Vše okolo Sčítání 2011

Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Vše okolo Sčítání 2011

Příspěvek od Tomáš1002 »

Nevím, zda tohle zařadit sem nebo do "Požárů a jiných katastrof", ale právě jsem jako uvědomělý občan online sečetl sebe i svou rodinu. Zabralo mi to necelou hodinku a skutečně si nedokážu ani ve snu představit, k čemu tahle taškařice za několik miliard může být dobrá :655: . Myslím, že poměrně hodně lidí to nevyplní, někteří šprýmaři tam záměrně napíšou nesmysly, čímž vypovídací hodnota toho celého výrazně klesne a i kdyby ne, tak fakt nevím, k čemu informace o tom, jestli mám doma splachovací hayzel a kde bydlela moje matka, když jsem se narodil, můžou být někomu k něčemu dobré :713: :sibenice:
Subaru Forester 2,5XT 2011
Walther
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 166
Registrován: stř říj 06, 2010 8:49 pm
Jméno a příjmení: Walther
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Walther »

Tomáš: Mě se to ani nedostalo do ruky, resp. nám to ani nebylo doručeno... :655: (zvonek nende a nedobóchali se)
Ex - Legacy 2,5i 115kW rv.2001

ø 8,69l--->8,84l--->8,92l

Ex - Outback H6 154kW MY2000 "zelenáč"

ø 10,47--->9,15--->9,56--->8,73--->8,92--->8,84

Outback H6 180kW MY2006 "šáňo"

ø 9,4--->9,96--->10,4

Outback H6 154kW MY2003 "DLC"
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16117
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od quickly »

Tomáš1002: minulý týden na školení v GOPASu jsme to probírali, protože se celé školení točilo ohledně tvorby formulářů na Internetu. Bylo nás tam 7 ajťáků + školitel a nějak jsme se nemohli dostat k té deklarované ceně. Podle mne většina peněz skončila v dobré koordinaci pošty :666: .

Co se týče využitelnosti třeba údaje bydliště matky při mém narození jsem programoval před rokem - dělám centrální evidenci všech mikroregionů v ČR a jeden z údajů je podíl rodáků v obcích, které patří do daného mikroregionu. Např. náš "Svazek obcí pod Kunětickou horou " má 45% rodáků, zbytek je naplavenina. Mikroregion "SO Jesenicko" (obce Drahouš, Jesenice, Krty, Oráčov, Švihov, Žďár ) má 34% rodáků, "Sdružení obcí Hornolidečska " má 65% rodáků a "Východní Slovácko" (obce Bánov, Korytná, Nivnice, Suchá Loz, Vlčnov ) má 75%.

Problém celého sčítání je ten, že všechny sledované údaje jsou již nyní někde digitálně/papírově evidovány, ale stát nemá možnost tyto údaje spojit a využít (kdyby se spojily obecní matriky a centální registr obyvatelstva, tak zjistím kde má matka byla hlášená v době mého narození - ale takové spojení NIKDO nepovolí). Sčítání je "normální" a je to "nejlevnější" cesta, jak tyto údaje sebrat. A potom je následujících 10 let používat.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Tomáš1002 »

Quickly, tomu rozumím, ale k čemu je komu informace, kolik je v jaké obci rodáků - kromě toho, že to je možná zajímavá perlička? Jak s tím bude kdo pracovat, komu to k čemu pomůže? Snad pro organizaci sjezdu rodáků a přátel obce, ale to snad nemusí organizovat stát za společné peníze :845: .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
CoZmo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1671
Registrován: ned říj 25, 2009 10:23 pm

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od CoZmo »

to, že tam lidi uvedou nesmysly, kvalitativně výsledek neznehodnotí a ani nebude méně přesný, viz statistika. Zjednodušeně řečeno, abychom věděli, že se něco týká 10mil lidí z 80% nám stačí plácnu 200 odpovědí. Na 90% jistotu jich potřebujeme už asi 3000 a na 95% jistotu třeba 30 000. Statistici subaristi budou vědět více...
Ale inet formuláře mi nasr..dost, páč mnoho jiných instutucí to umí mnohem více profi...tak asi tak...toto už sice bylo skoro user friendly, ale jenom skoro...
čím víc bahna, tím víc Subaru

aneb In mud we trust!

Subaru Outback 3.6 H6 MY19 BS Premium - Canada
Subaru Outback 3.0 H6 MY05
ex Subaru Legacy 2,2 MY92
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Tomáš1002 »

CoZmo: pak by ale stačilo udělat ono "sčítání" právě na těch třeba 30 000 lidech za zlomek nákladů a ne na deseti milionech, ne? Tohle není statistický výzkum, to je sčítání. Třeba onen údaj o splachovacím záchodě mi přijde obzvlášť výživný, protože se snad dá docela přesně odhadnout, že jím disponuje tak 98 % obyvatel, ne? Ale nechci zabředávat do debaty o metodě, podstatné pro mě je, že si nedokážu vůbec domyslet kdo a jak bude se sebranými daty pracovat a k čemu je tedy nutné je mít.
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16117
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od quickly »

Tomáši1002: dělám třeba pro Ústav územního rozvoje v Brně a ten během roku má cca 40-50 výzkumných úkolů, které čerpají z údajů sčítání (zatím se čerpalo z údajů sčítání 1991). např. MMR chtělo podpořit tvorbu územních plánů u obcí do určitého počtu obyvatelstva s fází územního plánu Návrh, ale od ÚÚR potřebovalo stanovit hranici počtu obyvatelstva, aby jim zbyly peníze. A počet obyvatelstva zjistíš buď ze sčítání nebo voláním na 6250 obecních úřadů.
Splachovací záchod se většinou bere jako "určitý standard" a ten se potom používá např. při porovnávání různých států/regionů a nebo v časových řadách, kdy se tento údaj (který se sbírá třeba posledních 100 let) může porovnávát v čase na stejném místě.

Podle mne sčítání je dobré pro výzkum, ale nemuselo by to stát tolik peněž :713:
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16117
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od quickly »

Walther píše:Tomáš: Mě se to ani nedostalo do ruky, resp. nám to ani nebylo doručeno... :655: (zvonek nende a nedobóchali se)
Walthere, stačí zajít na obecní úřad nebo poštu a sčítací listy dostaneš.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
RunningRunner
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1259
Registrován: pon srp 31, 2009 1:26 pm
Jméno a příjmení: Petr Sklenář
Bydliště: Hradec Králové, Velké Svatoňovice :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od RunningRunner »

No, potom, co jsem včera strávil skoro 2 hoďky na přednášce o právních aspektech monitoringu elektronických komunikací, tak už trošku chápu, proč zatím nikdo nepovolí spojení registrů :-) A to to tady máme ještě relativně volný ... Ale z principu se sčítáním taky nesouhlasím. Pro účely statistik není potřeba sčítat všechny (pár desítek tisíc dobrovolníků se najde) a to, co se uvádí jako příklady proč sčítat, je naprosto zcestný ...
Jinak, Tomáši, to bydliště matky při tvým narození prozradí asi něco o migraci, ne?
Kolama dolů ... Running Runner

Subaru Forester 2.5 XT Comfort AT MY06 230 kousků ve stádě Obrázek
Uživatelský avatar
Mráča
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1364
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Jiri Mraček
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Mráča »

Kdyz sme u toho scitani,tak ja osobne to povazuji za vyhozeni udajnych 2,5 miliadry(nakonec to bude stat 5 miliard).
Vetsinu otazek muze odpovedet matrika a vyslo by to podstatne levneji :826: .
Ja sem sice splnil obcanskou povinnost a konecne to poslal.Nektere otazky na ktere se ptaji jim je totalni prd.
Ja si osobne myslim,ze to neni jenom otom kolik nas je,ale zjisteni informaci kolik toho mame a jak nas tato bananova republika muze jeste okrast o posledni korunu.
WRX 08
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Slavek_xxx »

Ohledne scitani, manzelka stravila 2x pul hodiny na poste. Poprve ji na prepazce milostive zaregistrovali a podruhe (za 3 dny) ji formulare nedali, protoze jaksi jeste nebyly. Tak tam zena nechala telefon a myslite si, ze se nekdo ozval nebo ze nam formulare dorucili? Kdepak... Tak proste nebudem secteny :713:
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Tomáš1002 »

Přátelé, nevyjádřil jsem se úplně přesně, já chápu, co se těmi otázkami zjišťuje, ale nechápu, jaké je konkrétní využití získaných údajů pro blaho občanů. Nevím, zda se například v Praze územní plány tvoří na základě výsledků sčítání nebo podle toho, kde si jaký developer vymyslí, že chce stavět. Tedy, tuším..... :686:
Když jsem si přečetl například tuhle pasáž:
Živnostníci, podnikatelé a firmy získají díky sčítání velmi dobrý přehled, ve kterých lokalitách budou lidé potřebovat jejich služby. Data o technickém stavu domů a bytů a jejich stáří jsou velmi přínosná například pro řemeslníky a prodejce zboží potřebného pro rekonstrukce, když se rozhodují, kde budou podnikat a jaký sortiment zboží lidé v dané oblasti potřebují.
...tak mě to přesvědčilo o tom, že to jsou "důvody" vycucané skutečně z prstu. To je přece dokonale absurdní, že si kominík dělá nějaké plány podle toho, co mu jednou za deset let někdo "sečte" :713: :713:
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od Tomáš1002 »

Slavek_xxx píše:Tak proste nebudem secteny :713:
Tak to máte teda smůlu, až budete starý, nedonesou vám v kastrůlku oběd:
Péče o seniory Data ze sčítání umožní naplánovat kapacity v domovech důchodců, hospicích a dalších sociálních zařízeních pro seniory. Stejně tak podle nich může být optimalizována nabídka sociálních služeb pro seniory (např. donášky obědů). :845: :845:
Subaru Forester 2,5XT 2011
shnilej_richard
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 299
Registrován: úte zář 08, 2009 10:18 pm

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od shnilej_richard »

Presne tak, souhlasim plne s Tomasem....kdyby vse fungovalo jak ma a stat skutecne slouzil lidem a ne naopak, tak s tim problem nemam. Ale neni tomu tak. I ty vysledky toho scitani se budou ohybat podle toho, jak kdo bude potrebovat aby si nahrabal. Jezdi hodne lidi vlakem? Je potreba nasypat penize do CD. Jezdi malo lidi vlakem? Je potreba nasypat penize do CD, aby prilakala vice zakazniku. A podobne....predrazena saskarna, na ktery se nekdo zase akorat napakuje.
Uživatelský avatar
RallyCAD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1588
Registrován: úte srp 11, 2009 12:00 am
Bydliště: Doksy

Re: Naše malé prohry

Příspěvek od RallyCAD »

Já si myslím, že pro stát jsou cennější úplně jiný informace.
Např. počet počítačů, přiřazení IP adresy ke konkrétním rodným číslům třeba...

Jinak ta kampaň mě iritovala tím, jak průhledně lhali. Ty klipy byly stejně důvěryhodné
jako Husákovy projevy. Podle mě šlo vcelku spíš o vylepšení hospodářských výsledků
ČP před její zamýšlenou privatizací. Zbytek už byly jen bonusy pro fízlování. Pokud
bolševici protlačí zmrzačení ústavních práv formou "zrušení osoby blízké", tak už maj
nyní po sčítání vcelku slušně zmapované sociální sítě a rodinné vazby...

:725:
Odpovědět

Zpět na „Politika, věda, vzdělání, společnost, legislativa“