Stavba PC

Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Stavba PC

Příspěvek od Ynhoj »

W8.1. - na rozdíl od Vist jsem s těmito wokny spokojenej...Rozjel jsem na nich i starší tituly bez problému... jen je potřeba si zvyknout na trochu jiné ovládání...Osobně jim dávám větší životnost než Vistám....Uvidíme za 2-3 roky jak si celkově povedou....

Skywalker: a jinak mi CZC poslalo i prázdné krabice se zbytkem po sestavení :826:
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
Juras
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 766
Registrován: čtv bře 04, 2010 7:42 am

Re: Stavba PC

Příspěvek od Juras »

No to vysvetluje ty W8 ::-DD:
Kdyz to jeste bylo ATI tak to byla pravda, ted je to asi tak jako AMD vs. intel = AMD vs. nvidia
Subaru IMPREZA 2.0GT MY95 300hp 25/100 - funny car
Peugeot 205 1.7GRD MY92 60hp 4/100 - EX a už i R.I.P (kovoschrot)
Citroën C5 2.2 HDi MY02 133hp 6/100 - daily car
Ducati Multistrada 1000 DS MY04 - funbike?
pufko
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1128
Registrován: pát úno 11, 2011 10:42 pm

Re: Stavba PC

Příspěvek od pufko »

Tiež jazdím na Inteloch, ale zrovna včera som robil kamošovi upgrade s AMD A8-6600K, 4GB RAM, a SSHD Seagate 1.0TB, teda hybridný HDD a lieta to celkom slušne - štart WIN trvá asi 20s. GPU sa nekupovala, lebo nemienil do toho nejak investovať, celé ho to stálo 252€. Pôvodne sa uvažovalo nad 8GB RAM, len že nakolko trval na tom aby si mohol stále zahrať Far Cry 1, bolo treba nainštalovať 32bit operačný systém a tam by bolo 8GB RAM zbytočných, dokúpiť sa dá kedykolvek, Far Cry 3 na tom beží tak že nevidím žiaden problém, na full detailoch si nepotrpí.
Jediný problém ktorý sa vyskytol, že si nerozumela 4GB RAM ADATA s doskou Gigabyte, šupla sa tam kombinacia Goodram + Patriot 2+2GB a šlape to

Jednoznačne odporúčam ten hybridný HDD, za tých pár korún to má zmysel a možno by som sa zatial na SSD vykašlal, ten by som kúpil neskôr - ked bude prijatelnejší pomer ceny vs kapacita

Môj Intel síce patrí už takmer do starého železa, ale rýchlosť toho AMD ma milo prekvapila, mám Intel Dual Core E6300, 6GB RAM, Geforce 9600GSO a mne sa štartuje WIN dobrej 1,5min, teda naštartovaný už povedzme je nejakých 20-30s, ale odozva na požiadavky je NULA. To AMD sa časom spomalí, ale skrátka to môj PC prevalcovalo na plnej čiare

EDIT : k tej stavbe kompu, to je robota na 20-30min a je to presne tak ako píše Honza podomnou, dnes ked som zhánal narýchlo jeden 2GB DDR3 modul, tak som bez úspechu obehol tri niestne obchody, síce mi niečo núkal, al eza takú cenu, že by som si kludne počkal dva dni a objednal cez net a aj tak by som ušetril , bárs by mi naučtovali dopravu kurierom 4€.
Ale najväčší gól bol, ked sa ma v jednej z predajní neustále pokúšal presvedčiť aby som tam doniesol celú skrinu, že sa na to treba "odborne" pozrieť, pritom som tomu tĺkovi opakoval už asi 5x, že problém nikde nie je, lebo PC na iných RAM normálne beží. S tou ADATA som nenainštaloval WIN ani na 15x , po výmene RAM to šlo na prvú šupu
Naposledy upravil(a) pufko dne pát úno 28, 2014 12:06 am, celkem upraveno 3 x.
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, rv2001...
Subaru Legacy 2.5i, AT, rv2005...
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21944
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Stavba PC

Příspěvek od HonzaCZ »

Skywalker: Aktuálně mi Win 7 zabíraj ani ne 25GB. U desktopu je dobrý, že se nepoužívá hibernace na disk, tedy můžeš jí vypnout a ušetříš pár GB (podle velikosti RAM), s 8GB RAM si můžeš dovolit nastavit minimální velikost swapu, tedy virtuální paměti (nevypínat úplně, některý hry bez něj nechtěj běžet). Těch 180GB mi bohatě dostačuje. 120GB je minimum, pod který bych opravdu nešel. Naplnění a degradace trochu souvisí, ale není to zase tak kritické, jak to bývalo. Algoritmy pro rovnoměrné opotřebovávání buněk jsou dneska celkem vymakaný. Problém opotřebení byl u prvních generací. Já za cca 16 měsíců zapsal 1200 GB a to se neprojevilo klesnutím ani o jeden bod Wearout indikatoru. A to bych z hlediska životnosti mohl být klidně na nějakých 75 %.

No jinak nemám nejlepší zkušenosti s MSI, ale třeba už jsou OK... Naopak mám vynikající zkušenosti s deskami Gigabyte a dobré i s ASUS. Grafiky pak Gigabyte a Sapphire. A na desce se vyplatí nešetřit. Mám v oblibě Ultra Durable edice od Gigabyte.

Skříň s filtrama je super, už bych nechtěl jinak => tedy pro mě se to stalo standardem. Zdroj dole, s oběhem mimo bednu mám v posledním kompu poprvé a nemám k tomu výhrady. Jen možná musí alespoň jeden z výrobců (desky nebo zdroje) s tím počítat, aby dosáhly kabely :-)

Ynhoj: Degradace SSD viz výše. Opravdu si nemyslím, že by mě nějak limitovala degradace, která za > 1 rok nedosáhla ani 1 %. Leda, že by ten indikátor pak rovnou poskočil, třeba o 10 %, ale i kdyby byl teď těsně před poskočením na 90 %, tak je to životnost 10+ let. Což morální životnost bude už dávno fuč. Velikost je samozřejmě problém, ale zase na druhou stranu na ten systém to stačí, sem tam si tam dát pár desítek GB videí při střihu taky stačí, mít na něm nainstalovaný všechny hry, který hraju současně taky stačí a jediný co, tak mám přesunutej Download folder na HDD, protože v něm mám bordel a zbytečně by málo použivaný data byly na SSD. Rychlost čtení 500MB/s oproti nějakým max. 150MB/s u HDD je obrovský rozdíl a u zápisu to je také znát. Ovšem největší rozdíl je v přístupové době, která je ve srovnání s HDD prakticky zanedbatelná. A neuvěřitelně uklidňující a návykový je sedět u PC a při každé akci neslyšet drrdrrrrrddrrdrdrdrdrrrrrr. A HDD na data, tím, že na něm není systém, je zcela nezatížený a může tak poskytovat svůj maximální výkon a neodskakovat neustále někam jinam kvůli systému. Jinak přes 2 roky starý článek o SSD je trochu mimo.

BTW já si taky vybíral komp dlouho - obecně tak půl roku zvýšený obezřetnosti v oblasti, pak 14 dní intenzivního "řešení" :-) Nakonec jsem do toho šel bez kompromisů a zahučel v tom za slušnej balík, ale nelituji :-)

Přes rok stará inspirace, včetně zdůvodnění http://www.czc.cz/2ogvdfqndsj7ba6c10jin2ivt2/seznam

Skywalker: Komp bych taky stavěl jedině sám, viděl jsem hrozný prasárny, to je jak s autoservisama.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21944
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Stavba PC

Příspěvek od HonzaCZ »

Jen pro představu, jak je to s tou degradací výkonu SSD. Měření proběhlo na kompu, který běží celý večer, spuštěno pár aplikací, wokna nainstalování někdy v říjnu 2012, před testem jsem nespouštěl žádné optimalizátory. Prostě tak, jak ten komp běžně používám, tak jsem spustil test.
SSD.PNG
A jako malá perlička, kdyby někdo třeba nevěděl, že na bezcenná nebo dočasná data (někdy i na trochu méně bezcenná a méně dočasná) lze použít RAM disk ;-) (mi to nedalo, když jsem ho tam viděl v té nabídce ::-DDD: )
RAM.PNG
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Skywalker
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 209
Registrován: čtv srp 11, 2011 7:24 pm
Jméno a příjmení: Lukáš Maďa
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba PC

Příspěvek od Skywalker »

Tak musím přiznat, že se mi to už dneska začíná v hlavě malinko štosovat, takže to už asi odložim. Pročetl jsem od Ynhoje ty články a testy, co postnul a i od Honzy jsem se dozvěděl, že je netřeba bát se degradace nových SSD. Pořád mě jenom malinko vadí ten poměr cena/kapacita, ale nevyhnu se tomu.

Rozhodně teda půjdu do Intelu a asi zůstanu ještě u Ivy Bridge a desku vezmu Z77. Na MSI úplně nelpím, ale jsou na ní docela dobrý reference. :)

S grafikou zůstanu určitě u AMD od MSI. GB prý nemá dobře pořešený chlazení a Saphire jsou ty základní takty docela nízký (asi by to šlo popohnat OC, ale MSI prej je na tohle výbornej).

HonzaCZ: Taky jsem se bál délky těch kabelů od zdroje, ale nádherně je ještě protáhnu za desku a zase ven na zapojení. Jsou fakt dlouhý (odhadem maj přes 40 cm), takže spíš řešim, kam ten přebytek schovám, abych pak nenarušil air flow ve skříni. S tím zaslepením pozic pro větráčky, jak píšeš v tom seznamu, je to dobrej nápad, to mě nenapadlo.

Ještě k tomu SSD... Mám se fakt držet zuby nehty toho Intelu? Co třeba Kingston?

A jen tak pro zajímavost co mě zaujalo:
http://www.czc.cz/asus-raidr-express-pc ... CI-Express
No road doesn't mean no way!
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, MY01
Spotřeba? Jak raketoplán...
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Stavba PC

Příspěvek od Ynhoj »

Honza: článek byl ilustrační(ano, mohl být novější), ale myslím, že my co tady jsme si dokážeme vycucat na netu i novější verze těchto hodnocení.... SSD primárně nezavrhuji,ale jestli je pro něj limit cena, tak bych vzal i "hybrid" a potom dokoupil SSD...Pravda, já šel trochu jinou cestou a SSD jsem vynechal....Jinak ten "hybrid" co mám je opravdu tichý a neslyším typický zvuk HDD...Na SSD si ještě chvilku počkám...zase jsem obětoval více € na GK, klávesnici a myš :-).
Co se týká sestavení tak v CZC mně mile překvapili...Dobře odvedená práce. Sestavit si to dokáži též, jen jsem byl zvědavej jak se s tím poperou, když je to zdarma a poprali se s tím více než dobře :826: .
Dat neustále přibývá i do 2TB disku tak letos ještě pořídím další HDD a třeba i nakonec SSD.
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Stavba PC

Příspěvek od Ynhoj »

Skywalker píše: Ještě k tomu SSD... Mám se fakt držet zuby nehty toho Intelu? Co třeba Kingston?

A jen tak pro zajímavost co mě zaujalo:
http://www.czc.cz/asus-raidr-express-pc ... CI-Express
SSD -asi ten Intel

Ta novinka je z mého pohledu zajímavá, uvidíme jak časem klesne cena


Já chvíli uvažoval i o těchto HDD: http://www.czc.cz/pevne-disky/produkty# ... 9=r500-749
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
Skywalker
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 209
Registrován: čtv srp 11, 2011 7:24 pm
Jméno a příjmení: Lukáš Maďa
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba PC

Příspěvek od Skywalker »

Ynhoj, taky jsem na ně ze začátku koukal, ale prej nejsou se svou životností úplně nejlepší volbou.

HonzaCZ:
Otestoval jsem svůj disk v noťasu
Bez názvu.jpg
Tak to jenom pro pobavení... ::-DDD:
No road doesn't mean no way!
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, MY01
Spotřeba? Jak raketoplán...
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21944
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Stavba PC

Příspěvek od HonzaCZ »

Já tu Sapphire pořizoval jako OC verzi a v té době ty takty celkem ušly. Máš pravdu, že tehdy jsem model od GB zavrhnul právě kvůli nějakému špatnému chlazení nebo tak něco.

Jinak taky mám rád čistou bednu bez kabelů, překážejících vzduchu :-) https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 5718_o.jpg
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Ynhoj
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1028
Registrován: čtv říj 15, 2009 9:28 am
Jméno a příjmení: Sebastian Sehnal
Bydliště: Tourov (Bavorov)

Re: Stavba PC

Příspěvek od Ynhoj »

HonzaCZ píše: Jinak taky mám rád čistou bednu bez kabelů, překážejících vzduchu :-) https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/ ... 5718_o.jpg
Tak to má vypadat :supeer:
Subaru Impreza Outback Sport 2.0 r.v. 2005, ex Subaru Justy 1.3 1998, ex Daihatsu Feroza, ex Škoda Forman 1.3 LX, ex Škoda 105 L
Uživatelský avatar
Juras
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 766
Registrován: čtv bře 04, 2010 7:42 am

Re: Stavba PC

Příspěvek od Juras »

Taky sem soupnu svoji aktualni sestavu pro inspiraci kdyz uz ste s tim zacali.
Co tam chybi mi zustalo z predesle sestavy.
Pameti od kingstonu pouzivam uz docela dlouho a nikdy zadny problem, ani co by se tykalo kompatibility s deskou. Vzdy cvaknu a jedou a nebyva problem je i pretaktovat.
http://www.czc.cz/ck1rg3qfd8j87adihta43tahe2/seznam
Subaru IMPREZA 2.0GT MY95 300hp 25/100 - funny car
Peugeot 205 1.7GRD MY92 60hp 4/100 - EX a už i R.I.P (kovoschrot)
Citroën C5 2.2 HDi MY02 133hp 6/100 - daily car
Ducati Multistrada 1000 DS MY04 - funbike?
Uživatelský avatar
Kolben
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 5405
Registrován: pon bře 26, 2012 2:06 pm
Jméno a příjmení: Honza
Bydliště: Holýšov

Re: Stavba PC

Příspěvek od Kolben »

Skywalker píše:
Vím, asi tu vypadám jak zabedněnec... ::-DDD: Ale pojďte do mě!!! :baseball: :diky:
No ja bych rek, ze prave naopak... Ze vlastne poradit nepotrebujes :657:
Outback 2.5i Sport Lineartronic 2017
Outback H6
Slepice ´18
---
Subaru Justy 1.2 4WD (MY95)
Forester XT Sport 2017 (MY18)
WRX STI Sport 2016
Forester XT 2014 - Executive
Legacy Combi 2.0D Sport - 2012
https://www.spritmonitor.de/de/user/kolbic.html
Uživatelský avatar
Skywalker
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 209
Registrován: čtv srp 11, 2011 7:24 pm
Jméno a příjmení: Lukáš Maďa
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Stavba PC

Příspěvek od Skywalker »

Kolben: No... Když tak na to koukám, máš v podstatě pravdu. :D

Ale pomohlo mi to ohledně rozporu AMD x Intel a to SSD mě potěšilo s tou degradací.

Ještě otázka, jestli má někdo zkušenosti s overclockingem? Vyplatí se to na RAM, CPU a grafice s ohledem na spotřebu? Bude výkon o tolik vyšší, že to těch pár W vykompenzuje? Vyčetl jsem někde ohledně OC CPU od AMD, že z původního taktu 3,3 na 3,9 je nárůst o 30W, ze 3,9 na 4,2 dalších 40 a ze 4,2 na 4,5 už třeba dalších 70W. Takze celkem ze 3,3 na 4,5 je to 140W navrch k původním 95W při burn. Je to opravdu tak moc špatný?

Odesláno z Lumia 820
No road doesn't mean no way!
Subaru Impreza 2.0GX, 5MT, MY01
Spotřeba? Jak raketoplán...
Uživatelský avatar
Juras
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 766
Registrován: čtv bře 04, 2010 7:42 am

Re: Stavba PC

Příspěvek od Juras »

Ta spotreba narusta vic nez vykon, taktovaci na tohle nehledi. Pro naprostou vetsinu uzivatelu dostacuji referencni takty. Ja taky kdysi taktoval, zkusim to treba, abych vedel ceho je to schopny dosahnout, ale pak to vratim zpet. Spis ted ocenuju ze se cpu automaticky podtaktuje, kdyz neni treba nejakej vykon, z 3.6 na 1.9 ghz a spotreba klesne o polovinu. Dostal sem z nej i 4.7, ale ze bych poznal nejak extra rozdil se nestalo, akorat pc hucelo jak pilinaky aby to uchladilo. Skutecne znatelny zrychleni pc sem zaznamenal po nainstalovani systemu na SSD, takze za me ho urcite doporucuju.
Subaru IMPREZA 2.0GT MY95 300hp 25/100 - funny car
Peugeot 205 1.7GRD MY92 60hp 4/100 - EX a už i R.I.P (kovoschrot)
Citroën C5 2.2 HDi MY02 133hp 6/100 - daily car
Ducati Multistrada 1000 DS MY04 - funbike?
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“