změna oleje

Odpovědět
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: změna oleje

Příspěvek od kiti »

Mila69

jenže taky musíš brát v potaz v jakém místě je auto provozováno atd. Určitě bude jiná specifikace oleje v Norsku a jiná v Kalifornii. A navíc 5W30 je u mne přímo v návodu :supeer:
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11894
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: změna oleje

Příspěvek od Traveller »

Přesně to jsem se snažil říct..., trvat na 0W-20, které je někde na víčku či v návodu je nesmysl. U nás by to u těchto dvou specifikací, o kterých se bavíme, neměl být tak velký rozdíl, ale když si koupíš Forýska někde v Jižní Americe a budeš s ním lítat někde v Atakamě nebo na v severní v Kalifornii, tak s 0W-20 ti to moc dlouho fungovat nebude!!!!! :1774: :1774: Rozhoduje klima té země, kde auto převážně používáš!!! Ale je to opravdu můj amatérský názor a občanky si kvůli tomu snad trhat nebudeme. ::-DD: ::-DD:
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49205
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: změna oleje

Příspěvek od VDC »

Neříkejte mi, že v manuálu není nějaký rozsah olejů podle klima, ve kterém se auto používá ? Různé specifikace olejů podle místa použití měly auta už před 20 lety...

Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Mila69
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 184
Registrován: sob říj 22, 2011 12:19 pm
Jméno a příjmení: Milan

Re: změna oleje

Příspěvek od Mila69 »

Dost jsem se o to zajímal a ta problematika je výrazně složitější. Pro posouzení by člověk musel znět mnoho věcí které nejsou dostupné např. návrh motoru (chlezení, vůle, atd.). Dále jsou tu další díly, které olej ovlivní, např. katalizátor (síra, zbytkový popel). Nnoho požadavků je navíc v protikladu a je nutno proto volit komromis. A pokud člověk začne uvažovat směrem k servisu jako autoritě, pak také může přemýšlet nad tím zda není vyšší autoritou výrobce, potažmo ten kdo motor navrhl. Těžko se dozvíme co vše při návrhu zohlednil a to zvážil. Navíc bych si nedělal iluze, že servisáci vědí a už vůbec né o jejich motivaci (olej 5w30 je nejpoužívanější a mají na něm největší množstevní slevy a zisk, a když tam taky může "jít" tak co řešit...:-) Těch faktorů je opravdu mnoho. Nakonec pár faktů, které by měl člověk zvážit. Olej 0w20 motor po nastartování rychleji maže. Spotřebu sníží jen minimálně a vzhledem k jeho vyšší ceně, tak tady výhoda není. Šetří katalizátor. Je ekologičtější hlavně vzhledem k jeho odbouratelnosti (to asi většina lidí neocení). Jeho hlavní nevýhodu vidím v tom, že při dosažení určité vysoké teploty mění své vlastnosti NATRVALO, zatímco bězné oleje nikoli a po vychladnutí jsou jejich vlastnost vrací (pokud nejde o extrémní teploty).
Subaru Forester 2.0 XS AT 2011
Skoda Octavia 2.0 TD DSG 2005
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11894
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: změna oleje

Příspěvek od Traveller »

VDC: Něco v tom manuálu určitě napsaný bude..., jen bych musel dojít do garáže, zvednout podlážku v kufru..., najít to..., je toho prostě moc. :845:
Takže to neřeším. Jen jsem se snažil napsat můj laický pohled na věc a 0W-20 bych v našich českých podmínkách rozhodně nepoužíval. Ale chraň bůh, abych chtěl někomu radit. :-) :bp: A už se o tom nebudu bavit. :-)
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49205
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: změna oleje

Příspěvek od VDC »

Mílo dovolím si tvrdit, že výrobce je především autorita v hledání kompromisů ve vztahu k byrokracii. Nevěřím, že to co tam lejou ve fabrice je optimum ve vztahu k technice jako takové. Hledají kompromis mezi jakousi požadovanou životností a zhovadilými byrokratickými požadavky....

Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Mila69
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 184
Registrován: sob říj 22, 2011 12:19 pm
Jméno a příjmení: Milan

Re: změna oleje

Příspěvek od Mila69 »

Traveller: Naprostý souhlas s tím, že také nechci nikomu radit. Jen jsem chtěl vyjádřit názor, že tento problém není vůbec jednoduchý a často se velmi zjednodušuje a na spoustu věcí tím zapomíná.
VDC: Ano i to tam hraji svou roli, težko posoudíme jak velkou. (V japonsku je olej 0w20 používám poměrně hodně a existují tam proto i nějaké legislativní důvody, není to žádný požadavek EU). Olej 0w20 má opravdu řadu technických výhod, ale i nevýhod.
Subaru Forester 2.0 XS AT 2011
Skoda Octavia 2.0 TD DSG 2005
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11894
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: změna oleje

Příspěvek od Traveller »

Ono je to s těmi oleji opravdu složitější a závisí to na mnoha faktorech. Ale zrovna v tom případě 5W-30 si myslím, že to nějaká chyba není a kdybych měl volit ne podle toho co mi tam nalije servis, ale podle sebe, tak bych ho tam dal taky..., možná bych ještě spíš volil 5W-40, který má stejnou viskozitu při spodní hranici a o něco vyšší odolnost při horní.
Ono když už je tato diskuze započata, tak se podělím o zajímavou informaci od nějakého profesora tuším z VŠCHT..., viděl jsem kdysi na netu jeho zprávu o porovnání vlastností olejů apod. A ze všeho nejvíc mě zaujala informace, že oleje je možné míchat v podstatě jakýmkoliv způsobem.
Obecně se bere jako základní poučka, že když máš třeba 5W-30, tak dolíváš taky 5W-30 a pro ty kdo nad tím hlouběji uvažují, tak půjdou dále třeba podle specifikace API řekněme „SM“..., a tudíž bys tam měl nalít 5W-30 „SM“ nebo vyšší, abys měl stejné nebo lepší mazací vlastnosti jako základní olej.
Ale ten profesor to vzal trochu víc do hloubky a totálně zpochybnil, či lépe řečeno vyvrátil, obecný fakt, že různé oleje se nemohou míchat (resp. se to výrazně nedoporučuje)..., a to dokonce tak daleko, že je samozřejmě možné míchat např. plnou syntetiku s polosyntetikou a klidně i s minerálním olejem, aniž by vzniklo nebezpečí, že se oleje dokonale nesmíchají – že vznikne nesmíchaná nehomogenní směs s níž motor klekne za pár vteřin, když to přeženu.
Tak on experimentálně prokázal, že to není pravda a k dokonalému smíchání dojde. Pochopitelně se tím ovlivní mazací schopnosti celé směsi a to podle toho, k jaké koncentraci jednotlivých míchaných složek dojde.
Já to rozhodně na Forýskovi zkoušet nebudu..., není pro to důvod..., a budu striktně postupovat dle toho co jsem popsal výše (základní označení 5W-30 a specifikace třeba dle API). Ale spíš jsem si z toho vybral celkem důležitou informaci..., že když dojde k průseru a dojde olej, tak tam můžeš nalít v podstatě jakýkoliv, který máš zrovna po ruce (vyjma olivového ::-DDD: ) nebo který ti dá motorista z právě projíždějící Škody100 (nějaký obyčejný Mogul) a není problém v tom, že by se mělo stát něco dramatického např. během dojetí na nějaké bezpečné místo, třeba mimo dálnici nebo co já vím. A pak můžeš doma řešit výměnu oleje, abys tam měl to, na co je autí zvyklé.
Prostě přimícháním jakéhokoliv motorového oleje nevznikne nějaká „divná emulze“ bez mazacích schopností. To je myslím důležité!!!
Tak to jen v krátkosti..., už vás nebudu otravovat. Hlavně každému přeji, aby nikdy nemusel něco takového řešit a aby vždycky vyšel s jednou lahví, kterou má jistě každý z nás v kufru připravenou na případné dolévání. :850: :826:
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
Uživatelský avatar
seatik
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4038
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vašek
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: změna oleje

Příspěvek od seatik »

V BRZ mám taky nalit z fabriky olej 0w-20 , nicméně v kufru na dolití mi dodali MOTUL 5W-30. Nevím zda je to uděláno v Japonsku takto nebo až zde v Německu /Českudovybaveno. :-) V chytré knížce mi připouští i specifikaci 5w-30. Já přejdu na tento olej. Důležité dodržet specifikaci.
Subaru Forester 2.5 XT MY 2007
Subaru Outback 2.5 Limited 2020
ex Subaru BRZ 2.0i Sport MY2015
ex Subaru Impreza 2.0i 92kw MY2004
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: změna oleje

Příspěvek od kiti »

Asi jsem uchyl bo taky vozim na doliti litr v autě. A to jej pravidelně po 1000 km kontroluju. Zatím od výměny k výměně dolevam tak 4 deci. A hladinu porad držím u horní značky tedy vrubu u zahřáteho motoru dle návodu.
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: změna oleje

Příspěvek od Kolben »

Do manualu jsem nekoukal, ale uz mam dvakrat vymenen olej. Je ve spec. 5w-30 (v origo servisu tam tohle narvali automaticky). Mezi vymenama nebylo potreba dolit ani kapku.
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Tom007
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 12, 2009 11:03 pm
Bydliště: Ostrava

Re: změna oleje

Příspěvek od Tom007 »

Posuzovat olej jen dle viskozity čili 5W30, 10W40 nebo xWy je poněkud HODNĚ zavádějící.


/ Viskozita je veličina charakterizující vnitřní tření a závisí především na přitažlivých silách mezi částicemi. Kapaliny s větší přitažlivou silou mají větší viskozitu, větší viskozita znamená větší brzdění pohybu kapaliny nebo těles v kapalině - citace z Wiki /
eX Subaru Forester 2.0 GX = MY 1999
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19146
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: změna oleje

Příspěvek od hamoun »

pro vetsinu normlanich aut je naprosta vetsina (vsechny?) oleju s dodrzenim viskozni klasifikace ok ...
najdete nekde olej 5W30 ktery neodpovida normam subaru?? zbytecne se to resi ...
(ale taky chci super olej :) )
škoda superb
ex WRX 2008
new
Nováček
Nováček
Příspěvky: 33
Registrován: pát čer 06, 2014 1:38 pm

Re: změna oleje

Příspěvek od new »

Zdravim
zjistoval jsem si u prodejce jak je to s tim olejem jestli 0w20 nebo 5w30.A bylo mi receno ,ze kdyz auto dorazi z Japonska ,tak tam 5w30 nalejou taky :)
quino
Nováček
Nováček
Příspěvky: 27
Registrován: pon čer 09, 2014 7:41 pm

Re: změna oleje

Příspěvek od quino »

Dnes jsem se dostal k další servisní prohlídce a dohodli jsme se na zachování 5W-30 u atmosferického benzínového Forestera MY2013. Prý to tak dělají běžně.
Jen mě zaujalo, že ve francouzském servisu do auta dostali 4,8 litru a u nás se jim podařilo nalít (resp. nafakturovat) litrů 6. A to ještě francouzský olej vycházel o sto korun na litr levněji.
Odpovědět

Zpět na „Provozní náplně všeobecně“