Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48960
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od VDC »

Přátelé s vědomím, že mezi vámi je spousta zkušených kameramanů, založil jsem tohle vlákno, abyste mi poradili.

Vzhledem k tomu, že za necelé dva měsíce se mi narodí potomek, považuji to za pádný důvod ke koupi nějaké kamery. Už jsem to párkrát chtěl udělat, ale vždycky se to dalo odložit. Nyní už to odkládat nechci, takže vás žádám o rady a tipy, na nějaké šikovné, malé, pokud možno kapesní zařízení, na které lze natáčet. Optimálně na výmněnné médium typu SDHC karty.

:diky:
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3126
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od Albi »

Pokud video bude jen okrajové, takové krátké šoty, co foťák který umí slušně video ?
:idea:
Mám Panasonic TZ7 a umí to slušné HD video, byl to pro mne důležitý parametr. :supeer:
Já to kupoval s tím že potřebuju hlavně kvalitně fotit, něco kapesního, krátké počáteční ohnisko atd atd ... a k tomu jsem chtěl občas video - a to HD, když už, se zoomem. Karty jsou tam SDHC.
Dobrá kamera je samozřejmě na video lepší, ale pak potřebuješ kapsy dvě ...
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od hetzer »

ja taky co se tyce deti sazim spise na fotky. videa bez sestrihani ( a kdo ma cas to vsechno strihat ) jsou hrozne zdlouhava a navic i samotny objem fotek narostl do takove velikosti ze je problem ho bezpecne archivovat.
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16114
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od quickly »

Tome, pokud budeš kameru používat jen pro natáčení rodiny, tak podle svých vlastních zkušeností bych se klonil k nějakému foťáku s možností natáčet video. Je potřeba ale pamatovat na to, že u malého (lehkého) foťáku se bude víc obraz klepat :655: . Mám starší kazetovou kameru (SONY) a starší digi zrcadlovku (Canon EOS 300D) a pomalu si šetřím na kvalitní zrcadlovku s možností natáčet video (chci používat svoje dosavadní skla), abych tahal jen jednu věc. I středně kvalitní kamery mají horší snímky než středně kvalitní foťák, který zase může mít o něco horší video. Je potřeba zvážit, zda budeš častěji fotit nebo točit video. A podle toho se rozhodnout. Já bych šel raději do foťáku s videem. A dát si strop peněz a velikosti/hmotnosti (já stále s sebou tahám zrcadlovku se skly, takže hmotnost u mne nerozhoduje).
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
seatik
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 4035
Registrován: ned srp 09, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Vašek
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od seatik »

Ahoj Tome,jako kluci nademnou..ja mam jeste klasickou kameru hi 8 a uz ji temer nepouzivam,vzhledem k upravam a strihani. K videim pouzivam foak od CANONU ixus 860 is . Tady mas jak umi tocit video ..v seru a za osvetleni
http://www.youtube.com/watch?v=kdByEGeZEzI

Jinak to video si muzes i primo v tom fotaku upravovat a strihat

a jinak tady je to za svetla a v pohybu :850:
http://www.youtube.com/watch?v=VfKkLvs9fNc

Ber v potaz,ze youtube jeste mi tu kvalitu oklesti,takze je to zcela dostacujici. Jina fotacek je to kompaktni,malicky a s velikym displejem a dlouhou vydrzi baterie :826:
Subaru Forester 2.5 XT MY 2007
Subaru Outback 2.5 Limited 2020
ex Subaru BRZ 2.0i Sport MY2015
ex Subaru Impreza 2.0i 92kw MY2004
Uživatelský avatar
Swapino
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 320
Registrován: pon lis 23, 2009 10:40 am
Jméno a příjmení: Ondřej Falat
Bydliště: Smržovka, Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od Swapino »

I ja se musim priklonit k tomu, poridit si fotak co umi natacet video v HD rozliseni. Kez bych byl i tenkrat tak proziravy, kdyz jsem si porizoval kameru s HDD. Dnes kamera v podstate jen stoji a stoji a stoji ... :( A za ty prachy preci jen mohla neco delat :(

Takze i zasebe doporucuji 2 v 1 :657:
Obrázek[ 2.5Gx 110Kw ]
Uživatelský avatar
Mira
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 10622
Registrován: úte srp 18, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Miroslav
Bydliště: Poslední zatáčka před Vídní

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od Mira »

Tome zrovna včera byly kamery v paškálu testů v ČT1 v Černých ovcích. Ale zrovna hodně najdeš třeba zde
http://www.dtest.cz/videokamery-s-pevny ... hollywoodu

Jsou tam hlavně kamery s velkou vnitřní pamětí, ale stejný model se stejnou výbavou koupíš i s malou pamětí a třeba dvojitým slotem na karty. Je to jen otázka ceny - jsou sice lacinější, ale když připočteš cenu paměťový karty, vyjde to na stejno.

Jak říká můj kamarád, kterej tomu rozumí - zálěží co budeš točit, kde na to budeš koukat a hlavně kolik do toho míníš vrazit. Nakonec Ti vysvětlí, že kamery pod 20 litrů stejně stojí za houby. A hezkou fotku z kamery neuděláš. U foťáku zase budeš postrádat větší zoom a stabilizaci obrazu a spoustu dalších funkcí, který ale stejně nevyužiješ, protože bys musel v kapse neustále nosit návod k použití aby sis vzpomněl na co to je a jak se to zapíná. Zvuk stojí za prd u foťáku i kamery, pokud nemáš externí kvalitní mikrofon.

Na závěr jen malý příklad pro spotřebitele - na co Ti bude kamera s full HD, když to budeš doma pouštět na obyčejný televizi?
Naposledy upravil(a) Mira dne úte led 05, 2010 12:55 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od HonzaCZ »

VDC: Řešil jsem přesně podobný problém a jeho řešení zní: Kamera, která má smysl začíná na 15 tisíc Kč. Důležitý je optický stabilizátor obrazu, velký zoom a velká světelnost objektivu. Od Panasonicu taková kamera stojí kolem 14, od Sony tuším začínaj 15 a výš (samozřejmě té ceně odpovídají i parametry, čili kamery to jsou vskutku dobré, FullHD, lepší optika, dobrý displej...). Nic horšího nemá cenu kupovat. Prohlížel jsem "noname" i "name" (Toshiba) kamery od 2 do cca 8 tisíc a vždy mají nějakou vadu, která na první pohled jakoby nevadí a vypadá to jako nesmysl, s kterým se dá žít, ale pak si člověk akorát nadává, co to koupil za kšunt.
Ty úplně nejlevnější jsou fix focus, to jako důvod "nekoupě" stačí, další sice umějí ostřit, ale nemají zoom (optický), bez něj je video naprd, koukni se na moje video z Prachovek - to bylo natáčené bez zoomu - ten zoom prostě chybí. A pokud už má kamera oboje (např ty Toshiby cca 4t Kč a výš) tak mají jiný problém - většinou spojený se zpracováním obrazu - bortí se vertikální hrany, málo fps při malém osvětlení, špatné ostření při větším zoomu, neplynulá rychlost zoomu, velká komprese...atd.
Takže pokud ti nevadí nějaká z předchozích vlastností, tak můžeš zkoumat kamery za míň než těch 14-15, jinak to nemá smysl. Např. tenhle Panasonic má relativně dobré hodnocení. Samozřejmě má pár chyb na kráse, ale vzhledem k dražším kamerám. Pro člověka, který chce natáčet rodinná, nebo třeba srazová (že? :-) ) videa je to podle recenzí dostačující ve všech ohledech a není se čeho bát. Leze z toho kvalitní video.
Pokud bys nevyžadoval FullHD a točil spíš sporadicky, tak výše zmíněný Panasonic TZ7 je vynikající foťák, který sice nezvládá FullHD (1080 řádků), ale umí 720p a to je dlé mého dostačující, má 12x optický zoom, optický stabilizátor obrazu, hires displej (bežné foťáky mají 230k px, tento má 460k px) a hlavně narozdíl od spousty konkurenčních výrobků lze zoomovat při natáčení, což je velice důležitá funkce, jedná-li se o natáčení videa. Také má tlačítko přímo na započetí natáčení videa (z jakéhokoliv režimu).
Já se rozhodl pro TZ7, ještě jí nemám doma, ale brzo mít budu. Pořádná kamera je 2x dražší a kvalitní fotky mají pro mě stále větší význam než FullHD video.
Existují samozřejmě i foťáky, které umí FullHD video, ale ty zase stojí stejně jako ta kamera nebo víc.

Doufám, že jsem ti trochu pomohl. Shodou okolností to pár měsíců zpátky taky řeším. :-)

quickly: Dneska optické stabilizátory obrazu umějí opravdu hodně, takže to "lehké = klepání obrazu" už také nebývá pravda. Tátova "jakozrcadlovka" Fuji při 18x zoomu stabilizuje opravdu pěkně, že i při delším času závěrky obraz není rozmazaný.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48960
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od VDC »

Děkuji chlapci za první podněty. Jsem na tom s fototechnikou takhle. Mám Canon Powershot S5 IS, a pak jsem si na vysloveně kapesní focení třeba na kole pořídil Panasonic Lumix DMC-FS7

Canon umí HD video se stereo zvukem, takže s tím to natáčení v pohodě zvládnu. Ale není úplně jednoruční. Já jsem se domníval, že by natáčení videa bylo pohodlnější kamerou, která je prostě jednoruční zařízení. Na focení kameru nechci, na to mám foťáky a obsazený 2 kapsy mi nevadí. Ukládání natočenýho materiálu v podstatě neřeším, při dnešní ceně dvd je mi to jedno. Nechci ani říkat, že to všechno hned sestříhám, klidně to udělám za 20 let, až na to budu se slzou v oku koukat. Co se objektů mého kameramanského zájmu týče, určitě jsou akce, který je lepší natočit, než nafotit a netýká se to jen rodiny. To spíš narození potomka je taková moje záminka
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 48960
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od VDC »

Ten test v černejch ovcích jsem náhodou viděl. Byl zajímavej, ale ne ty ceny vítězů. :845: Tolik do toho zase vrazit nechci.

Co se sledování produktů natáčení týče, sledovat to budu na LCD Sony Bravia 83" úhlopříčka. To je full HD, nemejlím li se.
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
roura74
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2017
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Ondřej Horák
Bydliště: Ruda u Rýmařova
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od roura74 »

Tome na druhou stranu kolikrát se na ty videa budeš dívat. Máme toho doma hromadu ještě na VHS a teď s druhou malou v PC a stejně se na to nikdo nedívá. Možná za 20 let, ale to už asi VHS nebude na čem přehrát a DVD budou za svou životností.
Tribeca 2008 Executive
________&________
Toyota RAV4 PHEV 2021

EX: Levorg 2017 Sport, Forester 2007 SG, Legacy GT 2010
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21883
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od HonzaCZ »

VDC: Tak v tom případě bych šel rozhodně do "značkový" FullHD kamery, tím Panasonicem počínaje a výš; Sony dělá pěkný kompaktní kamerky na výšku :-) Jinak dneska bych při koupi kamery rozhodně volil FullHD, když FullHD podporuje už i YouTube, tak není o čem :-) Trochu offtopic: Je to úžasnej pokrok, když si vzpomenu, jak pár měsíců zpátky bylo video z youtube pár matlajících se fleků po obrazovce a dneska streamujou video v takovém rozlišení a bitrate, že pomalejší procesory nestíhají :-)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od hetzer »

VDC: pokud ta DVD nebudes co par let kontrolovat a pripadne znova palit na nova ( a to se vsad ze nebudes ) tak se s nimi rozluc :6066: na nenahraditelna data to neni vhodne medium :1774:
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16114
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od quickly »

roura74 píše:Tome na druhou stranu kolikrát se na ty videa budeš dívat.
Mám devítiletá dvojčata a jejich nejoblíbenější video je záznam, když se učili na nočníku a Kuba byl schopen se 40 minut vztekat ::-DD: . Jak ale povyrostli a naučili se dobře mluvit, tak stejně jen fotím. A video máme jen na oslavy a dovolené.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16114
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od quickly »

hetzer píše:VDC: pokud ta DVD nebudes co par let kontrolovat
DVD má deklarovanou životnost 5 let, pokud jsou správně uskladněna
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“