GPS navigace a vše okolo nich

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21949
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

GPS navigace a vše okolo nich

Příspěvek od HonzaCZ »

Koukal jsem a téma vyloženě o navigacích jsem nenašel, tak zakládám toto (abych nezaplácával jiná témata).

Reakce na Harryho příspěvěk z vlákna H6 mini-sraz v Praze
Harry píše:Trochu.... Jsou tam paneláky asi pro 50.000 lidí....
Problém je, že jeden barák jako druhej. :839:
A jednosměrky! :713:
Přesně kvůli tomu se dneska používají navigace. Aby se člověk soustředil jak jede a ne kam jede. Nemyslím si, že běžné použití navigace může člověka nějak degradovat ve smyslu zhoršení orientačních schopností. Naopak. Kouká kolem sebe, vidí krajinu/domy/odbočky/značky/ostatní účastníky provozu a nepátrá po cedulích s názvy ulic, nemotá se dokola, není z toho následně nervózní (když projíždí po třetí tu samou dlouhou jednosměrku) atd.

Pokud si pořídíš základní model renomovaného výrobce, např. TomTom, což je jednoúčelové zařízení, které se jen někam přidělá a adaptér strčí do zdířky zapalovače, tak s tím nemáš a nebudeš mít žádné technické obtíže. Displej přehledný, symboly velké a jednoznačné.

Zapneš, do pár sekund navigace zná tvojí polohu a jen zadáš adresu, kam jedeš a to včetně popisného čísla.

Nikdo tě nenutí poslouchat instrukce celou cestu, a ani do výsledné lokace nemusíš jet podle navigace. Dojedeš si tam jak chceš a navigace tě neustále automaticky naviguje k finálnímu cíli. Takže je jedno, jak nebo odkud přijedeš např. k cílovému sídlišti. Navigace prostě ví, kde jsi a kudy tam, kam potřebuješ. Samozřejmě nic není stoprocentní, ale za dobu, co používám navigaci (cca 4-5 let) se mi stal asi jen jeden kiks a to ještě díky mojí neznalosti ovládání - byla na silnici uzávěrka a já jí špatně "sdělil" navigaci a prostě malá zajížďka asi 30km... no holt někdy se vyplatí ten manuál přečíst ::-DD:

Např. nejlevnější TomTom s mapami celé Evropy stojí 2400 Kč. Mapy se dají samozřejmě aktualizovat (pokud vím, tak u TomTomu zdarma).

Takže asi tak.

Jestli se mnou někdo nesouhlasí, tak se mile rád nechám vyvést ze svého téměř pětiletého omylu :839: ::-DD:
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
RunningRunner
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1259
Registrován: pon srp 31, 2009 1:26 pm
Jméno a příjmení: Petr Sklenář
Bydliště: Hradec Králové, Velké Svatoňovice :-)
Kontaktovat uživatele:

Re: GPS navigace a vše okolo nich

Příspěvek od RunningRunner »

HonzaCZ píše:Např. nejlevnější TomTom s mapami celé Evropy stojí 2400 Kč. Mapy se dají samozřejmě aktualizovat (pokud vím, tak u TomTomu zdarma).
Mapy u TomTomu zdarma ani náhodou :-) Dá se koupit TT bez aktualizací, s dvouletýma, tuším, že teď i doživotníma. Pokud teda tím zdarma nemyslíš "odněkud" z internetu.

Jinak já teď jezdím s navigací i ty delší cesty, který znám (teda ty, který jezdím párkrát ročně). Čas od času kouknu na profil zatáček a vhodných míst na předjíždění.
Kolama dolů ... Running Runner

Subaru Forester 2.5 XT Comfort AT MY06 230 kousků ve stádě Obrázek
Uživatelský avatar
saburafu
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: stř srp 12, 2009 12:00 am
Bydliště: Budějce - Vyšák
Kontaktovat uživatele:

Re: GPS navigace a vše okolo nich

Příspěvek od saburafu »

Co vím, tak na netu "vychází" pravidelně update map pro TomTom :811: :845:
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21949
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: GPS navigace a vše okolo nich

Příspěvek od HonzaCZ »

RunningRunner píše:Mapy u TomTomu zdarma ani náhodou :-) Dá se koupit TT bez aktualizací, s dvouletýma, tuším, že teď i doživotníma. Pokud teda tím zdarma nemyslíš "odněkud" z internetu.
Aha, tak to je můj omyl, omlouvám se :690:
Asi jsem si to popletl s jiným výrobcem - zkusím vypátrat, s kterým.
RunningRunner píše:Jinak já teď jezdím s navigací i ty delší cesty, který znám (teda ty, který jezdím párkrát ročně). Čas od času kouknu na profil zatáček a vhodných míst na předjíždění.
To dělám taky při delších cestách - ve městě to nemá smysl
1) kvůli přesné rychlosti
2) db úsekových měření, obvyklých míst radarů, kontrol atd
3) jak píšeš - profil zatáček, zejména v noci hodně nápomocný - jednou mi to možná zachránilo život (to jsem byl ještě rychlý a zběsilý ::-DDD: )

RR: Nevíš, jak se vyvíjí ta "aktivní" navigace u tomtomu, kdy to sleduje řidiče, kudy, kdy a jak rychle jezděj a podle toho naviguje?
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: GPS navigace a vše okolo nich

Příspěvek od Tomáš1002 »

Já mám asi 2 roky Garmin Nuvi 660. Pro cesty třeba na zahraniční dovolenou naprosto dokonalé, člověk dojede z domova na konkrétní adresu kdekoli po Evropě bez jediného zádrhele :826: . Dokoupil jsem si doživotní aktualizaci map (jde o život navigace, nikoli můj :845: ), která funguje dobře, jen člověk musí stahovat z netu obří soubory a musí mít tedy opravdu dobré připojení.
Skvělé je i to, že když omylem blbě odbočím jinak někde v cizím městě, nemusím zastavovat a zoufale hledat kde jsem a kam mám jet, navigace mě prostě nejlepší cestou vrátí zpět na trasu.
Ovšem i navigaci se člověk musí naučit používat. Ta moje má specifické mouchy, občas svádí člověka opravdu na zcestí (není to nastavením, to mám ověřené). Občas třeba při objíždění města najednou zavelí odbočit nesmyslně někam do jeho centra, občas navádí na silnice, které jsou na hranici mezi polňačkou a okreskou 3. třídy. Zajímavé je, že tímto způsobem to funguje zejména v některých oblastech ČR (Liberecko, Vysočina), kde to člověka žene skutečně šílenými stezkami (např. trasa Praha - Rokytnice nad Jizerou dle GPS je fakt adrenalin :6066: ). Osvědčilo se mi takovéto pokyny ignorovat, jet dál po silnici 1. třídy a ono se to zase najde. Někdy má taky takové špeky jakože třeba na křižovatce mě nutí odbočit vpravo, po 500 metrech se otočit do protisměru a na téže křižovatce pokračovat v původním směru :713: :713: . Chce to holt používat i rozum.
Býval jsem zarytým "mapistou", teď už na gps nedám dopustit. Mapu to ale chce vozit pořád, přeci jen, papír se neporouchá ani nezblbne :657: .
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3135
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: GPS navigace a vše okolo nich

Příspěvek od Albi »

já se nechal navigací protáhnout po okreskách Alpami do Itálie a to jsem zíral :supeer:
ale často jsem si nebyl jist tím, jak to ta navigace myslí, někdy u křižovatek, odboček, motanici mnoha pruhů v italských nájezdech na dálnice (to fakt mohou vymyslet jen talijání) ... vždy je lepší vědět kam člověk míří, pár bodů na trase :idea:
Uživatelský avatar
PavelG
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 769
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Olomoucko

Re: GPS navigace a vše okolo nich

Příspěvek od PavelG »

Jel jsem s kolegou na lyže a cca 30m před křižovatkou povídá paní z navigace "odbočte doprava". To nás vytrhlo z hovoru, protože to byla blbost, ale ona na tom trvala. A na hranici křižovatky si to rozmyslela a prý "odbočte doleva".
Tak jsme usoudili, že do toho dávají kromě hlasu i ženské myšlení.
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16137
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: GPS navigace a vše okolo nich

Příspěvek od quickly »

Mám Garmin Nüvi 760, používal jsem Atlas 8.0 a 8.1, ale poté, co mne protáhla do Deštného v OH okreskami 5. třídy, tak jsem raději přešel na Evropské mapy. Navíc Evropské už mají velkou křižovatku u Opatovic (konec D11). Navigaci používám i na trasy, které znám (Praha ČM, Brno, Čadca,..), protože mi navigace stále přepočítává čas dojezdu. Potom mohu zatelefonovat, že mám tolik a tolik zpoždění. Když jsem byl služebně ve Vídni, tak díky navigaci jsem dojel na místo setkání bez jediného zastavení/zabloudění. Ale pokud jedu "ve známém" prostředí, tak reději jedu hlavou, protože jak píše Tomáš1002 to někdy nahlásí otočení do protisměru.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16137
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: GPS navigace a vše okolo nich

Příspěvek od quickly »

PavelG píše: A na hranici křižovatky si to rozmyslela a prý "odbočte doleva".
Strašně moc záleží, jak lidi, kteří vektorizují silniční síť, mají pevnou ruku. Třeba u Kunětické hory je křizovatka Y a díky neprotažení té levé odbočky (v měřítku 1:10000 asi 1 mm) mne navigace hnala okolo hotelu nahoru dolů :839:
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Vladimir_xh
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1515
Registrován: stř zář 02, 2009 6:21 pm

Re: GPS navigace a vše okolo nich

Příspěvek od Vladimir_xh »

PavelG píše: Tak jsme usoudili, že do toho dávají kromě hlasu i ženské myšlení.
Tak si nastav pána, třeba se to zlepší :845:
Ex. Subaru Outback BR MY11 2,5 123Kw
Subaru Forester SG MY03 2,0 92Kw
CUCV M1009. V8 6,2D
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10645
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: GPS navigace a vše okolo nich

Příspěvek od Mira »

Navigace je věc skvělá, ale člověk u toho musí mít svůj rozum a nechovat se jako robot. U většiny navigací např. funguje ta blbost, že pokud si trasu upravím ručně přes nějaký město, tak ta blbá krabička Vás zavede nejdříve do centra a teprve pak naviguje dál k cíli. A za živýho boha nemůžu přijít na to, jak to vypnout. Jinak mám Navon se systémem IGO8 a mapama TeleAtlas a umí to úplně všechno - TMC, BT. Dokoupil jsem si i turistické mapy a balíček kde jsou info o radarech, měřených úsecích a kometář v češtině asi v 15 verzích včetně brněnského hantecu, ostravaka a Pavla Lišky. Aspoň se člověk pobaví když to poslouchá. Jsou tam i 3D vizualizace budov - třeba Tančící dům v práglu je povedenej. Hlavně jsou dobrý dálniční cedule, který to ukazuje s předstihem.
Uživatelský avatar
saburafu
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2125
Registrován: stř srp 12, 2009 12:00 am
Bydliště: Budějce - Vyšák
Kontaktovat uživatele:

Re: GPS navigace a vše okolo nich

Příspěvek od saburafu »

Napadá mě, že to vyhnutí se průjezdu centrem města by se dalo aktivovat nastavením pevného průjezdového bodu mimo centrum. Možná se ale pletu.
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10645
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: GPS navigace a vše okolo nich

Příspěvek od Mira »

No jo, ale víš jak si musíš přiblížit tu mapu, aby jsi se strefil na ten minipidi bodík? Navíc nevíš, jestli tudy skutečně pojedeš a je to ideální trasa. A opravit to v itineráři nejde, to jsem zkoušel. Navíc mám IGO8, takže ten jeden z nejvyspělejších programů, ale je složitej jak bedna kytu a číst ten návod je na tejden. Takže při dojezdu do toho průjezdního města musíš trasu raději znovu zadat z aktuálního místa, jinak se ta mrcha chce furt vracet. Holt všecko má svý mouchy.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21949
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: GPS navigace a vše okolo nich

Příspěvek od HonzaCZ »

Mira píše:...Takže při dojezdu do toho průjezdního města musíš trasu raději znovu zadat z aktuálního místa, jinak se ta mrcha chce furt vracet. Holt všecko má svý mouchy.
V iGO8 je tlačítko na přeskočení na další průjezdní bod. Takže když se blížíš k městu, přes které chceš jet, tak klikneš další průjezdní bod a hned ti to přepočítá z aktuální pozice na další průjezdní bod.

EDIT: Když dáš ten kruh vlevo nahoře (kde se ukazuje mapa satelitů nebo instrukce k odbočení) a v tom menu pak vpravo dole je tlačítko se symbolem šipky s praporkem. Pokud následuje průjezdní bod, tak ho to zruší a naviguje na další a pokud už následuje jen cíl, tak se změní na červeně přeškrtnutou šipku a po zmáčknutí smaže celou trasu.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10645
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: GPS navigace a vše okolo nich

Příspěvek od Mira »

Supér. Díky moc. Vyzkouším, ale co si pamatuju, tak to tam tak je.
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“