Stavba PC

Uživatelský avatar
Skywalker
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 209
Registrován: čtv srp 11, 2011 7:24 pm
Jméno a příjmení: Lukáš Maďa
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Stavba PC

Příspěvek od Skywalker »

Tak jsem tu nic nenašel a zakládám nové téma. Jedná se stavbu nového PC.

Mám už zdroj 500W od Zalmanu, skříň od nějakých Poláků (cable management, 6 pozic pro fan - 4 obsazené), DVD a fan controler.
Řeším CPU. Buď AMD Vishera FX-6300 nebo Intel i5 3350. K oboum desku formátu ATX s komplet chlazením, na CPU Gelid Tranquilo rev.2, grafiku AMD R9270 od MSI s 2Gb a 256 bit sběrnicí. RAM 8Gb CL9, disk 1Tb asi od WD. SSD zatím neřeším. Mělo by se to vejít do 17500. OC na CPU v nejbližší době neplánuju, ale grafiku popoženu.
PC bude sloužit na grafiku, multimédia a hraní (nevadilo by mně, kdyby současný gamesky šly na high nebo ultra).
Řeším právě hodně CPU. i5 je opravdu 4 jádro s vysokým výkonem na jedno jádro a FX6300 3 moduly (proklamovaný 6 jader). Podle všeho tam velký rozdíl ve výkonu není, ale otázka jestli pak CPU "nakrmí" případný CrossFire dvou grafik do budoucna. i5 má i nižší TDP než AMD. Samozřejmě pak budu řešit výkonnější zdroj.


Odesláno z Lumia 820
No road doesn't mean no way!
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, MY01
Spotřeba? Jak raketoplán...
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Stavba PC

Příspěvek od Ynhoj »

Az budu doma tak ti sem hodím co jsem si sestavil. Z hlavy bych třeba psal bludy.
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
Skywalker
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 209
Registrován: čtv srp 11, 2011 7:24 pm
Jméno a příjmení: Lukáš Maďa
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba PC

Příspěvek od Skywalker »

Já to taky ještě doplním. Jsem furt v práci, tak večer dopíšu pár věcí.

Odesláno z Lumia 820
No road doesn't mean no way!
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, MY01
Spotřeba? Jak raketoplán...
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Stavba PC

Příspěvek od HonzaCZ »

Hele, to není moc ram... 8Gb... to je 1GB ;-)

Jinak SSD ti doporučuji řešit. Nedokážeš si představit, jaká je klasický rotační disk brzda... Můj starší ThinkPad to akcelerovalo do nehorázných výšin :-)

Do velkýho kompu se v pohodě vejde SSD na systém a aplikace + klasický HDD na data. Sám mám 180GB SSD + 1TB HDD. Doporučuji SSD Intel z 3- nebo 5- řady. Já mám 2x Intel 520 (180 v desktopu + 120 v notesu).

Aktuálně např. Intel 530 120GB za cca 2700 Kč, 5 let záruka, typický zatížení zápis 20GB / den.

Platformu za mě určitě Intel, a zvážil bych, jestli se nevejdu cenově do Haswell.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
yeti
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2972
Registrován: úte říj 26, 2010 3:20 pm

Re: Stavba PC

Příspěvek od yeti »

Zdar, pecky uz nejakou dobu moc neresim, ale rozhodne bych sel do intelu. To za 1). A za 2) bych zvazil, jestli opravdu potrbuju kravu s prikonem cca 400W. Na normalni amatersky strih ti skoro staci embeded celeron. Pocitani strihu dela grafika a poresil bych disk - rozhodne jak psal honzacz. Na hry bych sel do nejake konzole. A jsi tak na dvou tretinach planovane ceny.
Subaru Legacy wagon 2.0 R 121kW "sociál" MY06
Subaru Forester SF 90kW MY98
Uživatelský avatar
Skywalker
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 209
Registrován: čtv srp 11, 2011 7:24 pm
Jméno a příjmení: Lukáš Maďa
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba PC

Příspěvek od Skywalker »

No tak samozřejmě B a ne b. :D Omluv, píšu z telefonu.
SSD nevylučuju, jenom se zatím nevejde do rozpočtu. Přijde na řadu tak za dva měsíce.
Na Haswell jsem koukal, ale není tam rozdíl jenom v tom grafickým jádru? Architekturu má 22nm stejně jako novej Ivy Bridge.
Jenom k tomu rozporu AMD vs. Intel... Intel bereš na základě osobní pocitové preference nebo se jedná o fakta? Neber to zle, jenom všude narážím na komentáře typu AMD shit Intel bomba nebo naopak.
Kdysi jsem stavěl AMD i Intel a oba kompy dodnes fungujou skvěle. Tak proto se nedokážu rozhodnout. Dik za připomínky. :)

Odesláno z Lumia 820
No road doesn't mean no way!
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, MY01
Spotřeba? Jak raketoplán...
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Stavba PC

Příspěvek od Ynhoj »

Intel Core i5-4570 - 3,2GHz, SilentiumPC Spartan PRO HE924 - chladič proc., zákl.deska: ASRock Fatal1ty B85 Killer - Intel B85, A-DATA XPG V1.0 8GB (2x4GB) DDR3 1600, Seagate Desktop SSHD - 2TB, mechanika: Samsung SH-224DB, černá Bulk, case: Fractal Design Core 3000, graf.karta: MSI N770 TF 2GD5/OC, zdroj: CORSAIR VS550, 550W,
Ano, je to dražší, ale zase na delší období a krásně tichý....Ten "hybridní" HD mi byl doporučen a SSD mohu kdykoliv přikoupit....Ono jestli chceš občas hrát na i na ultra kvalitu delší dobu tak se vyplatí trochu dát za PC více... Já k tomu ještě kupoval nové WIN 8.1, monitor BenQ GW2450HM - LED monitor 24", Tesoro Gandiva H1L laser gaming mouse a Logitech G103 Gaming Keyboard, CZ.... Jinak jsou celkem dobré stranky http://www.poradna.net, kde se najdou i normální lidi, kteří Ti celkem fajn poradí. Za sebe doporučuji trochu navýšit rozpočet....

Intel je stále o trochu v lepší pozici než AMD...a nikdy jsem si na Intel nemohl stěžovat od dob Celeronu 366 MHz :-).
Naposledy upravil(a) Ynhoj dne čtv úno 27, 2014 9:17 pm, celkem upraveno 1 x.
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Stavba PC

Příspěvek od HonzaCZ »

Skywalker: Jasně, chápu, ale tluče mě to do očí... :-)

S tím Intel vs AMD se dobrovolně a bez mučení přiznám, že tíhnu k Intelu a za život jsem měl jen jedno AMD a to byl PC-based router na AMD 486/100 ;-) Ale proti značce AMD nic nemám, grafiku mám od nich... HD7850

U Ivy Bridge vs Haswell jde o to, že H. je nová mikroarchitektura a z toho plynoucí výhody. Jedna z výhod je větší efektivita, tedy méně žerou => méně topí.

No SSD fakt nacpi do základu, zbytečný pak na něj přesouvat systém :-) Jestli to je otázka 2 měsíců, tak bych s celým kompem počkal a dal si tam i SSD :-)

A k tomu příkonu, jak píše yeti... Ono to mít příkon 400W nikdy mít nebude... Je fakt, že ta R9270 má asi 150W, což je nepochybně víc, než má moje HD7850, ale mě komp na idel žere 60W a v zátěži kolem 180W... ze zásuvky, tedy reálný příkon.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Juras
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 766
Registrován: čtv bře 04, 2010 7:42 am

Re: Stavba PC

Příspěvek od Juras »

Taky doporucim intel, ty AMDecka maji hezky parametry, ale ve skutecnosti to tak slavny neni.
Videl bych to podle pozadavku na i7, nejakou stredne vybavenou desku a grafiku nvidiu tak gtx660 nebo lepsi.
SSD urcite porid, rozhodne nebudes litovat.
Subaru IMPREZA 2.0GT MY95 300hp 25/100 - funny car
Peugeot 205 1.7GRD MY92 60hp 4/100 - EX a už i R.I.P (kovoschrot)
Citroën C5 2.2 HDi MY02 133hp 6/100 - daily car
Ducati Multistrada 1000 DS MY04 - funbike?
Uživatelský avatar
Skywalker
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 209
Registrován: čtv srp 11, 2011 7:24 pm
Jméno a příjmení: Lukáš Maďa
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba PC

Příspěvek od Skywalker »

Teda... Hezky se to tu rozjíždí. :)

HonzaCZ: Beru za své a budu psát jenom velký B. :)

AMD teda zavrhnu, je fakt že má TDP udávaný snad 95W a Intel Ivy Bridge 69 (nemá integrovanou grafiku) Haswell 84W (má integrovanou). Obě architektury mají už 3D tri-Gate tranzistory, ale viděl jsem že H. je znatelně přepracovaná.

SSD chci koupit, ale vzhledem k tomu, že noťas po 9 letech dosluhuje - už znatelně "cvaká" disk a vůbec je ntb zpomalenej jak želva v důchodu, tak se obávám, že ty dva měsíce asi nebudu moct čekat. Reinstal Windows mně osobně až tak vadit nebude. :D Ale do SSD určitě půjdu. S tím se pojí další otázka. Pár lidí mně řeklo a napsalo, že pokud chci SSD minimálně na OS, tak musím koupit aspoň 120GB. Samotný OS si vezme údajně kolem 40GB (Windows 8) a pokud bude SSD naplněnej z víc jak 60%, tak bude docházet k rychlý degradaci, ale že to je pecka a mám do toho SSD vrazit aspoň milión a mít tak 1000PB. Jak je to teda s tou degradací?

Juras: Dočetl jsem se, že i7 a i5 jsou rozdílný hlavně v tom, že i5 nemá HyperThreading, ale na výkon ve standardních aplikacích ten rozdíl znatelnej tak nebude ani v nejbližší době, bo aplikací, který by využili naplno i jakože 8 jader je v podstatě minimum a že 4 prý zatím i na delší dobu bohatě stačí. Nevím, co je na tom ve výsledku pravdy.

Sestava:
mám Case - SilentiumPC Brutus M23 (sice pšonci, ale můžu říct, že zpracování je fakt dobrý)
mám Zdroj - Zalman ZM500-LX 500W
mám Větráčky - 2x původní v case, 2x Enermax T.B.Apollish UCTA12N-BL 120mm
mám Fan controler - Airen Panel BlackSix
Chladič CPU - GELID Solution Tranquillo rev.2
RAM - Kingston HyperX Genesis 8GB DDR3 1600 XMP
HDD - WD Caviar Blue EX 1TB
Grafika - MSI R9 270 Gaming 2G (2GB taktovatelná na úroveň nereferenční R9 270X)

Procesor + deska
Intel Core i5-4440 (Haswell) a MSI B85-G43 (http://goo.gl/tkFODb)

nebo Intel Core i5-3350P (Ivy Bridge) a MSI Z77A-G43 (http://goo.gl/k6oQHW)

Ynhoj: Cenově mně jde právě o chladič CPU, RAM, HDD, GK a základovku a OS. S tím bych se chtěl vejít do opravdu max 18 tyček.

Vím, asi tu vypadám jak zabedněnec... ::-DDD: Ale pojďte do mě!!! :baseball: :diky:
No road doesn't mean no way!
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, MY01
Spotřeba? Jak raketoplán...
Uživatelský avatar
Skywalker
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 209
Registrován: čtv srp 11, 2011 7:24 pm
Jméno a příjmení: Lukáš Maďa
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba PC

Příspěvek od Skywalker »

Ještě dodávám, že PC jsem stavěl naposled před asi 6 lety a nějaký ty základy si ještě pamatuju. Ale trochu se to všechno pohlo a jsem už malinko mimo.

Jinak ta skříň od SilentiumPC vypadá, že by mohla mít i opravdu dobrý air flow (dva větráčky na přední straně, dva na vrchu, jeden úplně vzadu, jeden úplně dole) a zdroj má umístěný dole (otočený nasáváním dolu). Celá skříň má navíc na každý pozici pro větráček i zdroj filtr a celá přední část je zevnitř vystlaná pórovitou "houbou".

Edit: Ynhoj, nakonfiguroval jsem si tu tvoji sestavu z těch komponent, co mně chybí a taky by to bylo zkousnutelný. Jenom jsem nahradil GK za tu R9270 (přes 7000 na grafiku fakt nemám) a zatim jen 1TB HDD. Jinak pěkná sestava! :)
No road doesn't mean no way!
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, MY01
Spotřeba? Jak raketoplán...
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Stavba PC

Příspěvek od Ynhoj »

Jsme různí lidi a tak každý preferujeme něco jiného :-), Honza třeba SSD a já si zase myslím, že se dá počkat na období, kdy v SSD bude lepší cena na 1MB a vyřešeny tzv. degradace...V mém "hybridním" duiku wokna naskočí za opravdu pár sekund...Ani hraní není limitující, myslím, že Assassin Black Flag to dobře prověřil...
Tady něco k degradaci SSD: http://pctuning.tyden.cz/hardware/disky ... ku?start=4
Zde k procesorům: http://extrahardware.cnews.cz/testy/has ... k-i7-4770k

Zabedněnec? To snad ne ::-DD:
Já si vybíral sestavu více jak 2 týdny a různě kombinoval...I přes vyšší než původně cílený rozpočet jsem spokojen, myslím, že na 5-7 let mám vystaráno jako u minulého PC...
Nebo ještě počkej a kup o řád vyšší sestavu...

Inspirace:
http://www.czc.cz/dn7f6h5262gu09r8qijrf6b0u8/seznam

A co se týká CZC tak i přes ne nejmenší ceny tam nakupuji...Vždy jsem byl spokojený. Nová sestava mi přišla v pořádku a montáž zdarma se hodila...Ne že bych to nezvládl,ale ušetřilo mně to čas za 0 Kč příplatek... Minulý PC jsem měl z Impactcomp a taky OK.
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
Skywalker
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 209
Registrován: čtv srp 11, 2011 7:24 pm
Jméno a příjmení: Lukáš Maďa
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba PC

Příspěvek od Skywalker »

Jojo, to vypadá good. Tohle je moje první sestava s Intelem: http://www.czc.cz/b6j37ulrngj3n89ajcco3577d9/seznam
A tahle byla ještě s AMD: http://www.czc.cz/c52redd3e2ggh997h0thcoif3a/seznam
No road doesn't mean no way!
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, MY01
Spotřeba? Jak raketoplán...
Uživatelský avatar
Juras
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 766
Registrován: čtv bře 04, 2010 7:42 am

Re: Stavba PC

Příspěvek od Juras »

To vypada docela dobre, akorat bych dal grafiku nvidiu, kdyz uz to stavis na intel platformu.
Co se tyka W8, davam tomu stejnou zivotnost jak vistam.
Subaru IMPREZA 2.0GT MY95 300hp 25/100 - funny car
Peugeot 205 1.7GRD MY92 60hp 4/100 - EX a už i R.I.P (kovoschrot)
Citroën C5 2.2 HDi MY02 133hp 6/100 - daily car
Ducati Multistrada 1000 DS MY04 - funbike?
Uživatelský avatar
Skywalker
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 209
Registrován: čtv srp 11, 2011 7:24 pm
Jméno a příjmení: Lukáš Maďa
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba PC

Příspěvek od Skywalker »

Heh... Na Vistách jedu celou dobu. ::-DDD: Je fakt, že jsou to Business verze, ale za celou dobu jsem nezaznamenal ani jeden zásek, pád nebo modrou smrt.

A stoprocentně budu kupovat přes CZC jenom si ho chci opravdu postavit sám. Chci mít všechny krabice od toho i s veškerým příslušenstvím, který v nich je.

Do tý nVidie se mi právě moc nechce. Jsem zatíženej u těch grafik ještě historicky na ATI respektive teď AMD. A navíc mi připadá, že za teoreticky stejný výkon chtěj mnohem víc peněz.
No road doesn't mean no way!
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, MY01
Spotřeba? Jak raketoplán...
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“