Převodový olej pro manuální převodovku

Manuální nebo Automatická převodovka a diferenciál. Informace okolo nich jsou společné napříč jednotlivými modely.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7813
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Převodový olej pro manuální převodovku

Příspěvek od mnov »

plukovník píše:
Každopádně teď tam mám origo olej a měnit ho podle příručky je třeba až v šedesáti tisících. Tak do té doby uvidím...
To tam máš právě ten GL5 co žere synchrony, tak by to asi chtělo vyměnit. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
plukovník

Re: Převodový olej pro manuální převodovku

Příspěvek od plukovník »

mnov píše: To tam máš právě ten GL5 co žere synchrony, tak by to asi chtělo vyměnit.
...žvásty, žvásty a jenom žvásty ;-D

Já jsem technik a proto mě zajímají jenom logické, technické argumenty, nikoliv dogmata, doměnky a žvásty. :-DDD

Tvoje vzdělání a profese evidentně technického směru není... ,,,,| (*_^) |,,,,
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5142
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Převodový olej pro manuální převodovku

Příspěvek od petr »

Tak nakonec sice nevím jak je to možné, se ten total jeví jako celkem dobrá volba, nějak si to fakt po čase sedlo a řazení se mi zdá být lepší po pár dnech ježdění než hned po výměně a nebo jsem si už zvykl :-D řekl bych, že je to asi nastejno jako s tím castrolem co tam byl předtím, vše jde ok akorát ta jednička jde ztuha a nejlepší je dát meziplyn nebo hooodně zpomalit spíš skoro zastavit
jinak za mě je určitě lepší použít dual GL4,5 než čistý GL5 , ten GL5 od shellu davám dozadu do diferáku a na první pohled je ten olej hustší a mastnější a víc bude mazat synchrony a řazení půjde ještě hůř a ani neberu v potaz ty přísady co se tady řeší, takhle to vidím ja
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7813
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Převodový olej pro manuální převodovku

Příspěvek od mnov »

plukovník píše: ...žvásty, žvásty a jenom žvásty

Já jsem technik a proto mě zajímají jenom logické, technické argumenty, nikoliv dogmata, doměnky a žvásty.

Tvoje vzdělání a profese evidentně technického směru není...
Já jsem zvyklý, že si to tu uživatelé dokáží přebrat, co je myšleno vážně, nebo co je sranda a to i v technické sekci. :-)
Prosím, nehodnoť mé vzdělání. >:(
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Převodový olej pro manuální převodovku

Příspěvek od sima »

petr píše:Tak nakonec sice nevím jak je to možné, se ten total jeví jako celkem dobrá volba, nějak si to fakt po čase sedlo a řazení se mi zdá být lepší po pár dnech ježdění než hned po výměně a nebo jsem si už zvykl řekl bych, že je to asi nastejno jako s tím castrolem co tam byl předtím, vše jde ok akorát ta jednička jde ztuha a nejlepší je dát meziplyn nebo hooodně zpomalit spíš skoro zastavit
jinak za mě je určitě lepší použít dual GL4,5 než čistý GL5 , ten GL5 od shellu davám dozadu do diferáku a …
Petře já ti to říkal,počkat a jezdit,uvidíš,že časem to bude ještě možná lepší,mám s převod.oleji od Totalu vždy tuhle zkušenost a že jsem jej už měnil u 4 auta a vždy to takhle fungovalo,jednou dokonce dost razantně,to si nedokážu vysvětlit čím to bylo,možná předešlou náplní-typem či jejím stářím,nevím.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7813
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Převodový olej pro manuální převodovku

Příspěvek od mnov »

Právě proto jsem psal moji zkušenost s Total olejem až po měsíci provozu.
Ovšem jsem technicky nevzdělaný, tak na mé příspěvky neberte ohled. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5142
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Převodový olej pro manuální převodovku

Příspěvek od petr »

nějak mě nenapadlo že muže trvat tak dlouho než si to sedne nebo co, ja myslel že vyměním olej ujedu pár km a budu vědět na čem jsem a ono to trvá několik stovek km to teda nevím proč , no hlavně že je to ok a že nám to jezdí a jezdit bude
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Převodový olej pro manuální převodovku

Příspěvek od sima »

Petře tak po čase...jak-řadí to,je to lepší,horší?
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10622
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Převodový olej pro manuální převodovku

Příspěvek od Mira »

Za mne. Já dal doporučený 75-90 GL5 a po výměně nepozoruju vůbec, ale fakt vůbec nic. =)
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5142
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Převodový olej pro manuální převodovku

Příspěvek od petr »

Tak teda po čase - začly mrazíky a auto po ránu, když je pěkně promrzlé tak řazení nižších stupňů jde dost hodně ztuha i když to i s tím castrolem, ale řekl bych že né tolik. Ale pozor - auto na neutrál na rovince citelně zpomaluje není to nic hrozného, ale jde to cítit tak prvních cca 5 km , tohoto jsem si nevšiml když jsem tam měl ten castrol. Tím nechci říct že je total horší, spíš za mrazu víc houstne a otázka je jestli to není dobře , hustší oleje by měly líp mazat. Takže nějaký rozdíl tam je, otázkou je co je lepší, pocitově pro mě je lepší castrol trošku lehčeji to řadí za studena to jede jakoby lehčeji bez odporu. Za tepla ale rozdíl žádný a teoreticky možná bude total hustší a bude líp mazat.
Tom007
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 248
Registrován: pon říj 12, 2009 11:03 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Převodový olej pro manuální převodovku

Příspěvek od Tom007 »

Sorry za OT, ale nedalo mi to. Já pořád nevím, kde lidi berou jistotu" že hustší lépe maže" je lepší. Takže si vyzkoušejte doma jednoduchou věc, vemte tekutý med a zkuste ho prohnat trychtýřem nebo zamíchat. To samé proveďte se stejným množstvím třeba vody. A ted si představte že jste ozubené kolečko/synchron nahoře v převodovce / kde se maže pouze broděním v oleji a rozstřikem / nebo jste olejové čerpadlo, které dává olej do místa vzdáleného třeba půl metru tenkým kanálem. A všichni tribotechnici / motoráři Vám potvrdí že, nejvyšší opotřebení vzniká při rozběhu. Btw . V reálu není SAE 75W90 jako 75W90, norma má určitý rozptyl, a technicky vzato záleží na VI a složení oleje / aditiva a použité základové oleje /.
eX Subaru Forester 2.0 GX = MY 1999
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5142
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Převodový olej pro manuální převodovku

Příspěvek od petr »

to může být taky pravda těžko zjistit co opravdu líp maže, posoudit jde jen to jak se s tím řadí a jak auto jede ...
ale jedna ma zkušenost - protože jsem dost řezával s motorovou pilou kde se řetěz maže olejem, tak jsem si všiml že opotřebení lišty/řetězu se hodně mění podle použitého oleje a tam nejhůř mazal samozřejmě rostlinný řídký olej někde mezi byl ekohydraulický olej a nejlíp dopadl hustý převodový olej ale asi to není moc srovnatelné s převodovkou ...
Uživatelský avatar
vojtakrotky
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: ned pro 09, 2012 11:04 am
Jméno a příjmení: Vojtěch Krotký

Re: Převodový olej pro manuální převodovku

Příspěvek od vojtakrotky »

Ahoj, jelikož se chystám na výměnu oleje v převodovce a diferáku a tohle téma, už je tu nějaký ten pátek a bohužel se některé dříve doporučené oleje už nevyrábí nebo jsou jinak označené, chci se zeptat na nejlepší volbu pro moji Imprezu WRX? Jak na olej do převodovky tak i do diferáku.
Někde čtu oba oleje stejný, někde jiný. V manuálu je v převodovce 75w90 GL-5 což je udajně moc lepivý olej pro převodovku, ale zas prý dobrý pro dif. X-&
Tak kde je ta pravda ? :-)
⏩⏩ https://www.instagram.com/krotkyrebuild/ ⏪⏪
Aktual: Impreza WRX STi V4
Aktual: Impreza WRX Wagon
Aktual: Legacy 3.0 H6 Spec.B
Ex: Impreza Wagon GT 98
Ex: Impreza WRX 04
Ex: Impreza WRX Wagon 04
Ex: Impreza GT 98
Ex: Impreza Forester S-Turbo 01
Uživatelský avatar
námořník
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 20532
Registrován: sob zář 10, 2016 8:43 am
Jméno a příjmení: Jiří Mareš
Bydliště: Most

Re: Převodový olej pro manuální převodovku

Příspěvek od námořník »

Dával jsi Miller oil do motoru a tak bych ho dal i do zbytku. Na stránkách maj konfigurátor. Koukám že žádný osobní závodní zkušenosti nemáš a tak bych tam dal co tam píšou. Třeba vyšší třídu než píšou, ale stejnou specifikaci.
Odesláno zmáčknutím tlačítka Odeslat
Uživatelský avatar
vojtakrotky
Nováček
Nováček
Příspěvky: 43
Registrován: ned pro 09, 2012 11:04 am
Jméno a příjmení: Vojtěch Krotký

Re: Převodový olej pro manuální převodovku

Příspěvek od vojtakrotky »

Závodní zkušenosti, pěkně. Možná se zajedu proletět na sosnu až bude den otevřených dveří, ale na žádny amaterský závody jako s bejvalým WRXkem už to nevidím. Mrknu na stránky Millersu. Co jsem, ale četl že Shell dělá dobrý převodový oleje. A prý je lije i Subaru ve výrobě. Taky je fakt že Millers jsou ukrutně drahý :)
⏩⏩ https://www.instagram.com/krotkyrebuild/ ⏪⏪
Aktual: Impreza WRX STi V4
Aktual: Impreza WRX Wagon
Aktual: Legacy 3.0 H6 Spec.B
Ex: Impreza Wagon GT 98
Ex: Impreza WRX 04
Ex: Impreza WRX Wagon 04
Ex: Impreza GT 98
Ex: Impreza Forester S-Turbo 01
Odpovědět

Zpět na „Převodovka, Diferenciál“