Koně, zvířata a jiní příbuzní

Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Koně, zvířata a jiní příbuzní

Příspěvek od Jackylle »

Zdravím fanoušky koně Jaryna a podávám hlášení z prázdnin. :811:

Ani se mi nechtělo vytahovat sedlo, abychom se mohli chvíli ploužit krokem - a chodili jsme o víkendu na vycházky pěšky společně (mi to taky neuškodí :845: ). A párkrát jsem po Jarynovi chtěla, aby navíc odklusal i pár koleček (zatím pořád nekulhá :826: ). Pár by se ještě dalo, ale o dalších pár víc... jak ten byl nasr...aný. Napřed se mu povedlo mě překvapit, zdrhnul a s mohutným vyhazováním odpelášil někam k Neumětelům (nejbližšímu jeteli)... pak charakterně počkal, až si pro něj dojdu a odvedu ho zpátky na původního místo. A tam musel odklusat dalších pár koleček - tak vyskočil všema čtyřma do vzduchu, předvedl náročný drezůrní prvkek "capriola" a zůstal stát s výrazem: "Jak ještě ti mám naznačit, že mě to v tom dusnu NEBAVÍ !!! " Možná je to nevýchovné, ale potřetí už naznačovat nemusel.

A aby mi nebylo připomínáno přísloví o kovářově kobyle, pustila jsem se do úpravy kopyt, které se za cca 14 dní dostaly tak nepřípustného stavu, že jsem musela porušit všechny zásady, včetně té nejdůležitější (nesnažit se být chytřejší než kopyto ::-DDD: ).
No ostuda, speciálně pro mně, propagátora a učitele úpravy bosých kopyt (s Vydrou nemám a nechci mít nic společného!) Každopádně je vidět, že co se nepoužívá to nefunguje a ty dva měsíce flákání se jen na louce odolnosti kopyt nijak neprospělo, navzdory mým častým servisním zásahům :666:

A na fotce je naprosto spokojené zvíře, už jen čekám, kdy si vzpomene na výmluvný výraz č. 6 "Teď bych si dal masáž", se kterým si lehával poté co byl vyčištěn a naleštěn, ve chvíli, kdy jsem na něj chtěla dát sedlo. ::-DDD:
Přílohy
travicka zelena.jpg
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Uživatelský avatar
maartinek
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 65
Registrován: ned srp 16, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Martin Jindřišek
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koně, zvířata a jiní příbuzní

Příspěvek od maartinek »

Celkem by mě zajímala ta úprava bosích kopyt a názor na mustang roll a jak výrazný by měl být nebo co aplikuješ ty. My nekoveme a pokud to nebude nezbytně nutné tak ani kovat nechceme. Nicméně máme asi malý problém najít správného podkováře. Po posledním strouhání má kopyta ostrný jak břitva, a to si nemyslim, že je úplně dobrý...
Dodge Durango 3.6 220kW MY2014
Smart ForTwo 0.7i 45kW MY2004
Subaru Outback 2.5i 127kW MY2008
Subaru Impreza WRX 169kW MY2001
pafka
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: pát pro 06, 2013 6:57 pm

Re: Koně, zvířata a jiní příbuzní

Příspěvek od pafka »

Kdo je to v tom ruzovym tricicku? :)
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Koně, zvířata a jiní příbuzní

Příspěvek od Jackylle »

Teď se mi ztratil dlouhý text, xakru !!!! :6066:
Napíšu večer z domu, je to na dlouhou slohovku.
Když tak příležitostně zkus kopýtka vyfotit. Dodám na ukázku naše fotky a najdu a pošlu kopytní manuál.

V tričku je má drahá, jediná a nejoblíbenější sestra :845:
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Uživatelský avatar
maartinek
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 65
Registrován: ned srp 16, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Martin Jindřišek
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koně, zvířata a jiní příbuzní

Příspěvek od maartinek »

Textu je škoda, pokud se ale nestalo nevím co, většinou pomůže se jen šipkou zpět vrátit na stránku, kam si psala ten text.

Kopýtka budu moct nafotit nejdříve zítra. Dnes má mluvka volno. Díky.
Dodge Durango 3.6 220kW MY2014
Smart ForTwo 0.7i 45kW MY2004
Subaru Outback 2.5i 127kW MY2008
Subaru Impreza WRX 169kW MY2001
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: Koně, zvířata a jiní příbuzní

Příspěvek od kiti »

No mne převelice naštval pan veterinář. Potřeboval jsem dětem dát kyselinu hyaluronovou na regeneraci a ty jeho ceny proti druhému jsou v řádu tisíců rozdílné. Je to hrůza, jak se snaží vydělávat na takových malých drobečcích.
Ale prý je to speciálně vyvinuto pro koně a následně i pro psi s problémy s klouby tak snad to pomůže
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Koně, zvířata a jiní příbuzní

Příspěvek od Jackylle »

maartinek:
Fotky nespěchají.
U textu bohužel nemůžu vyloučit chybu mezi židlí a klávesnicí a pokus řešit pracovní věci a zároveň odeslat text :839: Šipky zpět už nepomohly...

kiti:
Dej vědět, jestli kyselina hyularonová něčemu pomohla. Nám vet taky něco na klouby doporučoval, ale co jsem se o podobné přípravky před časem zajímala, tak výsledky nebyly zrovna přesvědčivé, ať už u koní nebo u lidí. I když sem tam i někdo tvrdil, že mu to pomáhá. U koní se to ověřuje ještě hůř. Tak zatím jsme nic nepořizovali.
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: Koně, zvířata a jiní příbuzní

Příspěvek od kiti »

Jackylle,

no máme dvě štěňata moskeváků deset měsíců (ségry, ale každá je jiná) a právě že jen samé problémy. Mezi čtvrtým a pátým měsícem za 18 dní přibrala obě o 7 kilo a to jsme je drželi zkrátka. Větší si vyštípla chrupavku v rameni a menší zase nějakou kostičku v loktu. Jak jsou dvě tak pořád řádí a čertí, že jsou jako vítr a toto jsou pak následky.

Ta kyselina je prý vyvinutá speciálně na regeneraci pohybového aparátu u dostihových koní a podle všeho nám to zabralo až na tu cenu. Už měli jednu sérii po třech injekcích a ještě jednou tolik nás čeká. A zdá se to fakt lepší. No uvidíme.
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Koně, zvířata a jiní příbuzní

Příspěvek od Jackylle »

Díky,
je dobré vědět, že něco funguje, pokud už bychom do nějakého přípravku musely investovat. Předpokládám, že vliv má i injekční aplikace, matně si vzpomínám, že u orálních přípravků byl problém i v tom, že v žaludku se účinná látka víceméně zničila. Jestli se to dařilo obejít uzavřením do nějakých kapslí co se rozpouštěly až dál ve střevu, už nevím. Zeptám se strejčka gůůůgla :845:
Snad se bez toho obejdeme, Jaryn není dostihový ani nijak jinak sportovní a nemá z čeho mít zničené klouby. Když to srovnám s jinými koňmi okolo, jaký ti dostávají záhul a ani je nenapadne kulhat ... nebo je to možná napadlo a nikdo na to stejně nebral ohled...

Držím place, ať jsou štěnata brzo zase v pořádku. Třeba se na nějakém srazu všichni potkáme :850:
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
pafka
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 775
Registrován: pát pro 06, 2013 6:57 pm

Re: Koně, zvířata a jiní příbuzní

Příspěvek od pafka »

Tedy medicinsky by me zajimalo, jak se chondroprotektiva lisi pro psy, kone, lidi... Chondroitin sulfat je chondroitin sulfat, kys. hyaluronova je kys. hyaluronova a glukosamin je glukosamin.
Pichal jsem svemu psovi prosle injekce od nasich ortopedu a svete div se, ulevilo se mu :)
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: Koně, zvířata a jiní příbuzní

Příspěvek od kiti »

Jackylle
právě že jsem to asi blbě napsal. Je to přípravek na injekční aplikace přímo do žíly a nebo přímo do nemocného kloubu (u psa nevim jak u koně). Ale tam hrozí možný zánět a tak se doporučuje davka do žíly a alespoň 3x. Mimo to přidáváme ještě kloubní přípravky, ale nic se nemá přehánět.
Ten finanční rozdíl je klinika a veterinář. Je to hrůza jak se snaží vydělat na neštěstí druhých
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Koně, zvířata a jiní příbuzní

Příspěvek od Jackylle »

Kiti,
já to pochopila... a jestli je to do žíly nebo do kloubu, tak je jasné, že to musí dělat doktor. Do svalu bych to zvládla i sama.
Já už byla paranoidní i z další fáze diagnostikování, které by ještě přišlo na řadu - anestetikum přímo do kloubu. Myslím si, že i u šikovného veta tam je riziko zanesení infekce nezanedbatelné a z malého kulhání by mohl být velký průšvih.
Fakt doufám, že to nekulhání vydrží.
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7831
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Koně, zvířata a jiní příbuzní

Příspěvek od mnov »

Asi je to trochu offtopic, ale u psa už měsíc řešíme problém s odtrženým drápem. Pes je celou dobu na antibiotikách :655: a nejnižší cena u veterináře je za podání packy 120 Kč. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
kiti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3387
Registrován: pát kvě 18, 2012 7:12 pm
Jméno a příjmení: Květoš
Bydliště: Brno-venkov

Re: Koně, zvířata a jiní příbuzní

Příspěvek od kiti »

Pafka,
právě že se to od humannich přípravků liší pouze cenou a množstvím účinné látky.
Jinak je to jedno.
Forester 2,5 XT 2010 manuál
Uživatelský avatar
Jackylle
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2070
Registrován: stř pro 11, 2013 10:52 pm
Jméno a příjmení: Lucka
Bydliště: Ostrava

Re: Koně, zvířata a jiní příbuzní

Příspěvek od Jackylle »

Kopytní manuál je zde:
http://ulozto.cz/xPnxcf6z/kopytni-manual-pdf
heslo: jarda
Krom toho velmi doporučuji články amerického kopytáře:
http://www.hoofrehab.com/Articles.html (něco z toho je přeloženo zde: http://www.kopyta.com/kopyta.html)

Většina věcí z manuálu je obecně aplikovatelná, i když třeba s přístupem k rozpěrkám moc nesouhlasím. Ale kopyta mě naučily, že nic není dogma a není zásady, aby nepřišla chvíle ji porušit.
A teď se pokusím znovu o tu slohovku, mnohem vydatnější než prve :845:

Najít podkováře, který umí strouhat naboso je problém. Minimálně majitel musí vědět, jak to má být a případně podkováře zkorigovat. Pokud si to nenechá líbit (jakože nenechá - protože co mu bude slečinka kecat do něčeho, co on už dělá roky furt stejně (a furt stejně blbě)), tak ho vyhnat. :gunhim:
Kolem Prahy by neměl být až takový problém najít kopytáře, sice jsme díky novému zákonu na podporu týrání zvířat museli většinou přejít do ilegality, ale na koňských fórech se najít dají - já můžu doporučit Petra Soukupa (http://www.kopyta.com). Pak je třeba se vyhnout těm, kteří používají metodu paní Strasserové (např. Vydra) - proč, to je na ještě delší slohovku.
Úplně nejjednodušší je pořídit si rašpli, nůž a rukavice a naučit se to. Je to velmi snadné. Viz manuál. U jakž takž zdravých kopyt, kde není třeba řešit nějaké deformace následkem ať už dlouholetého podkování, vývojové vady či úrazu, stačí řešit přerůstající stěnu, protože jen málo z našich koní má takové podmínky, aby si ji stíhali obrušovat.
Na chodidlo, střel a rozpěrky téměř netřeba sahat. To platí, pokud má kůň i přiměřený pohyb po tvrdším a náročnějším terénu a kopyto se upravuje samo.
Prakticky se často stává, že se rozpěrka začne překládat přes chodidlo - to v nějaké míře můžeme připustit ,ale ne tak aby se rozlezla všude, což ona naopak ráda a rychle udělá. Tady jsem v rozporu s manuálem, kde je doporučeno seřezat rozpěrku až na úroveň chodidla. Myslím, že je lepší ho upravit tak, aby byl součástí nášlapné plochy - tedy trochu pod úrovní chodidla, aby se klenba chodidla při došlapu mohla kousek snížit a zplacatět. Ne vždy se to povede a u těch neukázněně rozplizlých rozpěrek stejně člověk skončí tak, že to zarovná s chodidlem - ale ona doroste a rychle.
Do střelu se zase ráda pustí hniloba, takže není radno ponechávat převisy, pod kterými se drží sajrajt. Ovšem takové to úhledné ořezání, co provádějí kováři je nejen zbytečné, ale přímo škodlivé. Ideální je, když se ochozená vrstva střelu sama sloupne jak podrážka :850:

:4690: Na chodidlo pokud možno opravdu nesahat, čím tlustší tím lepší a tím lépe kůň snáší drsnější terén. Zvětralé vrstvy postupně opadají samy. Tuhle zásadu jsem teď porušila, protože se nám vytvořilo falešné - dvojité chodidlo (dokonce se to stalo zároveň několika bosonohům z naší stáje, tak to možná byly nějaké vnější vlivy). Před dovolenou jsem zjistila pár začínajících děr skrz zdánlivě pevnou vrstvu chodidla, pod tím byla měkká houbovitá hmota - za 14 dní to pěkně zerodovalo na úroveň "pravého" chodidla a teď bylo jasně vidět, co už tam nemá co dělat. Nechala bych to na přírodě dál, kdyby se v tom neschovávaly zárodky hniloby :666:

A konečně k tomu mustangrolu - určitě ho dělat, ostrý okraj se snadno oštípe, kůň může sám sebe poranit, zaoblený okraj je pro chůzi pohodlnější, zarolovaná špička kopyta umožňuje snadnější odvalování. Kopyta která "sukňovatí" je třeba udržovat zarolovaná pořád, aby se dál neprolamoval profil a nepáčila se stěna o podklad a časem od vrchu dorostla zase správně přirostlá stěna. U nich se roll může udělat poněkud výraznější.
Není třeba ho dělat moc do hloubky - měl by být jenom v pigmentované vrstvě stěny (u bílých kopyt je ta bílá jinak bílá - jde to poznat). Stěna sama by měla být zkrácená maximálně na úroveň chodidla, lépe ji nechat o chloupek (1-2 mm delší), tak aby byla součástí nášlapné plochy.
Problém je u placatých kopyt - tam bojujeme o každý milimetr, který kopyto zvedne nad terén a roll bych dělala taky jen minimální - jen zahladit ostrou hranu.

A úplně obecně platí, že pokud musíme kopyto přetvarovat, je třeba to dělat pomalu a postupně, ne násilně ho seřezat podle obrázku ideálního kopyta - ono to vypadá chvíli hezky, jenže to zvíře s tím může chodit leda tak po klinice s gumovou podlahou. Jen mu chystáme cestičku a dáváme možnost, aby - až bude připraveno - se do správného tvaru dostalo samo. A ono to třeba nikdy neudělá, ale pokud kůň i tak chodí pohodlně po jakémkoliv terénu, tak jsme dosáhli cíle :winner:

Každopádně, to co jsem napsala, lze na webu najít popsáno mnohem lépe, šířeji a detailněji. A na youtube jsou i dokumentární filmečky. Můžeme spolu řešit konkrétní kopyta, až budou fotky, tak ti je třeba nějak počmárám.
Zatím zkusím dát na ukázku nějaké naše fotky tady do galerie, něco staršího a úhlednějšího mám v albu na FB, tak si mě zkus najít.
Ještě na okraj - mě kopyta neživí, jen se tím už pár let bavím a těší mě, že už nejsme za takové exoty, jako když jsme před 10-ti lety s našim iron-free koněm začínali.
Lucka

"Postarej se o svého koně a tvůj kůň se postará o tebe."

Subaru Forester "Sněžný Lišák" SG BiFuel
Ex Subaru Legacy GX 2.5 4AT zůstává na dohled
American Quarter Horse, all hoof ride off road
Odpovědět

Zpět na „Rodina a zvířata“