"Domácí" router + wifi AP

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

No, tak správně to je spíš 6A, ne? A liší se to jenom frekvencí, tím pádem větší délkou. Takže zásuvky by měly stačit Cat 6, ne?

A stínění do toho pleteš. To jsou zase STP ne? Normální Cat 6 ani 6A není stíněný.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
parabolD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2173
Registrován: sob pro 29, 2012 10:43 am
Jméno a příjmení: Tomas Dobner
Bydliště: Plzeň - Božkov

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od parabolD »

6 a 6A se liší tím stíněním právě, 6A je stp only. Z toho ti vyleze, co použít za keystone.
___________________________
ex Outback H6 3.0 MY02

B9 Tribeca MY07
Impreza GF MY98
Outback H6 3.0 strikes back :)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22726
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Smějete se mi, že fuj, ale sami to furt motáte. Cat 6A se vyrábí jak v UTP (nestíněné), tak STP (stíněné). Pro tu kategorii pak musí sedět celá ta trasa - konektory, zásuvky, ... A ty jsou logicky vzato pak i dělený na stíněný / nestíněný. Takže když mám Cat 6 FTP / STP kabel, tak musím mít i stíněnou kostku do zásuvky. U stínění je navíc pak třeba hlídat, aby ten bazmek, kam se to zapojí, byl uzemněný a tedy se uzemnilo to stínění, pač jinak to dělá ještě větší bordel. A dle normy 10Gbase-T je maximální vzdálenost 55m na Cat 6 a 100m na Cat 6A.

Takže když si vezmu, jak je to vyšponovaný na hraně, že musim použít drahej kabel, se kterym se blbě dělá, je tlustej, že když ti někdo do cesty vrazí Cat 5e patchcord, tak to rozbije... tak fakt nevidim důvod, proč tam nevrazit optiku, která dneska stojí pár korun, nemá problémy se souběhy s elektrikou a nejspíš do ní do budoucna pustíš cokoliv jinýho.

10Gbps portů v optice mám hromadu. Ale upřímně metalickou 10Gbps kartu jsem v ruce ještě neměl a ani jsem to u nás nepotkal.

Co se týče serverovny, tak pokud potřebuješ připojit zařízení, co jsou v jednom racku, tak tam strčíš ten DAC kabel. Pokud to táhneš někam dál a budeš toho mít víc, tak optiku taky začneš mít raději. Třeba proto, že těma metalickýma kabelama (zvlášť pokud tam budeš tlahat tlustý věci jako Cat 6 STP, na kterém by se šlo i oběsit) za chvíli ucpeš úplně zdvojenou podlahu nebo žlaby. Navíc u optiky si můžeš zjednodušit život věcma jako MTP konektor. Takže si necháš vyrobit kabel s MTP konektory, ve kterym máš nějakých 12 vláken, natáhneš to jako jeden kabel a zakončit se to pak dá klidně kazetkou s LCčkama, kde máš 6 párů.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3010
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od yeti »

Optika má jednu zásadní nevýhodu - neopravíš si ji sám. Myšleno jako normální admin, nebo doma coby uživatel.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
parabolD
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2173
Registrován: sob pro 29, 2012 10:43 am
Jméno a příjmení: Tomas Dobner
Bydliště: Plzeň - Božkov

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od parabolD »

No mám strukturu v 6A stp, takže je pro mě jednodušší připojit sekvenátor do strukturky a je to... a když si vzpomenou, že ho chtějí o místnost vedle, tak si ho tam prostě prestehujou... ze jsi neviděl 10gb karty na měď neznamená že nejsou, amíci to s oblibou do různých strojů strkají...
___________________________
ex Outback H6 3.0 MY02

B9 Tribeca MY07
Impreza GF MY98
Outback H6 3.0 strikes back :)
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22726
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Tak hlavní vedení, který je někde položené, opravuješ dost minimálně... A když si někde ve zdi prorazíš kabel, tak budeš znova tahat i tu metaliku, protože asi nebudeš chtít zazdít nějakou spojku. A koncový patchcord prostě vyměníš. To ostatně většina lidí udělá i u tý metaliky, pač než se tam drbat s konektorem, tak je jednoduší ten pármetrovej kabel za pár kaček vyměnit.

Sekvenátor nevim co je :-) Jinak jo, vím že ty karty existují, to nepopírám. Ale v datacentru jsem to ještě nepotkal :-D Ono ostatně v něm i těch 100m je celkem dost šibeniční vzdálenost...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7830
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od mnov »

Nám nyní, v rámci rekonstrukce DC, tahají do racků SM i MM optiku a za metaliku tohle:
Přílohy
CAT7.JPG
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

No se poperte :-D

Ale pořád jste mi nenapsali, co mám dát do zdi na propojení konců bytu. Řekněme tak 25 m trasa zdí. Aby to mělo morální sílu tak na 15-20 let dopředu. Na ceně úplně nezáleží, ale nechci tam za 5 let tahat něco novýho. Taky záleží, abych to mohl použít hned. Což ale vzhledem k tomu SFP+ asi nebude problém a na druhou stranu dám podle potřeby.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22726
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Pokud na ceně nezáleží, tak bych tam nacpal ten MTPčkovej kabel. Tím tam pak máš 12 vláken, takže až bude potřeba, tak tam pustíš klidně 100Gbps :-) U sebe doma mám ve zdech obyčejný cat 5e. A úplně moc žíly mi to netrhá. Gigabit mi v současný době stačí a řekl bych, že až stačit přestane, tak si nějakou cat 6(a) nebo cat 7 stejně nepomůžu. Nehledě na to, že na pitominy typy arduino / raspberry a podobný, který fakt potřebuju vázat doma drátem, to vystačí asi ještě dlouho a ty běžný konzumní věci nejspíš půjde řešit bezdrátem 8-?
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22726
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

A pokud máš dostatečně rovnou trasu a dostatečný místo, tak bych tam hlavně dával co největší krk a narval do něj špagát, ať tam případně v budoucnu můžeš protáhnout něco dalšího bez demolice zdí :-D (tuhle část já teda nesplňuju, měl jsem co dělat do těch mých narvat ty 5ečka.)
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7830
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od mnov »

To je jednoduchá rada. Do zdi dej husí krk. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:A pokud máš dostatečně rovnou trasu a dostatečný místo, tak bych tam hlavně dával co největší krk a narval do něj špagát, ať tam případně v budoucnu můžeš protáhnout něco dalšího bez demolice zdí (tuhle část já teda nesplňuju, měl jsem co dělat do těch mých narvat ty 5ečka.)
Já tam vše už mám. Objednal jsem si to, když ten byt stavěli. Bohužel tam něco protáhnout dopředu je nenapadlo. Ale tak si koupím/půjčím pero a protáhnu to sám. Moc velký průměr to nemá. Myslím, že tak 2-3 Cat 6 by tam prošly. U Cat 6 je fajn, že to prostě rovnou zapojím a rovnou to funguje s jakýmkoliv eth zařízením. Kdybych tam chtěl 10G, tak pak jenom vyměním HW. Optika je sice fajn i do budoucnosti, ale už teď bych tam musel dávat optiku i kdyby mi stačilo 1G. To považuju za lehký disadvantage... A taky mám doma pár desítek metrů Cat 6, takže tam jsou náklady nulový.

Jinak myšlenka optiky se mi taky vždycky líbila. Možná to nakonec nakombinuju... třeba 2x Cat 6 + 1x MM vlákno.

Co se týče připojování zařízení, tak co jde kabelem a je to vhodný, tak připojuju kabelem. Nemám rád bezdrát. Kabel je kabel. Se tady bavíte, jak metalika je oproti optice náchylná na přeslechy a rušení a já nevím co a pak napíšeš, že nakonec stejně všechno připojíš bezdrátem... :-D (ano, nadsázka, chápu rozdíl doma vs. datacentrum :-) )
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

mnov píše:To je jednoduchá rada. Do zdi dej husí krk.
Nene 8() :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22726
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od spm »

Já mám doma taky všechno, co jde kabelem. Ale když to vezmu prakticky: cat 5e jsem měl zadarmo a vešly se po 2 kusech do 16mm husího krku. Cat 6, 7 bych musel kupovat a musel bych dávat větší krky (což ono se nezdá, ale v místě, kde mám rack, tak už takhle se musela udělat sakra velká drážka :-DDD A nikde není úplně napsáno, že až ten 1Gbps nebude stačit, tak že v tu chvíli dostupné technologie budou na Cat 6/7 fungovat. Takže jsem vzal laciné řešení, než do toho nacpat hromadu peněz s tím, že to asi stejně bude k ničemu :-) No a až mi doma jednou ten 1Gbps nebude stačit, tak než abych zase rozkopal celý byt, tak to radši připojím na bezdrát :-D Podle vývoje stejně očekávám, že až Gbps stejně nebude stačit, takže to jako první bude kvůli videu... a tam zas celkem věřím tomu, že ty bezdrátové technologie na to v tu chvíli budou (ie nerozšíří se tak žravý formát, když to nepůjde pustit na mobilu a podobně). Takže si ten přehrávač u televize radši připojím něčím takovým :-D)

Ale jinak i v tom datacentru tu pár bezdrátových technologií mám :-D Jednak teda notebook mám připojený v podstatě jen přes wifi, ikdyž je narvaný v dockině (zatím jsem neměl tu potřebu, 802.11ac funguje proti Gbps ethernetu dost podobně a výhoda je, že když to vycvaknu a odejdu na druhý konec budovy, tak mám nepřerušené spojení). A druhá věc co tu provozuju, jsou teplotní a vlhkostní senzory, které jedou v 868MHz a generálně vzato to funguje celkem dobře (asi bych měl pár přeházet na jiné jednotky, ale v dostatečné blízkosti s tím problémy nejsou). U nich je hrozně velká výhoda ta instalace, protože když máš sál s cca 300 rackama, do kterýho potřebuješ nacpat plošně 100ku čidel a ještě každý ten rozvaděč je trochu jiný, vyšší, užší, ... tak s pohledu instalace je sakra velký rozdíl, jestli na ně nalepíš bezdrátový senzory oboustrankou nebo jestli na každý čidlo vedeš kabel, hůře dva a nějak ho tam zapojuješ :-D
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21959
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Rozumím. Já nemám nic proti bezdrátu obecně. Jak jsme se tuhle bavili o IoT, tak ty pokusy mi taky jedou přes wifi nebo něco přes 433 MHz. Ale jak to prostě je stacionární zařízení typu Xbox, stream box k TV, velkej komp, tiskárna, bezpečnostní kamera atd., tak to radši připojuju kabelem, i když to třeba wifi umí. Ono už před těmi 4 lety, když mi stavěli ten byt, tak se hrozně divili, na co že to chci ty husí krky, když dneska je všechno wifi... :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“