Hučení - diff, převodovka?

Manuální nebo Automatická převodovka a diferenciál. Informace okolo nich jsou společné napříč jednotlivými modely.
Uživatelský avatar
Marty73
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 3306
Registrován: sob črc 31, 2010 5:44 pm
Jméno a příjmení: Martin J.
Bydliště: Statenice

Re: Hučení - diff, převodovka?

Příspěvek od Marty73 »

Tak tohle v menším mi dělá pravé přední. Myslel jsem brzdy, ale je to přesně tohle. Akorát jen když jedu pomalu, tak to slyším. Díky.
"If in doubt, flat out." (Colin McRae)

Impreza WRX Prodrive, MY07
XV 2.0 Ridge, MY19
Toyota Aygo X
Forester SF, MY02 (ex)
cestmirek
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: úte lis 23, 2021 11:37 am
Jméno a příjmení: LubOb

Re: Hučení - diff, převodovka?

Příspěvek od cestmirek »

Zdar,
můj Oťas začíná vydávat zvuky, holt už na to má věk, je to Outback III, r.v.2004, 2.5 121kw. Zvuk jsem nahrál, odkaz - https://webshare.cz/#/file/z6OCuFY4Te/prevodovka-aac . První zvuk bych popsal jako kňučení, začínající v cca 25km/h, pak se stoupající rychlostí stoupá i frekvence (tón) zvuku. Vše stabilně doprovází další zvuk, a to sice tření kov/kov (vcelku podobně mi znělo ložisko u kola, ale to to nebude, mám všechny 4 vyměněný, najeto mají jen cca 10000km), zvuk tření se ozývá v závislosti na záběru, takže při zrychlování, nebo i při brždění motorem, na neutrál nebo i při plachtění se zařazeným kvaltem tření slyšet není.
Začalo to všechno jenom jako lehké hučení, myslel jsem že brzdy, ale ty jsou Ok. Žádný další problém se neprojevuje, výkon zdá se stále stejný, i když teď tomu na krk radši moc nešlapu a auto zatím jezdí minimálně. Nepozoruju ani žádný problém, nebo i jen změnu projevu zvuků při různém rejdu, zvuky jsou závislé čistě jenom na rychlosti a záběru.
Prosím o tip, na co se zaměřit.. Na převodovce už mám zároveň místy problémy se synchrony na 1,2 a zpátečce, tak tuším, že by to měla být převodovka. Co by ještě mohlo působit takhle? Setrvačník? Diff? Viskospojka?

Za tipy díky ;)
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: Hučení - diff, převodovka?

Příspěvek od podvlada »

Ahoj, vítej na klubu, je potřeba napsat ještě 2 příspěvky které schválí admini a pak můžeš posílat i interní zprávy.
Brzy se tady jistě slétnou zvukoví odborníci a jistě něco poradí :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hučení - diff, převodovka?

Příspěvek od HonzaCZ »

Zdar, dost určitě koncový převod zadního diffu. Je tam olej? Vyměněnej? Potvrdit by se to dalo, že se tam dají nějaký "opičí kapky" do diffů a zvuk se změní. Jinak je buďto opotřebovanej a nebo by ho stačilo seřídit. To se dělá pomocí podložek, no v manuálu je to popsaný.

Kolik to má najeto?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
cestmirek
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: úte lis 23, 2021 11:37 am
Jméno a příjmení: LubOb

Re: Hučení - diff, převodovka?

Příspěvek od cestmirek »

Zdar, díky za tip, budu rád, když to bude ono. Na oleji v diferenciálech mám teď najeto 60tis, na obou jsou stopy lehkýho průsaku, ale co jsem tak koukal na youtube, tak to takhle měli všichni, kapky se tam nedělají. Auto jinak celkově má na kontě 280000km (říkali :-D) . Doufám, že do dvou týdnů se s tím dostanu na jámu..
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hučení - diff, převodovka?

Příspěvek od HonzaCZ »

Ten olej je docela dost. To by chtělo už vyměnit. Resp. 60t je výrobcem doporučený interval. Tak uvidíš, co z toho vyteče - koukni na zátku, kolik je tam špon, jestli tam máš magnet.

Jinak i po výměně za čerstvej olej by se ten zvuk mohl změnit.

280t celkově je taky už docela dost. U BH mi začal diff hučet někdy kolem 220. Hučelo to jenom při ustálený jízdě (režim, ve kterým to stráví nejvíc času) - při brzdění motorem to nehučelo a při akceleraci taky ne. V podstatě tak, jak píšeš.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
cestmirek
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: úte lis 23, 2021 11:37 am
Jméno a příjmení: LubOb

Re: Hučení - diff, převodovka?

Příspěvek od cestmirek »

Tak olej v diffu vyměněn, byl vcelku čistý, na magnet se nachytal drobný prach, hromádka tak na kuličku o průměru 4mm a asi 3 šponky do 2mm.. Po výměně oleje žádná změna. Včera mi ale při rejdu začala bušit přední náprava, což jestli se nemýlím vcelku jasně ukazuje na viskospojku, co myslíte?

Viskospojku jsem si poptal v SubaTechu, cena 6000 je super. Ale docela bych potřeboval tip na nějakýho dobrodruha okolo Svitav, který by to vyměnil. Jsem docela jelito, a sám si vyměním maximálně svíčky. Když procházím tipy na servisy, tak zjišťuju, že jste si všechny dobrý servisy poskládaly v příhraničí, a co pak má dělat člověk uprostřed republiky? :D
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hučení - diff, převodovka?

Příspěvek od HonzaCZ »

Není to trochu unáhlený názor?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48967
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Hučení - diff, převodovka?

Příspěvek od VDC »

Bušit přední náprava je poměrně všeobjímající definice. Nějak ty symptomy rozveď.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
cestmirek
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: úte lis 23, 2021 11:37 am
Jméno a příjmení: LubOb

Re: Hučení - diff, převodovka?

Příspěvek od cestmirek »

Pardon, bušení bych popsal asi tak jako kdyby něco o zub skočilo, kdybych to měl popsat na výkonu, tak to je jako když máš moc volnej řetěz na kole - v momentě, kdy se ozve rána tak na moment klesne výkon a otáčky. Čím větší rejd, tím horší to je, dá se tomu trochu pomoct, když člověk trochu potrápí spojku, ale to je taky na prd.
Teď jsem to projel a na cca 10km (do města a zpět) a následující poznatky:
1) výjezd od baráku - cca 30m s prudkým stoupáním a 2x zatáčka 90° - rány o vysoké kadenci asi tak "tatatatatata" ;-D , no prostě jsem tu první zatáčku vzal raději na víckrát, do kopce jsem to rozjel a druhou zatáčku vzal už na neutrál, a pak řadil a rozjížděl se až na rovince, to už bylo jen pár drobných škubnutí
2) cesta do města - rovinka - pohoda, respektive pořád hučení podle momentálního záběru, které jsem popisoval dříve, žádné rány, ani škubnutí
3) město - utrpení v každé ostřejší zatáčce, do které jsem se musel rozjíždět, případně kruháč, taky bída. Zatáčky, které šli projet na neutrál, tak bez problémů, bez nežádoucích zvuků
4) cesta zpět - po cestě z města už hučení přešlo do vyššího tónu, smrad od převodovky, přirovnal bych k unikajícímu plynu
5) parkování k domu - zpátečka + plný levý rejd no.. Radši jsem to chcípl a dotlačil

Po výletě jsem prohmatal pacienta, vůle v kolech žádná, brzdy studený. Peklo ale v místech hned za převodovkou, už z dálky slušná výheň, testovací hrudka sněhu zasyčela a vypařila se..
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Hučení - diff, převodovka?

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak když to nedělá na neutrál, tak to nemůže bejt viskóza. Na tu vliv zařazenej kvalt ani spojka nemá. Pokud by byla kouslá nebo zapečená, tak by se to při sebemenším zatočení nahrbilo a zastavilo.

Tohle zní spíš na homokineťák.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14702
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: Hučení - diff, převodovka?

Příspěvek od Tapan »

Taky si myslím.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
cestmirek
Nováček
Nováček
Příspěvky: 7
Registrován: úte lis 23, 2021 11:37 am
Jméno a příjmení: LubOb

Re: Hučení - diff, převodovka?

Příspěvek od cestmirek »

Díky, ale co pak ta rozpálená převodovka?
petr
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5143
Registrován: stř zář 24, 2014 8:25 pm
Jméno a příjmení: Petr Němec
Bydliště: Beskydy

Re: Hučení - diff, převodovka?

Příspěvek od petr »

opravdu je horká převodovka ? olej je tam správný a je ho tam správné množství ?
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7814
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Hučení - diff, převodovka?

Příspěvek od mnov »

cestmirek píše: úte pro 14, 2021 6:29 pm Díky, ale co pak ta rozpálená převodovka?
Tam bude určitě problém.
Nekupoval bych zatím visko, ale rozebral ten zadek převodovky a okoukl stav ložisek.
To se dá udělat na autě.
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Odpovědět

Zpět na „Převodovka, Diferenciál“