Pedagogický apel na rodiče

Odpovědět
Uživatelský avatar
Subaru4ever
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2495
Registrován: pát lis 12, 2010 9:44 pm
Jméno a příjmení: Adam
Bydliště: Praha 5

Pedagogický apel na rodiče

Příspěvek od Subaru4ever »

Je to silně automobilové offtopic , ale ty tu máme nejradši, že jo :unami:

Jsem z toho tak psychicky na dně, že se s tím musím někomu svěřit. Jde o to, jak mladí dnes neumí počítat bez kalkulačky. Já sám sám mám k matematice odjakživa kladný vztah, a dokonce ji studuji na VŠ. Navíc jsem měl jak na ZŠ, tak na SŠ osvícené matikářky, které mě naučily nejen výborně počítat, ale také mít ten předmět rád a ctít ho. A občas doučuji něco ségru, nebo známých dcerku, když něčemu nerozumí. Obě jsou v prváku na 4letém gymplu. Takže víceméně opakují látku ze střední školy. A jsem z nich z obou víc a víc na prášky :chlastslast: . Známých dcerka v 16 letech neumí malou násobilku a moje sestra sčítá jednociferná čísla na kalkulačce. Dnes před mými zraky sestra vypočítávala na kalkulačce odmocninu z jedné :713: .

Chyba je v rodičích a učitelích. Na základní a střední škole by mělo být ze zákona zakázáno, aby žáci používali kalkulačky - krom výpočtů s goniometrickými funkcemi jde veškerá látka matematiky na ZŠ a SŠ naformulovat do příkladů tak, aby nebyla potřeba kalkulačka. Ty děti budou úplně hloupé, když si ani nebudou umět spočítat, jestli je pingl obral při placení 3 piv. O tom, že pak ještě celý život matematiku člověk den co den potřebuje, snad nemusím nikoho přesvědčovat. Jeden náš cvičící doktorand řekl krásnou myšlenku, že kalkulačka by se měla prodávat na občanku od 18ti let stejně jako alkohol a cigarety. Má naprostou pravdu, protože škodlivost všech tří věcí je obdobná :666: . Naše matikářka na ZŠ prosazovala teorii, že vše člověk spočítá rychleji z hlavy a na papíře, než když to ťuká do kalkulačky. Nikdo jsme jí to tenkrát nevěřil. Dnes jí dávám plně za pravdu!

Prosím vás všechny, které máte caparty ve věku 1-18 let! Donuťte své děti používat hlavu, bude se jim to v životě hodit. Násobilka, písemné sčítání, odčítání a násobení, a hlavně trojčlenka jsou věci, nad kterými nesmí člověk přemýšlet, ani když ho probudí ve 4 ráno po večeru stráveném v hospodě!!!

Praktická stránka věci je ta, že matematická látka střední školy není vůbec těžká, ačkoli si to 90% ženskejch myslí. Jenže naprostá většina z nich si to mylně odvodila z toho, že nikdy nedopočítaly úspěšně ani jeden příklad. Už jim však nedochází to, že nikdy nic nespočítaly ne proto, že by byla látka nepochopitelná, nýbrž proto, že neumí sčítat, odčítat a násobit :686:

Většina ženskejch si klepe na čelo, když se jim poví, že matematika je krásná, snadná a zatraceně praktická :713: ... jenže ono to tak opravdu je :850: . Bohužel jen minimum pedagogů umí otevřít dětem v tomto ohledu oči :666: (a ono to jde - naše matikářka na SŠ byly tak geniální, že matematika bavila všech 25 holek ve třídě :670: )
EX Subaru Leone Super Station 1,8 AT, (r.v.83)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2005, LPG (r.v.04)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2010 (r.v.09)
>>> Subaru, čím starší, tím lepší! <<<
Uživatelský avatar
nasticka
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3540
Registrován: stř říj 12, 2011 8:00 pm
Jméno a příjmení: Stanislava Kopcová
Bydliště: Václavice

Re: Pedagogický apel na rodiče

Příspěvek od nasticka »

Hej, proč se navážíš do ženských? ::-DDD: Já náhodou trojčlenku vyřešit umím :657: A s kalkulačkou nekamarádím, protože je příliš složitá ::-DDD:
Ale beze srandy, souhlasím s tebou. Obecně mi připadá, že v dnešní době se děti "tlačí" spíše k používání elektronických "hračiček" a upozaďuje se používání zdravého rozumu a mozku celkově. :839: Přijde mi naprosto zcestné tříletému děcku kupovat dětský notebook, aby se naučilo barvy, tvary, zvuky zvířat a podobně! :fuckoff: Tchýně to na mne zkoušela několikrát, tvrdě narazila a já byla za zlou, že děcku nic nedopřeju. Tůdle! Číst a mluvit umíme s manželem oba moc dobře a holka se vše naučila i bez elektroniky. A ten čas věnovaný úsilí dítě cokoli naučit a pýcha nad ním, že to dokázalo ve spolupráci s námi..to je víc než "oslavná melodie" z "kysně". Sice jsem trochu odbočila od původního námětu tématu, ale mám dojem, že takhle to "zlo" začíná. :655:
Forester SG 2.0XT - SíGr
Uživatelský avatar
RunningRunner
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1259
Registrován: pon srp 31, 2009 1:26 pm
Jméno a příjmení: Petr Sklenář
Bydliště: Hradec Králové, Velké Svatoňovice :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Pedagogický apel na rodiče

Příspěvek od RunningRunner »

Taky mám k matice relativně kladný vztah (matika pro SŠ na peďáku). No, já to vidím ještě trošku jinak, dítě mám ve třetí třídě, letos nastalo dělení přes deset, dělení se zbytkem a podobný. Jsou věci, který se začly učit jinak ... právě to počítání na papíře. Nešlo to a nešlo, když jsem ukázal, jak jsme se to učili my, tak to najednou bylo úplně v pohodě ...
Kolama dolů ... Running Runner

Subaru Forester 2.5 XT Comfort AT MY06 230 kousků ve stádě Obrázek
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pedagogický apel na rodiče

Příspěvek od Tomáš1002 »

:826: S4E, naprosto, ale naprosto Ti rozumím. Sice jsem nikdy nebyl matematický génius, ale kupecké počty taky považuju za základ obecné vzdělanosti. Dělám školení pro obchodníky a co byste řekli, že nastane v učebně, když jim položím následující otázku: nakoupíte výrobek za 80 Kč a za 100 ho prodáte. Kolik je vaše marže?
Nastane hrobové ticho a úžas v očích. Zdůrazňuji, že se jedná o dospělé lidi, kteří se živí obchodem!

Před několika lety jsem v trafice kupoval deset jízdenek po čtyřiadvaceti korunách. Slečna prodavačka mi je dala a chopila se kalkulačky, aby mi řekla, kolik jí mám zaplatit :713:

Na druhou stranu se musím zastat škol. Mé tři děti chodí do 1., 3. a 7. třídy. Kromě nejstaršího, který nám podává informace o svém pečlivém studiu v rozsahu nepříliš širokém (eufemismus :845: ), se dvě další děti počítat učí a docela to zvládají. Teď jde jen o to, aby to časem nezapomněly.

Jó, to byly časy, kdy jsme na gymlu kromě malé a velké násobilky znali zpaměti také násobilku 1,70..... Dodnes si to ti nejlepší z nás pamatují: 1,70, 3,40, 5,10, 6,80.....Vzpomínáte?
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Subaru4ever
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2495
Registrován: pát lis 12, 2010 9:44 pm
Jméno a příjmení: Adam
Bydliště: Praha 5

Re: Pedagogický apel na rodiče

Příspěvek od Subaru4ever »

Nasti, to vůbec nevadí, že jsi odbočila! Právě naopak! :850: ... Já to samozřejmě ze své pozice "děti v nedohlednu" nemám moc právo řešit, ale kápla jsi na alfu a omegu. Rodiče by se měli se svými dětmi doma učit! Nejen, že dohlédnou na to, že se jejich potomek vzdělává a nevymývá si mozek na Facebooku, nýbrž si to sami zopakují :845:

Já jsme se nejvíc bavil v prváku na výšce, když jsem se potkával se spolužačkami, co šly na humanitní vysoké školy. A všechny si najednou smutně a s nepochopením v očích stěžovaly, že po nich na humanitní škole chtějí matematiku :670: . A ty moudřejší z nich dodávaly "proč já krá..a se to na střední lépe neučila?" :655:

RR: úplně ti rozumím! Také za mnou občas přijde sestra, že si neví s něčím rady. A když mi ukáže, jak to ve škole řeší, valím bulvy, protože nás to učili mnohem snazším/průhlednějším/efektivnějším způsobem. Bohužel školství jde dolů. Ono když si uvědomím, že na pedagogickou fakultu šly od nás ze třídy dvě nejhloupější holky, co nikdy neměly lepší známky než 4ky, a ta jedna dělala maturitu nadvakrát, vidím to tak, že své děti nebudu posílat do školy a budu je vzdělávat sám :839:
Naposledy upravil(a) Subaru4ever dne pon čer 11, 2012 9:12 pm, celkem upraveno 1 x.
EX Subaru Leone Super Station 1,8 AT, (r.v.83)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2005, LPG (r.v.04)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2010 (r.v.09)
>>> Subaru, čím starší, tím lepší! <<<
suubaru
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1991
Registrován: čtv zář 08, 2011 2:19 pm

Re: Pedagogický apel na rodiče

Příspěvek od suubaru »

Tomáš1002 píše: Dělám školení pro obchodníky a co byste řekli, že nastane v učebně, když jim položím následující otázku: nakoupíte výrobek za 80 Kč a za 100 ho prodáte. Kolik je vaše marže?
Nastane hrobové ticho a úžas v očích.
spoustě lidem nemusí být jasné, zda je to 25% z 80 nebo 20% ze 100, čili jaká je správná definice marginu.
IMPREZA 2,0i cvt sport MY18 naše dvanácté subaru :-)
LEGACY kombi BPE H6 5AT MY2008 letní auto
Outback 2019 BS exec cvt 2,5i
93, RXL, LR series
Uživatelský avatar
AndreaM
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1906
Registrován: čtv zář 10, 2009 12:59 pm
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Pedagogický apel na rodiče

Příspěvek od AndreaM »

To je dobrý, mám mladšího syna ve 2. třídě, kde se právě malá násobilka probírá a co myslíte že děláme ráno cestou do školy???
Počítáme a počítáme ::-DD:

Je ale fakt, že staršího syna jsem nemusela učit nic - naučil se všechno sám a hned a střílel to od boku kdykoliv a dobře. Mladšího to driluji a stejně to není tak, jak bych si představovala :839: , není hloupý, ale každý je prostě jiný. A ten mladší to má na háku i když se mu snažím vysvětlit, že tohle bude potřebovat celý život :655:

Kalkulačku používám já, když kontroluji toho staršího při násobení velkých čísel a dělení milionů dvouciferným číslem. To jsem teda fakt vyměkla :670:
Subaru Outback 2,5 CVT MY2019 X Edition
Subaru Outback 2,5i CVT MY2014 Sport Line - prodáno
Subaru Forester 2.0D Comfort MY2010 Obrázek - prodáno
Uživatelský avatar
nasticka
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3540
Registrován: stř říj 12, 2011 8:00 pm
Jméno a příjmení: Stanislava Kopcová
Bydliště: Václavice

Re: Pedagogický apel na rodiče

Příspěvek od nasticka »

Tomáš1002 píše::826: nakoupíte výrobek za 80 Kč a za 100 ho prodáte. Kolik je vaše marže?
No tak asi těch 20 kč, ne?
Forester SG 2.0XT - SíGr
joedog
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: úte led 04, 2011 3:02 pm
Jméno a příjmení: Josef Varilek
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Pedagogický apel na rodiče

Příspěvek od joedog »

Jednoznačně souhlas, ještě snad dodat, že cvičení nenaučí jen počítat, ale vytvoří i jakýsi "kupecný nadhled", kdy člověk při letmém pohledu na čísla celkem přesně usoudí, zda-li je daný výsledek tak nějak "okometricky" v pořádku, nebo ne. A tohle je v praxi možná ještě důležitější.

No, jsem na sebe zvědav, až budou nějaké ty děti.. :670:
Subaru Outback 2.5i, 5MT comfort-navi, MY08 Prodáno... ;-(
Skoda Octavia 1.9 TDI MY01 (Babička)
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pedagogický apel na rodiče

Příspěvek od Tomáš1002 »

suubaru píše:
spoustě lidem nemusí být jasné, zda je to 25% z 80 nebo 20% ze 100, čili jaká je správná definice marginu.
To je součástí toho "chytáku", protože mnozí ani netuší, že existují varianty výpočtu.

Ten, kdo tuší, o co jde, se zeptá, zda se to má počítat shora nebo zezdola, pak vím, že vědí, o co jde. Ale takových je dost málo.
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pedagogický apel na rodiče

Příspěvek od Tomáš1002 »

nasticka píše: No tak asi těch 20 kč, ne?
Máš pravdu, vyjádřil jsem se nepřesně, otázka zní, kolik je vaše marže v procentech
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Pedagogický apel na rodiče

Příspěvek od catana »

Tomáš1002 píše:Dělám školení pro obchodníky a co byste řekli, že nastane v učebně, když jim položím následující otázku: nakoupíte výrobek za 80 Kč a za 100 ho prodáte. Kolik je vaše marže?
No, vsadím se, že 25% neřekne nikdo. Pač to už je moc složitý výpočet.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
AndreaM
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1906
Registrován: čtv zář 10, 2009 12:59 pm
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Pedagogický apel na rodiče

Příspěvek od AndreaM »

a kolik to teda je správně v %?
Mně teda zajímají víc ty koruny, které mi zbydou ::-DD: a ty jsem si spočítala hned.
Subaru Outback 2,5 CVT MY2019 X Edition
Subaru Outback 2,5i CVT MY2014 Sport Line - prodáno
Subaru Forester 2.0D Comfort MY2010 Obrázek - prodáno
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Pedagogický apel na rodiče

Příspěvek od catana »

Třeba v Rusku je na matematických resp. technických školách cca polovina studentů holek. U nás na ČVUT se znají všechny holky z celé školy... pač jich je asi tak pět. Takže problém není v pohlaví, ale ve formě výuky a nejspíš i tradici.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
nasticka
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3540
Registrován: stř říj 12, 2011 8:00 pm
Jméno a příjmení: Stanislava Kopcová
Bydliště: Václavice

Re: Pedagogický apel na rodiče

Příspěvek od nasticka »

Já jsem třeba na matiku hloupá nebyla, ale moc mě to nebavilo..na ZŠ ano, na průmce až od třeťáku. Je to opravdu hodně o učitelích. Na VŠ už mě zajímaly úplně jiné věci než matematika (a studium jako takové) ::-DDD: :839: Tak aspoň jsem si uměla spočítat, že se mi miminko narodí za 40 týdnů ::-DD:
Jinak teda nevím, jak se počítá marže, ale řekla bych, že je to "poměr" získaných peněz a původních nákladů..tudíž v Tomášově příkladě asi těch 25 %
Forester SG 2.0XT - SíGr
Odpovědět

Zpět na „Politika, věda, vzdělání, společnost, legislativa“