten, i kdyby mi měla půlka zbýt, v nejhorším něco vezmu na benzině.
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Odpovědět

Zpět na „Provozní náplně všeobecně“