O počítačích a věcech okolo...

Odpovědět
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18905
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od hamoun »

panove, tesim se na recenze vas obou :) at se vam libi :)

Odesláno z mého SM-G781B pomocí Tapatalk
škoda superb
ex WRX 2008
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od sima »

Hamoune a co ty, máš čas kroutit volantem, doma teda :-)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
Šaman
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 3038
Registrován: úte zář 08, 2009 10:26 pm
Bydliště: Kateřinice

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Šaman »

Susede, klidně dám odkaz - ano, u toho zeleného protivného aj na cézetcé bych sehnal levněj, ale hoši mi připraví prý bonus.
https://shop.inpraise.cz/domacnost-a-mu ... 2ey006rck/
Těším sa na tu hru - není to žádná blikající fantasmagoria, ale pěkně introvertní "jízda" krajinou močálů, sněhu, ledu, skal a stépííí díívoočiinou

"Recenzi" napíšu
Subaru Forester 2.0X MT SocialEdition z roku 2005 (Lesník) + Honda Vision - Soptík + SsangYong Tivoli 4wd (Ssasanka) no a Obluda (cétéem Scroll xpert 2020)
sima
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 24183
Registrován: ned bře 15, 2015 12:03 am
Jméno a příjmení: Radek- šíma
Bydliště: Valašsko

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od sima »

Skal a stepí divočinou :-) :-) pěkný strojek, my máme doma vlastně už jen samé lenova-tři, krom jednoho prehistorického IBM a asus co asi půjde do šrotu, až ho najdu :-) těším se na video z tvé jízdy, případně ;)
Forester 2.0 SG 2002
Citroen Saxo Twist 1.1 2000
bývalá stálice:Citroen Xantia 1.8 16V LPG 98
Uživatelský avatar
hamoun
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 18905
Registrován: ned čer 12, 2011 9:16 pm
Jméno a příjmení: Petr Hanek
Bydliště: Kravaře

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od hamoun »

sima píše:Hamoune a co ty, máš čas kroutit volantem, doma teda
simo, ja to odevzdal asi tyden po koupi a rozchozeni klukovi a uz se k tomu nedostanu ...
a .. cas bych ted stejne nemel .. nejak vladne chaos zmatek a porad s necim plasim v praci :)
škoda superb
ex WRX 2008
Uživatelský avatar
Zdvyna
Zkušený uživatel
Zkušený uživatel
Příspěvky: 402
Registrován: pát srp 23, 2019 7:47 am
Jméno a příjmení: Miroslav Zdvyhal
Bydliště: Krnov

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Zdvyna »

JRJ píše:
Není to náhodou nějaký Dell nebo Lenovo? U těch je třeba použít vlastní Win recovery CD na jejich mnohdy exotický HW.
No je to starej DELL - ale recovery v nem není a jak píše ParabolD - té čisté instalaci sem se chtěl uplně vyhnout protože těch sw je tam fakt dost a nechci řešit a dohledávat všechny stary licence >:-&

No každopádně sem to přeinstaloval už jednou, s tím že sem ale zachoval soubory a apky. Jenže to nepomohlo no nepřechroustalo to asi drivery.


Je to takovej oříšek [?]
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Tak mám po ránu zase krizovku. Odešel mi TRRS kabel, kterým jsou propojené obě půlky mojí ergodox klávesnice v práci. Pokusil jsem se to zalátat páječkou jako první pomoc, fungovalo to přesně první větu, pak se mi to někde pod tou bužírkou asi vyzkratovalo, pač chcíplo všechno ve stejným USB hubu :-D (naštěstí je tam nějaká ochrana, po resetu ok). Nicméně jdu teď zjišťovat, kde za současné situace teď hned sehnat jiný kabel. Sebral jsem zatím normální klávesnici kolegovi a na tom se fakt psát nedá... to je lepší mít zdrcnutý sperma než tohleto :-DDD :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od podvlada »

TRRS kabel? Nachází mi to jen 4pólovej audio jack, to je ta klávesnice fakt propojená jackem? Čekal bych třeba RJ45, nebo rovnou USB-USB, nevim jestli každá polovina má vlastní driver nebo ne... jak to funguje sakra? :-D
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Je to tak, 4 polovej jack. Vem si ze jenom ta moje klavesnice je uz pres 10 let stara a ten design je jeste starsi (ty novejsi reinkarnace tam mely uz nejakou verzi USB). Jinak je to tak, ze v jedny pulce je teensy (takovy neco jako arduino), ze kteryho vede skutecny USB do PC a v ty druhy pulce je nejakej I/O expander (nevim co tam uplne presne je, ale jelikoz to ma 4 draty, tak velice pravdepodobne tim kabelem vede napajeni a I2C sbernice).

Jo a datart ten kabel nema, nasranost pokracuje, pracovni efektivita ukrutne klesa :-DDD

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od podvlada »

O Teensy jsem se dozvěděl nedávno od jednoho týpka na YT, a shodou okolností to taky bylo u nějakýho projektu s klávesnicí :-) I když to umí spoustu dalších věcí.
Ajo, to pak dává smysl. Chtěl bych říct, nahraď to něčím co je dostupnější, ale ono toho moc nebude. :-/ Asi budeš muset do proklínaný Alzy, jak mě se*ou, tak ale maj všechno :-DDD
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Jo, už jsem se vrátil z alzy a už zase můžu psát jako normální člověk :-DDD

Nahradit to jde a nejde... tak jsou to 4 dráty, takže ikdybych tam natvrdo na desku naletoval drát, tak to fungovat asi bude (pokud bych to nevyzkratoval stejně jako v tom opravenym kabelu :-DDD). Ale bude to hnusný. Aby to bylo hezký, tak bych musel mít konektor, co přesně napasuje na ten plošňák a pak bych ještě nejspíš musel upravovat / znova tisknout tu krabičku. Což je víc práce, než ten blbej kabel sehnat :-D Jenom to moc nepotěší, když to člověk fakt nutně potřebuje a po ruce náhradní zrovna nemá :-D

Jinak ad teensy: ona asi hlavní výhoda je, že se to out of the box tváří jako USB HID zařízení, takže když to vyndáš a píchneš USBčkem do počítače, tak máš prostě klávesnici. Tady je to použitý užitečně, ale byl jsem kdysi na nějakym krátkym workshopu na "hacking" s teensy, kde se tím zkoušelo různě škodit. A v podstatě někde byla i hromada "scriptů" (je to furt Cčkovej kód), který dokázaly na počítači dělat roztodivný věci (takže typicky nascriptovaná taková blbost, aby si to otevřelo a stáhlo nějakej malware, ale dovedený tak dokonale, že to po sobě schová/minimalizuje okno, aby to nebylo vidět, atd). Takže takovou hračku pak někam dát jako USB flashku, tak je veselo :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od podvlada »

Tak hurá :-)
Jasně, ono je největší problém to, že pokud k počítači připojíš klávesnici, cokoliv se na ní napíše počítač bere jako jasnej příkaz od uživatele. A pokud připojíš zařízení jako je třeba to Teensy, který se tváří jako USB klávesnice, ale fskutečnosti to je mikrokontroler/mikroprocesor/devboard kde běží nějakej skript, počítači to je pořád jedno, nevadí mu, že to napíše asi tak milion znaků za vteřinu a hezky všechno vykoná :-D to spousta lidí ani netuší. A přitom to samozřejmě může i vypadat jako flashka.

Trochu to komplikuje to, že je potřeba, aby ten počítač byl odemčenej - nikdo by od svýho odemčenýho PC odejít neměl, zvlášť třeba v práci, ale kdo to reálně dělá žejo ;-) V minulý práci jsme se s kolegama bavili, že kdokoliv zapomněl zamknout PC, udělali jsme mu prinstscreen plochy (včetně ikon), tu v malování otočili vzhůru nohama, uložili, nastavili jako pozadí plochy, převrátili plochu vzhůru nohama - je na to nějaká zkratka něco jako Win-Alt-šipky, nebo Ctrl-Alt-šipky, teď nevim - takže plocha vypadala normálně, ale myš běhala naopak :-D a ještě schovali ikony. Ty byly printnutý a nastavený na tom obrázku pozadí, takže to vypadalo že tam jsou, ale nešlo na ně klikat :-DDD

Ale ono i se zamčenym PC se daj dělat věci... pokud neni zašifrovanej disk. Třeba ho vypnout, nabootovat z nějakýho USB Linuxu, smazat konkrétní záznam v konkrétním souboru a voala, uživatel nemá nastavený heslo. Mimochodem, nejjednodušší způsob při zapomenutí hesla je ho z Linuxu takto vymazat a zvládne to podle návodu i laik.

A asi se daj dělat i nějaký pokročilejší věci i když je disk zašifrovanej, protože jak jsem se právě dozvěděl, je i neni. Aspoň teda s aktuálnim Bitlockerem, takže jsem si zase jen potvrdil, že to je pěkná sračka :-D Kde jsou doby TrueCryptu. A nevěřim, že v něm byl zásadní bug a proto musel být zrušen. Daleko víc věřim konspiraci, že musel být zrušen, protože odmítli zanést backdoor.

O čem mluvim - přišel mi od našeho IT správce mail, že bude zrušena povinnost zadat "pin" při startu compu před bootem. Tak jsem si jako řikal, jak je možný nastartovat ze zašifrovanýho disku windowsy do fáze, kdy může být ověřen uživatel - to už je jen poslední krok - a až pak ho "odšifrovat"? No, neni třeba. Disk je sice zašifrovanej (teda partition s Win, zbylý oddíly zašifrovaný nejsou - bootloader a tak), ale ten klíč je někde v paměti uloženej jako plain text, kterej se tý "transparentní" šifrovací vrstvě pošle, aby bylo možný nastartovat Win, a uživatel se ověří až pak. Sice je fajn, že je disk zašifrovanej, ale tohle snad neni bezpečnostní riziko?
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Problém těhlech zařízení je, že to dáš uživateli jako dárek a on si to ještě sám a dobrovolně strčí do odemčenýho počítače a je veselo :-DDD A pokud chceš být extra hodnej, tak tam dáš USB hub, do kterého dáš i tu flashku, takže uživatel nic nepozná :-D Mám skoro i pocit, že sem někam kdysi hodně dávno Honza linkoval nějakej produkt, kterej se tvářil a chovalo jako flashka nebo myš nebo něco takovýho a zároveň šel programovat :-D

U Bitlockeru byla relativně nedávno pěkná bezpečnostní kauza. Reálně šlo totiž nějak o to, že když v bitlockeru necháš zašifrovat disk, tak pokud bitlocker zjistí, že disk umí hardwarovýho šifrování, tak na něm to hardwarový šifrování zapne, místo toho, aby to šifroval (softwarově) sám. A pro uživatele je tohle (jak je u microsoftích šmejdů zvykem) úplně transparentní, takže vůbec nepozná, co že to dělá. Ten průser, kvůli kterému se to řešilo, byl v tom, že těch řadičů na disky existuje poměrně omezené množství a někdo to začal pitvat... a samozřejmě se dopitval k tomu, že na jednom, poměrně hojně používaném, výrobku to bylo technicky provedený úplně na hovno. Konkrétně to bylo něco v tom smyslu, že reálná data na tom disku se u všech šifrovala jedním konkrétním na tvrdo zakódovaným klíčem (který z toho samozřejmě dostali) a to uživatelský heslo si akorát disk někam uložil a ověřoval, ale nic s ním reálně nešifroval. Takže po tomhle rozpitvání je samozřejmě takovýhle šifrování úplně k ničemu, protože šifrovací klíč už celý svět zná a jediná komplikace, jak se k těm datům dostat, je vyměnit ten řadič nebo v něm změnit FW na nějaký, který tě tam pustí. No a průser bitlockeru je, že takovýhle sračkový způsob šifrování zapne a nic o tom neřekne (jeví se to stejně, jako kdyby to šifrovalo softwarově, kde to třeba možná i dobře udělané je).

Jinak TrueCrypt nějakou dobu používat šel, ale po nějakých updatech Win10 to přestalo fungovat... VeraCrypt funguje. Ale mě už je to buřt, už mám zase linuxovej LUKS a do toho se nikdo nenaváží :-DDD A reálně na tom mym malinkatym ryzenu s 64GB RAM a Gen4 NVMe disky není ani trochu znát, že je to šifrovaný softwarově :-DDD :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10609
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od podvlada »

No tak to je taky parádní :-) Ono to asi neni úplně problém Microsoftu, jen důsledek jejich "jednoduchosti" pro uživatele, máloco propagujou ven aby o tom uživatel věděl, prostě fungujou stylem že uživatel je nemehlo a ono i 99 % uživatelů je a nic o tom, jak to pod kapotou funguje vědět nepotřebujou. Ne že bych se jich chtěl zastávat, ale přijde mi logický, že pokud to najde disk, kterej to umí hardwarově, proč to dělat softwarově a ubírat si výpočetní výkon. Průser to je spíš toho výrobce disků :-D A nevim proč rovnou nezmiňuješ konkrétní, snad to neni tajný :-D Jasně, kdybych chvíli hledal asi to najdu... na druhou stranu, asi je mi to jedno, jsou to firemní data, a já na svym soukromym PC stejně na nějaký šifrování dlabu, protože mi tam nemá kdo co ukrást.

TrueCrypt přestal fungovat? Pamatuju si, že přestaly "ze dne na den" fungovat webovky, ještě nějakou dobu šel najít link ke stažení nějaký starší stable verze, s tím hned samozřejmě problém, že spousta těch odkazů ke stažení vedlo na pochybný stránky na zipy s virama,... ale měl jsem za to, že to mělo vlastní bootloader a i to šifrování běželo od systémem, kterej o něm ani nevěděl? Pokud bych už měl fungující PC, mělo by to fungovat "na furt", ne? Jestli máš na mysli že přestal fungovat windowsáckej TrueCrypt tool na šifrování dokumentů a USB flashek, tak to bych chápal.

A jo, co se týče "USB hub, do kterého dáš i tu flashku, takže uživatel nic nepozná" a "produkt, kterej se tvářil a chovalo jako flashka nebo myš nebo něco takovýho a zároveň šel programovat" jj, něco mi to říká, jen nevím, jestli jsem to viděl tu nebo jinde a už dřív... Reálně tomu USB nebrání, vzhedem k tomu, jak jde řetězit :-) Ideál pak je, když tou USB "flashkou" s hubem, pamětí a "klávesnicí" pustíš skript kterej to co potřebuješ ukradne a hodí na tu flashku aby sis to mohl následně stáhnout :-D
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22545
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Problém je, že on to neřekne ani uživateli, co něco ví, takže řešit na tom pak něco... to je radost. Co se týče výkonu, tak stejně dnešní CPU mají hardwarovou akceleraci, takže podle mě to fakt poznat už není... (a co se týče výkonu Windows, tak tam jsou mnohem větší prostory k optimalizaci jinde, než v šifrování :-DDD ). Konkrétně nezmiňuju, pač si to nepamatuju. Ale myslim že tohle byl nějaký CZ článek o tom: https://www.root.cz/clanky/sifrovani-ss ... v-bezpeci/

Co se týče TrueCryptu, já měl stažený ještě ten starý a ano, mělo to svůj zavaděč. Což byl právě problém, že se do něj Windows furt sraly při aktualizacích a podobně. Asi mohlo ještě hrát roli, jestli to jelo v režimu BIOS/MBR nebo EFI+GPT. Ale co si vybavuju, tak buď byl problém, že neproběhl kvůli tomu nějaký plesnivý windows upgrade (takže kvůli tomu se pak donekonečna ten počítač furt budil, aktualizoval, restartoval, aby to stejně crashlo). A pak mi to na nějaké novější instalaci ani nešlo nainstalovat (teda nainstalovat jo, ale neprošla právě ta instalace bootloaderu a téhle části). VeraCrypt to měl opravené, tam to s tím už fungovalo...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“