"Domácí" router + wifi AP

Odpovědět
Uživatelský avatar
saburafu
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: stř srp 12, 2009 12:00 am
Bydliště: Budějce - Vyšák
Kontaktovat uživatele:

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od saburafu »

Zkoušel jsem zde pátrat ale raději se zeptám, sháním DSL router pro chystaný pevný internet od T-Mobilu do domácnosti. Nepotřebuji router za desítky tisíc, ale chci, aby to zase nebylo nějaké ořezávátko za pár šupů.
Rozhodně to bude muset umět pracovat s připojením od T-Mobilu.
Standardní využití, připojení více zařízení kabelem - notebook, PC, TV a samozřejmě x zařízení připojených přes wifi (mobily, notebook, atd.). Stahování dat, surfování, hraní her online. V budoucnu bude i kamerový systém, který bude taky připojen na síť, takže aby to zvládalo i tuhle funkci bez komplikací.
Prosím o doporučení nějakého rozumného standardu, důležitý je ale i výkon šíření wifi.
Předem děkuji za ochotu poradit.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21963
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Já měl dobrou zkušenost s routery od ASUSu. Teď používám výhradně Mikrotiky, ale to je hodně náročné na konfiguraci a musí tomu člověk celkem dost rozumět. To bych laikovi nedoporučil, pokud se mu o to nebude někdo plnohodnotně starat.

Co se týče těch kamer, tak co si představuješ pod pojmem "zvládlo tuhle funkci bez komplikací"? Budou připojeny přes wifi nebo kabelem? Mají být oddělené od všeho ostatního (doporučuji)? Záznam bude někde do cloudu nebo lokálně? Pokud nechceš mít vše zapojené do jedné sítě, kde vše na všechno vidí, což zrovna u těch kamer asi není dobrý nápad, tak to už to chce něco, co zvládne VLANy, pokročilejší routování, firewall atd.

Ohledně tý DSL linky tedy počítám, že není od T-Mobile, ale od CETINu. T-Mobile to jenom přeprodává jako službu. Je to VDSL2? Je potřeba vědět parametry tý linky, aby modemová část je splňovala. Osobně doporučuji pořídit 2 zařízení - jedno jako DSL modem a druhý jako router, včetně firewallu, wifi AP, atd.

Já u kamaráda úspěšně provozuji Planet VC-231G (např. https://www.svetpocitacu.cz/planet-vc-2 ... inp-rj-11/ ), který udělá z DSL linky ethernet a za tím je už normální router bez modemu (Mikrotik), kde se udělá PPPoE a už to frčí. Router není závislý na typu připojení, takže při změně na cokoliv jiného se jenom změní ta první krabička. To se dá samozřejmě udělat i bez Mikrotiku, stačí router, co zvládne PPPoE, což IMHO dneska zvládne skoro každý rozumný.

Já ty integrovaný řešení nemám rád, kór, když na tom chceš mít závislého i něco dalšího (kamerový systém, případně třeba lokální storage, IoT atd.).

Jinak místo krabičky za 2500 se v podstatě dá koupit modem, který umí pracovat v režimu bridge, akorát u něj zbytečně kupuješ i wifi, switch a další funkce, který ve výsledku nepotřebuješ.

No a pokud se s tím nechceš moc zabývat, tak prostě kup nějaké integrované řešení, ono toho stejně moc na výběr není. :-) S těmi ASUSy mám dobré zkušenosti a dají se do nich dát i alternativní firmwary, co umožňují plnohodnotně využít potenciál HW. Třeba https://www.asuswrt-merlin.net/ , od něhož přebírají části kódu i zpětně do ofiko firmwarů ASUS. :-) I když si nejsem jistý, jestli podporuje i ty DSL kombinace.

Prostě a jednoduše, DSL je zlo, já si nemůžu pomoct. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21963
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Než to nabídnu někde jinde, nechcete někdo Turris Omnia?

1 GB verze, černá krabička, myslím, že už po záruce.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19146
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od hamoun »

..tak to jsem zvedav .. po precteni asi 2 uživatelských recenzi jsem nepochopil vubec nic .. ale bude to pecka :D

mit znalosti a schopnosti to spravne nastavit a využívat, vytru si konecne s poskytovatelem a jeho vypadky a techniky (asi umyslne) neschopnými cokoliv zjistit pr*del ...
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21963
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Ono to má i jednoduchý uživatelský rozhraní pro běžný nastavení, což podle mě bude stačit většině uživatelů. :-) Ale pro většinu uživatelů je to zase kanón na vrabce. I když fakt spolehlivej a výkonnej. Nikdy s tím nebyly žádný problémy, co bych si za ně nemohl sám. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Kolben »

Ja osobne sem velice spokojen s asusem. Prošel sem.si snad všema modelama včetně rypytru. Ted mam v baráku dva rt-ac5300 a s tema sem fakt spokojenej. Ma to super dosah. 1x 2,4 ku a 2x5. Perfektně zpracovanej obslužnej firmware v češtině. Super ochrany včetně možnosti ohlídat děti aby nalezli tam kam nemají. Jeden mam pod střechou tzn. v lete hic jak svina a v zimě zase kosa jako blázen. Provozují uz to par let a nikdy, opravdu nikdy se nestalo ze by to mělo jaky kolik výpadek nebo zamrznutí. V kanclu mam rt ac 67 a ten jede uz asi tři roky bez jedineho vypadku nebo restartu.

Odesláno z mého Note10+ pomocí Tapatalk
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
saburafu
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: stř srp 12, 2009 12:00 am
Bydliště: Budějce - Vyšák
Kontaktovat uživatele:

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od saburafu »

Díky moc za reakci Honzo.
Až budu vědět více, upřesním dotazované věci. Máš pravdu, že v souvislosti s kamerovým systémem to bude lepší ošetřit, jak uvádíš.
Momentálně zřízení internetu zaškobrtlo kvůli neschopnosti blbů z O2, který zkonili objednávku a Cetin tak nemůže začít pracovat na předělání linky k baráku. Prý někdy v listopadu by to mohl Cetin předělat a rozšířit o další linku přípojku do baráku a pak by se mělo hnout zřízení internetu.
Až budu moudřejší, upřesním další potřebné parametry a budu rád za doporučení správného, bezpečného a funkčního řešení.
Musím říct, že kdyby nebylo rozumných lidí u Cetinu, tak bych asi pevný internetu u nás doma nikdy neměl. Ani v O2 a ani u T-Mobile jsem nepochodil a tak jsem to musel vzít z druhé strany.

EDIT:
Kamery by měly být pak připojeny přes wifi a jak píšeš, bylo by vhodné, aby byly oddělené. Technické řešení kamer budu teprve řešit s příslušnými lidmi. Nebudu to instalovat sám.
Ukládání záznamu ještě nemám vyřešené, budu řešit s těmi, co mi budou dělat ten kamerový systém. Uvidíme, co bude nejvhodnější.
Naposledy upravil(a) saburafu dne pon říj 28, 2019 12:58 pm, celkem upraveno 2 x.
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3018
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od yeti »

HonzaCZ: Router nepotrebuju, ale jen pro zajimavost - kolik chces za ten Turis?
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od Kolben »

saburafu píše:
Ukládání záznamu ještě nemám vyřešené, budu řešit s těmi, co mi budou dělat ten kamerový systém. Uvidíme, co bude nejvhodnější.
Ohledne systemu pro kamery mrkni na Synology. Davaji ke svym serverum Par licenci na provozovani dohledu (Surveillance Station).

Doma to pouzivam, funguje to perfektne, Zazanamy ukladas na ten server. Mas k tomu pristup odkudkoli. Pro windows to ma peknou aplikaci, to same pro android a iOS.
Da se nastavit bambilion moznosti hlidani a upozornovani.

Podle serveru zjistis kolik kamer to maximalne podporuje. Vetsinou tam jsou pri koupi licence na dve kamery. Dalsi licence se daji dokoupit treba na Alze :-)

Je tam obrovska podpora kamer napric vsema znackama. Jeste se me nestalo, ze by to s nejakou kamerou nefungovalo (je fuk, jestli je pres wifi nebo kabelem) :-)
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21963
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

yeti píše:HonzaCZ: Router nepotrebuju, ale jen pro zajimavost - kolik chces za ten Turis?
Tak 4 litry.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3018
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od yeti »

Rozumím.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 19146
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od hamoun »

mate prosim nekdo zkusenost s mesh systemy pro wifi po byte?
nemuzu je propojit kablem. predpokladam jedna jednotka u routeru, dalsi po byte ...

proc to delam? blbe umisteny router v panelaku. v rohu bytu. steny panel a zelezo. rok to fungovalo, pristehoval se soused, ktery toho zapojil v byte vic, ma tam (podle nazvu siti) i extendery a ... i kdyz je to na jinych kanalech, na druhem konci bytu vypadava pripojeni ...

do routeru od poskytovale nechci sahat, resit kanaly nebo cokoliv dalsiho. blbe se pak cokoliv reklamuje.

extendery nechci kvuli pohybu po byte. jakysi signal tam vzdy na vsem je a neprepoji se to a pak to jede s vypadky a nechci to hlidat.
mesh je asi trochu zbytecny, ale planuju, ze pak pujde v budoucnu do vetsiho bytu - domu - kde se bude hodit. i kdyz, pokud to budu mit trochu pod kontrolou, budou vsude kabely ...

s ohledem na budoucnost musi umet LAN port 1Gb ...

co jsem koukal, nasel jsem
https://www.alza.cz/tp-link-deco-m43-pack-d5586319.htm
ALE ... ma sice 1Gb a je to "posledni rada" .. ale prestoze je to vetsi, nez ty starsi .. tak maji mene anten ...
pokud bych je propojoval kablem, tak to neresim, ale potrebuju je propojit wifinou ..

starsi a mensi jsou tyhle
https://www.alza.cz/tp-link-deco-m5-d5072789.htm

ale ta cena se mi uplne nelibila uz u prvniho odkazu, natoz u toho druheho :)

diky za tipy !!!
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
strider
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1281
Registrován: stř zář 05, 2018 2:07 pm
Jméno a příjmení: Jakub D.

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od strider »

Kazdy solidne fungujici mesh musis mit kabelama zapojeny do sebe, to se neda nic delat. Vse ostatni je kompromis.

Ja mam deploynuto tohle, roky to funguje, neni o tom vidu ani slechu. Dve kosticky zapojene do sebe kabelem, vysilam jedno SSID na obou pasmech 2,4 i 5ghz, roaming uzasne rychlej a bezvypadkovej. Sem tak trochu od fochu takze otestovane to mam dobre... Nevyhoda je nemoznost nejakeho smysluplne velkeho nastaveni ficur, to GUI je schvalne takove jednodussi, ale proste to funguje.

https://www.alza.cz/ubiquiti-amplifi-hd ... 130767.htm

Stejne tak mam od ubiquiti i switch, ktery pravda trochu topi, ale je pasivne chlazeny a to 1G na portech proste dava narozdil od jinych.
TPlink mi domu nesmi po predchozich zkusenostech.
Naposledy upravil(a) strider dne pon kvě 03, 2021 11:11 am, celkem upraveno 1 x.
WRX STI Active MY18
Forester XT Sport MY17
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21963
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od HonzaCZ »

Osobní zkušenost jenom u Mikrotiku. Zprostředokovanou zkušenost mám, že to funguje dobře na routerech a AP ASUS. Dřív byl u rodičů router ASUS a ten fungoval teda na to, že to je zařízení pro lamy, dost dobře. :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
dracekvo
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3181
Registrován: stř kvě 19, 2010 4:04 pm

Re: "Domácí" router + wifi AP

Příspěvek od dracekvo »

S mesh neporadím, ale, řešil jsem něco podobného u kamaráda.
Nakonec jako nejschůdnější řešení jsme zvolili přenos přes rozvody na 230V.
Na routeru se vypnula wifi a přijímač se v domě dal na dobré místo, tak aby osvítil vše.
Moc jsem tomu nevěřil, říkal jsem si zkusíme a když to nebude fungovat tak to vrátíme do 14 dnů.
No chodí to moc hezky.
Má to i ethernet výstup, pro přímé připojení bez nutnosti wifi např pro stolní PC.
Dokonce jsme dokupovali další přijímací jednotku, aby si mohl dát wifi i do sklepa.

https://www.czc.cz/tp-link-tl-wpa4220kit/141165/produkt

U wifi repeaterů je potřeba počítat s tím, že zpomalují přenos tuším na 1/2 původní rychlosti.
Naposledy upravil(a) dracekvo dne pon kvě 03, 2021 11:18 am, celkem upraveno 2 x.
Peugeot ION elektro (rv.12, najeto 100 tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv. 07 najeto 320tis)
Subaru Outback 2.5 LPG AT (rv.99 najeto 350tis)
Peugeot 206 1.4i MT (rv. 99 najeto 270 tis)
Audi A4 Avant 1.9 TDI (rv. 97 najeto 260 tis)
Peugeot J5 obytná alkovna (2.5TD, rv.91 najeto 150tis)
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“