Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16117
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Příspěvek od quickly »

CoZmo píše:jenom abych se ujistil...predpokladam, ze kokot je majitel te kamery a reakce ochcavky byla opravnene vychovna...
CoZmo je to právě naopak (kdyby majitel kamery vydržel 5 metrů, tak by byl úplně čistý, jak píše Doro, takto přejel plnou čáru).

Tady jsem našel zajímavý text k ZIPu
Pravidlo ZIPu je v české legislativě ustanoveno od roku 2000. Za devět let se při pohledu na situace na našich silnicích ovšem příliš neujalo, respektive ti řidiči, kteří je dodržují, jsou trnem v oku těch, kteří mu pravděpodobně neporozuměli.

Zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu, se této problematice věnuje v § 12, který k pravidlu zipu stanoví:
"Při souběžné jízdě umožní řidiči vozidel jedoucích v průběžném pruhu řidičům vozidel do tohoto pruhu přejíždějících z pruhu, který přestal být průběžným, vjet tak, aby se vozidla jedoucí v průběžném pruhu a vozidla do něho přejíždějící mohla řadit střídavě po jednom do jízdního proudu průběžného pruhu." Z ustanovení citovaného paragrafu je zřejmé co musí řidič udělat. Vysvětlení pojmu „souběžná jízda“ se věnuje § 12 – Jízda v jízdních pruzích, odstavec 3, který zní: „Je-li na pozemní komunikaci o dvou nebo více jízdních pruzích v jednom směru jízdy taková hustota provozu, že se vytvoří souvislé proudy vozidel, v nichž řidič motorového vozidla může jet jen takovou rychlostí, která závisí na rychlosti vozidel jedoucích před ním, mohou jet motorová vozidla souběžně (dále jen „souběžná jízda“); přitom se nepovažuje za předjíždění, jedou-li vozidla v jednom z jízdních pruhů rychleji než vozidla v jiném jízdním pruhu.“

Pravidlo ZIPu bylo vytvořeno za účelem zvýšení plynulosti provozu v místech, kde vzhledem k hustotě provozu může při snížení počtu jízdních pruhů docházet k dopravním zácpám. Ty mohou být rizikovým místem obzvláště na rychlostních komunikacích. Pokud budou řidiči uvedené pravidlo dodržovat, zvýší jak bezpečnost silničního provozu, tak i jeho plynulost.
Typicky nesprávné jednání řidičů v místech, kde jízdní pruh přestává být průběžný, je, že se se značným předstihem zařadí do pruhu průběžného. Dokonce ten, který jede v končícím pruhu až „nadoraz“, je ostatními řidiči vnímán jako někdo, kdo předbíhá ve frontě. Přitom právě on je ten, který pravidlo zipu aplikuje na 100%. Posláním pravidla zipu je maximální využití kapacity pozemní komunikace ve všech jejích pruzích, mimo jiné proto, aby dlouhá kolona neovlivňovala provoz na křižovatkách, nacházejících se před místem, kde má být pravidlo zipu uplatněno.

Mějte na paměti, že pravidlo ZIP platí při souběžné jízdě vždy, pokud se snižuje počet jízdních pruhů a současně je zřejmé, který pruh je nadále průběžný. Tedy i v místech, kde na to řidič nemusí být přímo upozorněn dopravní značkou. Pro plynulý provoz, zejména na rychlostních komunikacích, je navíc vhodné s předstihem rychlost jízdy snížit. Tím lze předejít nárazovému zahuštění dopravního proudu a úplnému zastavení dopravy.
zdroj
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
tango
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 6393
Registrován: sob srp 08, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Ondřej Oplt
Bydliště: U Sila 1201,Liberec

Re: Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Příspěvek od tango »

to znám tady u nás v Liberci, když ty paka zavřou zase jednu stranu tunelu, nebo most či co tam stále dělej, tak zip nedodržuje nikdo, pak tě nechtěj pustit atd. jsi prostě pro ně blb :839:
Toyota Auris, 2,0D4-D 125k,300nm.
Srdcem JEN A JEN SUBARÁK!!!
http://www.spritmonitor.de/en/detail/525277.html
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Příspěvek od hetzer »

quickly: nebyl bych si tak jisty. klicove v zakone je " pri soubezne jizde " a o tu z hlediska zakona v pripade na videu zjevne neslo, jelikoz byl jen jeden souvisly proud vozidel a ne dva. obavam se ze zakon tuto situaci nepredpokladal a tedy ji vubec neresi.
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
mamut
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1905
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Lukáš
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Příspěvek od mamut »

hetzer píše:quickly: nebyl bych si tak jisty. klicove v zakone je " pri soubezne jizde " a o tu z hlediska zakona v pripade na videu zjevne neslo, jelikoz byl jen jeden souvisly proud vozidel a ne dva. obavam se ze zakon tuto situaci nepredpokladal a tedy ji vubec neresi.
To je bohužel začarovanej kruh, jelikož kdyby se všichni od začátku řídili pravidlem ZIP, nikdy by stojící kolona nevznikla a byla by to souvislá jízda..
jediné světlo mého života, je světlo v ledničce

Subaru Impreza GT (1999) Obrázek
Fiat Ducato 3.0 CNG (2010) Obrázek
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16117
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Příspěvek od quickly »

hetzere, ale ten přivadeč (na konci čtyřpruhu z Brna na Svitavy) směrem na Kuřim má dva pruhy (je tam přerušovaná čára) a na konci je značka sjetí ze dvou do jednoho pruhu :655:
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10623
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Příspěvek od Mira »

No přesně na tomhle fleku jsem popojížděl v pátek odpo. Udělal jsem přesně to samí. Šup do levýho a až nahoru. Tam jsem to zas fiknul doprava do připojovacího a zas až na konec. Toho troubení co bylo. Dle ostatních jsem byl to hovado co předjíždí a zdržuje. Ale za mnou těch hovad bylo povícero. Ale je fakt, žo to bylo zadrbaný až do Kuřima k těm světlům za Albertem. Tam se sťukli nějaký šikovný řidiči, co si červenou pletou s zelenou. Příště doporučuju jet dál rovně na Svitavy a v půlce toho kopce odbočit doleva na polopolní silnici a tam se to dá objet až do Kuřima na ty světla zadem kolem nádraží. Vyhnete se pocuchání nervů.
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4034
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Příspěvek od Doro »

Myslím, že vyhláška mluví jasně - pokud je v jednosměrném provozu více pruhů a není jiný důvod je nevyužít, mají se tyto pruhy využít pro zajištění plné kapacity dopravní infrastruktury a plynulosti provozu. Tedy, v případě toho videa není jediný důvod jet jen vpravo a ti, co jedou levým pruhem, tak činí s vědomostí výše uvedeného a rozhodně správně! Skutečnost, že je někdo blokuje a omezuje v jízdě v levém pruhu je dopravní přestupek a měl by být také postihován.
Že se tak neděje svědčí jen neskonalé blbosti řidičů, stejně tak, jako stání v křižovatce (tam většinou fakt nešetřim klaksónem a směle vytrubuju - každému s mozkem snad dojde, že ten, co blokuje křižovatku je "..." :baseball: )
Přestovše s podobném případě jedu taky vpravo, stejně jako ostatní přiblblé ofce, bo jinak su sám za "....". Ale v místě napojení levého pruhu, vždy pouštím jednoho zleva před sebe, né dva, jen jednoho. Pokud na mě někdo zezadu vytrubuje a snaží se tlačit do kufru, pouštím je zleva všechny ::-DDD: ::-DDD: ::-DDD: ...jojo, to su pak fakt škodolibý a nespěchám :845:

Já sice nevím, co se v autoškolách učí, ale my toto měli a mimoto mám každoročně školení, kde se podobné věci opakují i se známými kolizními místy v okolí. Jediný problém je, že do hrkačky se nedá vnutit, ale musí vás tam pustit. Mě se podaří semtam i vnutit, bo bahno pomože,demože :845:
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Uživatelský avatar
saburafu
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: stř srp 12, 2009 12:00 am
Bydliště: Budějce - Vyšák
Kontaktovat uživatele:

Re: Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Příspěvek od saburafu »

Nenašel jsem vhodnější téma, tak to šoupnu sem. Kolega z práce mi poslal tuhle fotku značky z Brna a musím se přiznat, že bych byl z této značky asi mírně zmatenej. Nejsem tak kovanej velkými městy. Jak bych jí měl chápat? :-)

Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Příspěvek od HonzaCZ »

Po mírném prozkoumání bych to viděl na dodatkovou tabulku znázorňující tvar křižovatky. Kdybychom viděli reálné vyobrazení křižovatky, možná by nám to dávalo pak větší smysl :655:
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
saburafu
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: stř srp 12, 2009 12:00 am
Bydliště: Budějce - Vyšák
Kontaktovat uživatele:

Re: Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Příspěvek od saburafu »

Tak to bohužel nemám :655:
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak zjisti, kde to je, kouknem aspoň do mapy :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
saburafu
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: stř srp 12, 2009 12:00 am
Bydliště: Budějce - Vyšák
Kontaktovat uživatele:

Re: Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Příspěvek od saburafu »

Pokusím se :826:
Bidlo
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 298
Registrován: ned čer 13, 2010 9:12 pm
Bydliště: Praha 8
Kontaktovat uživatele:

Re: Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Příspěvek od Bidlo »

Já bych to chápal tak, že musím dát přednost těm, co jedou po hlavní v protisměru, i těm, co jedou v protisměru po hlavní a přitom odbočujou doprava.
Což ovšem logicky musím vždycky, pokud jsou na hlavní. Takže je to vlastně značka úplně na výkal.
Uživatelský avatar
lojzmen
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 392
Registrován: ned srp 30, 2009 11:38 pm
Jméno a příjmení: Lojza
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Příspěvek od lojzmen »

Hlavní je jednosměrka, a zrovna v připojení vedlejší se tam odbočuje.
V místě připojení vedlejší bych očekával nějaký zákaz odbočení doprava, nebo přikázaný směr rovně(což asi není to pravé ořechové) a doleva. A značku dej přednost v jízdě.
Chce to vidět, aby bylo jasno.

Ale nezavrhoval bych to. Představte si to tak, jak to popisuji.
A z vedlejší přijíždí nějaký zmatený kouzelník volantu :-)
Subaru XV 2,0i Active 6MT 110kW r.2012
Ex:Daihatsu Sirion 1,3L r.2005, Legacy 2,0 AT r.2000, Impreza 1,8 MT asi 1995, nic, Š100, nic, Š440, Tatraplán T600 s motorem 603
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10623
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Autoškoly - Základy zákona o pozemní komunikaci

Příspěvek od Mira »

Tak zjistěte kde to je a já to tam zkouknu. Asi jsem měl na školení dávat pozor, nějaký značky nám školitel ukazoval a o některých poudal, že už v Brnisku só.
Odpovědět

Zpět na „Politika, věda, vzdělání, společnost, legislativa“