Subaristické právní okénko

Odpovědět
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2441
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Subaristické právní okénko

Příspěvek od JRJ »

Hlavně je třeba mít na zřeteli, že ikdyž je prodejce fyzická osoba, nese odpovědnost za skryté vady 6 měsíců od koupě. V tomto případě je dost pravděpodobné, že se během půl roku něco vys.. a kupující bude chtít svý peníze zpět. A hrát to u soudu na to, že se to vys... zaviněním kupujícího je předem prohrané. Já osobně nevidím jinou možnost než protiúčet.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: Forestíkův nástupce pro nastičku

Příspěvek od SLegacy »

JRJ píše:Hlavně je třeba mít na zřeteli, že ikdyž je prodejce fyzická osoba, nese odpovědnost za skryté vady 6 měsíců od koupě. V tomto případě je dost pravděpodobné, že se během půl roku něco vys.. a kupující bude chtít svý peníze zpět. A hrát to u soudu na to, že se to vys... zaviněním kupujícího je předem prohrané. Já osobně nevidím jinou možnost než protiúčet.
JRJ, já to vidím (z pohledu prodávajícího - zde nasticky - naštěstí, z pohledu kupujícího bohužel) přesně opačně. U soudu by to bylo v 99% předem prohrané naopak pro kupujícího. U použitých věcí žádná záruka neexistuje!!! Prodávající odpovídá jenom za skryté vady, tzn. ty, které na autě existují už v okamžiku prodeje, zároveň je splněna podmínka, že prodávající na ně kupujícího neupozorní a ještě další podmínka, že jde skutečně o vadu, ne jen o běžné opotřebení. Pokud není dána byť jenom jedna z těchto tří podmínek, které tu musí být současně, tak prodávající za nic neodpovídá a to i v situaci, že auto prodává fyzická osoba jiné fyzické osobě (nepodnikatelé). Pokud jsou naopak všechny tři podmínky současně splněny a jde tak opravdu o skrytou vadu, pak je takové vady možné vytknout a to nejpozději ve zmíněné 6měsíční lhůtě. Je to lhůta, ve které musí kupující skryté vady (existující už při prodeji) u prodávajícího uplatnit, ale nejde to zaměňovat s 6měsíční záruční dobu, to je úplně něco jiného, to by byla odpovědnost za vady, které se vyskytnou během 6 měsíců od prodeje - ale na ojetiny žádná taková záruční doba neexistuje (myslím ze zákona; pokud jí dá někdo dobrovolně, tak může, tady se samozřejmě dobrovolnosti meze nekladou :-) ). Pro zjednodušení příklad: Pokud prodám auto a v době prodeje je OK, nemá žádnou vadu, kupující je spokojen, plácneme si, inkasuju peníze, on si převezme auto, vydá se s ním na cestu domů a při cestě se mu např. přetrhne rozvoďák a potká se mu motor, vysype se mu ložisko, začne klouzat spojka, odejde poloosa atd. atd., tak má smůlu, ale já jako prodávající za to neodpovídám, protože v okamžiku přechodu vlastnického práva ještě auto bylo OK a je prostě jen smůla a blbá náhoda, že se to stalo krátce po prodeji.

Takže vadu ojetiny, pokud není tutově prokazatelné (např. znaleckým posudkem), že existovala nejpozději už v době koupě, je prakticky nemožné reklamovat. Takže z pohledu prodávajícího bych se ničeho nebál, jestliže nepodvádím, nic nezamlčuju a vím, že prodávám auto bez skrytých vad.

Tohle všechno plyne přímo z občanského zákoníku, navíc pokud se správně zformuluje kupní smlouva, pak je prodávající úplně z obliga (pokud by nasticka chtěla, můžu poskytnout vzor takové kupní smlouvy, na kterou mám svůj autorský "copyright") :-)
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Forestíkův nástupce pro nastičku

Příspěvek od Tomáš1002 »

catana píše: Hodně záleží, jak jsou postavené smlouvy.
Já programově žádné smlouvy nikdy nečtu, takže netuším :845: :845: . Právnické žvásty sepsané s cílem stejně se nakonec ze všeho vykroutit jsou metlou lidstva a nehodlám to podporovat :fuckoff: . Za dobu svého samostatného podnikání jsem podepsal nějakou smlouvu asi tak ve třech případech, když to potřeboval klient kvůli nějakým fondům, ale ani tehdy jsem to nečet. Věřím ve zdravý rozum a zatím jsem se nikdy nezklamal.
Kde se lidí chtěj domluvit, smlouvu nepotřebujou a kde ne, tam jim stejně nepomůže.
Naposledy upravil(a) Tomáš1002 dne stř kvě 30, 2012 9:53 pm, celkem upraveno 1 x.
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2441
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Forestíkův nástupce pro nastičku

Příspěvek od JRJ »

SLegacy píše: U použitých věcí žádná záruka neexistuje!!! Prodávající odpovídá jenom za skryté vady, tzn. ty, které na autě existují už v okamžiku prodeje, zároveň je splněna podmínka, že prodávající na ně kupujícího neupozorní a ještě další podmínka, že jde skutečně o vadu, ne jen o běžné opotřebení.
....
Tohle všechno plyne přímo z občanského zákoníku, navíc pokud se správně zformuluje kupní smlouva, pak je prodávající úplně z obliga (pokud by nasticka chtěla, můžu poskytnout vzor takové kupní smlouvy, na kterou mám svůj autorský "copyright") :-)
Vždyť jsem napsal odpovědnost za skryté vady. Slovo "záruka" nepadlo. :845: Nějak nechápu, jak bych kupujícího mohl na skrytou vadu upozornit. Kdybych o ní věděl, tak už to není skrytá vada, ne? Nejsem si jist, že v nastičtině případě po upozornění "motor má na kahánku a může se vysypat" bych byl z obliga. Nejsem právník tak nevím, zda by se zde zjevně konstrukční vada mohla považovat za vadu skrytou.

Z praxe. Po několika týdnech se kupujícímu kousla klikovka. Evidentně to byla jeho chyba neboť se mu motor nějakou dobu přehříval a on to neřešil. Stejně soudní dokazování, že to bylo z nedbalosti kupujícího nebyl žádný med.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: Forestíkův nástupce pro nastičku

Příspěvek od SLegacy »

JRJ: Tvoje formulace "v tomto případě je dost pravděpodobné, že se během půl roku něco vys.. a kupující bude chtít svý peníze zpět" odpovídá z povahy věci právě záruční době a nemusel jsi přitom ani přímo slovo "záruka" použít. Záruka (ve smyslu odpovědnosti za to, co během 6 měsíců od prodeje na autě odejde) tady opravdu neexistuje, protože u ojetin je rozhodující hranicí stav přesně ve chvíli prodeje a závady, které na autě vzniknou až poté, i když třeba hned v prvních šesti měsících od prodeje, jdou prostě jen k tíži kupujícího - úplně stejně jako závady vzniklé v sedmém, osmém, devátém ...∞ měsíci od prodeje. A pokud jde o dokazování, to je u případného soudu vždycky na bedrech žalobce (kupujícího) a ne na straně žalovaného (prodávajícího). Abych to nějak shrnul, skrytou vadou se právně rozumí vada, která vyjde najevo až dodatečně po převzetí auta kupujícím (auto už jí mělo ve chvíli prodeje, ale projevila se až později). Pokud jde o vady, které vznikly až po prodeji, nenese za ně prodávající odpovědnost. Ale nemá smysl odvádět téma Nasticky chrochtajícího lesníka jinam, to je spíš na nový topic typu "Subaristické právní okénko" :-)
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Forestíkův nástupce pro nastičku

Příspěvek od Tomáš1002 »

Kucí, jak se daj do debaty dva právníci, nastává pravé, nefalšované peklo :655: .
Víte, jak se pozná, že právník lže? Jeho rty se pohybují :845: .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2441
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Forestíkův nástupce pro nastičku

Příspěvek od JRJ »

SLegacy: Špatně jsem se vyjádřil. Prostě mi přijde, že když nastičtin forest nyní takto klempíruje bude při případném sporu složité bránit se, že závada vznikla až po prodeji. Máš pravdu, že důkazní břemeno bude na kupujícím, ale jsem přesvědčen, že ani prodávající se bez znaleckého posudku neobejde. (Kupující přijde s vlastním posudkem, který bude tvrdit, že šlo o skrytou vadu. Prodávající se bude muset bránit rozkladem a posudkem od jiného znalce, lépe hned několika autorizovaných servisů.) Alternativně může nastička přidat jako přílohu kupní smlouvu sepsané své trampoty s forestem, ale pak ho asi nikdo nekoupí.

BTW, jsem pro právní okénko či vlákno zkušenosti s koupí prodejem.
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: Forestíkův nástupce pro nastičku

Příspěvek od SLegacy »

Tomáš1002 píše:Kucí, jak se daj do debaty dva právníci, nastává pravé, nefalšované peklo :655: .
Víte, jak se pozná, že právník lže? Jeho rty se pohybují :845: .
:845:
JRJ píše:SLegacy: Špatně jsem se vyjádřil. Prostě mi přijde, že když nastičtin forest nyní takto klempíruje bude při případném sporu složité bránit se, že závada vznikla až po prodeji. Máš pravdu, že důkazní břemeno bude na kupujícím, ale jsem přesvědčen, že ani prodávající se bez znaleckého posudku neobejde. (Kupující přijde s vlastním posudkem, který bude tvrdit, že šlo o skrytou vadu. Prodávající se bude muset bránit rozkladem a posudkem od jiného znalce, lépe hned několika autorizovaných servisů.) Alternativně může nastička přidat jako přílohu kupní smlouvu sepsané své trampoty s forestem, ale pak ho asi nikdo nekoupí.

BTW, jsem pro právní okénko či vlákno zkušenosti s koupí prodejem.
No je fakt, že pokud by si kupující našel na SFC tohle vlákno, vytiskl ho a předložil do spisu, mohlo by se pak to důkazní břemeno překlápět na stranu Nasticky a už by ta její pozice při obraně byla slabší :655: Právní okénko třeba quickly nahodí, až si to přečte :-)
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16114
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Forestíkův nástupce pro nastičku

Příspěvek od quickly »

jak budu na velkém pc, tak právní okénko vytvořím. teď jsem na tabletě
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
alky
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1255
Registrován: úte srp 11, 2009 12:00 am
Bydliště: býv. voj. výcvk. p. Ralsko

Re: Forestíkův nástupce pro nastičku

Příspěvek od alky »

a co bereš, quickly..?
::-DDD:
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16114
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Forestíkův nástupce pro nastičku

Příspěvek od quickly »

alky píše:a co bereš, quickly..?
::-DDD:
je to takové malé a placaté :811:
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
DDDD
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1033
Registrován: čtv srp 27, 2009 9:57 pm

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od DDDD »

Tak to hlavně pořádně něčím zalej Dane :826:
Ať se nezakuckáš ::-DD:
Forestr 2.0 WP 08 a XT 1.8 TURBO 86 monentálně v rekonstrukci.
Jo a když to šlo dolu tak to pude i nahoru.
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od yeti »

JRJ, Slegacy. Nastička to prodá "jak stojí a leží" (či jak je ta formulace) a je z obliga.
Jinak ta 6-ti měsíční "záruční" lhůta tam je ( právě u použitých věcí), ale je na kupujícím, aby prokázal, že závada tam byla už v době koupě. Což je obecně problém.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2441
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od JRJ »

Yeti: To sice napsat může, ale k ničemu jí to nebude. Z odpovědnosti za skrzté vady se vyvázat nelze. Zákon je víc než smlouva. Pokud je smlouva v rozporu se zákonem, platí zákon. Musí to tak být, jinak by zákony byly k ničemu. :845:
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
SLegacy
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 369
Registrován: čtv srp 05, 2010 5:25 pm
Bydliště: LT

Re: Subaristické právní okénko

Příspěvek od SLegacy »

Nějakou dobu jsem tu nebyl, ale přesto ještě (se zpožděním) zareaguju. Nasticka už má vyřešeno, ale může se to týkat i kohokoli dalšího. Jestli vám někdo někdy do kupní smlouvy, ve které máte postavení kupujícího auta, napíše, že auto je prodáváno "jak stojí a leží", tak opravdu zbystřete, protože tím se celkem účinně předem vyviňuje z jakékoli odpovědnosti za vady a v tom dávám za pravdu Yetimu. JRJ říká, že zákon je víc než smlouva. Tady s tím polemizovat nebudu, moderní právní předpisy chtějí dosáhnout právě že spíš opaku (smlouva nadevše, pokud její obsah není se zákonem v klinči), ale když už jsme u zákona, stačí kouknout konkrétně do občanského zákoníku (§ 501):
„Přenechá-li se věc jak stojí a leží, neodpovídá zcizitel za její vady, ledaže věc nemá vlastnost, o níž zcizitel prohlásil, že ji má, nebo kterou si nabyvatel výslovně vymínil.“ Takže pokud si při této formulaci ve smlouvě jako kupující současně výslovně (samozřejmě písemně) nevymíním jako konkrétní vlastnost kupovaného auta, že je bez vad, a nebo prodejce do smlouvy výslovně nenapíše, že je auto bez vad, tak jsem pak při případném uplatnění reklamace prakticky bez šance.
ex - Subaru Legacy 2.0R SW Comfort Edition, MY2006 (2.0R 16V, 2x DOHC, EJ20, 121 kW, 187 N.m, 5MT)
BMW 530xd (E61), Bj. 2006 (170 kW, 500 N.m, 6MT)
Kawasaki W650
Odpovědět

Zpět na „Výpomoc, kontakty, lidi, práce“