Zkušenosti s DCCD

Manuální nebo Automatická převodovka a diferenciál. Informace okolo nich jsou společné napříč jednotlivými modely.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: SFC Letní Sosnová 2014 - Foto a video

Příspěvek od HonzaCZ »

hamoun píše:no jestli ne ty, tak uz asi fakt nikdo :655: :845:
No díky za důvěru, ale zase mě nepřeceňuj. Zrovna v těhlech končinách fyziky se pěkně plácám :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkušenosti s DCCD

Příspěvek od VDC »

Tvoje kritérium "plácání se" je řekl bych výrazně rozdílné od kritérií všech ostatních... :-D

Já jsem se do diskuse míchat nechtěl, protože fakt nejsem fyzik a spoustu věcí pochopím, až když je vidím. Jen jsem si říkal, že zamčená mezináprava, tak jak bývala na Justy, nebo Leone, určitě nikdy neumožní protočit jednu nápravu proti druhé, protože je to prostě mechanicky spojedno zubovou spojkou. Takže zamčené DCCD by nemělo umožnit protáčet předek proti zadku. Jsem rád, že to Thanantos potvrdil. :-)

Odesláno z mého ASUS Transformer Pad TF300TG pomocí Tapatalk
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Zkušenosti s DCCD

Příspěvek od HonzaCZ »

To je pěkný, že kritérium je rozdílný, ale nemění to nic na tom, že se v tom plácám ::-DD:

No akorát u DCCD není zubová spojka, ale lamely, aby šlo udělat ne100% uzamčení. A stejně je to u VTD a ATS/MPT, takže vlastně jediný Continuous AWD (běžná produkce Subaru s manuálníma převodovkama) jako jediný nezvládne řízeně spojit napevno obě nápravy. I když při tzv. hump efektu by to mělo být spojené i tam, ale to není řízené :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
j3rry
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1024
Registrován: pon dub 16, 2012 9:58 pm
Jméno a příjmení: Tomáš H.
Bydliště: Brno/Karviná/Pržno

Re: Zkušenosti s DCCD

Příspěvek od j3rry »

Tak jsem to tu pozorně četl a furt jsem se snažil si to nějak vybavit a představit v souvislosti s tím, co mám načtené a jak si myslím, že to funguje a narazil jsem na následující nesrovnalosti:
HonzaCZ píše:Logicky krouťák jde tam, kde je zatížení
v případě samosvorného diferenciálu ano, v případě otevřeného diferenciálu je to přesně naopak.
HonzaCZ píše:Tedy v případě jedné nápravy na ledu a druhé na asfaltu a otevřeného diffu, jde téměř všechen krouťák na tu na asfaltu.
přesně naopak.
HonzaCZ píše:navíc odlehčený zadek
zadek bude určitě zatížený - při akceleraci se váha přesouvá na zadní nápravu a proto jsou všechna auta bez ohledu na koncepci (snad pouze s výjimkou výkonných zadokolek se samosvorem) pod plynem přinejmenším počátečně nedotáčivá.

Takže dovolte mi, abych se pokusil nějakým komplexnějším způsobem vyjádřit k danému tématu, resp. k tomu, jak rozumím funkčnosti našich aut s tím, že nebudu řešit DCCDčko v automatickém režimu:

Varianta MT + viskóza:

Tedy při rozdělení točivých momentů mezi nápravy zhruba půl na půl má auto pod plynem tendenci k nedotáčivosti, a to až do momentu, kdy se začne svírat viskóza, pak auto zneutrální, či se případně stane přetáčivé, zejména, pokud má vzadu samosvor, tedy toto se samozřejmě děje v případě, že máš auto bez DCCD, protože s tím, jak se viskóza začne svírat dojde k tomu, že se snaží srovnat otáčky náprav, kdy Ti to v zatáčce pod plynem bude většinou utíkat předním vnitřním kolem, jelikož to je v zatáčce pod plynem nejméně zatížené - čili na přední nápravě je najednou cesta nejmenšího odporu, rozdíly v otáčkách náprav se v důsledku toho zvýší, viskóza se tím zahřeje a začne tím pomalu působit ve prospěch srovnávání rychlostí náprav, tedy začne v podstatě (teoreticky) mirně "preferovat" zadní nápravu, resp. přesněji řečeno toho zadní náprava více přenese na povrch, protože viskóza svírá a předek je odlehčený, ergo teoreticky časem i přetáčivost.

Toto však trvá celé věky a v praxi je s tím sranda jen na sněhu, trávě, bahně, šotolině, či na mokru, a velmi záleží také i na tom, zda-li je na zadní nápravě samosvor a jakého typu a jak agresivně je nastaven...

Proto jsi v zatáčce pod plynem "ze začátku" nedotáčivý, a přetáčivost se dostaví až za apexem oblouku, který auto v daných mezních podmínkách v souvislosti s tím, jak to pohonné ústrojí funguje, "vyjede". V praxi jsi ovšem pod plynem nedotáčivý prakticky pořád, protože se Ti málokdy povede trefit poloměr zatáčky dle toho, jak Ti pak zafunguje viskóza...

DCCD, varianta GD 2005+ a novější STi:

V případě DCCD u GD a novějších variant STi je kromě automatického režimu k dispozici i manuální režim, který umožňuje měnit "míru otevření" (tady to pro účely následujícího srovnání s GC8 JDM STiček s DCCD píšu naopak) středového diferenciálu, a to tak, že konkrétně při DCCD nastaveném v manuálním režimu na "open" v případě ztráty adheze bude systém "nadtvrdo", či možná přesněji řečeno "naplno" dodržovat ono krajní rozdělení točivých momentů mezi nápravy v poměru 35/65 (2005), resp. 41/59 (2006+), protože všechna 2005+ STi mají kromě DCCD* také tři mechanické samosvorné diferenciály, dva nápravové a jeden mezinápravový (*který tedy přesněji řečeno je vlastně součástí celého systému řešícího případné rozdíly otáček mezi oběma nápravami), kde právě ten mezinápravový samosvor v podstatě v případě ztráty adheze na jedné, nebo obou nápravách limituje množství krouťáku posílaného díky nastavení DCCD "open" na zatíženou zadní (stále předpokládáme situaci, kdy zatáčku projíždíme pod plynem za zhoršených adhezních podmínek) nápravu.

Proto méně počáteční nedotáčivosti a více přetáčivosti dříve a snadněji.

DCCD, varianta GC8 Type R, Type RA, 22B STi:

Nemají automatický režím, pouze manuální, a rozdíl mezi nimi a výše popsanými novějšími STi je z hlediska DCCD kromě absence automatického režimu především ten, že mají pouze jeden (případně limitované edice dva) mechanický samosvorný diferenciál, a to ten na zadní nápravě.

Přední náprava má otevřený diferenciál (limitované edice samosvor) a nezinápravový diferenciál je při DCCD nastaveném na "open" otevřený a poměr rozdělení točivých momentů mezi nápravy je 35/65. Tedy dokud nedojde ke ztrátě adheze na zadní nápravě - najednou máme cestu nejmenšího odporu (resp. teoreticky vlastně vzhledem k trvale preferované zadní nápravě i také současně jedinou cestu) a právě tudy všechen krouťák půjde, protože na rozdíl od STi 2005+ nemáme mechanický mezinápravový samosvorný diferenciál, který by limitováním rozdílu otáček mezi nápravami zabránil úniku kroutícího momentu zadní nápravou, jen DCCD (Přesněji řečeno, součástí systému řešící případné rozdíly otáček mezi nápravami není mechanický samosvor). Proto ta snadná přetáčivost.

Ovšem už při první poloze DCCD směrem k "lock" si v případě ztráty adheze staré DCCDčko dle screenshotu z videa
DCCD
DCCD
teoreticky

1.: buď pohrává se 4% (resp. 3% v posledním kroku před režimem "lock") točivých momentů a jejich přesunem mezi nápravami a přinejlepším (případně přinejhorším, záleží na úhlu pohledu) se točivé momenty mezi nápravy rozdělí "maximálně" v poměru 35 ku 65 ve prospěch zadní nápravy, ale víc ani píď, protože už tam je určitá míra svornosti, ergo už to v případě ztráty adheze nebude čistě zadohrab (jakkoliv asi stále poměrně přetáčivé), nebo

2.: (a tomu se přikláním více), je prostě to vyobrazení míry uzavření DCCD na displayi prostě jen "by očko" pro uživatele, aby zhruba věděl, jakou má DCCD aktuálně nastavenou svornost s tím, že opravdu přesný stav zná prakticky jen při "open" a "lock", protože když jsem s DCCD kolečkem v Newliho Type-R posouval, tak tam nebyly "zoubky", ale posouvalo se s tím "plynule" s tím, že kolik člověk posunul, tak se to pak měnilo i na displayi na palubovce a v rámci miniaturních pohybů to už pak nereagovalo, zůstalo to v tom nastavení, jakému odpovídal rozsah pohybu kolečka, který s tím člověk udělal... Řekl bych, že tam je potenciometr...


Závěr:

Ale to už je detail a ať už je to jak chce, od prvního kroku směrem k "lock" už tam prostě bude čím dál, tím větší míra svornosti a už to ani při úplné ztrátě adheze nebude čistě zadohrab. U novějších STi stavu "čistě zadohrab" zabraňuje i při nastavení "open" mezinápravový samosvor.

Koukněte se třeba na tohle:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=H7PliJeR7lw[/youtube]
Type R, Type RA, nebo 22B s podobným srovnáním jsem na YT nenašel, ale když se podíváte na videa driftujících GC8 STiček s DCCD, případně modifikovaných aut, do kterých byl dodělán ten starý pětikvalt s DCCD, tak je jasné, že takové úhly v driftu prostě na suchu s novějším STi prostě čistě plynem neuděláte (a nebo ano, ale ten náběh na přetáčivost prostě ani zdaleka nebude tak rychlý, jako v případě otevřeného diferáku u JDM GC8ček: [youtube]https://www.youtube.com/watch?v=JtJILlPASjg[/youtube])
, protože těch 35% krouťáku, co jde dopředu Vás vždycky bude tahat za předními koly a ve chvíli, kdy trochu více zakontrujete, tak ten drift ukončíte. Rozhodně nepůjde dělat takovéhle věci s takovou mírou kontrování:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0higFpQuz0U[/youtube]
Podobný úhel půjde teoreticky udělat, pokud do něj auto dostanete ruční brzdou, scandi flickem, přes brzdu, kombinací brzdy a scandi flicku, to je prostě jedno, a pak to držet pod plynem a střídavě mít volant rovně a směrem dovnitř oblouku (což jde mimochodem na tom videu s tím bílým blob eyem taky občas vidět), nikoliv naopak...

Což si myslím, že je dalším nezvratným důkazem toho, že ty staré STička s DCCD za určitých specifických podmínek fungují čistě jako zadohrab.
1999 SF Subaru Forester 2.0 5MT
1995 GC8 Subaru Impreza WRX STi - sold
1996 Mazda MX-5 NA 1.6 66kw - R.I.P.
2005 Subaru Legacy 3.0R 6MT Spec.B Sedan - R.I.P. (ale resurrected a teď kdesi stále spokojeně vrčí)
2004 Subaru Legacy 2.5 5MT Sedan - R.I.P.
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: Zkušenosti s DCCD

Příspěvek od kiti »

Tak to je krasná vědecká studie, skoro diplomka.
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
pavelblz
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 177
Registrován: úte zář 01, 2009 8:29 pm

Re: Zkušenosti s DCCD

Příspěvek od pavelblz »

Forester 2006 2,5XT
Forester 2006 2,0-ex
Impreza GT kombi 2000-ex
Impreza 2,0GX kombi 2001 -ex
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Zkušenosti s DCCD

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak jsem se trochu pobavil s tátou (strojírenský inženýr) na téma rozdělení momentu...
j3rry píše: v případě samosvorného diferenciálu ano, v případě otevřeného diferenciálu je to přesně naopak.
Nemáme pravdu ani jeden. V případě otevřeného diferenciálu bez jakékoliv svornosti jdou momenty, nehledě na zatížení, na obě nápravy v takovém poměru, který je daný mechanickou konstrukcí diferenciálu. Tedy např. 50:50 u běžných manuálů, 45:55 u některých VTD nebo třeba 41:59 u novějších DCCD atd. Samozřejmě mluvíme o stavu, kdy do toho "nekecá" viskóza, spojka na VTD nebo DCCD (samozřejmě ani žádné elektronické asistenty - ty vynechám v kontextu celého příspěvku). Čili plně otevřený režim. Fact #1!
j3rry píše:přesně naopak.
Nikoliv. Viz Fact #1. Znovu nemáme pravdu ani jeden. V uvedené modelové situaci jde krouťák na obě nápravy přesně stejný (pokud se jedná o symetrický, plně otevřený diff).

Abych dokončil technické fakty:
S plně zamknutým mezidiffem, tedy stav, jako by tam vůbec mezidiff nebyl a bylo to všechno napevno spojené se moment dělí dle zatížení jednotlivých náprav. Tedy ve chvíli, kdy s takto konstruovaným pohonem budu jednou nápravou, např. přední, na ledu a druhou - zadní - na asfaltu, půjde drtivá většina momentu na tu zadní, na asfaltu, tedy tam, kde je zatížení (to jsem si prve popletl s tím plně otevřeným diffem, viz výše). Na nápravu na ledu půjde takový moment, který odpovídá adhezi, kterou jsou schopna kola na ledu přenést. Tedy při pevném spojení jde moment tam, kde je zátěž. Fact #2!

Pokud mám nějaké zařízení umožňující vytvářet svornost diferáku, vycházím ze stavu s otevřeným diferenciálem, kdy jdou na obě nápravy stejné momenty, nehledě na zatížení - viz Fact #1. Dané zařízení dokáže přenést nějaký moment. Každopádně uděláme si modelovou situaci. Zase - přední kola na ledu, zadní kola na asfaltu, diff s viskózou a chci se rozjet. Přidám plyn a přední kola se začnou protáčet na ledu. Odpor toho protáčení spotřebuje moment např. 10 Nm. Stejných 10 Nm půjde i na zadní nápravu. Jenže jak se začnou lišit otáčky výstupů diffu, tak viskóza začne přenášet moment mezi těmito body. Uděláme si takový malý "snapshot" situace - viskóza přenáší moment např. 10 Nm mezi výstupy. Tedy momenty už nejsou stejné, ale na přední jde stále stejných 10 Nm, daných odporem protáčení kol na ledu a na zadní už jde ale 20 Nm (10 daných symetrickým diffem a dalších 10, co přenese viskóza). Samozřejmě v určité chvíli některé pohony mohou dosáhnout až plného zamknutí, ať už řízeně (VTD - automaticky, DCCD - manuálně) či změnou mechanických vlastností (CAWD - hump efekt) a jsme u systému s pevným spojem - viz Fact #2.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
geraltos
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1349
Registrován: stř zář 18, 2013 12:27 pm
Jméno a příjmení: Ota

Re: Zkušenosti s DCCD

Příspěvek od geraltos »

wow, vyčerpávající stať o diferenciálech.

mně prostě stačí vědět, že se svým autem na suchu neudělám to, co se dá se starým STI :)

ale na mokru jsou zábavné obě koncepce
WRX 2003
Uživatelský avatar
Thanantos
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 531
Registrován: ned srp 19, 2012 9:03 am
Jméno a příjmení: Karel

Re: Zkušenosti s DCCD

Příspěvek od Thanantos »

Tybrďo, tomu říkám lavina! hodně dobře kluci. tolik detailů jsem nečekal :657:
Do práce a na cesty Legacy H6 v sedanu
Na srazy a výlety Sti Type R 2000
Na závody Sti RA 99
Ex WRX 2008
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: Zkušenosti s DCCD

Příspěvek od kiti »

Jsem z toho LAMA
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Zkušenosti s DCCD

Příspěvek od HonzaCZ »

kiti píše:Jsem z toho LAMA
Tak se zeptej, co konkrétně nechápeš. Dovysvětlím. Aspoň toho bude napsáno co nejvíc, dokud si to pamatuji :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: Zkušenosti s DCCD

Příspěvek od kiti »

HonzaCZ
je to moc složíté a čim vic to čtu tim vic se v tom ztrácím. Budu si to muset vytisknout a vzít zvyrazňovačem. No a pak se ozvu ale chtělo by to pokecat na nějakém srazu.
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
Levap
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2230
Registrován: ned říj 04, 2009 10:00 pm
Bydliště: Roztoky

Re: Zkušenosti s DCCD

Příspěvek od Levap »

To je divný. Měl jsem za to, že když jsou přední kola na ledu a zadní na asfaltu tak u otevřeného centrálního diferenciálu se:

1) přední se točí rychleji než zadní
2) na obě nápravy jde shodný výkon
3) na přední je menší točivý moment
3) na zadní je větší točivý moment

Pracuji se závislostí: Výkon=úhlová rychlost x točivý moment

Tj. předpokládal jsem shodný výkon na obou nápravách a distribuci točivého momentu.

Ve výše uvedeném vysvětlení se pracuje s distribucí výkonu.
Obrázek
Impreza 2.0 MY18
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Zkušenosti s DCCD

Příspěvek od HonzaCZ »

Levap: V mém vysvětlení pracuji s kroutícím momentem. Výkon jsem do toho záměrně neplet.
ad 1) správně
ad 2, 3, 4) špatně, na obě nápravy jde shodný točivý moment, nikoliv shodný výkon

(mluvíme o plně otevřeném diferenciálu, se zanedbáním všech pasivních odporů)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
j3rry
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1024
Registrován: pon dub 16, 2012 9:58 pm
Jméno a příjmení: Tomáš H.
Bydliště: Brno/Karviná/Pržno

Re: Zkušenosti s DCCD

Příspěvek od j3rry »

Aha! :655: No nic, jestli budu mít dneska na noční čas, tak tedy ty svoje (jak koukám vcelku výrazné) mezery v chápání toho, jak ty naše auta fungujou, doplním! Díky Honzo za objasnění a vyvrácení mých omylů! :supeer:
1999 SF Subaru Forester 2.0 5MT
1995 GC8 Subaru Impreza WRX STi - sold
1996 Mazda MX-5 NA 1.6 66kw - R.I.P.
2005 Subaru Legacy 3.0R 6MT Spec.B Sedan - R.I.P. (ale resurrected a teď kdesi stále spokojeně vrčí)
2004 Subaru Legacy 2.5 5MT Sedan - R.I.P.
Odpovědět

Zpět na „Převodovka, Diferenciál“