Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozjezdu

Manuální nebo Automatická převodovka a diferenciál. Informace okolo nich jsou společné napříč jednotlivými modely.
pylamq
Nováček
Nováček
Příspěvky: 11
Registrován: pát zář 19, 2014 8:12 pm
Jméno a příjmení: Martin Holubčík

Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozjezdu

Příspěvek od pylamq »

Zdravím všechny, mám malý problém se svou převodovkou. Když ráno nastartuju, tak to po rozjezdu při prvním přeřazení ze 2 na 3 hodně ,,kopne".
Olej je vyměněný, po výměně se to nezměnilo. Při dalším přeřazování to už nekope. Až když zastavím a nechám to vychladnout, rozjedu se a zase to kopne. Čím by to mohlo být? Dá se převodovky rozebrat zespodu a vyčistit ventily? Případně kdo dělá Subarácké převodovky?
Díky za rady.
Majer
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1048
Registrován: pon bře 18, 2013 5:08 pm
Jméno a příjmení: Robert Košař
Bydliště: Ostrava

Re: Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozje

Příspěvek od Majer »

Pakliže nemáš volných cca 50 tis neres to.....nevím jak si měnil olej pakliže jen cca 4-6l zkus ještě znova ....ale jinak bych se smířil pakliže to za provozní teploty řadí normálně...
Peugeot 406,Subaru Outback 2,5AT,r.v.00
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozje

Příspěvek od draconis »

Jakože to kopne jen jednou, opravdu slovy jednou a podruhé už nic? Nebo to kope za studena pořád a když se to ohřeje, tak je to OK? Občas se tu řešilo, že za studena se u AT kopance objeví - hlavně je to prý znát třeba na 1 při vyjíždění z parkoviště. Studený provoz cukne mnohem víc a rychleji než s ohřátým motorem.

Ale jeslti to udělá opravdu jenom jednou jedinkrát a víckrát ne, je to divné. Ale i tak se přikláním k tomu, že pokud na to nemáš zbytečné finance (a ne málo), tak bych to neřešil...
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozje

Příspěvek od VDC »

Kluci mají pravdu. Jestli kopne jen studená, tak to neřeš a jezdi. Mě taky studená kopne na zpátečku. Ale neřeším, nepřepínám a po ničem nepátrám a jezdím. Až se to posere, bude se to řešit... :-)
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3072
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozje

Příspěvek od outback »

Mně takhle kopal za studena automat čtyřkvalt 2001 Mitsubishi při prvním řazení z jedna na dva - úplně stejně. I při decentním rozjezdu s málo plynu to nepřeřadilo včas, nechalo se to vytočit přes 3000 a koplo. Řešením bylo dát ještě míň plynu, ujet na jedničku kousek pomalu skoro bez plynu na malé stálé otáčky, po pár metrech si to převodovka přece jen rozmyslela, přeřadila na dva bez kopnutí a dál dobrý. S autem jsem najezdil přes 60000 km, dvakrát měnil olej v převodovce (podruhé omylem) a ani se to nezhoršovalo ani nerozsypalo. Pro lepší pocit můžeš zkusit před přeřazením na trojku ujet kus na dvojku s málo plynu než přidáním vyprovokuješ přeřazení, třeba najdeš postup jak se tomu vyhnout. Jinak můj současný totožný outback to nedělá, zato si občas kopne když kolem 70km/h jedu bez plynu a pak přidám - to je normální, ten software to prostě v určitých režimech občas správně nevychytá...
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
pylamq
Nováček
Nováček
Příspěvky: 11
Registrován: pát zář 19, 2014 8:12 pm
Jméno a příjmení: Martin Holubčík

Re: Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozje

Příspěvek od pylamq »

Opravdu to kopne jenom jednou a jenom ze 2 na 3 pokud je to studené, ani otáčky nevyletí, jenom to kopne, jinak to řadí krásně. Olej vyměněný na dvakrát.
Spíš mi to připadá, jakoby to řadilo tu trojku moc brzo a byla tam najednou 2 i 3.
Měřili jste už někdo solenoidy? na nějakém americkém fóru jsem našel návod na změření.
dvahrnce
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: úte led 06, 2015 1:00 pm
Jméno a příjmení: Petr

Re: Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozje

Příspěvek od dvahrnce »

Zkusil bych najít nějakou variantu jak to "ochcat", nezkusil jsi třeba hodit to do manuálu a to první přeřazení z 2 na 3 udělat ručně, ideálně asi aby nebyl motor v tahu..
Rozjel bych to na dvojku na 40km/h, pustil plyn a dal tam 3, to by teoreticky kopnout nemuselo a pokud už to následně bude řadit o.k., tak máš takové sice polovičaté řešení jak se tomu kopanci vyhnout, ale aspoň nějaké..
Legacy MY05, 2.5 121kW, 4AT. Outback MY 2020

Trabant 600, Trabant 601, Moto Guzzi Breva 1100, Husqvarna Vitpilen 701
Uživatelský avatar
parabolD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2168
Registrován: sob pro 29, 2012 10:43 am
Jméno a příjmení: Tomas Dobner
Bydliště: Plzeň - Božkov

Re: Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozje

Příspěvek od parabolD »

To u 4EAt tak jednoduše nepůjde...
___________________________
ex Outback H6 3.0 MY02

B9 Tribeca MY07
Impreza GF MY98
Outback H6 3.0 strikes back :)
dvahrnce
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: úte led 06, 2015 1:00 pm
Jméno a příjmení: Petr

Re: Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozje

Příspěvek od dvahrnce »

A já zas myslím že jo, protože mám tuhle převodovku taky, tak mě moc nenapadá proč by to nešlo.. :?:

edit: mám teda Lego r.v.2005, ale taky 4kvalt automat, předpokládám že to bude stejné..
Legacy MY05, 2.5 121kW, 4AT. Outback MY 2020

Trabant 600, Trabant 601, Moto Guzzi Breva 1100, Husqvarna Vitpilen 701
Uživatelský avatar
parabolD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2168
Registrován: sob pro 29, 2012 10:43 am
Jméno a příjmení: Tomas Dobner
Bydliště: Plzeň - Božkov

Re: Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozje

Příspěvek od parabolD »

Převodovku máš možná stejnou ale volič k ní jinej, předpokládám že na něm máš - a + , na autě z roku 2000 jsem to ještě neviděl... No, to neznamená že to pylamq tak nemá... Teoreticky by mohlo jít udělat to, co popisuješ přesunutím z 2 na 3, ale na mém outbacku se to chovalo přece jen jinak než manuální řazení stupňů co mám teď na 5eat
___________________________
ex Outback H6 3.0 MY02

B9 Tribeca MY07
Impreza GF MY98
Outback H6 3.0 strikes back :)
dvahrnce
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 381
Registrován: úte led 06, 2015 1:00 pm
Jméno a příjmení: Petr

Re: Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozje

Příspěvek od dvahrnce »

mno, jestli tam má něco takového, tak asi opravdu ne, myslel jsem si že možnost "manuálního" řazení byla u všech modelů s AT.. :655:
ed: lepší obrázek..
otb2.jpg

Nevím jak totok funguje, možnosti 1 2 a 3 by měly být pro pevné zablokování daného rychl. stupně, ale opravdu mám jiný volič a tento neznám, tak nevím..
Legacy MY05, 2.5 121kW, 4AT. Outback MY 2020

Trabant 600, Trabant 601, Moto Guzzi Breva 1100, Husqvarna Vitpilen 701
pylamq
Nováček
Nováček
Příspěvky: 11
Registrován: pát zář 19, 2014 8:12 pm
Jméno a příjmení: Martin Holubčík

Re: Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozje

Příspěvek od pylamq »

Tak už vím jak to ochcat, pokud se rozjíždím se zapnutým Hold, nebo s napevno zařazenou dvojkou a za jízdy hodím trojku, tak to nekopne vůbec, přeřadí to jakoby na dvakrát. Otázka je teda, jestli je závada v převodovce, nebo je jenom špatně ,,naučená" (adaptovaná), když to na hold nekopne ani při zátěži?
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3072
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozje

Příspěvek od outback »

S napevno zařazenou dvojkou? Volič pouze určuje rozsah ve kterém se řadí. Poloha dva na voliči znamená, že převodovka smí řadit pouze jedna-dva, poloha tři znamená pouze jedna-dva-tři atd. Zkoušel jsem si kdy mi to řadí trojku: poloha voliče dva, rozjezd, slyším jak přeřadí z jedna na dva, ustálím rychlost na 30km/h a přesunu volič na tři - dvojka tam zůstane, v třiceti ještě neřadí. Stejný postup, ustálím na 35 km/h, přesunu volič na tři - okamžitě hladce přeřadí. Stejné auto jako máš ty, jen o rok mladší, ovšem ohřáté.

Leda když zapneš hold a dáš volič na dva, tím snad dvojku "napevno" zařadíš, protože hold znamená minimálně za dva a voličem říkáš maximálně za dva - ale to jsi asi nemyslel. Co je přeřazení nadvakrát?
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
pylamq
Nováček
Nováček
Příspěvky: 11
Registrován: pát zář 19, 2014 8:12 pm
Jméno a příjmení: Martin Holubčík

Re: Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozje

Příspěvek od pylamq »

Jo myslel jsem to tak, že když mám hold, tak se to rozjíždí na dvojku a tím pádem jedu pořád na dvojku, protože ji mám zařazenou na voliči. Nadvakrát myslím to, že to vypadá, jako by si tu rychlost ,,rozpůlilo", něco jak když řadíš velkou a malou na tatře :-) . Asi to zřejmě dělá přes měnič.
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3072
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Outback 2000 2,5L převodovka 4EAT kopne při prvním rozje

Příspěvek od outback »

Teda už jsem jezdil kdečím, ale tatrou fakt ještě ne....taky jsem si všimnul, že někdy když přestanu akcelerovat, tak otáčky o malý kus padnou bez změny rychlosti a bez přeřazení, mohl by mi někdo osvětlit jak a kdy se aktivuje zamknutí měniče a jestli ho to auto vůbec má?
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Odpovědět

Zpět na „Převodovka, Diferenciál“