Jazykové úkazy

Odpovědět
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16117
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od quickly »

Já mám třeba problém v tom, že díky deseti letům na Valašsku a sedmnácti letům se Slovenkou mám zažitých dost slov, které "normálně" používám a poslední dobou se poslouchající ohradili, že nějak nerozumí :666: . Třeba věty "Pojďme si sednout do tínku", "Ta cesta vede dookola vesnice" nebo "Mám rád Slovenčinu" jsou pro mne úplně normální :supeer: a správně vyslovené.
Je taky pravda, že jakmile se začnu v regionu Hradubic s někým bavit, tak u druhé věty se zeptá, odkud jsem ::-DD: .
A nesnáším hejsky, co používají cizí slova a myslí, že jsou kingové.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od catana »

Tomáš1002 píše:TV Nova a Blesk jsou největším zlem naší doby, protože vytvářejí pasivní, nasrané a nešťastné jedince. A ještě k tomu záměrně, aby se s nimi dalo dobře manipulovat :gunhim:
Nemám zrovna dojem, že by redaktoři MF Dnes, Lidových novin nebo třeba Týdne zrovna předváděli elitní žurnalistiku. Mediální trh je katastrofální. A nepomůžou tomu ani média financovaná koncesionářskými poplatky. Ač je fakt, že ČRo aspoň má moderátory jako je Pokorný, Klusáková... bohatě to vykompenzuje dost velké mrhání peněz za zcela nesmyslné projekty.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
jaromir
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1078
Registrován: stř zář 09, 2009 10:41 pm
Jméno a příjmení: Jaromír
Bydliště: Úpohlavy (okr. Litoměřice)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od jaromir »

Tomáši, napadlo tě někdy, že láska (i k bližnímu) prochází žaludkem :850: ?
Jaromír
Subaru Forester 2,5XT MY2009
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od Tomáš1002 »

Catana: to rozhodně nejsou elitní novináři, ale ona dvě zmíněná média jsou i proti nim opravdové peklo.
ČRo 2 je ostrůvek, miluju hlavně nedělní ráno a pořad "Toulky českou minulostí." To je obsahový i jazykový balzám. Anebo cyklus "Láska za lásku" od Jiřího Anderleho, to bylo fakt pohlazení po duši.
Ale to už jdeme od jazyka k médiím, taky zajímavé téma :811:
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od catana »

Tomáš1002 píše:pořad "Toulky českou minulostí." To je obsahový i jazykový balzám. Anebo cyklus "Láska za lásku" od Jiřího Anderleho, to bylo fakt pohlazení po duši.
Ty Toulky jsou velice pěkně namluvené, takovou až trochu puristickou češtinou. Ten pořad Anderleho moc nemusím, ale to už je jiná. Nicméně to jsou pořady, co ocení takové množství lidí, že se skoro můžou znát osobně. Poptávka majoritního občana je po zcela jiných vjemech orientujících se na ještěří část mozku.

Ještě s jazyky a cizojazyčnými výrazy. Hodně moc záleží co děláš a v jakém prostředí se pohybuješ. Pro spoustu věcí české výrazy nejsou. A je to běžné. Ostatně třeba japonský výraz pro digitální fotoaparát je "dižika", což zní sice náramně japonsky, ale je to jen zkomolenina z "digital camera". A podobně vytvořených slov mají opravdu velké množství.
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
MaSlo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 913
Registrován: sob pro 25, 2010 2:36 pm
Jméno a příjmení: Martin Slováček
Bydliště: Okolo Vsetína

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od MaSlo »

quickly píše:Já mám třeba problém v tom, že díky deseti letům na Valašsku a sedmnácti letům se Slovenkou...
Nádherná kombinace:) Slovenčinu, úprimne povedajúc, milujem :love: (s ohľadom na moje prízvisko by to nemalo byť až tak čudné).

Ale to se zase dostávám poněkud offtopic
IG: @svetmasla

Subaru Outback 2.5 121 kW MY07 5MT alias Šedýl
Subaru Forester 2.0 MY01 5MT alias Forejs
Toyota Previa 2.4 VVT-i MY02 alias Kinderwagen
Uživatelský avatar
catana
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3258
Registrován: ned kvě 08, 2011 1:39 pm
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: Jizni Australie

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od catana »

MaSlo píše:Nádherná kombinace:) Slovenčinu, úprimne povedajúc, milujem
Jak jsem teď na projektu, kde je spousta Slováků, tak už jsem popravdě několikrát sáhnul po slovensko-anglickém slovníku abych pochopil smysl věty :655:
ex. Subaru Outback 3.6R Premium, MY2011
ex. Toyota GTS 86, 6MT, MY2014
ex. Subaru Impreza 2.0D XV, 6MT, MY2011
Uživatelský avatar
DDDD
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1033
Registrován: čtv srp 27, 2009 9:57 pm

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od DDDD »

Dane :826: Nejde o slova co používáš.Celej fór je v přízvuku.Když jsem Tě poprvé zaslech ::-DD: tak jako když poslouchám svého bratránka z Mladoboleslavska. :850:
Forestr 2.0 WP 08 a XT 1.8 TURBO 86 monentálně v rekonstrukci.
Jo a když to šlo dolu tak to pude i nahoru.
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48974
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od VDC »

Souhlasím s Dušanem. Včera měla Zdeňka u žehlení puštěnou poštu pro tebe a když jsem tam zaslechl mluvit jednu z účastnic, přišlo mi, že mluví tak nějak povědomě příjemně. Tak jsem zbystřil a samozřejmě byla z Plzně... :845:

Což mi připomnělo jednu věc, která mi leze na nervy. A to je takový to tvrzení, že v Plzni říkáme, že jsme ze zPlzně. To nevim, kterej debil to vymyslel, ale Plzeňák by to v životě nikdy neřekl.
Jednou mi někdo objasňoval, že prej je to proto, že říkáme "zezdola" a "zezhora", ale nevim. Prostě je to hovadina.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Dadid
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 597
Registrován: sob srp 08, 2009 12:00 am
Bydliště: Plzeň

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od Dadid »

Zajímavé vlákno. Když už se tady zmínila média v souvislosti s mluveným slovem, taky nemusím zpovykané hepy moderátory na většině soukromých rádiových stanic. Snad jen rádio Beat. Docela solidní slovní doprovod, hlavně v komponovanejch tématickejch pořadech. Pak se mi třeba líbil slovní projev Honzy Spáleného v jednom jeho nočním pořadu na Čro 2. A takovýho M.Ebena nebo profesora Koukolíka můžu poslouchat kdyby povídali prakticky o čemkoliv.
Subaru zdar, Forestrům zvlášť !
Subaru Forester 2.0X Comfort WP 116KW 5MT MY08 - LPG Vialle
Uživatelský avatar
HAD
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1464
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vladimír Šitavanc
Bydliště: Liberec

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od HAD »

Tomáši zezdola a zezhora jsou pro mě úplně běžný obraty. A k tomu co tady psal Dalibor a nebo druhý Tomáš.
Čro2 je trvalka na našem rádiu. V podstatě nic jiného neposloucháme. Ikdyž tedy při dechárně a písničkách na přání to musím vypnout. Ale Anderleho pořad láska za láskou je takový náš večerníček (už tři roky nemáme plánovaně televizi). A k pořadu Toulky českou minulostí bych přidal podobný pořad Kdo to byl? Standa Motl má občas taky dobrý kousky, ale občas loví senzace za každou cenu.
Co ce týká krásy jazyka, tak je pro mě hvězda Werich a jeho Fimfárum. jeho práce s jazykem a cit pro něj byl výjimečný.
HAD

Forester 2.0 XT AT, MY2014,
Obrázek
XV 2.0 iS e-boxer
Obrázek
Uživatelský avatar
AndreaM
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1906
Registrován: čtv zář 10, 2009 12:59 pm
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od AndreaM »

Ještě tady nikdo nenarazil taky na to, JAK to všechno ti moderátoři říkají, resp. jak vyslovují, ať už se jedná o spisovnou češtinu či nářečí. Myslím jak vyslovují jednotlivé hlásky. Naprosto nesnáším když lidé kteří se živí mluvením, neumí správně vyslovovat, šlapou si na jazyk (sykavky, ř, r, l, t, d) a dávají přízvuk na podstatné (přídavné) jméno, místo na předložku před ním. To si vždy připadám jak v 1. třídě při hodině čtení :655:
Subaru Outback 2,5 CVT MY2019 X Edition
Subaru Outback 2,5i CVT MY2014 Sport Line - prodáno
Subaru Forester 2.0D Comfort MY2010 Obrázek - prodáno
Uživatelský avatar
nasticka
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3540
Registrován: stř říj 12, 2011 8:00 pm
Jméno a příjmení: Stanislava Kopcová
Bydliště: Václavice

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od nasticka »

Prznění jazyka v médiích je totální hnus :725: Nejspíš i z toho důvodu se na TV nedívám. Rádio poslouchám jako hudební kulisu, ale kdybyste se mě zeptali, o čem tam mluvili, tak nebudu vědět, protože ty jejich žvásty nemají ani hlavu ani patu. Noviny nekupujeme, pouze máme předplacený týdeník reflex, což je docela zajímavé čtení. Fakt se mi vaří žluč, když slyším, jak v rádiu "rádobymoderátor" plácá nesmysly a ke všemu takovou mluvou, že by ji nepoužil ani hrobník u lopaty. Internetové zpravodajství je ve většině případů naprosto zoufalým pokusem o novinařinu. Ty hrubky a celkově jazykové nedostatky už ani "neřeším". Jen se hořce pousměju nad tím, jak rapidně klesá jazyková gramotnost národa. Nabývám dojmu, že pokud nemá pisálek dobře nastavený excel na opravování pravopisu, tak je jeho výplod roven textu prvňáčka. :815: A o tom, že znám spoustu lidí, co už se pomalu neumí ručně ani podepsat, ani nemluvím. Ono je tohle už dost offtopic ale mám nepříjemný pocit, že to spolu všechno souvisí. Mladí nečtou knížky, díky kterým by měli obsáhlou slovní zásobu bez nutnosti doplňovat si ji nesmyslnými slovními kombinacemi. Komunikace v ručně psané podobě už snad ani neexistuje a bušení do klávesnice zřejmě lidi moc nenutí přemýšlet nad tím, co a jak píší. Úroveň médií je zoufalá a jak psal Tomáš, když někdo denně poslouchá ty slovní zvratky z TV a rádia a nepřemýšlí o tom, tak mu už ani nepřijde, že by bylo něco špatně. Holt doba je zlá. Jsem zvědavá, jak se s tímhle problémem poperou naše děti. Už teď jsme za exoty, protože děti mají TV povolenou jen o víkendu (pátek večer, sobota ráno nebo večer a neděle ráno), čteme jim knížky, neznají hry na PC. Podotýkám, že nemáme děti školou povinné. Ale když vidím kloučka ze sousedství, kterému je o rok míň než naší holce (5) a ten kluk neumí pořádně mluvit a když na něj člověk mluví v souvislých větách s nějakým rozvětveným významem, tak absolutně nechápe..je mi z toho smutno. Kluk je jinak moc šikovný, jezdí sám na kole, vymýšlí hovadiny. Ale řekla bych, že to je typický příklad malého děcka vychovávaného televizí. :686:
Forester SG 2.0XT - SíGr
Uživatelský avatar
PavelG
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 769
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Olomoucko

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od PavelG »

Chtěl bych jen podotknout, že nářky nad úpadkem jazyka se vedou už od národního obrození. Připomenul bych skvostné posty MaSla o obchodnících hedvábím, po válce se vulgarizoval pravopis - ústup od S ve prospěch Z u přejatých slov, byť se tam v originále psalo S nebo Sigma (u slov přejatých z řečtiny). Následovaly rusismy (pilot-navigátor) a další ústup od etymologického pravopisu (rušení th .. methan - metan). Neustálé změny v cyklu 20let neumožňují rodiči, aby svoje vlastní díte učil mateřský jazyk.
Od mých školních let překopali velká písmena, doprznili další s/z (diskuZe) a jako zlatý hřeb vidím "inGoust" a co mě hlavně vytáčí, že to przniči obhajují "že se tak mluví a živý jazyk to musí reflektovat", přičemž se jedná převážně o mediální pražskou subkulturu.
Tím jen chci říct, že prakticky každá generace byla vnímána jako úpadková a bohužel většinou plným právem.

Nevím, jak moc se čte, asi jak kdo, tak to bylo vždycky. Co vidím jako větší problém je fakt, že knihy, noviny a dokonce i učebnice jsou plné chyb - o webu nemluvě. Pravopis se tím pádem nefixuje podvědomě. Nebude platit, že když si napíšu obě varianty vedle sebe, rozpoznám tu správnou prostě podle zvyku.
Uživatelský avatar
Subaru4ever
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2494
Registrován: pát lis 12, 2010 9:44 pm
Jméno a příjmení: Adam
Bydliště: Praha 5

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od Subaru4ever »

Začíná z toho být velmi smutné téma :686:

Já na televizi už tak 4 roky nekoukám - jedině občas u pozdní večeře sednu a pustím HydePark na ČT24. A rádio v autě jsem naposledy poslouchal, než jsem si do něj dal hned po autoškole 1. CD. Tedy před 4,5 roky :845:

K tématu čtení - sám jsem od střední nepřečetl jedinou knížku, a na střední asi 10 titulů. Sám za sebe jsem neskutečně smutný, kor když si uvědomím, jak jsem na ZŠ četl neustále (kompletní J. Verne, celý Tolkien, ...). Potíž vidím v tom, že na to absolutně nemám čas. Nedokážu číst knihu v metru, nebo třeba den co den 15 min. před usínáním. Když bych četl knihu, potřebuji 2-3 volné dny a přečíst ji v kuse a v klidu. Jinak bych si ji nevychutnal. Jenže když už vyšetřím nějaký ten den, "promrhám" ho sportem, protože pro něj zatím žiju. Musím přiznat, že se vyloženě těším na stáří právě z tohoto jediného důvodu - snad budu moct konečně číst a vše dohnat :850:

K tématu psaní - bohatě by stačilo, kdyby lidé psali SMS pomocí souvětí a maily pomocí celého odstavce - obrazně vzato. Jakmile se komunikace díky zrychlení všeho a rozvoji mobilů, ICQ, Facehnusu a podobných nechutností omezila na jednoslovnou komunikaci pomocí zkratek, přestanou všichni umět psát. Lidé přestávají používat háčky a čárky, psaní interpunkce a velkých písmen je považováno za projev slabošství. Já měl odjakživa dědičnou vadu, a to tu, že nic neumím napsat stručně ::-DD: . Takže moje slohy byly vždy dvakrát delší než ty mých spolužáků, moje články na internet byly vždy tak dlouhé, že jsem byl zadavatelem nucen je rozdělit na 2 až 3 separátní články. Ale jsem jediný z všech mých vrstevníků, které znám, kdo je takto upsaný. Všichni ostatní se omezují na "OK; budu tam; platí; viz. odkaz" :666:
EX Subaru Leone Super Station 1,8 AT, (r.v.83)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2005, LPG (r.v.04)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2010 (r.v.09)
>>> Subaru, čím starší, tím lepší! <<<
Odpovědět

Zpět na „Politika, věda, vzdělání, společnost, legislativa“