Spojka a setrvačník

Manuální nebo Automatická převodovka a diferenciál. Informace okolo nich jsou společné napříč jednotlivými modely.
Odpovědět
Uživatelský avatar
als
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 538
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Aleš
Bydliště: Merklín
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka a setrvačník

Příspěvek od als »

No jestli mě paměť nezklame, ta pomohlo. Na futr, to záleží jak se kdo je spojce chová, znám jednu paní, kterej vyměníme zhruba dvakrát olej a potřetí je to i se spojkou.
Sama od sebe se nezkroutí, ani se na setrvačníku neudělají ty "fleky", vždycky za to může teplo.
Cenově, obyč setrvačník je jen origo a vychází někde od 8t.kč do 11t.kč podle modelu, dvouhmota se dělá i druhovýroba a je to cca jednou tolik, zase podle modelu a výrobce.

Edit: omlouvám se za překlepy - ten slovník je děsnej, ale vy to chápete.
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24303
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Spojka a setrvačník

Příspěvek od sima »

Díky,to stačí =) kdyby mě to opět cukalo a dělalo to dlouhodobě,tak je to celkem řešitelné,není to zas taková šílená darda,stojí to furt za to zkusit to,když by to teda fakt člověka sralo,horší to nebude.
Jsem zvědav jak dopadne Bodyšek,řeší včil výměnu spojky,tak jestli jen samotná nová spojka pomůže,já mu říkal,ať s autem jezdí a nechá to projevit-můj názor po zkušenostech,má to pár dní,ale prý to dělá furt a hodně,já bych stejně počkal...ale nejel jsem s tím,možná je to fakt už moooc.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Spojka a setrvačník

Příspěvek od Mira »

Pokud jezdíte dýl s ojetou spojkou, načnete si nýtama od lamely i setrvák. Pak výměna spojky nemusí pomoct, prostě to trochu cuká, protože ten setrvák už je holt načatej. A nevim nakolik se dá věřit inzerci na e-bay, kde se to nabízí za směšný peníz https://www.ebay.com/itm/EXEDY-PRO-KIT- ... :0&vxp=mtr
Mě by se tady líbil rovnou odlehčenej https://www.ebay.com/itm/ACT-XACT-PROLI ... :0&vxp=mtr
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24303
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Spojka a setrvačník

Příspěvek od sima »

No tak vyměním spojku i setrvák,kdyby bylo nejhůř,pořád ti nikdo nezaručí,že je to setrvákem.Furt nevěřím tomu,že bych tím ničil setrvák.Jooo,kdyby ty špatné odezvy od spojky byly furt,tak to řeším.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Spojka a setrvačník

Příspěvek od Mira »

Mě se impreza cukala jak drahej pes. Ale pouze při určitých otáčkách. A spojkový ložisko se takyx ozývalo, ale neřešil jsem to a jezdil. Tak 2 roky minimálně. Prodal jsem to tak jak to jelo, ale dával jsem k tomu celou novou spojkovou sadu. Tu kupující ihned za 2 dny střelil, takže to tak dál i jezdilo. A furt dobře když to dokázali hodit přes boudu. :-( Tady platilo dokud to jezdí, nehrabat do toho.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24303
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Spojka a setrvačník

Příspěvek od sima »

Jo jak říkáš,dokud to jezdí nehrabat do toho.Mě se navíc neozývá ložisko ani nic jiného,ač to má najeto 166000 km,čeká mě spojka taky,jednou jo,ale kdybych měl řešit tyhlety projevy před 4 léty,jakože jsem měl ty tendence,ale jen ve stadiu mírných občasných úvah :-) tak jsem vyměnil spojku a zbytečně.
Míro,furt tu čtu,už poněkilokáté,jak tě mrzí že impreza šla přes boudu,asi jsi jí měl hodně rád...
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10646
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Spojka a setrvačník

Příspěvek od Mira »

Forester je úžasnej univerzál, navíc s turbem :-), ale impreza byla na silnici boží. Přitom podvozek stejnej, ale úplně jiný auta.
Forester SG XT
ex Impreza 97 s baťohem
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24303
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Spojka a setrvačník

Příspěvek od sima »

To věřím,to je jasné, =) že i slza ukápne
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3007
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Spojka a setrvačník

Příspěvek od yeti »

Všiml jsem si, že když stojím s vypnutým motorem a sešlápnu spojku, tak se v okamžiku záběru(rozpojení) ozve cvaknutí/vrznutí(?). Jinak spojka funguje normálně, za studena se lehce častěji projevují "subaru rozjezdy", které po zahřátí zmizí.
Může to cvakání/vrznutí být spojkový ložisko? Nějaký postup jak to ověřit/vyvrátit? V případě že je to ložisko, tak asi jedině výměna - jak moc je to akutní?
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Spojka a setrvačník

Příspěvek od Slavek_xxx »

A není to spíš kardan nebo poloosa?
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3007
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Spojka a setrvačník

Příspěvek od yeti »

Auto stojí, nic se nehýbe, motor neběží. Jedinej pohyb je spojka, která při sešlápnutí cvaká/skřípe. Jak by to mohl být kardan nebo poloosa? Když tak mě naveď, co mám ověřit.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24303
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Spojka a setrvačník

Příspěvek od sima »

Dle mě určitě spojka,to ložisko by to mohlo být,mě se to na jiném autě takhle taky ozývalo.Jen už nepamatuju jestli i při vypnutém motoru,to spolehlivě vydedukuje někdo místní znalejší konstrukce spojky,jak by se to měl vlastně chovat.Ale jestli máš spojku starou,tak měnit cokoliv na ní je dle mě jasný prokauč,jedině celou.
Takže bych dle hlasitosti a pravidelnosti zvážil,zda s ní ještě něco pojezdit a při zhoršení komplet výměna.
Já měl na forejsovi zatím jen klasické písknutí,při sešlápnutí,taky i bez motoru,pomohlo promazání,na dvou částech ovládacího lanka.Ale chtělo to mazat víckrát,a hlavně na správném místě,předtím to nepomohlo vůbec,nebo jen na chvíli.Ale to nebudu nejspíš tvůj případ.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49131
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Spojka a setrvačník

Příspěvek od VDC »

Jestli to cvaká při vypnutým motoru, tak bych to tipoval na vypínací páku nebo přítlačák.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
PowerFull
Nováček
Nováček
Příspěvky: 16
Registrován: ned čer 23, 2019 3:43 am
Bydliště: SR

Re: Spojka a setrvačník

Příspěvek od PowerFull »

Ahojte , môžte mi prosím poradiť ktorý spojkový set mám vybrať na prestavbu dvojhmoty na jednohmotu alebo po akých modeloch Forestra ( verziu motora ,výkonu ,rok pozerať )

Aj napriek tomu že sú tu oem čísla ktoré sem pridal dethroned , som trošku zmetený pri hľadaní celého spojkového setu.

Je tento set od Exedy FJK2033 v poriadku? prípadne po akých značkách odporúčate pozerať ? ... ( ak áno prečo je drahší ako set pre dvojhmotu EXEDY - FJK2056 ??? )

A ešte sa chcem spýtať, jednohmota sa dá kúpiť len originál Subaru , náhrada sa nerobí ? ... našiel som ju za cca 290€ ... nejaký obchod kde by sa dala zohnať lacnejšie nepoznáte ? ( kľudne aj niečo v rámci EU )

... má zmyslel pozerať i po jednohmote z druhej ruky ? ... či račej nie ...

Prestavba by sa týkala Outbacku 2004 2.5l 121kw a nájazd má cca 175 000 km .... aktuálne som nepojazdný :-( ... spojkový pedál mäkký ,rýchlosť nejde zaradiť a pri pokuse ju tam dať mi to chraščí .... najskôr mi asi polámalo lamely prítlačného taniera ....

Ešte jedna poznámka, okrem pazvukov ( škrípania,štebotania ) od dvojhmoty pri rozbiehaní ,cúvaní, ( keď pracuje dvojhmota ) nemám pocit žeby bolo niečo v neporiadku okrem slabých vibrácií od motora na voľnobehu ... ako sa dá spoľahlivo zistiť či je ešte v poriadku ? ...alebo pri tých km bude už aj tak zrelá na výmenu tak či onak ? ( ak sa dá von a skontroluje sa samozrejme ) ... keďže neviem povedať či už bola menená alebo nie ,auto mám z druhej ruky ...ale zatiaľ čo som na aute riešil tak bolo ešte všetko pôvodné... auto som ho kúpil pri cca 130 000km

Ďakujem všetkým za pomoc
Outback 2004 2.5l 121kw
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14833
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Spojka a setrvačník

Příspěvek od Tapan »

Jednohmota z Forestera je prakticky nesmrtelná, proto se nedá sehnat jako druhovýroba. Není důvod se bát dílu z vrakáče. V ČR můžeš zkusit Subaru Kladno nebo Subatech, Slovensko nevím. Přesně si cenu nepamatuju, ale asi 3000 Kč nebo tak nějak. Aplikoval jsem na Legacy 2005, šlape to v poho, ale má to za sebou teprve rok provozu. Nicméně neočekávám, že by se setrvákem byl někdy problém, zkušenosti ostatních dlouhodobě dobré.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Odpovědět

Zpět na „Převodovka, Diferenciál“