Externí úložiště přes USB 3 s RAID

joedog
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: úte led 04, 2011 3:02 pm
Jméno a příjmení: Josef Varilek
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Externí úložiště přes USB 3 s RAID

Příspěvek od joedog »

Ahoj,
Trochu z IT soudku - hledám nějaké rychlé externí úložiště dat za rozumnou cenu, nemáte zkušenosti s nějakým externím rámečkem za solidní cenu, aby pojmul 2 disky, uměl RAID 0 a měl USB3 nebo Thunderbolt připojení?
Například toto by asi bylo OK, http://www.alza.cz/silverstone-ts231u-d439795.htm
ale chtělo by to vice informací, výkonové testy apod. neznám nikoho kdo by něco podobného měl.
Požadavek je hlavně rychlost, co se capacity týče tak stačí cca od 2TB (2x1TB disk). Redundanci není pořeba řešit, je to jen na provozní data se zálohou na síťový NAS který je (byť přes 1GB LAN straaaašně pomalý)
Idealni by bylo asi toto:
http://www.alza.cz/western-digital-my-b ... 485899.htm
ale cenove poněkud šílené... :670:
Subaru Outback 2.5i, 5MT comfort-navi, MY08 Prodáno... ;-(
Skoda Octavia 1.9 TDI MY01 (Babička)
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Externí úložiště přes USB 3 s RAID

Příspěvek od Slavek_xxx »

A nemas tam nejaky stary pocitadlo se 2TB SATA diskem a narvat na to tohle? http://www.nas4free.org/ Ma to jadro z BSDecka, takze je to stabilni...
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7813
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Externí úložiště přes USB 3 s RAID

Příspěvek od mnov »

Jen nevím, proč to má mít podporu dvou disků, když tam chceš dát 2x1TB do RAID0?
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Externí úložiště přes USB 3 s RAID

Příspěvek od HonzaCZ »

A rychlej NAS je blbost? Mně Synology DS213 líta poměrně slušně. To jest při kopírování velkýho souboru ven 60 - 100+ MB/s, dovnitř 60+. Mám v tom starší 1TB serverovej WD.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
mnov
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 7813
Registrován: ned lis 24, 2013 6:54 pm
Jméno a příjmení: Marek Novák
Bydliště: Praha

Re: Externí úložiště přes USB 3 s RAID

Příspěvek od mnov »

Osobně mi stačí pomalý NAS. Než z něj něco stáhnu nebo uložím, tak mezitím kouknu na fórum. :-)
Forester 2004 2.0 MT LPG
Impreza 2004 2.0 AT
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Externí úložiště přes USB 3 s RAID

Příspěvek od draconis »

HonzaCZ: Asi nestačí, viz toto:
joedog píše:se zálohou na síťový NAS který je (byť přes 1GB LAN straaaašně pomalý)
Pro běžné domácí použití běžný NAS stačí, ale jestli tam potřebuje kopírovat větší objemy dat několikrát denně, tak to bude znát... :wink:
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Externí úložiště přes USB 3 s RAID

Příspěvek od HonzaCZ »

No tak pochopil jsem, že jeho NAS je pomalej. Ne, že NAS je obecně pomalej...

USB 3.0 externí disk o moc rychlejší než to Synology nebude...
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
draconis
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 5207
Registrován: pon kvě 12, 2014 11:53 am
Jméno a příjmení: Petr
Bydliště: České Budějovice

Re: Externí úložiště přes USB 3 s RAID

Příspěvek od draconis »

Netvrdím, že to tak platí vždycky, ale zkušenost z práce - 2x NASy od WD (1x 1000Mbps + 1x 100Mbps), 1x Synology DS213+ s HDD od WD (nevím bohužel přesný typ). Síť rozvedená Cat.6. WiFi router Buffalo WZR-600DHP2, testováno jeden čas i na TP Linku, model už si nepamatuji.

Všechny NAS jsou pomalejší než klasický externí HDD na USB. Nicméně Synology je z nich nejrychlejší (a taky nejdražší).

Ale spíš by to chtělo zjistit, proč Joedogovi ten NAS vlastně nestačí a pak řešit dál :wink:
joedog
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: úte led 04, 2011 3:02 pm
Jméno a příjmení: Josef Varilek
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Externí úložiště přes USB 3 s RAID

Příspěvek od joedog »

Potrebuju to mimo jiné na strih videa pro FCPX, protože z interního 7200 ot. disku Seagate Barracuda je to pomalé (ale je to systémový disk). Dělám proxy media, ale stejně je všechno na týden...

Jako NAS mám Synology 413j, v něm 4 disky vždy zapojené po dvou do RAID1 (u RAIDu 5 se bojím so s daty kdyby odešel ten NAS - z toho RAIDu 1 to mohu vždy vyndat a někde přečíst). Jede to max cca na 60 MBps a pokud jeden proces kopíruje, nedá se paralelně ani procházet struktura adresářů, CPU toho NASu jede na 100 procent - to je holt to "j" v názvu - je tam nějaký Intel Atom.

Připojeno to je přes Netgear router se switchem 1Gbps, tedy maximální teoretická rychlost je cca 125 MBps minus nějaká režie, tedy něco kolem 100 - jak koneckonců píše Honza. Na to se nedostanu ani náhodou a diskama to není, ty mají rozhodně vice, limit je tedy ten NAS.

Potřebuji se ideálně dostat někam přes 200 MBps, Teoreticky by to mohl dát RAID 0 v Silverstone TS231U nebo v RaidSonic Icy Box IB-RD3620SU3 - tedy z cenově dostupných řešení, ale chtělo by to nějaké zkušenosti z praxe...
Subaru Outback 2.5i, 5MT comfort-navi, MY08 Prodáno... ;-(
Skoda Octavia 1.9 TDI MY01 (Babička)
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Externí úložiště přes USB 3 s RAID

Příspěvek od HonzaCZ »

A co SSD? Blbost? Zrovna na to stříhání je to úplně ideální - minimální přístupová doba, obrovská propustnost. Já, ačkoliv mám v kompu 7200 rpm rychlej serverovej disk (WD RE4), tak si na stříhání zdrojáky natáhnu na systémové SSD (Intel SSD 520) a je to pecka :-) Jinak brzdit by mohl i procesor nebo RAM. Máš ověřené, že to nestíhá právě disk?

Teď mě napadlo - co USB 3.0 flashka? Nedávno jsem po nějakých koukal a to jsou třeba 245MB/s čtení, 190MB/s zápis, kolem 64GB v kvalitě SanDisk koupíš za 12 stovek - http://www.alza.cz/sandisk-extreme-64gb-d516540.htm
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
joedog
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: úte led 04, 2011 3:02 pm
Jméno a příjmení: Josef Varilek
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Externí úložiště přes USB 3 s RAID

Příspěvek od joedog »

Proti SSD bych vcelku nic menel, spise naopak, ale je tady trochu problem s cenou - minimalni kapacita je cca 1TB (coz pokud by nebylo zadne dalsi storage je na hrane) coz je kolem 11.000 za nejlevnejsi + prace, protoze do iMacu si to netroufam dat sam... No, ale varianta na zvazeni to je, to jo. Mozna by se tam dal dat jeden PCIe - systemovy SSD napr 128 GB a jeden misto hdd, 1TB - ale to musim overit...

Spise se ale priklanim k variante RaidSonic IcyBox IB-RD3620SU3 + 2x 1TB disk v RAID0, coz vyjde cca na 5.000 Kc, ale chcelo by to pred nakupem videt nejaky benchmark. Ona teorie je jedna vec a praxe jina, protoze mi je jesne, ze tyhle levny ramecky mohou mit jiny bottleneck.
Subaru Outback 2.5i, 5MT comfort-navi, MY08 Prodáno... ;-(
Skoda Octavia 1.9 TDI MY01 (Babička)
npeter
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 404
Registrován: stř lis 04, 2009 11:19 pm

Re: Externí úložiště přes USB 3 s RAID

Příspěvek od npeter »

Synology DSxxxj je pomalé, běž do verze DSxxx+, to zvládne rychle velké objemy i ve více uživatelích. Ale pro single user střih bude stejně lepší nějaké Thunderbolt pole LaCie nebo podobné, ale počítej, že 12 tisíc za SSD v USB3 boxu bude nejlevnější varianta. Flashky jsou pomalé, SSD je úplně jinde, zvlášť ty, co používá Apple třeba v MacPro, to je extraliga.


Sent from my iPad using Tapatalk
FORESTER 2.0X AT MY07
FORESTER e-boxer MY21
ex OUTBACK 2.0D MY09
ex OUTBACK 2.5i MY07
dále doma OUTBACK 2.5i MY19
joedog
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 306
Registrován: úte led 04, 2011 3:02 pm
Jméno a příjmení: Josef Varilek
Bydliště: Mníšek pod Brdy

Re: Externí úložiště přes USB 3 s RAID

Příspěvek od joedog »

Mno to Synology už mám (skoro 2 roky) tak to už je troche pozdě - ale svůj účel to splňuje dobře, "+" verze netřeba, připojuje se k tomu v jeden čas jeden člověk a rychlejší přenos než těch 100MBps stejně přes 1GB LAN nepojede.

Laclie nebo OWC v SSD provedení je cenově mimo záběr, zejména v kapacitách kolem 2TB+. Těch 1TB, což odpovídá těm 12.000 je docela málo.

Cílím na rychlosti někam mezi 200 MBps a 300 MBps, což si myslím, že kvalitní USB3 box s disky typu WD Black / Seagate Barracuda by mohl dát.

Otázka spíše je, jestli má někdo zkušenost s USB3 boxem, který toto zvládne, neb je mi jasné že ty levné, byť USB3 budou podstatně pomalejší, protože implementace řadiče bude kdovíjaká. Taky je otázka zda-li má smysl u 2 disků v RAID0 Thunderbolt, nebo jestli stačí v praxi USB3 Teoreticky stačí, praxe je otázkou...
Subaru Outback 2.5i, 5MT comfort-navi, MY08 Prodáno... ;-(
Skoda Octavia 1.9 TDI MY01 (Babička)
Uživatelský avatar
JRJ
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2441
Registrován: pát úno 25, 2011 3:04 pm
Jméno a příjmení: ヤン ヤクビーク
Bydliště: Praha

Re: Externí úložiště přes USB 3 s RAID

Příspěvek od JRJ »

Obnovím otázku od mnov. Proč RAID0? RAID0 sice zvyšuje rychlost zápisu a čtení, ale bottle-neck bude evidentně připojení přes USB. RAID0 by měl význam jen vpřípadě, že disky by byly přímo v compu připojený přes kvalitní HW RAID řadič. Osobně RAID0 nemám rád. Když se rozsype je to na :10125:
You cannot imagine the immensity of shit I do not give
Subaru Legacy wagon MY2004
Uživatelský avatar
Levap
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2230
Registrován: ned říj 04, 2009 10:00 pm
Bydliště: Roztoky

Re: Externí úložiště přes USB 3 s RAID

Příspěvek od Levap »

Nevím jestli to sem patří ale presto. Mate někdo tip na externí úložiště pres WiFi?
Rad bych ulehčil pececku a zvýšil bezpečnost/spolehlivost uložených dat. Využití klasika: fotky, filmy ....

Díky Pavel
Obrázek
Impreza 2.0 MY18
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“