"Domácí" router + wifi AP

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21935
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Wifi se normálně vypíná. Teda aspoň u mejch notesů, co jsem kdy měl.

Ale to s tím bridgem není blbej nápad. V *nix systémech úplně dobrý a na Win nevím nevím, ale taky tam je možnost bridgovat interfacy.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22677
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Tak jako vypnout jde, ale kdo by se s tím mačkal :-) Kabel je jednoduchej, jakmile se ten notebook vytáhne z dockiny, tak ztratí link a dá pokoj. Ale tu wifi by člověk musel buď přepínat ručně nebo to nějak scriptovat na to, když (ne)žije kabel :-)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21935
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Jak říkám, vypíná se to samo, jak to vrazim do doku. Lenovo to dřív ve svym Connect Manageru umělo dokonce konfigurovat.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2389
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od newli »

Jsem jen BFU :-), ale na mych notebocich (DELL) jede oboje soucasne - ethernet i WIFi.
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21935
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Ach jo, však nikde netvrdím, že to neumí jít současně. Jen, že se mi při vložení do doku (když je připojený přes UTP) vypíná wifi a po vyndání zase zapíná. Sama. A to neznamená, že wifi nejde zapnout manuálně v doku a vypnout manuálně mimo dok...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Kolben »

Ja mam HP a tam jde nastavit co se s tou wifi pri zapojeni do doku ma stat. Pak mam Fujitsu a tam se to taky nastavit dá.
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Slavek_xxx »

Tohle jde nastavit krom jineho i ve widlich v profilech hw.
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
newli
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2389
Registrován: stř kvě 25, 2011 11:36 pm

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od newli »

Tak upresnim, mluvil jsem o docking station pichle na ethernet a ano .. nikde jsem nic neprenastavoval :-|
Prodáno: BMW 340i xDrive Touring, ZF automat, LCI (7/2015)
Největší ostuda značky subaru: Subaru Legacy 2.0D, MT, MY08-09 ... první motor umřel v 64.000 km, druhý po 3.000 km a třetí vykázal znaky smrtelnosti po 35.000 km
Prodáno: Saab 9-3 2.8T Turbo X SportCombi (2008)
Prodáno: Subaru Impreza STI, Type R, MY98
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od draconis »

HonzaCZ píše:Tj, ale koukám, že si to nechaj zaplatit.
To máš pravdu, není to nejlevnější. Taky ale mají fakt kvalitní a zajímavé produkty. A zákazník to zaplatí, tak co... :-)

Mimochodem když jsme to začali větvit do více míst, tak ostatní značky to ustály na cca 4-5 adaptérů, pak se to hroutilo (někdy i dřív). Tady jsme zatím nejvíc dávali 10 kousků + 3 AP téže firmy a bez problému to šlapalo. Dokonce gigabitem. Ale litr to pravda nestálo... :-)

A samozřejmě to tak dobře fungovat asi nebude ani ve stoletým baráku s hliníkem na konci životnosti... B-)
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3005
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od yeti »

Kluci, tak jsem zjistil, že můj záložní wifi router zyxel je po vytažení z krabice vadnej a tak bych výhledově koupil něco lepšího - otázkou je co. Ideálně bych šel do turisu, ale 7tis na alze za to nedám. Předobjednávku za 5 jsem probendil (a asi ani tak bych do toho nešel) a tak bohužel musím turise minout (leda by se ho chtěl HonzaCZ za levno zbavit :o)) ). Padl tu mikrotik - OK, kdysi jsem ho viděl, můj názor na něj jsem prezentoval výše, ale jestli se dá pořídit někde do 2,5tis, tak bych o něm i vážně uvažoval. Otázka je, kterej. Podmínky žádný asi nemám, snad jen, aby to bylo dostatečně výkonný, mělo to nějaké rozumné možnosti zabezpečení a moc to nežralo (netopilo).
Celkem bych se chtěl vyhnout takovým těm plastovým krabičkám ala tp-link, d-link apod., který mají všechny stejně děravej firmware....
Poradíte mi nějakej konkrétní mikrotik?
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21935
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

yeti: Nedám :) Prvotní lehké zklamání bylo způsobený jen přímým srovnáním s Mikrotikem, co mám v práci. Hlavně z hlediska administrace. Když jsem se v tom začal rejpat a "uvědomil" si, že je to prostě Linux stroj a začal k tomu tak přistupovat, tak srovnání by se slušelo spíš s různejma PCčkama, co jsem měl jako routery dřív. Jsou tam nekonečný možnosti konfigurace i provozování různých služeb, člověk si to může vymazlit k dokonalosti, nikde ho neomezují nějaká omezení výrobce, který si myslel, že něco někde třeba nebude potřeba nastavovat, tak to prostě nejde. I když to zrovna nemyslím v porovnání s tím Mikrotikem, protože ten umí zrovna nastavit úplně cokoliv.

K tvojí otázce. Já bych ti doporučil ten, co mám v práci. Ale jde o to, co od toho chceš. Má to být jenom router nebo i AP? Chceš 11ac? Je to hAP ac / RB962UiGS-5HacT2HnT. Jediný, co je na něm zvláštní, tak má hrozně malej "storage", pouze 16 MB FLASH. Což, kdyby tam člověk chtěl začít ukládat nějaký persistentní logy (jinak může logovat a "grafovat" do RAM, tý je 128 MB) nebo třeba hodně klíčů / certifikátů, tak by místo mohlo začít být problém. Dá se do osazeného USB portu připojit třeba Flashka, ale nevím, do jaký míry se dá použít jako systémové úložiště. Třeba logy se přímo na ní ukládat nedají. Nedávno jsem ještě přišel na druhou nevýhodu - zabudovaná podpora OpenVPN neumí UDP, což by zase tolik nevadilo, ale neumí předsdílenej klíč pro p2p spoje. To samozřejmě taky není problém, tak se ty certifikáty vegenerují, ale už je to práce navíc. Jinak mě nic nenapadá. Funguje to suprově, v práci nám přes to jedou 2 oddělený sítě lokální, připojený je to samozřejmě do netu a permanentně na VPN. Firewall je úžasně konfigurovatelnej, takže se třeba dá nastavit přeposílání DNS požadavků na určité domény/subdomény na jiný DNS server - u nás typicky požadavky na interní domény přeposíláme na DNS server do VPNky. Mám tam i nějaký základní packet shaping pravidla pro "sousedy", VLAN na mostu napříč eth i wifi interfacema, vše funguje, jak má. Ještě poslední nevýhoda, třeba oproti tomu Turrisu: Mikrotik není moc na hraní :)

EDIT: Jo, a co se týče spolehlivosti, tak běží 3,5 měsíce, od doby nasazení a prvotní konfigurace, a nebylo ho potřeba restartovat, nezasekl se, nespadl, nic. Nevadilo mu, když vypadl wifi klient (připojení do netu), spadl VPN server na druhý straně, rozbilo se externí DNS... nic, prorstě se ze všech problémů dokázal zcela bez zásahu zotavit. Vždycky, když přestane něco fungovat, tak hned zkoumám, zda za to může on a vždycky za to mohlo něco jiného. :D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Slavek_xxx »

HonzaCZ> souhlas. My bezime na MKTK mnoho let a jedine problem je, ze se obcas (ted tak 2x do roka) z nejakyho duvodu rozpadne nektera VPNka. Pak je jen potreba vyflushnout Installed SAs nebo zadisablovat a enablovat policy.
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3005
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od yeti »

Díky za odpovědi. A co třeba model RB951Ui-2HnD? Ten je přece jen o nějaký groš levnější a 5GHz snad ani nepotřebuju. Jen mě trošku mrzí, že všechny ty levnější modely mají jen 4P switch (1P je pro vstup internetu).
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21935
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Nevím. Nemá třeba gigabit ethernet. Já znám jenom hAP ac lite a ten se liší mj. kromě toho ethernetu a tuším slabšího procesoru taky anténama integrovanejma přímo na PCB. hAP ac má sice taky vnitřní antény, ale jsou zevnitř na krabičce, připojené kablíkama.

Jinak "switch" není jenom switch, ale pomocí interních VLAN se každej port umí chovat jako samostanej interface. Takže nemusí to nutně znamenat 1x WAN + 4x LAN. Pokud ti je málo 5 celkem, tak jedině jinej model nebo prostě připojit switch.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22677
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Zase bez 5GHz není 802.11ac a to mi skoro přijde škoda to nemít... pokud člověk na tom tu WiFi bude používat a bude mít ten router příštích několik let.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“