Jazykové úkazy

Odpovědět
Uživatelský avatar
HAD
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1464
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vladimír Šitavanc
Bydliště: Liberec

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od HAD »

Když už ta debata sklouzla k porovnávání nářeší s pecifických výrazů pro tu kterou oblast, tak za sebe musím říct, že mám tu rozmanitost moc rád. Já sám jsem křtěnej Labem "bo su" z Nymburka. Ale tátu mám z Příbora. Na to jsem 5 let studoval v Žilině a bydlel nejdříve s klukem z "Kroměříža" a posléze s ostravanem a "cajzlem" najednou. Takže večerního "rožnění" jsem si užil ::-DDD: A do toho slovenština na přednáškách. A nejlepší bylo, že s náma chodil kluk z maďarsky mluvící části Slovenska. Slovensky neuměl skoro vůbec a když jsme končili, tak mluvil maďarsky a česky s moravským přízvukem. Akorát se nikdy nenaučil používat zvratné se ::-DDD: . Pak jsem se oženil do východních Čech a momentálně žijeme v Liberci. Všude jsme potkal bezva lidi a všude hajzlíky, kteří i kdyby mluvili jak Pavel Eisner, tak pořád byli hajzlíci. Tak to neberte zase tak tragicky a osobně. Ostatně , pan Kaplan mám třídu rád. A já taky...
HAD

Forester 2.0 XT AT, MY2014,
Obrázek
XV 2.0 iS e-boxer
Obrázek
Uživatelský avatar
DDDD
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1033
Registrován: čtv srp 27, 2009 9:57 pm

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od DDDD »

Souhlasím s HADem ::-DD: von ta češščina je úžasná barevnýá řeč.Ja?
Ale i přesto se tu vždycky nějak domluvíme.
Přidám taky něco z jihu čech.
Rozenej a vyrostlej v Českých Budějovicích je vžycky až do konce života zásadně .....z Budějc.....
Obce se u nás jinak píšou a jinak čtou:
Branišov=Brančov
Čejkovice=Čejkojce
Žabovřesky=Žaby
Hodějovice=Hodějce
Radošovice=Raich ::-DD:
Ale jinak se tu žije krásně ::-DDD:
Forestr 2.0 WP 08 a XT 1.8 TURBO 86 monentálně v rekonstrukci.
Jo a když to šlo dolu tak to pude i nahoru.
e.t.
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 84
Registrován: úte dub 27, 2010 1:12 pm
Jméno a příjmení: Peter Hančin
Bydliště: Ocelové srdce republiky

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od e.t. »

MaSlo píše: A u nás na Valašsku je to "si".

Mimochodem, když už jsme u těch cajzlů vs. moraváků (se nám to téma nějak odchyluje), vždycky mě rozesměje, když si vzpomenu na alternativní odpověď na pražské "Helé, vodkaď si": Neodkadím.
Forek z vlaku: Chlap vrazi do kupe,mbryden, a narve svoji hokejovou tasku na ty sprusle nahore. z mista naproti se ozve: Prosimvaaas, muzete si sednout az k voknu? Dvacet sekund trapne ticho a jeste jak na neho kouka od sprusli tak rekne: Kvokni cype ::-DD:
Ex Subaru Justy MY1996
Ex Subaru Forester 2.0 MY2001
Ex Subaru Forester 2.0 LPG MY2010
Subaru Forester XT MY2017
Ivooos
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 736
Registrován: úte led 25, 2011 9:17 am
Jméno a příjmení: Ivoš
Bydliště: Brandýs nad Labem

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od Ivooos »

e.t. píše:..Forek z vlaku: Chlap vrazi do kupe,mbryden, a narve svoji hokejovou tasku na ty sprusle nahore. z mista naproti se ozve: Prosimvaaas, muzete si sednout az k voknu? Dvacet sekund trapne ticho a jeste jak na neho kouka od sprusli tak rekne: Kvokni cype ::-DD:
Jsem si to musel precist asi 5x, ale dobry, chvili to trvalo a kdyz to prislo. ::-DDD: ::-DDD: ::-DDD:
Subaru Outback 2.5i CVT MY22 Obrázek
Subaru Outback 2.5i CVT MY17 (prodáno) 85t km Obrázek
Subaru Legacy 2,5i CVT MY12 (prodáno) 90t km (8.5)
Subaru Outback 2.0D MY11 (prodáno) 90t km (7,4)
Uživatelský avatar
AndreaM
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1906
Registrován: čtv zář 10, 2009 12:59 pm
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od AndreaM »

::-DDD: ::-DDD: taky jsem to četla dvakrát než mi to docvaklo.
Subaru Outback 2,5 CVT MY2019 X Edition
Subaru Outback 2,5i CVT MY2014 Sport Line - prodáno
Subaru Forester 2.0D Comfort MY2010 Obrázek - prodáno
Uživatelský avatar
kosobecny
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 993
Registrován: pát zář 16, 2011 6:53 pm
Jméno a příjmení: Marek
Bydliště: Klatovy a okolí

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od kosobecny »

Pokud se chcete pobavit nad tím jak se mluví u nás v Plzni a západních čechách tak na FB doporučuji skupinu Česko-Plzeňský slovník :D
Subaru Outback H6 3.0 MY2000
Subaru Forester 2.0 XT MY2003 - ex
Subaru Impreza 2.0 GL MY2000 - ex
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od Tomáš1002 »

Tedy přátelé, to bych neřekl, že moje cedulka z Tesca vyprovokuje takhle živou debatu na téma čeština a její nástrahy :supeer: . Ale je příjemné tady číst různorodé názory a vidět, že stále ještě existují lidé, jimž hromadné prznění češtiny není lhostejné.

A o tom to jakoby je. Mějte hezký den :657: :657: :725:
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
MaSlo
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 913
Registrován: sob pro 25, 2010 2:36 pm
Jméno a příjmení: Martin Slováček
Bydliště: Okolo Vsetína

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od MaSlo »

A nemáme si k tomu hezkému dnu vzít také místo? :D
IG: @svetmasla

Subaru Outback 2.5 121 kW MY07 5MT alias Šedýl
Subaru Forester 2.0 MY01 5MT alias Forejs
Toyota Previa 2.4 VVT-i MY02 alias Kinderwagen
Uživatelský avatar
Subaru4ever
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2496
Registrován: pát lis 12, 2010 9:44 pm
Jméno a příjmení: Adam
Bydliště: Praha 5

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od Subaru4ever »

Teď jsi mi Tomáši připomněl ještě jednu formulku, kterou říkají obzvlášť starší ročníky. "Vezměte místo". To je příšerný! To nemůžou říct "posaďte se, sedněte si"? Chápu, že v němčině i v angličtině se bere místo (nehmen Sie Platz/take a place), je ale skutečně nutné to říkat i v naší krásné mateřštině? :686:

Také se mi zamlouvá, jak příjemná a na jak vysoké úrovni se rozjela na toto nevinné, chlebem vyvolané, téma debata :supeer: (snad jsem napsal čárky správně ::-DD: ) - poslední dobou se mi zdá, že se každý týden vyrojí jedno až dvě nosná "neautomobilová" témata, kterými fórum žije. To je moc fajn :unami:

EDIT 23:19: koukám, že Máslovi vytanulo na mysli úplně to samé ::-DDD:
EX Subaru Leone Super Station 1,8 AT, (r.v.83)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2005, LPG (r.v.04)
EX Subaru Outback 2,5 MT, MY2010 (r.v.09)
>>> Subaru, čím starší, tím lepší! <<<
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od Tomáš1002 »

No jistěže vemte. Hlavně je ale tak nějak třeba vykomunikovat co nejoptimálnější řešení a poskytnout pak všem férovou zpětnou vazbu, pokud nebudou dostatečně proaktivní a nezvládnou všechny výzvy. Protože my jsme dynamický, flexibilní a fokusovaný tým s "out of the box" přístupem. Uauuuu :4690:
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49205
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od VDC »

Když jsem viděl šestistránkovou diskusi, říkal jsem si, že to je nějaký starý téma. Nenapadlo mě, že jste takhle užvaněný. ::-DDD: Ale těší mě, že nám není naše mateřština lhostejná.
Štve mě spousta výrazů, který se používají v médiích. Ovšem nad przněním mateřštiny na Nově jsem povznesen, protože to nejsou reportéři, ale debilové. Když vidím idioty, jak míchají vzduch mikrofonem a přitom do toho cosi zvrací s přehnanou dikcí, jen se usmívám. Debilové to produkujou a debilové to konzumujou. Ale štve mě, když jazyk przní seriózní média. Třeba mě hrozně prudí stupňování slova "optimální", což se děje dnes a denně i v seriózních periodicích. Tuhle jsem se taky neudržel a napsal jsem mejl do ihned.cz. To když jsem asi potřetí našel hrubku v článku, konkrétně shodu podmětu s přísudkem. Ten mejl byl pouze slušné upozornění, že je škoda, když si takovou hloupostí kazí renomé. Ani mi neodpověděli a v hrubkách pokračujou dál, tak jsem je přestal číst. :845:
Co se toho nářečí týče, to neřeším. Dělá se mnou ve směně Ostravak a Pardubičák. V jinak plzeňském prostředí jejich nářečí ještě víc vynikne a působí o to vtipněji. Jo a náš Tonda teda rozhodně nezapře, že je Plzeňéék. Jeho nejfrekventovanější výraz je "tuten" :845:
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od Tomáš1002 »

jarkantor píše:No, ale pokud se budeme vždy a za všech okolností držet znění pravidel českého pravopisu, pak naše mluva bude poměrně suchopárná, řekl bych... Prostá sdělení, bez využívání báječných možností naší mateřštiny, by mě osobně moc nebrala. Za sebe hlasuju pro kreativitu, protože s málokterým jazykem se můžeš pomazlit tak jako s češtinou. A pokud k tomu máš vztah, vlohy, dispozice, dar, možnosti, čas, prostor a baví tě to, hop na ni (češtinu) a ohýbej ji, seč ti síly stačí. V málokterém jazyce můžeš tolika způsoby (p)opsat jednu a tutéž "věc" (v obecném slova smyslu). Bravo našim předkům, já jsem kvůli jazyku a smyslu pro humor moc rád, že se vyskytuju právě tady (myšleno v ČR). Jen nám chybí malinko hrdost na to, že jak jsme malým národem, tak jsme opravdu dobří, z té naší malé země pochází kopec autorit z mnoha různých oblastí, na které máme právo být pořádně hrdí (a nemám na mysli období Jana Žižky z Trocnova ::-DD: ).
Tohle mě zaujalo a nevěděl jsem, zda s tím mám souhlasit nebo ne. A pak jsem si vzpomněl na větu, kterou mi kdysi odpověděl jeden kamarád na otázku "Tak co, jak ses vyspal?", když jsme se probudili na čundru pod širákem. Zněla: "Ale, stojí to za prd, mouši mě kouší!". To je "ohnutí" češtiny, které je obohacením jazyka, využitím všech jeho možností a tím, co ho činí krásným.

Na opačném konci spektra pak stojí kreténi, kteří nemají žádné myšlenky, jež stojí za to sdělit a češtině vůbec, ale vůbec nerozumí. O to hlasitěji pak hýkají do éteru a zaplevelují ho zvukovým smogem. Ano, mám na mysli "moderátory" drtivé většiny soukromých rádií. Z těch je mi fakt na zvracení :725: .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od Tomáš1002 »

VDC píše: Ovšem nad przněním mateřštiny na Nově jsem povznesen, protože to nejsou reportéři, ale debilové. Když vidím idioty, jak míchají vzduch mikrofonem a přitom do toho cosi zvrací s přehnanou dikcí, jen se usmívám. Debilové to produkujou a debilové to konzumujou.
Já se nad tohleto bohužel úplně povznést nedokážu. Když člověk sežere zkažený párek, tak se pozvrací a za chvíli je mu dobře. Když ale požije zkaženou (obsahově i formálně) informaci, tak si postupně zasírá mozek a stává se z něj kretén. Proto mě trápí, jak masově a dobrovolně mnozí své hlavy zasírají zkaženým brakem a aniž by si to uvědomovali, činí se tak nešťastnými. TV Nova a Blesk jsou největším zlem naší doby, protože vytvářejí pasivní, nasrané a nešťastné jedince. A ještě k tomu záměrně, aby se s nimi dalo dobře manipulovat :gunhim:
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
jaromir
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1078
Registrován: stř zář 09, 2009 10:41 pm
Jméno a příjmení: Jaromír
Bydliště: Úpohlavy (okr. Litoměřice)
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od jaromir »

MISTRI3 píše:no, já bych teda řekl že se to píše kdybyste :-)
Takže se Tomášovi omlouvám,ale pokud já se pamatuji, tak my jsme se učili, že tyto výrazy jsou nespisovné. Zapomněl jsem, že se asi už leccos (nebo ledacos? :655: ) změnilo i v naší české gramatice a dnes jsou tyto výrazy běžně používané, i když mě to nejde pod mé řídké vousy (nebo fousy? :655: ). Ale co mě nejvíce dráždí, je používání spousty slov převzatých z angličtiny a hlavně když je používají dnešní - a just nenapíši manageri - vysoce postavení ředitelé a myslí si při tom, jak jsou - a just nenapíši in - světoví :713: . Naopak mi nevadí různá nářečí - tedy pokud jim rozumím :850: - bo s Ostravaky jsem už několikráte spolupracoval - a děje se to tak i v současnosti (vzdávám tak hold pracovníkům firmy Vítkovice VPE).
Jaromír
Subaru Forester 2,5XT MY2009
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jazykové úkazy

Příspěvek od Tomáš1002 »

jaromir píše: Takže se Tomášovi omlouvám,Jaromír
To Jaromíre nemusíš, já jsem to pochopil okamžitě: tys se mnou nesouhlasil prostě proto, že jsem to napsal já, protože mě nemáš rád :686: :686: :686: :ironie:
Subaru Forester 2,5XT 2011
Odpovědět

Zpět na „Politika, věda, vzdělání, společnost, legislativa“