Windows 10

Odpovědět
Uživatelský avatar
connect
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 152
Registrován: ned led 23, 2011 8:33 pm
Jméno a příjmení: Petr Dobosz
Bydliště: Praha / Stockholm

Re: Windows 10

Příspěvek od connect »

Subaru Outback 2.0D MY11
Mazda3 2.0i MY14 AT
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows 10

Příspěvek od VDC »

Mě by osobně zajímalo, jak odinstalovat ve W10 předinstalovaný balast, jako je Xbox, OneDrive a podobné. Používat to nebudu a rád bych se toho zbavil. Tipy ?
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
PetrC
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 510
Registrován: ned čer 02, 2013 10:11 am
Jméno a příjmení: Petr Celnar
Bydliště: Bučovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows 10

Příspěvek od PetrC »

VDC píše:Mě by osobně zajímalo, jak odinstalovat ve W10 předinstalovaný balast, jako je Xbox, OneDrive a podobné. Používat to nebudu a rád bych se toho zbavil. Tipy ?
Nastavení/Soukromí/Aplikace na pozadí
1996 R33 Skyline GT-R V-spec [490 HP/650 N·m]
MY96 SUBARU IMPREZA WRX STi Type RA Version II DCCD - JDM [275 HP/319 N·m] - SOLD :-(
v rodině:
MY96 SUBARU IMPREZA GT 555 [300 HP/350 N·m] - na nukleární pohon
MY06 SUBARU FORESTER 2.5XT [230 HP/320 N·m]
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49122
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows 10

Příspěvek od VDC »

Na pozadí jsem to vypnul, ale rád bych to odinstaloval, stejně jako další balast pro mě k ničemu, protože v seznamu aplikací to pořád je a mě to štve. V Androidu se to dá řešit jiným launcherem, který umí schovat nechtěné aplikace. Tady nic takovýho není. Podotýkám, že to používám v režimu tabletu, protože v kombinaci s dotykovým displejem, kdy nejpoužívanější věci mám na ploše Metra a zbytek lovím v seznamu všech aplikací, mi je to sympatičtější, než desktopové prostředí widlí.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: Windows 10

Příspěvek od Slavek_xxx »

VDC> pokud je to na PC, pak pres PowerShell (jako administrator):
Get-AppxPackage *xboxapp* | Remove-AppxPackage

Presne je ten prikaz takto:
Get-AppxPackage Microsoft.XboxApp | Remove-AppxPackage

V tabletovym rezimu se na ty aplikaci podrzi dlouho prst, cimz se vyvola kontextovy menu a jedna z polozek je odinstal
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3005
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Windows 10

Příspěvek od yeti »

VDC: Jak píše Slávek, ale nejdou tak odinstalovat úplně všechny tyhle píčoviny. Navíc je nebezpečí, že se tam po nějakým větším updatu naserou zpátky. Vzhledem k tomu, že zabírají 00-nic, tak bych je jen odepnul z nabídky (klik pr. tlačítkem a "odepnout").
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3623
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: Windows 10

Příspěvek od bushman1 »

yeti píše:mně by hlavně zajímalo, kde se berou ty zaručené informace o špehování lidí prostřednictvím Windwos 10. Ano, W10 mají nějaké telemetrické funkce. Ale kdo je dneska nemá? Všichni nosí po kapsách "chytrý" telefony. Tam to nikomu nevadí.
Je mi jasné, že Android je špehovací systém už roky, proto mám povypínané vše, co se dá - sledování polohy, cílené reklamy, automatické aktualizace....
Je to docela boj, protože periodicky se to vrací znovu a znovu.

Stejně přistupuji i k Windows 10. Je to podobně špehovací systém jako Android, proto je u mě tabu a na žádný počítač mi nesmí.
W7 jsou zatím to nejlepší od Microsoftu, co jsem zažil (začínal jsem na DOSu 5, pak W3.11...) a nemám jediný důvod měnit.
Stačilo mi, když jsem přešel z 32-bitové verze W7 na 64-bitovou a přestala mi fungovat starší zvukovka a skener. Ovladače na 64 bit už neexistují a to byla panečku honička to zase rozchodit.

Na Facebooku jsem, ale jen pod přezdívkou a s jedinou nic neříkající fotkou.
Musel jsem si profil zřídit kvůli členství v několika uzavřených skupinách. Jinak jsem odolával dlouhé roky.
Detailnější informace o sobě a fotky už několik let na webu nezveřejňuji.

Ignoruji všechna možná cloudová úložiště, pokud nemusím (např. v práci).

Takže pro mě je boj proti W10 pouze logickým pokračováním mého snažení z předchozích let.
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Mazda MX5 NA 1.8 1995
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3005
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Windows 10

Příspěvek od yeti »

bushman1: chápu. Mám to podobně. Nicméně mi vadí, že všichni nadávají jen na Win 10 a potažmo M$, ale to je podle mého názoru jen slabý odvar např. gůůglu. A Apple to má podobný. Gůůgla tě špicluje i na W7 a Linuxu. Stačí něco hledat a ejhle najednou ti začne vyskakovat "relevantní" reklama. Navíc jim to musíš odsouhlasit, jinak tě nenechají vyhledávat. Co se týče androidu, to snad ani nemá cenu o tom psát - vydávají OS nabastlenej na konkrétní zařízení a updatu se už nedočkáš... Tím tě nutí kupovat nový zařízení s novějším OS, kterej má sice opravený dříve známý chyby, ale nový se zase najdou... A teď si z toho lez do banky...
Takže jo, pojďme se zlobit a nadávat, ale nestavme to do roviny "velkej zlej M$ a Win 10 jsou na hovno, protože tě špiclujou" a ostatní "jsou super, protože tě nešpiclujou". Navíc Win umožňují tu telemetrii u enterprise edicí úplně vypínat. U domácích edicí to jde taky, ale myslím že ne úplně. Tož asi tak.
Upřímně, já bych si už pár let nedovolil na svým PC a svým připojení k internetu udělat nic, co by mohlo být potencionálně postavený proti mně. Přestože se někteří aktivisti v poslední době zviditelňují a všemožně se bijí za "svobodu" internetu, tak nic takového u hezkých pár let neexistuje.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
PetrC
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 510
Registrován: ned čer 02, 2013 10:11 am
Jméno a příjmení: Petr Celnar
Bydliště: Bučovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows 10

Příspěvek od PetrC »

Mam to uplne stejne jako bushman1, az na to ze facebook jeste nemam ale win 10 uz jo ale odolaval jsem do posledniho dne upgradu. Na win 7 skonci podpora 2020, prodlouzena asi 2025 a upgrade na win 10 byl zdarma, takze proto jsem se podvolil upgradu na win 10, aspon ze se tam da vse povypinat.
1996 R33 Skyline GT-R V-spec [490 HP/650 N·m]
MY96 SUBARU IMPREZA WRX STi Type RA Version II DCCD - JDM [275 HP/319 N·m] - SOLD :-(
v rodině:
MY96 SUBARU IMPREZA GT 555 [300 HP/350 N·m] - na nukleární pohon
MY06 SUBARU FORESTER 2.5XT [230 HP/320 N·m]
Uživatelský avatar
bushman1
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3623
Registrován: úte led 21, 2014 3:15 pm

Re: Windows 10

Příspěvek od bushman1 »

yeti píše:Gůůgla tě špicluje i na W7 a Linuxu. Stačí něco hledat a ejhle najednou ti začne vyskakovat "relevantní" reklama. Navíc jim to musíš odsouhlasit, jinak tě nenechají vyhledávat.
Já mám reklamy u W7 zakázáné a sledování polohy také. Googlu to zřejmě hodně vadí, protože zhruba 1x za měsíc mi vyskočí nový souhlas s podmínkami použití, jinak mě nepustí dál. A tam už je to zase vše pozapínané. Takže tomu vždy věnuji pár minut, povypínám to, odsouhlasím s těmito podmínkami a měsíc mám klid.
yeti píše:Co se týče androidu, to snad ani nemá cenu o tom psát - vydávají OS nabastlenej na konkrétní zařízení a updatu se už nedočkáš... Tím tě nutí kupovat nový zařízení s novějším OS, kterej má sice opravený dříve známý chyby, ale nový se zase najdou...
Zrovna včera mi na drahém Lenovo mobilu přestala fungovat GPS. Myslel jsem si, že hardwarová chyba. Jakékoliv aktualizace mám přece zakázané, takže softwarem by to být nemělo.
A ejhle, zjistil jsem, že na vině je aplikace Obchod Play, která se aktualizuje, i když máš aktualizace vypnuté :845:
Obchod Play v nové verzi na Lenovu zabere modul GPS a už ho neuvolní pro ostatní aplikace.
Abych rozchodil navigaci, tak jsem musel odinstalovat Obchod Play a doufám, že Lenovo nebo Google na to udělá záplatu.
V posledních dnech to řeší tisíce lidí po světě.
yeti píše:Upřímně, já bych si už pár let nedovolil na svým PC a svým připojení k internetu udělat nic, co by mohlo být potencionálně postavený proti mně. Přestože se někteří aktivisti v poslední době zviditelňují a všemožně se bijí za "svobodu" internetu, tak nic takového u hezkých pár let neexistuje.
Řekněme si to na rovinu: Jakmile máš počítač připojený k internetu, tak jsi jednou nohou v průseru.
Subaru WRX STI 2.5 2012
viewtopic.php?f=39&t=7756
Mini Cooper Clubman S ALL4 2.0 2016
Skoda Octavia IV 1.5 2021
Mazda MX5 NA 1.8 1995
Ex Subaru Legacy 2.5 2008
viewtopic.php?f=39&t=3638
https://www.instagram.com/fova.bushman/
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22679
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Windows 10

Příspěvek od spm »

Tak software na ty konkrétní zařízení nabastluje výrobce a ne Google, takže ten zrovna za to moc nemůže. Snahou o čistý Android s updaty jsou Nexus zařízení a tam pořád ty updaty po nějakou dobu garantované jsou. Takže holt je potřeba vybírat zařízení od nějakého slušného výrobce, kde se dá čekat, že se někdo tím dalším updatem zabírat bude.
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3005
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Windows 10

Příspěvek od yeti »

spm: to není tak úplně pravda. Jádro Androidu si upravuje málokdo. Ano, každej si tam cpe milión nějakejch kravin, ale ty gůůglí kraviny jsou tam vždycky. A chyby androidu jsou věcí gůůgly, tak proč tu zodpovědnost za updaty házet na výrobce HW? Navíc ten mechanizmus, kdy musíš mít účet na gůůglu a všechno se ti do něj ukládá a gůůgla tě tím účtem personifikuje, je špatnej. Proč kurva musím mít nějakej účet kdesi u nějaké soukromé firmy, když chci telefonovat a číst si web? (neberte mě za slovo, vím, že úplně 100% nemusím, ale většina lidí si tam ten účet udělá a nastaví automatickou autentifikaci kvůli jednoduchosti). Nebo např. gůůgla se vůbec netají tím, že "vytěžuje" data, který si tam člověk "zdarma" ukládá (100% maily).
Z mého pohledu zlatej M$. Ten na rovinu v podmínkách užívání jejich online služeb říká, že data jsou v datacentech na území EU (případně podle země, kterou si tam uživatel zadá), nakládání s daty se řídí legislativou EU a MS ani nikdo jiný "nevytěžuje" obsah uložených dat. Jinými slovy nečumí do mailů ani na OneDrive. Navíc, pokud máš Windows mobile (po novu Win8 mobile a výše), tak je ti fuk od kterýho výrobce máš mobil / tablet, bezpečnostní updaty OS dodává MS. Takže tak.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16137
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows 10

Příspěvek od quickly »

Pokud si někdo myslím, že jakákoliv data mimo vlastní počítač jsou plně chráněna a nevytěžována, je opravdu optimista
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3005
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Windows 10

Příspěvek od yeti »

quickly píše:Pokud si někdo myslím, že jakákoliv data mimo vlastní počítač jsou plně chráněna a nevytěžována, je opravdu optimista
No tak MS to uvádí v podmínkách. Mí zákazníci, kteří mají data u mě, tak mají taky 100%, že jim to nevytěžuji.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22679
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Windows 10

Příspěvek od spm »

No, Google dodává ten samotný systém. Ale krom toho (a těch nainstalovaných aplikací) jsou tam věci jako ovladače hardware, co je v tom daném zařízení (a mnohdy výrobcem dodávaný jenom jako binární blob), který už se také musí upravovat podle toho konkrétního zařízení. Stejně jako nějaké celkové sladění, aby to běhalo plynule, nepadalo a podobně. Co se týče aplikační části, tak i ty kraviny od googlu se jinak updatují. Jenom ten systém je potřeba připravit a to google za výrobce hw dělat nebude... Ano, Windows jsou v tomhle navržené jinak. Zatímco u linuxu ty drivery musejí být zkompilované proti konkrétnímu jádru, takže při jeho updatu přestanou fungovat, u Windows tohle není... taky u Linuxu zase zastrčím něco do USB portu a ono to funguje a ne že to pokaždé hodinu hledá ovladače...

Co se týče účtu u Googlu a informací... tak, jak se to veme. Ano, na instalování aplikací by to potřeba mít nemuselo a chtěj to, aby z toho měli reklamu a prachy (taky ten systém asi nepíšou pro charitu). Co se týče věcí jako zálohování kontaktů a sync kalendáře, tak nevím jak jinak by se to mělo řešit. Prostě na to si někde nějaký účet založit musím (lhostejno jestli u Googlu nebo někoho jiného). A stále bych řekl, že většina lidí to dělá proto, že je to prostě pohodlné. Koupím si nový telefon, přihlásím se k účtu a rázem mám všechny svoje kontakty a kalendáře. Taky dlužno podotknout, že z těch platforem a zkoušení, kterým jsem si prošel, je synchronizace u googlu zatím jediná, která mi z dlouhodobého hlediska přijde funkční a bezproblémová (narozdíl od skvělých produktů Microsoftu, kterýma jsem sobě a jiným několikrát během pár sekund udělal naprostý pořádek v kontaktech).
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“