Baterie elektro - záruka, životnost, funkčnost

Odpovědět
Uživatelský avatar
saburafu
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: stř srp 12, 2009 12:00 am
Bydliště: Budějce - Vyšák
Kontaktovat uživatele:

Baterie elektro - záruka, životnost, funkčnost

Příspěvek od saburafu »

Vzhledem k tomu, že se čím dál více začínají prodávat zařízení s uživatelsky nevyměnitelnou nebo jen s použitím speciálního nářadí či určitého postupu vyměnitelnou baterií, zkusil jsem zapátrat, jestli se na netu neřeší už nějaké problémy, které může toto provedení způsobit.
Přivedl mě k tomu fakt, že mě nedávno zaujal jeden mobil, který má ale nevyměnitelnou baterii a také osobní zkušenosti, kdy se mobil seknul a nepomohly žádné pokusy o restart pomocí tlačítek nebo pokynů přes displej, ale až samotné vyjmutí baterie.
Ostatně něco podobného se mi stalo také u onboard-kamery v autě, kde jsem to pak prostě nechal běžet (zaseknuté) a do rána se baterie v kameře vybila a kamera se tak ze zaseknutého stavu restartovala.
Při brouzdání netem jsem narazil na zajímavý článek popisující soudní spor kvůli baterii notebooku Dell. Hodně mě překvapil výsledek sporu, kdy soud dal za oněch konkrétních okolností za pravdu kupujícímu/zákazníkovi.
Také mě překvapil fakt, že existují normy ČSN EN 61951-1 a ČSN EN 61951-2, které udávají pokles životnosti baterií.
Níže je odkaz na článek k onomu soudnímu sporu a také celkem zajímavý článek z archivu časopisu Chip.
Na internetu se najde spousta obhajovatelů formy nevyměnitelných baterií, mě to zatím ale nepřesvědčilo a kvůli každému i záseku jít do servisu, to fakt ne. Ani u jednoho ze zařízení s nevyměnitelnou baterií jsem nenašel záruku nějakého funkčního tlačítka, které prostě stůj co stůj ten stroj v případě problému vyresetuje.
Je také spousta návodů jak vyměnit baterii u zařízení, které ji má uživatelsky nevyměnitelnou. Takže na tom asi něco bude.
Třeba to bude i pro někoho dalšího zajímavé počtení a vlákno může sloužit také jako zdroj informací v případě řešení problémů s prodejci apod., kdy vznikne spor o záruční lhůtu nebo životnost baterie.

Článek o soudním sporu - baterie notebooku Dell:
http://www.epravo.cz/top/clanky/odpoved ... 92165.html

Článek Chip o nevyměnitelných bateriích atd.:
http://www.chip.cz/casopis-chip/earchiv ... vanlivost/
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24300
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Baterie elektro - záruka, životnost, funkčnost

Příspěvek od sima »

Odkaz na článek z Chipu ukládám.Sem tam něco o těchhle problémech,výměnách apod proběhne,ale tu to je krásně pohromadě! (*_^) |,,,,
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
marek.sm
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 637
Registrován: pát dub 02, 2010 2:35 pm
Jméno a příjmení: marek smrček
Bydliště: praha

Re: Baterie elektro - záruka, životnost, funkčnost

Příspěvek od marek.sm »

Asi záleží jak u čeho, já pořád používám starý NB T420 a baterii už jsem koupil novou, ale co jsem měl Iphone 3 tam mi baterie vydržela snad 4 nebo 5 let a telefon přežila, takže tam mi nevyměnitelná baterie nevadí.
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Baterie elektro - záruka, životnost, funkčnost

Příspěvek od draconis »

saburafu píše:Na internetu se najde spousta obhajovatelů formy nevyměnitelných baterií
Hm, tak to by mě zajímalo, jaký k tomu mají na podporu argument? Žádný totiž není. Tím spíš, když na akumulátory je ze zákona záruka pouze půl roku a ne dva roky jako na přístroj. Je to prostě a jednoduše jen další snaha výrobců vytřískat ze spotřebitele nějaký ten bakšiš za servis a uměle snížit životnost přístroje, protože potřebují prodávat nové věci a marže jsou čím dál nižší. Tzn. kdo si nechá akumulátor vyměnit (většinou v servisu cca 1000-1500 Kč), dá jim vydělat touto formou. Na koho je to moc drahé, koupí si přístroj nový. Co k tomu víc říct... B-)
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7827
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Baterie elektro - záruka, životnost, funkčnost

Příspěvek od mnov »

Do servisu s tím nemusíš, můžeš si to vyměnit sám. :-)
Poslední výměna co jsem dělal byla docela sranda. Kolega z práce chtěl vyměnit LiPol v tabletu a ať mu to vymontuji a on přes souseda co dělá v Battexu sežene článek. Tak jsem LiPolku vyndal a on chtěl zjistit typ článku. Bylo to zabalené nějakou páskou a typ se nedal přečíst. Vzal tedy z kuchyňky nůž a začal odstraňovat pásku. Za chvilku se mu podařilo špičku nože zapíchnout do LiPolky, okamžitě vyšlehl dvoumetrový plamen. Kolega naštěstí zachoval klid a odnesl to hořící do dřezu. Požární čidlo, pod kterým to dělal ani nestačilo zareagovat. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Baterie elektro - záruka, životnost, funkčnost

Příspěvek od draconis »

mnov píše:Do servisu s tím nemusíš, můžeš si to vyměnit sám
Samozřejmě, já s tím třeba problém nemám, ale ne každý uživatel se do toho pustí. Dokonce ani spousta těch, co se se slaboproudem kamarádí. A taky pokud se nejedná zrovna o rozšířený značkový přístroj, tak se na to baterie běžně sehnat např. přes eBay nebo Aliexpress sehnat nedá. Pak je člověk odkázaný na servis (pokud jej vůbec daná značka má a dodává náhradní díly) a většina z nich samotný akumulátor nedodá, pouze "odborně" výměnu provede.

Prostě jestli je nějaká výhoda integrovaného akumulátoru, tak jsem na ní zatím pořád nepřišel. A pokud je, pochybuju, že vyjímatelný akumulátor ji nebude mít taky (a k tomu XX dalších)... :-)
Odpovědět

Zpět na „Politika, věda, vzdělání, společnost, legislativa“