Quicklyho výběr nového fotomobilu

Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16114
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Quicklyho výběr nového fotomobilu

Příspěvek od quickly »

Posledních 5 let jsem začal fotit na mobily (předtím zrcadlovky Canon 300D a 7D). Nejdřív jsem měl Huawei P20pro (od prosince 2018) a potom Samsung S21 Ultra (od dubna 2022). Nedávno se objevila informace, že S21 Ultra bude mít poslední aktualizaci systému na jaře 2024 a protože to mám jako firemní mobil, tak jsem začal hledat následovníka.

Protože jsem byl s S21 Ultra velice spokojený, tak jsem se rozhodl, že budu pokračovat s řadě S*. Protože u mobilu mám na foťák určité požadavky, tak jsem se rozhodl sekundárně vybrat podle DXOmark. Primární výběr byla cena.
S21 Ultra jsem kupoval za 26.000,- Kč a protože S22 Ultra má 135 bodů a S23 Ultra 140 bodů, tak jsem se rozhodl jít do S23 Ultra. Tím byla stanovena horní hranice ceny na 30.000,- Kč.

Dalším parametrem byla SW podpora telefonu. U S23 ultra je slíbená podpora 4 roky + rok bezpečnostních záplat.
Byl jsem už rozhodnutý na S23 Ultra, ale díky povídání s kolegou z firmy a kamarádem Honzou Černíkem, který je ne malým propagátorem jablečných produktů, jsem se začal zajímat i o neAndroid mobily.
Pro výběr „alternativ“ jsem si zvolil :
• Cena
• DXOMark
• Podpora SW
• Dostatečně rychlý procesor
Po cca měsíci, kdy jsem procházel recenze, jsem si vybral 3 telefony, které by vyhovovaly mým požadavkům:
• Samsung S23 Ultra
• Goggle Pixel 8pro
• iPhone 15 pro
Cenový rozdíl těchto 3 mobilů byl cca 500 Kč, takže jsem se věnoval dalším požadavkům.
DXOMark vyhodnotil Pixel a iPhone jako mnohem lepší mobily, než S23 Ultra (153 proti 140; S21 Ultra má 117), takže jsem začal podrobněji procházet Pixel a iPhone. V dalším měsíci jsem procházel recenze hlavně s obsahem „proč nepřecházet z Androidu na iPhone“ a „neduhy Pixelů“. Protože se recenzím nemůže tolik věřit, tak jsem kontaktoval puschpulla, který má Pixel 6pro, abych z něho vytáhnul pozitiva i negativa. Od Honzy Černíka jsem zase čerpal informace ohledně iPhonů.
Po bádacím měsíci jsem byl rozhodnout jít do Pixela nebo iPhone. Nastal nejhorší okamžik, kdy jsem se musel rozhodnout, do čeho půjdu. Vytáhnul jsem si všechna „negativa“ a vyšlo mi z toho :
Pixel
• - prý pomalejší nabíjení
• - není CZ distribuce
• - nemá nativní podporu VoLTE a VoWifi (u nás má Vodafone uvnitř baráku slabý signál, tak na S21ultra používám VoWifi a jsem plně spokojený)
• + čistý Android
• + dlouhá SW podpora jako u iPhonů
• + slušný procesor
• + pár kluků ve firmě mělo/má Pixely a vždy spokojenost
iPhone
• - úplně jiný ekosystém (myšleno SW) – tady to minus bylo dost velké
• - trochu menší displej než S21 Ultra
• - dražší příslušenství
• - horší stahování fotek směrem do Windows PC (dle info na webu)
• - nemá podporu ELM přes BT (jen Wifi), neběží na něm ActiveOBD pro Subaru
• + má podporu VoLTE a VoWifi
• + dlouhá podpora SW
• + slušný procesor
• + slušný SW na úpravu fotek

U iPhone jsem se nejvíc bál „uzavřenosti“ jeho ekosystému, na druhou stranu prográmky na focení jsou u iPhonů na mnohem vyšší úrovni. Tady mi dost pomohly weby https://www.fotoguru.cz/ a https://www.ifotografovani.cz/ .
Protože se blíží konec roku a v druhé polovině prosince může být problém s dodáním do konce roku, tak jsem se musel rozhodnout do konce listopadu. Oba mobily mají velká + i - , nakonec jsem přemohl „strach“ z jiného ekosystému a šel jsem do iPhone 15pro.

29.listopadu jsem si dojel do Hradce pro mobil + obal + nabíječka + ochranné sklo. Následující 2 dny po večerech jsem se seznamoval s i15pro, abych mohl přejíst na nový telefon a nastavoval a bádal. Kopie SMS, kontaktů a základních SW proběhla během 5 minut velice klidně a hladce. Na konci druhého dne jsem se rozhodl přendat i SIMku, abych mohl dotáhnout registrace aplikací přes tlf číslo. Tady jsem si dal tento víkend jako zkoušku, protože kdyby se něco vyvrbilo, tak jsem měl prostor na opravu/přechod zpět. V pátek jsem jel v režimu Wifi hotspotu z S21ultra a nastavil jsem si Apple Car v Grinchovi. V Grinchovi mám magnetický držák na mobil, u i15pro jsem si dal kovový plíšek na mobil pod pouzdro, ale kvalitní pouzdro až moc odclonilo plíšek, takže na magnetu tolik nedržel. Tak jsem musel dát plíšek na obal (, aby to nevadilo Magsafe). Alespoň si mobil poznám zezadu, kdyby někdo měl shodný obal. Ve výběru jsem měl průhledný obal s barevným červeným okrajem, ale ve čtvrtek na jednání u zákazníka jsem zjistil, že stejný obal už má kolegyně Veronika (další propagátor nakousnutých věcí v naší firmě)

V sobotu ráno u nás napadlo dost sněhu (za týdne má být obleva), tak jsem ihned oběhl zahradu a vyzkoušel foťák (nepoužívám standardní foťák, ale ProCamera). První fotky jsou na viewtopic.php?p=659074#p659074 . Večer jsme měli obecního Mikuláše a já tam nafotil cca 306 fotek (po redukci jich zbylo 257). Z večera jsem u nás publikoval Adama viewtopic.php?p=659190#p659190 . 41 fotek jsem dal na obecní FB a zpětná vazba byla velice dobrá. Já jsem s kvalitou fotek dost spokojený. Ovládání je trochu jiné, i15pro má 3 pevné „zoomy“ přes sklo, zbytek digitálně na prsty (S21ultra má i 10x,30x a 100x), ale zjistil jsem, že mi to zas tak nechybí a neomezuje mne to.

Co se týče ovládání iPhonu, tak s ním nemám tak velké problémy, jak jsem čekal. Je to možná tím, že mne IT baví a jsem hračička. Na i15pro jsem si rozdělil ikony stejně, jako jsem měl na S21ultra a velice se mi líbí KsichtoKlíč (FaceID). Teď mám S21ultra úplně vypnutý a pojedu jen s i15pro, abych vychytal většinu životních situací.

Stahování fotek k sobě nakonec řeším stažením z iCloudu (stahuji „upravené“ fotky). Vyzkoušel jsem si RAW fotky a vše (JPEG i RAW) jde stáhnout na 2 kliknutí a menu volbu.

U i15pro je mnohem víc možností na nastavení a úpravu chování, takže o Vánocích budu mít co dělat a bádat.

Po prvním celodenním focení a používá jen i15pro jsem opravdu moc spokojený výběrem a tímto děkuji Honzovi Černíkovi, že mne navedl do světa nakousnutého jablka. Myslím, že i15pro není poslední věc od nakousnutého jablka >B-) .
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18903
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: Quicklyho výběr nového fotomobilu

Příspěvek od hamoun »

No pěkně! Parádně popsáno. Jsem zvědav na další zkušenosti s přechodem a používáním.

A .. no, jak píšeš .. nebude to poslední koupená věc .. už jsi pohlcen :-D
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
Metuzalem
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2120
Registrován: pát zář 22, 2017 5:52 pm
Jméno a příjmení: Milan P.
Bydliště: venkov u Jaroměře

Re: Quicklyho výběr nového fotomobilu

Příspěvek od Metuzalem »

We are the Borg. You will be assimilated. Resistance is futile.
:-)
Forester 2.0XT Comfort, MY2017, SJ - Šedivák
Uživatelský avatar
Fiba
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 1905
Registrován: stř črc 29, 2009 12:00 am
Bydliště: Pardubice

Re: Quicklyho výběr nového fotomobilu

Příspěvek od Fiba »

Co se týká toho ELMu, tak tady ten by měl umět i jabka přes BT https://www.sunnysoft.cz/z/517PKX-009/k ... ikace.html
Obrázek Forester 2.5 XT '06 AT

ex Forester S-turbo '99 MT
ex Alfa Romeo 90 2.0i 94kW 1985
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Quicklyho výběr nového fotomobilu

Příspěvek od sima »

Dane skvělý raport, t(rochu už i recenze, rád jsem si početl, sice tento drahý rybník pro mě není (tel. ne na firmu) ale i tak může se hodit i mě, v levnějších modelech.
Fotky jsou teda parádní a ten čert naprosto super fotka!
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16114
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Quicklyho výběr nového fotomobilu

Příspěvek od quickly »

@sima ta drahost telefonu je relativní. Moje zrcadlovka (Canon 7D) se skly (2xTamron) stála dohromady 70.000,- Kč. Když lidi vidí fotky, tak říkají, že jsou pěkné, a že by takové fotky taky chtěli. Když ale řeknu cenu, tak většina ihned prohlásí, že je to moc drahé. Dnes je jedno, zda kupuješ Android nebo iPhone, protože špičkové fotomobily stojí stejně.
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22542
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Quicklyho výběr nového fotomobilu

Příspěvek od spm »

Odvazny krok se zmenou platformy :-) ja si myslim, ze jsem hracicka take, ale tohle bych asi nedal. Alespon pokazde, kdyz jsem to mel v ruce od nekoho z kolegu, jsem nechapal, jak muze nekdo takovy neintuitivni kram pouzivat :-D

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
outback
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3072
Registrován: ned pro 20, 2015 8:40 am

Re: Quicklyho výběr nového fotomobilu

Příspěvek od outback »

Překvapilo mne ten problém s údajně horší podporou VoWiFi u toho lepšího Pixelu, mám prachsprostý Pixel 4a a VoWiFi funguje skvěle.
Subaru XV 2.0 Exclusive r.v.2018, facelift EyeSight CVT nonhybrid
Busík Hyundai H1
Fendt Platin 470 (ne, není to traktor)
Uživatelský avatar
.dundee.
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 2869
Registrován: stř kvě 18, 2011 1:08 am
Jméno a příjmení: Pavel
Bydliště: Praha

Re: Quicklyho výběr nového fotomobilu

Příspěvek od .dundee. »

spm píše:….jsem nechapal, jak muze nekdo takovy neintuitivni kram Tapatalk
Třeba jen pro to, že funguje 8 let, aniž bys ho musel každý dva roky přeinstalovávat.
A Danovi gratuluju, protože se k Androidu už nevrátí.
Subaru Impreza WRX STi MY04
ex Subaru Legacy 2.0D MY09
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22542
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: Quicklyho výběr nového fotomobilu

Příspěvek od spm »

.dundee. píše: Třeba jen pro to, že funguje 8 let, aniž bys ho musel každý dva roky přeinstalovávat.
A Danovi gratuluju, protože se k Androidu už nevrátí.
Telefon jsem naposledy preinstalovaval pred vic jak 10 lety. A ono to jabko v te dobe nebylo o moc lepsi, zena mela tenkrat neco sluzebniho, co take s tim posledne dostupnym firmwarem bylo pomale tak, ze to neslo pouzivat. Kazdopadne na ipadu, co mi nedavno pristal v rukou, jsem uz neprisel ani na to, jak prepnout mezi aplikacema nebo alespon na home screenu. Moje jedina zachrana bylo, ze to melo ten futral s klavesnici a alt tab na tom fungoval :-D

Odesláno z mého SM-F926B pomocí Tapatalk

Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Quicklyho výběr nového fotomobilu

Příspěvek od sima »

quickly píše: ned pro 03, 2023 2:24 pm @sima ta drahost telefonu je relativní. Moje zrcadlovka (Canon 7D) se skly (2xTamron) stála dohromady 70.000,- Kč. Když lidi vidí fotky, tak říkají, že jsou pěkné, a že by takové fotky taky chtěli. Když ale řeknu cenu, tak většina ihned prohlásí, že je to moc drahé. Dnes je jedno, zda kupuješ Android nebo iPhone, protože špičkové fotomobily stojí stejně.
Tj jasné, vše je relativní :-) nemyslel jsem tím, že je telefon předražený, ale mojí ochotu dát za telefon mé osobní finance, tu hranici a ta je podstatně níže. Ani ty fotky mě osobně za to určitě nestojí a to ty tvé teda obdivuji, tak chápu i tu odpověď těch lidí co jsi zmiňoval.
V tvém případě, kdy by jsi musel tahat zrcadlovku tak tj už úplně jasné, vyplatí se ti to a hlavně tě to baví, tak to holt potřebuješ :-) =)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
quickly
Místopředseda klubu
Místopředseda klubu
Příspěvky: 16114
Registrován: pát srp 14, 2009 12:00 am
Jméno a příjmení: Daniel Rychlý
Bydliště: Hradubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Quicklyho výběr nového fotomobilu

Příspěvek od quickly »

Mně nevadí tahat zrcadlovku, ale mobil mám stále s sebou
quickly

Outback BS 2.5 MY19 Obrázek Outback BR 3.6R MY10 Obrázek

Legacy BR 2.0 MY15
ex Legacy BL SpecB AT 9.8 l/100 124 tkm
ex Forester SJ CVT 7.3 l/100 km 267 tkm
ex Forester SH 2.0D 6.7 l/100km 218 tkm
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: Quicklyho výběr nového fotomobilu

Příspěvek od sima »

Jo.
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
strider
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 1267
Registrován: stř zář 05, 2018 2:07 pm
Jméno a příjmení: Jakub D.

Re: Quicklyho výběr nového fotomobilu

Příspěvek od strider »

Dam ti sem dve dnesni fotky naseho XT totoro kuruma.

Jedna je z meho S23, druha z Ancinyho iphone15... je to k vzteku ale proste ten strudlfon ma lepsi software ;/ :-| Slusi se rict, ze na obou je nalepena ochrana cocek fotaku docela tlustym tvrzenym sklem.
Myslim, ze muj dalsi telefon uz to taky nevydrzim a kapituluju.
photo_2023-12-03_21-58-18.jpg
photo_2023-12-03_21-58-13.jpg
WRX STI Active MY18
Forester XT Sport MY17
Uživatelský avatar
gerda
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 2247
Registrován: ned srp 29, 2010 6:46 pm
Jméno a příjmení: Michal Gerych
Bydliště: rozmezí Valašského království, Slovácka a Hané

Re: Quicklyho výběr nového fotomobilu

Příspěvek od gerda »

Jako je to fakt, ze clovek mobil taha furt s sebou, takze by mel obstojne fotit, aby byl vzdy pripraven :) Ale taky mam vnitrne nastaveny limit, ze za mobil bych nedal vice, nez je moralne zdravo a zarizeni XXv1 je vzdy o kompromisech. A hlavne nevim proc, ale proste nakousle jabko bych asi neskousl :-D

Zjistuji, ze ve vetsine pripadu u me plati pravidlo zlata stredni cesta :) Fotak jsem poridil kompaktni (fyzika a velikost cocky, cipu a opticky zoom proste noch*ijes), ktery ma propojeni pres Wifi s mobilem, takze fotky stahnu pripadne behem chvilky a hlavne nezabira moc mista. Deti se s nim naucily taky rychle zachazet a nemam strach jim ho pujcit, ze jim pripadne spadne; coz by se stat teoreticky nemelo, protoze je ucim opatrne a hlavne davat vzdy na krk poutko. Zrcadlovku bych jim asi nesveril, kdybych nejakou mel 😅 U auta jsem taky zjistil, ze mi staci 6valec a nepotrebuji 8 nebo 10valec; ale 3valec uz je celkem malo 😊 😁

Kazdopadne snad si s vyberem quickly spokojeny a tesim se na tve uzasne momentky v tvem podani, pripadne i ostatnich 🤩
Člověk by se měl učit celý život. Všechno jde, když se chce. Když nemůžeš, tak přidej. Nebojte se ničeho.

Subaru Outback 3.63R 191 kW, MY11
Honda FR-V 1.8 i-VTEC 103 kW, MY08
Honda Civic Anglán liftback 1.4 66 kW, MY00
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“