Chodci a vše okolo

Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Chodci a vše okolo

Příspěvek od hetzer »

http://auto.idnes.cz/zpomalovaci-prahy- ... tomoto_fdv

Zpomalovací prahy ničí auta

Retardéry zpomalují i sanitky, hasiče či policisty v akci. Stěžují si na ně dopravci zboží, například potravin, kterým natřásání při přejíždění hrbolů škodí. Kromě zvýšené hlučnosti vidí dopravní odborníci jako negativum příčných prahů omezení dopravy ve chvílích, kdy není třeba. "Při umístění v místech s pouze nárazovými nárůsty pěšího provozu (např. před školami – období ráno – příchody a odpoledne – odchody) omezují automobilovou dopravu i v době, kdy se na komunikaci chodci téměř vůbec nevyskytují, tj. mimo dobu vyučování, o prázdninách apod.," uvádí Nadace Partnerství.
Úředníci magistrátů jsou pomalými zónami nadšení. Britské silnice brázdí víc než 28 milionů aut, zóny s maximální třicítkou jsou na každém rohu. Vyčíslení škod způsobených zpomalovacími prahy jde do stovek milionů liber ročně.
"Pojišťovací firma Warranty Direct spočítala, že při průměrné ceně 240 liber za výměnu poničených tlumičů se celková částka u všech opravovaných aut ročně vyšplhá přes 400 milionů liber," píše AutemBezpečně.cz.
Internetová encyklopedie Wikipedia cituje výzkum Britské automobilové asociace, která srovnala spotřebu paliva při stálé rychlosti 30 mph (48 km/h) oproti jízdě přes zpomalovací prahy a zjistila vzrůst spotřeby ze 4,9 na 9,1 litru/100 km. Při prostém snížení rychlosti ze 30 na 20 mph (32 km/h) stoupla spotřeba jen o 10 %. "Podobný výzkum údajně provedla britská Laboratoř dopravního výzkumu, podle níž na silnicích se zpomalovacími prahy jsou zvýšeny emise oxidu uhelnatého až o 82 % a oxidu dusného až o 37 %," píše Wikipedia.
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od HonzaCZ »

ad hetzerova zpráva:

Já to řikám pořád! Na jedný straně výmysly s předností na přechodech, automatické semafory, která mají stále červenou a zelená padne až když k němu dojedete a skoro zastavíte, příčné prahy, asfaltové retardéry, omezení na 20 km/h a podobně, omezení na bezpečných čtyřproudovkách na 50 km/h a podobně...
Na druhý straně eko-aktivisti, buzerace všech s emisema, ekologický daně, katalyzátory, filtry pevných částic, motory se spalováním velice chudé směsi, globální oteplování z toho vyplývající (podle nich)...

Tak co teda? Navíc mě po městě to neustálý zastavování a zpomalování otravuje! Protože lidi choděj jak hovada, neuměj se rozhlídnout tak mám pořád brzdit a rozjíždět se? Protože vybudování protihlukových bariér okolo pražské magistrály by stálo miliardy (mj. díky tomu, že by z toho nejmíň 2/3 bylo do kapsiček soukromých osob) mám jezdit na relativně kvalitní čtyřproudovce 50? Mám v noci zpomalovat na 5 km/h u každýho semaforu, jenom protože si to nějakej YdYot vymyslel?

Proč eko-aktivisti nelobbujou v těchto místech - přechody, semafory, omezení rychlosti. Všechno to vytváří nadbytečné teplo, emise, hluk, zvýšení spotřeby a tak. Fakt to nechápu. Proč kúra nebojujou proti sobě? Lepši když to odskáče ovčan... on to nějak zkousne.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
mamut
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1905
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Lukáš
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od mamut »

Znám lidi, co u příčných prahů maj baráky a po nocích je choděj rozebírat, protože do baráku se přenášejí takové rány, že to nedá nikomu spát :666:
jediné světlo mého života, je světlo v ledničce

Subaru Impreza GT (1999) Obrázek
Fiat Ducato 3.0 CNG (2010) Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od Tomáš1002 »

Nechci s vámi vstupovat do pře, ale já to vidím úplně jinak.
Ad 1/ Ničení aut zpomalovacími prahy je dle mého čistě účelový a vykonstruovaný argument. Pokud řidič skutečně zpomalí, pak je ta "rána" do tlumičů tak zanedbatelná, že její vliv na životnost tlumiče musí být neměřitelný.

Ad 2/ Že auto, které zabrzdí a pak se zase rozjede, vyprodukuje více škodlivin, to je jistě pravda a zcela nepochybně jde již o změřitelnou veličinu. Na druhě straně tento argument, tvářící se velice vznešeně, používají nejčastěji ti, které by v životě nenapadlo například nechat auto doma, aby s ním zbytečně nesmrděli. Takže zase účelový argument.

Ad 3/ Kromě toho, že občas a rád jezdím autem, tak taky mnohem častěji chodím po městě pěšky. A skutečně považuji za zcela neúnosné a zhůvěřilé, do jaké míry si auta podmaňují veškerý prostor. Když se nevejdou na ulice, rozlézají se po chodnících a zelených plochách. Prakticky vše se jim přizpůsobuje a chodec dostane nakonec jen tolik místa, kolik mu gumokoly laskavě přenechají. Já vidím mnohem více blbě a bezohledně se chovajících řidičů, než blbě se chovajících chodců.

Ona omezení, o kterých píšete, považuji za sice předem odsouzenou k neúspěchu, ale alespoň nějakou snahu nějak tenhle trend zpomalit.

Proto i jako řidič a subarista všechna tahle opatření chápu, věřím, že mají smysl a snažím se chovat tak, aby moje záliba v řízení škodila méně, než je nezbytně nutné :3gears:

Asi tady v tom názoru budu zcela osamocen, ale bojuju poměrně velký vnitřní konflikt, když si jedu "jen tak" někam zasubařit.

Tak, teď ještě půjdu na vegetariánský web vychválit biftek a budu se těšit na vlnu nadšeného souhlasu :sibenice:
Subaru Forester 2,5XT 2011
shnilej_richard
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 299
Registrován: úte zář 08, 2009 10:18 pm

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od shnilej_richard »

Tomas1002 píše:Asi tady v tom názoru budu zcela osamocen, ale bojuju poměrně velký vnitřní konflikt, když si jedu "jen tak" někam zasubařit.
V nekterych vecech se neshodneme, ale v tomhle pripade rozhodne sam nejsi;)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od HonzaCZ »

Tomáši, můžem o tom pokecat na srazu. Já si nemyslím, že by naše názory byly protichůdné, jen se mířně liší pohled na věc. Každopádně nevím, kde se jako chodec pohybuješ, ale já teda registruju velmi vysoké množství chodců "blbců".

Jinak já si rád zablbnu, začoudim zase o trošku víc svět, ale beru to prostě tak, že každá zkušenost s ovládáním auta se hodí - přispívám k celkové kvalitě silničního provozu, buť jen malilinkatým zlomečkem. A že by zrovna naše auta tak hrozně znečisťovaly ovzduší se taky nedá říct.

K těm opatřením - mně by ty opatření nevadily, kdyby měly smysl. Rozhodně se dají vymyslet lepší, ale to by někdo musel přemejšlet a nerozkrádat jen prachy.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od Tomáš1002 »

Honzo, žádná opatření by "se" nemusela vymýšlet, kdybychom se my všichni chovali ohleduplně. Kdybychom se neřítili ulicemi bez ohledu na okolí, kdybychom mysleli na to, že naše auta dělají hluk a produkují smrad, kdybychom si nemysleli, že máme vždy svaté právo na parkovací místo a když nám ho někdo nepostaví zrovna tam, kde chceme, můžeme zazdít třeba přechod, kdybychom pro lenost udělat pár kroků neparkovali na trávě, kdybychom nechápali pravidla jako omezení osobní svobody, ale jako docela dobrý základ pro vzájemné soužití a tisíce dalších kdybychom....
Ostentativní :zachod: na pravidla nejen psaná, ale i nepsaná vytváří "potřebu" tvorby dalších pravidel, na něž zase :zachod: , tak se vytvoří další a tak dál furt dokola.
Jediná cesta je v ohleduplnosti a respektu.

Řidičák mám 25 let. Chodec mě jako řidiče nikdy neohrozil, stačí jen trochu předvídat. Jiní řidiči mě ohrožují neustále.
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od HonzaCZ »

Nevím, zda se to dá označit za ohrožování (myslím, že jo), ale stalo se mi už hodněkrát, že jsem dělal uhýbnej manévr kvůli někomu neosvětlenýmu, ve tmavym oblečení, promenádujícímu se v noci po silnici.

Ale je to přesně jak píšeš - o vzájemné ohleduplnosti :pr:
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od hetzer »

ja jsem potkal opilce leziciho v noci uprostred silnice. neprejel jsem ho jen diky tomu ze vedle neho lezel batoh na kterem byl reflexni prouzek
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
Harry
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1517
Registrován: ned srp 02, 2009 12:00 am
Bydliště: Pražská 605, Dobřichovice

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od Harry »

hetzer píše:ja jsem potkal opilce leziciho v noci uprostred silnice. neprejel jsem ho jen diky tomu ze vedle neho lezel batoh na kterem byl reflexni prouzek
To se mi zdá v malé obci skoro jako normální zjev..... :850: Kolo měl pohozený asi někde blízko.... :wink: Už ho asi nebavilo.... ::-DDD:
Prostě "normálka".... :713: ...spící chodec/cyklista..... :655:
V Praze bys ho asi přejel, protože by mu ten bágl někdo hned ukrad..... ::-DD:
Harry / Jindra
LEGACY II BG, H4 2,5/110 kW STW, model GX MY 96/97 AT
Veritas omnia vincit!
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48960
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od VDC »

Já se teď pohybuju po městě jako chodec celkem hodně, teda chodec... :sick: :845: A je to celkem poučný. Ale protože jsem pořád víc řidič než chodec, tak dávám hodně velkej pozor, než do vozovky vstoupím a sakra významně čekám, než mi řidiči naznačí, že můžu vstoupit. A taky jim významně děkuju, protože to rozhodně nepovažuju za samozřejmost, že mi někdo zastaví. :1774:
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od Tomáš1002 »

Já na chodce ležícího uprostřed silnice nenarazil nikdy, jen jednou mi kousek před auto spadnul chlapík, kterej jel na kole a byl tak na šrot, že bylo zcela zjevné, že dřív nebo později lehne. Proto jsem jel krokem za ním a stál jsem dřív, než dopad na zem.
Myslím, že většina "nečekaných" manévrů chodců plyne z toho, že je nečeká řidič, protože nečumí, nesoustředí se a není schopen předvídat. Vyjděme z toho, že chodcem může být naprosto každý, od dítěte přes senilního starce po duševně choré. Řidičem by nikdo z těchto kategorií být neměl (podmiňovací způsob tam má své místo) a proto by někdo, kdo je natolik duševně i fyzicky svěží, že má oprávnění řídit auto, měl vždy mít větší odpovědnost za předcházení a řešení kritických situací než ten, kdo na tom tak dobře být nemusí, není tak?
"Chodec nečekaně vstoupivší do silnice" je podle mého jeden z mýtů, jímž si omlouváme svá řidičská pochybení :666: .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
mamut
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1905
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Lukáš
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od mamut »

No já jednou v ulici Rabakovská v Praze taky potkal nějaká dvě invididua motající se prostředkem silnice v tmavém oblečení a taky docela dost pískaly gumy při manévrování, je tam 70tka a pouliční osvětlení, přechod tam nebyl a rozhodně ani chodník přiléhající k silnici..
Ve chcíli kdy bych ho srazil, tak nevím jak by se to řešilo, on tam neměl co dělat, já nad rychlostní limit nejel, ale nevěřím tomu, že bych vyváz bez právní újmy...
jediné světlo mého života, je světlo v ledničce

Subaru Impreza GT (1999) Obrázek
Fiat Ducato 3.0 CNG (2010) Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od Tomáš1002 »

On podle pravidel řidič musí jet tak, aby byl schopen zastavit na vzdálenost, na kterou má rozhled. Tohle je podle mě nejmasivněji porušované pravidlo, protože v noci by se nemohlo jezdit víc, než nějakých 40 nebo 50 :686:
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16114
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Motoristicke zpravy

Příspěvek od quickly »

Já jsem potkal (jako spolujezdec) ležícího chodce na silnici na Valašsku mezi Halenkovem a Novým Hrozenkovem (49°19'31.28"N; 18°9'58.79"E). O desáté večer tam zavírali hospody, takže to bylo "normální". Tam jsem se naučil svítit mlhovkami, aby bylo vidět na spodek silnice :657:
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Odpovědět

Zpět na „Politika, věda, vzdělání, společnost, legislativa“