Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Příspěvek od Kolben »

U nás to bylo tak, ze dříví, barvu, a rozvržení vybrala manželka a ja vybral spotřebiče, svetylka a vychytavky.

Odesláno z mého HTC One M9 pomocí Tapatalk
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4042
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Příspěvek od Doro »

Právě se budu vrhat na kuchyň, tak mám dotaz na pracovní desku kuchyňské linky:
- masív (vale sa ně tu ňáká ta JS fošňa, tož zteho)
- něco šutroidního (jak uved Bobeš ... zdar Bobší, wee :657: )
- sdandard v laminu (zajde se do obchodu a doveze hotové...)

Zajímají mě zkušenosti z provozu a údržby, tj. jak to máte a co vy na to. Třeba dřevo (chvilku potrvá, než zhmotním z fošen pracovní desku, takže prostě zdržení) a hlavně nemáme doma nikdo zkušenost s údržbou a provozem (barevné skvrny od specificky barvících potravin nebo kovu). Ohledně šutru (jedno jakého) se mi nepozdává výrazné tupení nožů a tvrdý povrch,...na kterém se dá rozbít vše :845: . Nebo hold to lamino, co po čase vypadá, jak vypadá, když se na tom šmidlí s nožem, ale čék ví, do čeho de.

Původně sem byl rozhodnut pro masiv, ale hodně váhám nad údržbou :655:
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7828
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Příspěvek od mnov »

Co se týče masivu na pracovní plochu, tak loni jsem potřeboval desku na chalupu. Našel jsem si nějaké dubové spárovky za slušnou cenu na internetu, ale po objednání byla dodací lhůta asi dva měsíce.
Zajel jsem za tchánem a z půdy vytahal dubové fošny, co tam má dvacet let uložené. Je pravda, že sklížení a následné opracování trvalo asi týden, ale bylo to zadarmo a rychleji než dodávka od firmy.
Klížil jsem to polyuretanovým lepidlem a nalakoval něčím na podlahy.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21952
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak třeba já nikdy nekrájim rovnou na desce, tak by mě u šutru tupení nožů netankovalo...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Příspěvek od Kolben »

Peknej Sutr, je pěkně mastnej. Nevím zda ta cena vyváží to co by to oproti ostatním deskám přineslo za výhody.

Odesláno z mého HTC One M9 pomocí Tapatalk
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Příspěvek od Kolben »

Jak píše Honza beztak budeš vždy krájet na prkynku.

Odesláno z mého HTC One M9 pomocí Tapatalk
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Doro
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4042
Registrován: ned zář 06, 2009 7:00 pm
Bydliště: Valašsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Příspěvek od Doro »

V našem případě prkýnko spíše nehrozí .... se tím nebudu zdržovat ::-DD: ... a špinit další věc k umytí.
V okolí ale nevím o nikom, kdo by měl masivní desku a mohl se tam dojít kouknout, jak to vypadá po xx letech.
Forester 2.0 SG Comfort 2003
Forester 2.0 SG Active 2003
Impreza combi 1,8 76kW, 1993 (zrušeno)
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Příspěvek od Mira »

Šutr je šutr, ale jsem zastáncem lamino desek za pár Kč. Když ji poškodím nebo se mi přestane líbit, vyhodím ji a opět za pár Kč pořídím jinou. Šutr je luxus, ale těžkej až hrůza a ve finále i křehkej. Tak jak nemám rád na podlaze kachle pro jejich "neosobnost a chladnost", tak stejně nemusím kámen. Ale vypadá to fakt úžasně, to jo. Takže bych se chodil pokochat pohledem k sousedům, ale dom bych si to nedal.
A u masivu bych viděl problém v udržitelnosti a údržbě. I když to nalakuješ "až hrůza", každej vryp tam bude vidět. Jako pracovní prostor super, ale fakt se to blbě udržuje čistý v ženských mezích a leštitelnost je na nule.
Uživatelský avatar
AndreaM
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1906
Registrován: čtv zář 10, 2009 12:59 pm
Bydliště: Praha 10
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Příspěvek od AndreaM »

Máme doma kuchyň už cca 10 let - Hanák, takže už existují určitě nějaký novinky. Tenkrát ale platilo, že:
korpusy jsou nějaký lamino,
dvířka buď lamino (nejlevnější a hnusný), fólie (levný a nic extra), lak (drahý, ale pěkný), masiv (prý nepraktický, že se teplotními výkyvy stejně časem kroutí).
My máme folie - tenkrát ekonomická volba. Vypadají furt stejně, je třeba je dobře mýt, spíš drhnout, aby na nich nebyly otisky a šmouhy.
Deska je prý nejlepší kámen - tenkrát šíleně drahý. Neznám nikoho, kdo to má, abych posoudila praktičnost.
My máme lamino, stejné jako na svilé ploše vzadu místo obkladů. Už je velmi opotřebované, je to první, co bych nechala udělat nové. I když krájíme vždy na prkýnku, tak na něm jsou šrámy a sem tam kroužky od hrnců, protože to nesnese horký a člověk se někdy zapomene, že hrnec je ještě rozpálený....Kámen je prý nezničitelný, ale vlastní zkušenost nemám.
Potom doporučuji kvalitní a tichou!! digestoř, zvlášť, pokud máš kuchyni v obýváku.
Centrální vysavač v bytě....? to je spíš vychytávka do vily, ale pokud ti na penězích nesejde... proč ne.
Ten vysavač do soklu linky jsem viděla u kadeřníka -praktické, ale nemáme a žijeme :845: Musíš někde mít motor, nádobu na ten odpad, pak to vynášet...
Drtič ve dřezu - taky mi tenkrát nabízeli, ale neoslovilo mě to, zase další zařízení, co se může pos..t, myslím, že to je celkem hlučné a určitě s tím bude větší spotřeba vody.
Při výběru úchytek doporučuji vybírat především rukama než očima. A uvědomit si, že budou třeba v různých polohách na různých skříňkách.
Jinak dolní skříňky vybírej zásadně ty velké šuplíky a ne dvířka s policema!!!! to je ta nejpraktičtější věc.
Určitě dostatek malých šuplíků -(zásuvek) a šikovnější mi přijsou užší než např. 80 cm široké.
Co se týká varné desky - doporučuji indukci.
Trouba je dobrá ve vyšší poloze, aby ses do ní nemusel ohýbat, tzn. ne do spodní skříňky hned nad sokl, jako to bývalo dřív, ale do "komínu"
Potom dostatek světla a el. zásuvek.
Nevím do jakého prostotu to máš, ale sporák blízko dřezu a lednice. Je to takový trojúhelník, který má něco splňovat - jako vzdálenost, ale už si nepamatuji jak přesně :655: Jo a okolo desky je lepší vždy plocha a ne např. bok vysoké skříňky - bude stále zaprskaný a nemáš kam odkládat.
Už mě nic nenapadá, ptej se.
Subaru Outback 2,5 CVT MY2019 X Edition
Subaru Outback 2,5i CVT MY2014 Sport Line - prodáno
Subaru Forester 2.0D Comfort MY2010 Obrázek - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49146
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Příspěvek od VDC »

Kamennou desku na lince má kolegyně z práce. Její manžel je zahradní architekt, tak si to mohli dovolit, dát za desku na linku kilo. :-) Mají na tý lince nějakou brazilskou žulu, či co. Je to krásný, ale nevím, jestli si z toho zase tak moc sedám na zadek.

Marku já si myslím, že pokud budeš dopředu smířenej s tím, že ta masivní deska bude prostě léty hezky zastarávat, jako zastarávají řeznický špalky a prkýnka na krájení masa, tak je masivní deska jasná volba. Řezníci špalky čistí solí, mám ten dojem. Osobně se mi ten opotřebovanej vzhled starýho dřeva nesmírně líbí a k tobě na dědinu by mi prostě seděl. Prostě holt se to po létech nečistí vlhkým hadříkem, ale kartáčem a solí, ale je to krásnější a krásnější. :-)

Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Příspěvek od kiti »

Zase z té brazilské žuly by byl super náhrobek. takže mají minimálně dvě nebo i tři v jednom ::-DDD: ::-DDD: ::-DDD: ::-DDD: ::-DDD: ::-DDD: ::-DDD: ::-DDD:
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
roura74
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2017
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Ondřej Horák
Bydliště: Ruda u Rýmařova
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Příspěvek od roura74 »

Doro píše:
Zajímají mě zkušenosti z provozu a údržby, tj. jak to máte a co vy na to. Třeba dřevo (chvilku potrvá, než zhmotním z fošen pracovní desku, takže prostě zdržení) a hlavně nemáme doma nikdo zkušenost s údržbou a provozem (barevné skvrny od specificky barvících potravin nebo kovu). Ohledně šutru …
Jak jsem psal výš. Máme desku a parapety z dubové spárovky tl. 36mm. Je to ošetřeno bezbarvým Osmo http://www.osmo.cz/topolej-na-kuchynske ... 311-9.html . Fleky tam nezůstavajív podstatě od ničeho. Jediný co tam zůstalo tak když malá vzala lihovej fix. Zase je výhoda, že to vezmeš lokálně jemným šmirglem a natřeš. Kolem dřezu a rohový spoje jsou absolutně v pohodě. Nic se nenafukuje tak jak třeba lamino.


Sent from my iPad using Tapatalk
Tribeca 2008 Executive
________&________
Toyota RAV4 PHEV 2021

EX: Levorg 2017 Sport, Forester 2007 SG, Legacy GT 2010
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Příspěvek od Kolben »

Kolega z prace ma kamenou desku. Doro na krajeni bez prkynka na kameny desce zapomen. Zere to noze jak bejk. Zarez tam je pry taky pod drobnohledem videt. Dale rikal, ze se mu tam udelaly nejaky skvrny (snad nejaky bordel zespoda hrnce) a uz to nejde vycistit. Stalo to prisernou raketu. Samo sebou tohle vsechno nema zadny vliv na funkci. :-)
Vysavac so soklu je vetsinou centralni, ja to mam centralne a k tomu jeste pod pracovni deskou takovej malej plochej suplicek :-) ke kterymu je ten centralni vysavac pripojenej. Kdyz se vysune, sepne vysvac, nahrnes tam drobky z desky a oni se vysajou. To je super. Vypada to nejak takhle:
Capture.JPG
Jinak se daleji vysvace i do linky, ale to je k nicemu, zabira to misto, dela to kraval a ma to malinkatej zasobnik.

U tech centralnich se bordel vynest nemusi vzdy. Lze poridit centralni vysvac, co ten vyluxovanej vbordel micha s vodou a to vse se pak vypousti do kanalizace. Idelani reseni v pripade vlastniho vrtu a pripojeni na kanalizaci :-)

S indukcni deskou taky souhlas. Ja sem sel do desky, u ktery je uplne fuk, kam a jak velkej hrnec polozis. To je uzasna vec. Zadny zony neni potreba resit, lze prendavat kastrol z mista na misto bez preruseni vareni, flaknout tam kamkoli pekac apod. vychytavky.

Je toho spoustu o cem by se dalo psat :-) Mam to ted najety, kuchyn jsme porizovali pred necelym rokem :-) Takze to mam jeste v pameti.
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
merlin
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 690
Registrován: sob lis 19, 2011 10:25 pm
Jméno a příjmení: Alexander Kršek (Jarmila Kršková)
Bydliště: Praha - Prosek

Re: Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Příspěvek od merlin »

Pár postrehov:
- Čierny (hodne tmavý mramorovaný) umelý kameň odporúčam. Bola to teda u nás tá najdrahšia súčasť kuchyne, ale je to moc pekná a bezúdržbová záležitosť. Pravý kameň je už dosť frajerinka, ale hlavne mi vadilo, že nejde bezspárovo zložiť do komplikovanejších tvarov (čokoľvek, čo nie je obdĺžnik). Pracovnú dosku z lamina som odmietol hneď, stačí zárez alebo štrbina a prvý (druhý, tretí.. ;-)) rozliaty čaj tú dosku rozkvitne rovnako, ako 5. dvere u kombíka z aaačiek.
- Nad drtičom sme tiež vážne uvažovali, než nás jeden inštalatér upozornil na "drobnosť" - je to vraj náročnejšie na odpadové vedenie a to vraj býva veru všelijaké i v novostavbách. A že inštalácia drtičov do všetkých 97 bytov v našom bytovom dome by nás spoľahlivo ucpala. Než si to overovať a riešiť, tak som to pustil z hlavy. Ale môže to byť iba urban legend.
- Krájať na doske ide celkom dobre, ani sa na tej doske nedrží žiadne svinstvo, že by som sa toho bál kvôli čistote. Nožom to ale dáva zabrať (mikrozárezy v doske idú rozleštiť, ale po pár rokoch som už toho nechal). Na pokladanie horúcich hrncov a stopy od nich nás teda upozorňovali tiež, ale zatiaľ sa nám to nestalo. A väčšinou hrnce podkladám utierkou.
Subaru Legacy 3.0R AT Kombi Comfort-Navi 2007 Obrázek
Subaru Legacy 2.0R AT Kombi Comfort-Navi 2006 Obrázek - predané
Uživatelský avatar
bobhash
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 513
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Kuchyně - zaměření, návrh, realizace

Příspěvek od bobhash »

Podle příspěvků máš kuchyň skoro hotovou , tet už jen vybrat spotřebiče / všechny zabudovaný / kromě us ledničky s ledovačem tu bohužel do linky nedáš nebo to stojí raketu ,ale to se dělá tak že koupíš dvě ledničky zabudovatelný a jedna z nich umí dělat led a daš je do linky vedle sebe / dva korpusy / že to pak vypadá jako ta us což teť každém chce ….ja jí teda nemám rád. Jestli budeš mít ostůvek tak ti budou ve studiu tvrdit že vzdálenost od linky by měla bejt 120 cm ale fakt stačí 90 otevřeš v pohodě dvířka a i vytáneš šuplíky a ušetříš jeden krok ,jen se otáčíš jako ondřej nepela , nezdá se to ale je to taky důležity / vetšinou stejně vaří jedna osoba a i v tech 90 cm se vyhnou nebo se o sebe otírají což může bejt v případě žencky i přímeny zpestření vaření ….se to může i zvrtnout to vaření a pak se dá vyzkoušet pevnost kuchně jestli udrží dvě osoby .) . do ostrůvku si nedávej varnou desku , nejhnusnější co muže existovat je digestoř v prostoru zavěšená z podhledu, lepší je to mít jako pracovní plochu protože máš kontakt s osobami u jídelního stolu nebo můžeš při vaření čumět na tv , když už je to v hrnci tak to jede samo a občasny promíchaní je jen na tu otočku a když vaříš thai nebo žrádlo ve woku tak to je hned hotoví a víc času zabere připrava , před ostrůvek si dej bar pultík , je to fajn když něco krájíš a na druhy straně někdo sedí popíjí drink a kecáte spolu a taky to opticky zakreje bordel na pracovní desce tak když máš navštěvu nemušíš hned uklízet . Kování dej dotykový pak nemušíš mít uchytky jen ťukneš na danou skříňku nebo výsuv a sezame otevři se / dražší varianta ale super / nebo aspon panty s brzdou to stejný u vysuvů , / nezavíráš na doraz jen do dvířek bouchneš ale lehce a ono se to samo zavře

NAZDAR DOROFILE VOLE  dej si umělej kamen a máš klidek např. himax ,technistone
Odpovědět

Zpět na „Výpomoc, kontakty, lidi, práce“