Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Uživatelský avatar
Rudolfo
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1956
Registrován: stř srp 05, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Rudolf Weissbrod
Bydliště: Ostrava

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od Rudolfo »

Takže kluci, příručka je tam ke stažení a přeji krásné filmování. Jen pár mých zásad.
1. Vždy si před stisknutím spouště řekněte, co vlastně chcete filmovat, co je hlavní
2. Pohyb kamery po okolí (švenk) dělat pomalu v pevném postoji
3. Záběr si připravit. Nedělat Zoom na detail a zase zpět.
4. Zabírat detaily a mít fantazii změny záběru. 10 x stejný záběr na pláži nudí.
5. Film z akce by neměl přesahovat 20 - 30 minut.
6. Filmujte z pevné pozice pohybující se objekt. Záběr by měl mít alespoň 6 - 8 vteřin, pro navazující střih.
7. Švenk po okolí začneme 4 vteřinami na místě pak švenkujeme a zase zakončíme 3 - 4 vteřinami na stejném záběru.

Takže přeji mnoho zajímavých záběrů a nebojte se experimentovat.

Už se těším na Vaše záběry

Ruda
Uživatelský avatar
vojta
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 410
Registrován: pon lis 23, 2009 7:50 pm
Jméno a příjmení: Vojta
Bydliště: Jablonec

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od vojta »

Ja jen prispeju s natacenim na digi fotak.

Mam Panasonic TZ5 (predchudce TZ7). Na zacatku jsem si rikal, ze videa super, takovy rozliseni pred 2 rokama, kdyz jsem to poridil, snad zadnej fotak nemel. Pak mi ale zacalo dost vadit preostrovani behem zaberu - ten fotak se snazi prubezne neustale zaostrovat a to tim zpusobem, ze to neustale rozostruje a zaostruje, muze to dost zkazit zaber. Druha vec je kvalita zvuku, ta proste neni dobra, navic pri zaostrovani a zoomovani je hodne slyset motorika objektivu.

Letos jsem byl s kamosem v Alpach a on mel s sebou tuhle kameru: http://digitalni-kamery.heureka.cz/sony-hdr-cx11e/. Kvalita je nesrovnatelna, je to videt jak na malym displeji, tak samozrejme nejvic na full HD televizi. Ma to proste lepsi optiku, lepsi svetelnost a vyrazne lepsi zvuk i s tim vestavenym objektivem. Jen fotky to dela asi jako digi fotak za 2 tisice. S levnejsima kamerama nemam zkusenost, veril bych klukum ze pod 15tis. to nema smysl :(

Podle me, jestli kameru, tak opravdu kvalitni, nebo se na to vykaslat.

Nekdo tady rikal, ze se na to stejne budes divat na domaci televizi - tady rozhodne nesouhlasim, na videa se vetsinou divas az s odstupem 20ti let, obzvlast kdyz jde o decka. Za 20 let budes za "trapny stary fullHD" hodne vdecnej :D

Co se tyce archivace, tak DVD rozhodne ne, zivotnost je vetsinou od par mesicu do 5 let a hodne nespolehlivy. Momentalne doporucuju externi pevny disky, minimalne na 2 mistech kvuli ukradeni/pozaru. Zivotnost zapisu ale taky neni nekonecna, momentalne max 10 let. Je dobry obcas celej disk smazat a zapsat znova, tim se zivotnost toho zapisu prodlouzi. Honza sice psal, ze ze staryho HDD precetl vsechno, ale od ty doby HDD udelaly skok dopredu a zapisuje se s mnohem vyssi hustotou na plotnu => slabsi magnetickej zapis s nizsi zivotnosti.

Stejne si ale myslim, ze HDD je jedina volba, nebudete ho mit o dost dyl jak 5 let, protoze cena neustale klesa a kapacita stoupa, koupite si rychle novej a data zkopirujete :)

Preju Tomasovi dobrej vyber :)
Naposledy upravil(a) vojta dne úte led 05, 2010 10:12 pm, celkem upraveno 1 x.
Forester 2003 2.0 MT => Forester 2006 2.5 XT MT => Volvo XC70 2006 D5 MT
Uživatelský avatar
vojta
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 410
Registrován: pon lis 23, 2009 7:50 pm
Jméno a příjmení: Vojta
Bydliště: Jablonec

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od vojta »

Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49121
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od VDC »

Jsem rád, že jsem rozpoutal takto podnětnou diskusi, nejen kvůlivá kameře. :supeer:

Kdy budu na případné nahrávky koukat upřímně neřeším. Je pro mne schůdnější alternativa, že je budu mít a nikdy se na ně nepodívám, než že se na ně budu chtít podívat, ale nebude na co. Táta kdysi fakt hodně fotil a ačkoli on sám se na ty fotky už léta nepodíval, my se ségrou se tím rádi probíráme. Argument, že papírová fotka je lepší neberu, já jsem dítě digitálního věku a radši klikám, než listuju papírem. Ke kameře jako k zařízení jsem byl skeptickej v době, kdy se natáčelo na kazety, protože pak následovala ta pakárna někam to hrozně složitě přehrávat. Celkově éra videokazet mě minula, nikdy jsem se nenaučil ani nahrávat z televize, prostě mě to lezlo na nervy. Když chtěl člověk vidět něco uprostřed kazety, tak ty šílený operace s přetáčením. Ježíš jak já to nenáviděl. S audiokazetama jsem na tom velmi podobně. Pár kazet jsem měl jako mladej kluk, to jo, ale nikdy žádný zásoby. Vlastně jsem si víc muziky pořídil až s domácím pálením a od tý doby co je všechno v mp3 jsem to všechno vyhodil a už mám jen mp3. V autě to mám na SD kartě.
A takhle to mám i s těma obrazovejma formátama. Fotit jsem začal až když jsem si koupil první digitál. Nejsem žádnej umělec a drásalo mě, když jsem vyfotil film, pak jsem vysolil prachy za vyvolání fotek a pak jsem jich půl vyhodil, protože to byly nějaký na hovno pokusy o momentky ale už jsem si nepamatoval, co za moment to bylo. :845:
Netoužím po nějakým uměleckým natáčení, stačí mi dokument. Takže si určitě nechci kupovat kameru za 30 litrů. Přiznávám, že jsem se chtěl vejít třeba do desítky.

Rudo děkuju za podnětný návod. Ten mi určitě pomůže. Už během dne jsem si říkal, že si ty strojky půjdu někam osahat. Zkusím se zeptat v nějaký menší prodejně týhle techniky, jestli bych si nemohl něco zkusit natočit a pak se na to kouknout doma, abych viděl, co z toho leze.

Že nahrávka na dvd vydrží jen 3 roky jsem skutečně netušil. Holt ten můj vypálenej archiv fotek přetáhnu na externí disk. Teď mám jeden 250 GB no a vzhledem k cenám si klidně koupím další. V tom nevidím problém.

Ozy jestli vypnou elektřinu neřeším, neboť každý správný mladý Subarista, má centrálu Subaru... :657: :845: A nebo aspoň měnič v autě... :655: :845:
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
roura74
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2017
Registrován: pon črc 27, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Ondřej Horák
Bydliště: Ruda u Rýmařova
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od roura74 »

Tribeca 2008 Executive
________&________
Toyota RAV4 PHEV 2021

EX: Levorg 2017 Sport, Forester 2007 SG, Legacy GT 2010
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49121
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od VDC »

Ono je to celkem jedno, jestli zálohovat na HDD nebo na kartu. Na tu kartu stejně musíš mít větší krabičku, abys jí neztratil... :845:
Musím říct, že mě fascinuje, jakou rychlostí postupuje vývoj v týhle oblasti. Když si vzpomenu, že jsem si první 512 SD kartu kupoval před nějakejma 4 lety asi za 1200 a to jsem měl tehdy radost, jak dobře jsem nakoupil... :655:
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
Dušan
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1376
Registrován: stř zář 02, 2009 8:44 pm
Jméno a příjmení: Dušan Šindel
Bydliště: Ostrava

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od Dušan »

Tome, tu teorii o životnosti nahrávky 3-5 let na DVD neber doslova. Já mám na DVD videa dvojnásobného stáří a bez nejmenší ztráty kvality. Rozptyl mezi „odborníky“ v udávání životnosti CD a DVD je obrovský : 2 až 100 let. Ta horní hranice platí pro laboratorní podmínky. Běžná skutečnost v životnosti bude někde mezi tím. Já předpokládám, že mi doma vypálené DVD vydrží min 20 let. Jinak obecně prý platí, že čím menší rychlostí se na Dvd zapisuje, tím větší je trvanlivost zápisu. Taky každé přehrání údajně nepatrně (neměřitelně) snižuje životnost. To ale při přehrání domácího videa dejme tomu 4x za rok nemá téměř žádný vliv. Jinak by mě docela zajímalo, jestli je mezi námi někdo, komu se obrazová nahrávka z DVD při normálním běžném uskladnění disků doma v pokoji „vypařila“.
To samé se tvrdilo kdysi o záznamech na pásku. Já točím na kameru už hodně dlouho, tu první , Sony, jsem koupil v Rakousku v r. 1991. Byl to systém na pásku Video 8. Z těch sem to kopíroval na VHS. Před chvíli jsem si 19 let starou pásku schválně znovu pouštěl. Žádné pozorovatelné změny na ní nejsou. Mám zato, že podobný zbytečný humbuk o malé životnosti se dělá s DVD. ( pozor – mluvím pořád jen o domácím videu, ne o skladování životně důležitých dat – tam bych se asi víc zamýšlel, kam to uložit).
Teď ke kamerám. Moje mini DV kamera mi na poslední dovolené dost blbla. Podmínky, kdy kameru používám, nebývají zrovna skleníkové a prach kombinovaný s vlhkostí kamerám s mnoha pohyblivými součástmi nesvědčí. Začínám uvažovat o nové. Nechci opakovat, co již bylo řečeno, ale moje základní kritéria jsou : Full HD, záznam na kartu, opt. stabilizátor, zoom 10-15x (ani to už nejde udržet a stativ jsem u kamery v životě nepoužil), záznam s předstihem(bývá okolo 2-3 vteřin) a hledáček. To poslední považuji za hodně důležité. Bohužel v posledních dvou třech létech hledáčky z kamer úplně vymizely a zůstaly jen LCD displeje, což je v obtížnějších podmínkách na prd. Věřím, že se výrobci k hledáčkům zase vrátí. Náznakem by mohly být dvě nové kartové kamery Panasonic střední třídy s hledáčkem uvedené na trh v r. 2009. Tolik za sebe.
Dost recenzí na kamery najdeš na http://www.tvfreak.cz/index.jsp a taky se tam dovíš kterým kamerám udělil ceny Camcorderinfo.com za r.2009 v jednotlivých třídách.
Tam je jakoby cesta .....

Forester 2003 - manuál, zvýšený, oplechovaný
Toyota Land Cruiser 95 - r.2001, Ironman 2", šnorchl
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od hetzer »

zalohovani na flash kartu je spolehlivosti asi na urovni DVD, ta technologie na to ani neni urcena.
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21933
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od HonzaCZ »

Snižování kvality digitálního záznamu je možné pouze pokud nepřečteš nějaká data. Poté může být obraz nebo zvuk trhaný a vykazovat artefakty na snímcích. To jenom aby si někdo nemyslel, že po čase mu začne film z DVD třeba šumět jako třeba film z VHS :-)

O vlivu přehrávání DVD na jejich životnost teda nic nevím, ale nedá se to vyloučit. Celá životnost DVD závisí na jeho kvalitě. Dneska může 5 let staré DVD fungovat, ale dnešní za 5 let už nemusí. Celý proces degradace vlastně spočívá v tom, že nějaká látka (přesnou "anatomii" neznám) v médiu koroduje. Samozřejmě korozi urychluje UV záření, vlhkost, změny teploty atd... 100 let možná vydrží v laboratoři s neměnnými podmínkami, doma teda rozhodně ne.

Já osobně jsem přešel na HDD uchování dat a při kopírování z placek jsem narazil na cca 5% CD-R, které nešly přečíst - stáří v té době 2-8 let a na cca 2% DVD+R - stáří v té době 0-4 roky. Podotýkám, že ani v jednom případě nešlo o poškození odrazivé plochy nebo polykarbonátu.

Jinak je pravda, že těm HDD se dneska už taky nedá tolik věřit jako dřív, ale myslím, že jejich obměna při rostoucích požadavcích na prostor a cenové dostupnosti je dostatečná, než aby to z něj stihlo "vyčpít".
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Albi
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3134
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Albert Němčík
Bydliště: Železná Ruda / Praha

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od Albi »

přidám ještě myšlenku - objemy dat :idea:
pokud jde o zálohování, jednoznačně HDD ...

kdysi lidé řešili kam s fotkami a 2MPx fotky degradovali na 640x480 apod. aby nezabíraly moc místa a nezaplnili tak rychle disk (v té době v řádu GB), vešly se na CD ... teď toho litují protože dneska se pár GB fotek schová v koutě disku, disky rostly rychleji než je stačili plnit, ale tu kvalitu už nevrátí, a nevrátí ani ty fotky které v rámci přehnaných čistek vyházeli ...
dneska s 10MPx foťákem mi objem docela narůstá, desítky GB, na DVD už nezálohuju ani se neděsím že za chvíli zaplním disky, protože za pár let to bude směšné ... fotky nechávám v původním objemu a videa nekomprimuji ...

to samé s videem, možná budou objemy narůstat, obzvlášť u Full HD člověk současné disky zaplní rychle, ale snažil bych se vyhnout nějaké velké komprimaci apod, a také přílišným čistkám, za pár let budou disky o pár řádů větší a tisíce hodin klidně nekomprimovaného Full HD videa se tam schovají v koutku ... (otázka je kdo na to bude koukat :845: , ale to už není o technických možnostech)

pamatuji jak kdysi (90-léta) bylo zpracování zvuku nejprve daleko za hranicí možností PC a jak se to postupně překlopilo, nahrával jsem předtím roky na kazety z rádia a chtěl k tomu využít počítač ... dneska už je to sranda ...
Uživatelský avatar
VDC
Předseda klubu
Předseda klubu
Příspěvky: 49121
Registrován: ned črc 26, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Tomáš Vlasák
Bydliště: Srázná 477/16a, Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od VDC »

To je pravda Albi, já jsem byl docela dlouho skeptickej k honbě za megapixelama. Můj první digitál byla taková malinkatá minolta, už si nepamatuju označení. Byl to 2,1 MPix kompakt s trojnásobným optickým zoomem. Hrozně dlouho jsem si říkal, že ty 2 megapixly stačí. Bylo to daný tím, že jsem doma měl starej počítač a klasickej monitor, na kterým ty rozdíly prostě nebyly vidět. Velikost fotky jsem docenil vlastně až loni na jaře, kdy jsem si koupil full HD televizi. To jsem čuměl, jak mám některý fotky hnusný... :845:
http://monstersubaru.eu
https://www.instagram.com/vdc.monstersubaru/
Subaru Outback 3,0 H6 '01
Toyota Previa 4WD 2.4 ´97
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od hetzer »

VDC: konkretne v tomhle pripade to neni vina toho stareho fotaku ale te televize :6066: LCD totiz neumi kvalitne zobrazit jine rozliseni nez nativni
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Uživatelský avatar
Tomáš1002
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2649
Registrován: čtv říj 01, 2009 5:14 pm
Jméno a příjmení: Tomáš Raška
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od Tomáš1002 »

Ještě mě napadla jedna věc k trvanlivosti dat: jak je to prosím s kazetami (Digital8, Mini DV, DVCAM nebo i analogové Hi8) uloženými v suchu a teple? Může i z nich záznam časem zmizet nebo se nějak poškodit?
Subaru Forester 2,5XT 2011
Uživatelský avatar
hetzer
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1785
Registrován: úte črc 28, 2009 12:00 am
Bydliště: u Prostejova

Re: Koupě videokamery- zkušenější poraďte

Příspěvek od hetzer »

Tomas1002: v dobrych podminkach vydrzi desitky let. magneticke pasky se pouzivaji i pro profesionalni archivaci
'ach 'a' jIH yIt vegh ngech vo'
QIb vo' Hegh
jIH DichDaq taHvIp ghobe' mIghtaHghach vaD SoH 'oH tlhej jIH
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“