změna oleje

Odpovědět
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: změna oleje

Příspěvek od Slavek_xxx »

quino píše:Díky za rady. Manželka už se zítra objednala na odsátí ;-)
Moje měření: vytáhnu, nedívám se, otřu, zasunu, vytáhnu, změřím, otřu, zasunu, vytáhnu, změřím, zasunu a naštvaně odcházím z garáže.
A manzelka byla v tu chvili doma? Nebo jsi byl v garazi sam s pritelkyni? ::-DDD: ::-DDD: ::-DDD:
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: změna oleje

Příspěvek od Mira »

A klidně napiš přesně kterej servis to byl, ať víme kam nejezdit.
quino
Nováček
Nováček
Příspěvky: 27
Registrován: pon čer 09, 2014 7:41 pm

Re: změna oleje

Příspěvek od quino »

Slavek_xxx píše:A manzelka byla v tu chvili doma? Nebo jsi byl v garazi sam s pritelkyni?
Asi nejhorší varianta, byl jsem v garáži sám. :655:
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11885
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: změna oleje

Příspěvek od Traveller »

Každopádně odsátí je jediná správná varianta. Konzultoval jsem množství oleje při mé poslední návštěvě v AWD a když jsem jim řekl, že průběžně dolévám, protože mám rád když jsem u horní rysky (aby bylo jasno tak dolévám tak 0,5l/15.000km), tak jasně říkali, že by měl být člověk opatrný na přelití, že to opravdu může být nebezpečné. Nevím jestli si to dobře pamatuji..., moc jsem si to nebral do hlavy, protože nepřelévám..., ale říkali, že přebytečný olej to vycamrá do sání, což asi opravdu není optimální. Ale nechytejte mě za slovo..., sice jsem technik, ale ne motorář, takže nevím jak je to tam popropojované, že by se to mohlo dostat do sání?!?!?!?!? :655: Ale určitě odsát!!!!!!
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
quino
Nováček
Nováček
Příspěvky: 27
Registrován: pon čer 09, 2014 7:41 pm

Re: změna oleje

Příspěvek od quino »

Moje tragikomedie nakonec skončila happyendem. Olej odsán po horní rysku, rozdíl přefakturován a vše doplněno dvěma upřímnými omluvami vedoucího servisu.
Do příštího servisu mám dost času na přemýšlení.
Díky všem za postřehy a doporučení.
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11885
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: změna oleje

Příspěvek od Traveller »

Tak to je dobře, že to takhle dopadlo. :supeer: Ještě že máme tohle fórum!!! :supeer: :pr: Teda ono by tě to asi taky napadlo, že když to je 2cm nad horní ryskou, že asi není něco v pořádku, ale není od věci probrat to s ostatními a podělit se o zkušenost co je taky možné v autorizovaném servisu dostat za služby. :839: I když ruku na srdce..., kdo z nás někdy neudělal chybu. :845: :811:
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: změna oleje

Příspěvek od kiti »

Pravdou ovšem je že toto by se vůbec v kvalitním servisu nemělo stát.
Pokud je to značkový servis tak musí presně vědět náplň jednotlivých modelů a ročníků.

Hlavně by mne nasrala ta prvotní reakce idiota 6 je v pořádku předtím to blbě vypustili a ještě ten nesmysl obhajuje na ceně. To bych vzal trychtýř a nalil do něj 6 litrů s tim že se asi špatně vyzvracel a už bych tam nejel.
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
Traveller
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 11885
Registrován: pát kvě 30, 2014 8:04 am
Jméno a příjmení: Jirka
Bydliště: Česká Třebová

Re: změna oleje

Příspěvek od Traveller »

Ta prvotní reakce na 6l určitě správná nebyla a nezpochybňuji, že by se něco takového stávat nemělo!!! Asi bych příště taky vážil kam se do servisu vypravit!!! :850: Tohle opravdu vypadá, že o tom nevědělo víc lidí?!? 1.mechanik, který tam nesprávné množství nalil a 2.technik, který to pak bezmyšlenkovitě nafakturoval. Tak dobře kiti..., ukecal jsi mě..., je to na palici a asi bych tam už nejel!!! :baseball: :666: No ještě že si toho quino všiml a bylo mu to divné. :850:
WRX STI MY2016
Ex: Subaru Forester SJ 2.0i, stříbrný s fofr-klackem.
Kid
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 71
Registrován: pát led 09, 2015 8:18 am
Jméno a příjmení: Dušan Vokurka
Bydliště: Lnáře

ponechat 10W60?

Příspěvek od Kid »

Ahoj,
zhruba před měsícem jsem koupil Forestera 2.0 XT rok 2003. Má najeto 250 000 km a už 10 let jezdí na LPG. Na stávající motorový olej je najeto podle předešlého majitele 10 000 km, tak řeším výměnu. Teď je tam Castrol Edge FST 10W60, ACEA A3/B3, A3/B4, API SN/CF, VW 50101/50500. V manuálu výrobce doporučuje přednostně 5W30, API SL nebo SJ při nejhorším SH. Mám zůstat u 10W60 třeba od jiného výrobce, který bude mít specifikaci API SL nebo SJ nebo přejít na doporučený 5W30?
Mám strach přejít na olej s nižší viskozitou, zvlášť když už má motor tolik najeto, ale na druhou stranu vlastnosti 10W60 nevyužiju, závodit nehodlám, letos normální rodinné auto a potom co do konce roku snad koupíme novou Fabii kombi ho už budu mít převážně jen do lesa ( časté studené starty, krátké pojížďky - jsem hajný ). Od předešlého majitele jsem dostal víc než 3 litry toho 10W60 na dolívání, tak se mi nechce s ním mazat řetěz na motorové pile - když bych přešel na např. 5W30.
Díky za rady.
Forester 03 2.0 XT 130 kW LPG
Uživatelský avatar
cerv
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3642
Registrován: čtv zář 27, 2012 8:36 am

Re: ponechat 10W60?

Příspěvek od cerv »

Co takhle to smazat a dat do tema oleju,ktery tady uz je...
Uživatelský avatar
dethroned
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2236
Registrován: pon čer 07, 2010 6:09 pm
Bydliště: Brno

Re: ponechat 10W60?

Příspěvek od dethroned »

jezdíme stejný motor dlouhodobě na Mobil Super 3000 5W40 i na sportovnější jízdu a bez problému. já bych tam dal Mobil1 5W50 nebo cokoliv ekvivaletního. pokud časté studené starty tak 5W40 a zjistit jestli to bude žrát olej. hlavně dodrž ACEA specifikaci A3.
Outback 2.5 BS9 CVT MY18 129kW
ex - Outback 2.5 BI-Fuel BP9 4AT MY09 127kW LPG BRC
Obrázek
ex - Legacy 2.0R Wagon BP5 5MT MY07 121kW
Obrázek
ex - Legacy 2.0i Wagon BP5 5MT MY04 101kW LPG PRINS
Obrázek
Uživatelský avatar
Subaru4ever
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2495
Registrován: pát lis 12, 2010 9:44 pm
Jméno a příjmení: Adam
Bydliště: Praha 5

Re: změna oleje

Příspěvek od Subaru4ever »

Přesunuto do "změna oleje".
EX Subaru Leone Super Station 1,8 AT, (r.v.83)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2005, LPG (r.v.04)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2010 (r.v.09)
>>> Subaru, čím starší, tím lepší! <<<
Uživatelský avatar
cerv
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3642
Registrován: čtv zář 27, 2012 8:36 am

Re: změna oleje

Příspěvek od cerv »

Diky:-)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: změna oleje

Příspěvek od HonzaCZ »

API normy jsou zpětně kompatibilní (ačkoliv jsou takové názory, že už to není zas tak pravda, zejména pro hodně starší motory), tedy když máš doporučený SL, SJ nebo SH, tak SN, kterou má Castrol je pokrývá všechny. Písmenko na druhém místě označení specifikace pokrývá všechny předchozí písmenka v abecedě. Do takto krátké minulosti se na to můžeš spolehnout. Výrobce oleje většinou uvádí právě jen tu poslední API normu, kterou splňuje.

A ohledně viskozity, milionkrát řečené... Vše závisí na způsobu provozu a opotřebení motoru. Není žádná univerzální rada. V tvém případě bych zkusil 5W50 a když ho to nebude žrát, tak u něj můžeš zůstat.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Petr Vejvoda
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 240
Registrován: úte kvě 25, 2010 12:41 am
Jméno a příjmení: Petr Vejvoda
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: ponechat 10W60?

Příspěvek od Petr Vejvoda »

Kid píše:Ahoj,
zhruba před měsícem jsem koupil Forestera 2.0 XT rok 2003. Má najeto 250 000 km a už 10 let jezdí na LPG. Na stávající motorový olej je najeto podle předešlého majitele 10 000 km, tak řeším výměnu. Teď je tam Castrol Edge FST 10W60, ACEA A3/B3, A3/B4, API …
Dobrý den,
10w60 bude skutečně zbytečně "závodní" viskozita, nepříliš vhodná pro zamýšlené používání auta. Doporučil bych Vám změnu na 5w50 (od nás Premium XF Longlife 5w50, nebo ekvivalentní Mobil1) případně i 5w40, ale tam již vzniká riziko vyšší nutnosti dolévat olej mezi výměnami. (XF Longlife 5w40 nebo nanočásticový EE Longlife 5w40). Pozor při provozu na LPG je vhodné zkracovat obvyklý výměnný interval oleje na polovinu, protože je více zatěžován agresivnějšími splodinami.
Sleva 10% na oleje, maziva a aditiva Millers Oils pro všechny členy fóra - objednejte z http://www.millersoils.cz a do poznámky k objednávce napište "Subarufanclub" a svůj nick. Sleva se odečte při fakturaci, pošta a dobírka jen 100,- Kč.
Odpovědět

Zpět na „Provozní náplně všeobecně“