O počítačích a věcech okolo...

Odpovědět
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21974
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Tak mi to stejně nedalo a trochu jsem zalaboroval a je to na 99 % deska. Neběží v tom ani jiný CPU. Našel jsem náhodou jinou desku se socketem 775 a bylo v ní Pentium 4 630 (3 GHz) a to by podle support listu mělo bejt kompatibilní. No a dělalo to úplně to samý. Tak ještě možná přehodnotím sehnání jiný desky... :-/
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10659
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od podvlada »

Někde tady na bazaru jsem nabízel starej PC, prachy jsem chtěl v podstatě hlavně za zdroj, kterej z mýho pohledu jedinej má cenu. Deska, procesor, grafika, to všechno fungovalo. Tak se můžeme domluvit, za pivko či dvě :-)
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21974
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Dík, ale další šrot nepotřebuju. :-)

Ale našel jsem na aukru prakticky ekvivalentní desku za pár korun, tak to by mohlo být řešení.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22758
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Stejne ty wydle i tak budes muset nejspis preinstalovat, protoze je to neandrtalskej zastaralej system, co neco takovyho neprezije :-DDD

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14875
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Tapan »

Ryzen jsem dával nedávno do PC pro sebe a ač mě to taky vždy spíš táhlo k Intelu, tohle funguje dost dobře. Integrovaná grafika pro mé potřeby stíhá v pohodě. Ona tedy ta konfigurace pro babičku bude asi trochu jiná, ale nebál bych se toho. Kdybys chtěl nový HW, dej cenový strop a můžu to poslat bráchovi, toho to teď živí (dělá servis pro Dell, takže objednat by sis to musel stejně někde na Alze nebo CZC) a uměl by něco doporučit.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21974
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:Stejne ty wydle i tak budes muset nejspis preinstalovat, protoze je to neandrtalskej zastaralej system, co neco takovyho neprezije

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Já doufám, že když tam dám stejný CPU, desku se stejným čipsetem, dost podobný konfigurace, jen od jinýho výrobce, tak by to mohlo fungovat.
Tapan píše:Ryzen jsem dával nedávno do PC pro sebe a ač mě to taky vždy spíš táhlo k Intelu, tohle funguje dost dobře. Integrovaná grafika pro mé potřeby stíhá v pohodě. Ona tedy ta konfigurace pro babičku bude asi trochu jiná, ale nebál bych se toho. Kdybys chtěl nový HW, dej cenový strop a můžu to poslat bráchovi, toho to teď živí (dělá servis pro Dell, takže objednat by sis to musel stejně někde na Alze nebo CZC) a uměl by něco doporučit.
Dík, zatím půjdu asi cestou té bazarové desky za pár stovek, i když jsem se tomu chtěl vyhnout. Ale vidina toho, že to možná nebudu muset reinstalovat je silná. :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22758
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Podle mě stačí i taková blbost, aby to mělo trošku jinej řadič k disku nebo něco takovýho a už to skončí modrou smrtí... Ono prý se to dá nějak přinutit, aby si ty ovladače, co tam stejně má, "nainstaloval," mně se to ale nikdy nepovedlo... (a teď už půl hodiny řeším zase síťový disky na jednom notebooku... nechápu jak takový sračkový systém dodneška mohl udržet :-DDD )
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10659
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od podvlada »

Mimochodem, pro rychlou instalaci nějakých základních programů doporučuju ninite.com, pokud neznáš.
https://ninite.com/
Zaškrtáš co chceš, stahne to jen takovej instalátor kterej si dotahá instalačky všeho co chceš, nainstaluje bez jedinýho nutnýho zásahu najednou, automaticky "odškrtává" takový věci jako toolbary a podobný sajrajty co nechceš.
Ono asi babička nebude potřebovat tunu softwaru, ale i tak to ušetří trochu nervů a času. Dlouho jsem nepoužíval, tak se snad nic nezměnilo...
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14875
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Tapan »

Nikdy se mi nepovedlo po výměně desky rozběhnout systém bez reinstalace. Ale to už je pár let, moderní verze Widlí to možná už umí. Záleží taky, co je tam za verzi OS, všechny ty OEMka jsou vázaný na hardware a když nesedí sériový číslo několika klíčových komponent, tak nefunguje ani product key.
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21974
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Ninite neznám, znám Chocolatey. Ale to není řešení. Já potřebuju ideálně zachovat tak, jak to zdechlo. Nainstalovat pár softwarů není problém, problém je nastavit. Mám i zálohy a tuším, že existují nějaký "universal restore", který se postarají o ovladače, úpravy registrů atd. Tak snad se mi to nějak povede. :-)

Já Win 10 nenávidím, ale právě na tomhle kompu fungují skvěle a pro babičku jsou asi i ovladatelnější než 7.

Na svých kompech mám všude 7 (samozřejmě kromě serverů a podobných zařízení) a nehodlám na tom nic měnit. Teda kromě toho, že na nový pracovní NTB dám Linux. :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21974
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Tapan píše:Nikdy se mi nepovedlo po výměně desky rozběhnout systém bez reinstalace. Ale to už je pár let, moderní verze Widlí to možná už umí. Záleží taky, co je tam za verzi OS, všechny ty OEMka jsou vázaný na hardware a když nesedí sériový číslo několika klíčových komponent, tak nefunguje ani product key.
Licence Win je tam Retail, tak doufám, že se mi to podaří nějak reaktivovat, ať už se to povede bez reinstallu nebo ne. Ono i OEM by měla jít reaktivovat, pokud řekneš, že odešla deska a máš novou a zbytek kompu stejný. Nevím, jak moc to dneska řeší, ale dřív stačilo zavolat na zákaznickou linku.

No, ještě jsem tu starou desku nakoupil. Pořád vrtá brouk, jestli má smysl se pokoušet resuscitovat starej komp, když se dá za poměrně směšný peníze koupit mnohem lepší cpu/desku/ram a nic jiného není potřeba.
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14875
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Tapan »

Osobně bych vybral nějaký levnější nový železo, lupnul do toho nějaký cenově přijatelný SSD (když už reinstal, jestli tedy babička nepotřebuje mít lokálně nějaký velký objemy dat) a počítač pofrčí jako nikdy. Zprovozňoval jsem nespočet skládaček z HW, který někdo náročnější z rodiny nahradil a staré poslal dál, a vždycky to byl neskutečnej vopruz :-)
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
podvlada
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 10659
Registrován: úte led 01, 2019 5:43 pm
Jméno a příjmení: Vláďa Podlešák
Bydliště: Plzeň

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od podvlada »

Sem tam se dá udělat magic s bitovou kopií disku, samozřejmě to jde mnohem lépe na linuxu než na win, ač jsem se o linux jen párkrát otřel. V podstatě něco jako že uděláš duplikát původního disku na novém disku (je jedno, že to byl HDD a nový je SSD, nebo že jsou jiné velikosti, partitions,...) a následně rozšíříš partition tak aby to na novém disku dávalo smysl.
Pořád si ale myslím, že bude větší problém rozchodit win na novém HW.

Chocolatey jsem neznal, dík za tip, vypadá to spíš ale na package manager, než prostý instalátor, což dělá ninite v placené "profi" verzi. Mě vždy stačilo jen zaklikat co chci a jednorázově nainstalovat ten SW, ninite není potřeba instalovat, je to jen takovej chytřejší BAT soubor. Možná tomu ale dám šanci v budoucnu, že bych krom instalu měl i správu nainstalovaných balíků.

Pokud by ses nakonec rozhodl pro nový HW, určitě bych raději zvolil cestu nové čisté instalace, win snad i kdybys je nechal a nic s nimi nedělal zdegradují prostě časem. Nevim jak to dělají, že si na sebe nabalí takovou tunu balastu, pamatují si v historii každou blbou instalačku a zejména aktualizací...
Subaru Outback '04 BP 3.0 H6 180 kW <vlákno zde> Obrázek
Subaru Forester '05 SG 2.0 H4 92 kW <vlákno zde> Obrázek
ex Ford Mondeo II '00 1.8 I4 85kW
ex Alfa 156 '99 2.5 V6 140kW CUORE SPORTIVO!
Uživatelský avatar
Tapan
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 14875
Registrován: úte kvě 16, 2017 8:13 am
Jméno a příjmení: Štěpán Z.
Bydliště: Zliv (České Budějovice)

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Tapan »

Mně Winy 10 na letitém notebooku, který jednou za rok zapnu, udělám aktualizaci atd., nedávno, když jsem ho používal asi měsíc v kuse, hodily to traye oznámení, že bych měl zvážit čistou instalaci, nadepsaný to bylo něco jako "Začněme znovu s čistým stolem" nebo tak něco :-D
Lvl. 1 Subaru Necromancer

Outback BP H6, Impreza GG Wagon 2.0, Justy KAD ECVT, 2x Libero E12
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22758
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Nic se na win10 nezmenilo, je to furt stejna sracka jako to bylo vzdycky od win 95, akorat v kazdy verzi zakopou nastaveni jeste nekam hloubs do menu, aby to bylo vic neprehledny. Ale ovladace po kazdym vlozeni zarizeni to porad instaluje, jak v praveku...

Odesláno z mého SM-N950F pomocí Tapatalk
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“