O počítačích a věcech okolo...

Odpovědět
Uživatelský avatar
racmaster
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 234
Registrován: stř říj 10, 2012 1:55 pm
Jméno a příjmení: rado cajko
Bydliště: Muranska planina, Slovensko

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od racmaster »

co mastite na tych grafikach, ked sa smiem spytat?
8. JEEP Cherokee Liberty KJ, 7. Subaru Forester 2.0 SF, 6. Skoda Superb 2.8-V6, 5. VW Passat 1.8t, 4. Seat Inca 1.4, 3. Renaul Laguna 1.6i, 2. Skoda Octavia 1.6i, 1. Skoda 120LS
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Nevím jestli to dát do radosti nebo spíš do proher... Tak to dám sem...

Long story short: Nekupujte si zbytečně složité věci. Alza mě mile překvapila téměř bezproblémovým řešením.

________________

Chci do serveru připojovat disk, přímo k SATA. Nějaké trčící kabely ven z bedny nebo vymýšlení nějakých propojovacích konektorů, eSATA + externí napájení atd. pro externí připojení mě nějak nebavilo. Tak jsem si řekl šuplík, klasika devadesátých let.

Bohužel ať jsem hledal, jak jsem hledal, nenašel jsem žádnej rozumnej s nosičem a vlastním konektorem = že disk je zapojen v šuplíku a do šachty se vkládá celý ten šuplík. Tedy ten konektor, který se neustále zapojuje a rozpojuje není ten přímo na disku, ale ten na šuplíku a v šachtě.

Tak jsem se tedy uvolil, že to může být přímo plugin, tedy strčí se disk rovnou do šachty, bez šuplíku. Tak hodně to zase používat nehodlám, aby to ošoupalo SATA konektor na disku ze nějaký krátký čas. Tam už je tedy výběr lepší.

Vybral jsem Icy Box IB-176SSK-B od německé firmy RaidSonic, protože se to dá použít i externě (pokud má člověk vhodné vybavení), má to vlastní větrák, takže odpadá starost s chlazením disku, docela mě zaujala i možnost disk vložený v šachtě zapínat/vypínat - tedy má to vlastní odpojovač napájení, a je to prostě takové hezké a milé. Fakt se mi to zalíbilo. Cenu jsem nějak zkousnul.

Den 1., vyzvedl jsem krabičku na pobočce. (1. návštěva pobočky)

Večer jsem to přinesl domů, samozřejmě u tak jednoduchého zařízení jako je krabice, která dělá ze SATA zase SATA, mě ani nenapadlo, že by mohlo být něco špatně, tak jsem to hned nainstaloval, přeházel kvůli tomu trochu disky, bednu zase zakrytoval. No, jak šeredně jsem se mýlil.

Vůbec to neroztočilo vložený disk. Zkoušel jsem 3 různé disky, nakonec jsem to zase vyndal a zkoušel to přes USB3-SATA adaptér, USB2-SATA adaptér, jinej řadič, jinej komp, eSATA v notebooku... nic, nefunguvalo to. Jen se rozmžourala kontrolka a nic. Tak jsem pln upřímné radosti sesmolil popis závady, založil RMA, hezky to očistil, zabalil, připravil. Požadovaný způsob řešení reklamace: "výměna" (já hlupáááák).

Den 2., 10.10, přinesu to na pobočku, pán milý, zkontroloval obsah balení, bez jakýchkoliv okolků tedy nabídl mnou požadovanou výměnu a že nemají skladem jiný kus, takže to bude až po 15. hodině, ten samý den. OK. (2. návštěva pobočky)

Odpoledne stále nic, žádná SMS, žádný mail, večer jsem byl déle v práci, stále čekám a nic. Tak, že se pojedu projet po čerstvém sněhu a buďto mezitím přijde info nebo se tam stavím nablind, třeba to tam bude. Tak jsem dělal vrm vrm, zjistil jsem, že jsem hrozná lama, ale podařilo se mi svoje ani žádné jiné auto nenabourat, ani neproskřípnout bočnici pneu o vypadlou dlažební kostku z kruháče jako se mi to povedlo minulý rok touhle dobou. Kdo by se chtěl kouknout na video, tak může, ale je to katastrofa: https://www.youtube.com/watch?v=T6ykwV7VE_I

Nakonec přijedu teda do Alzy, tam by to prý měli mít, ale na skladovém místě, kde to má být nic není. Tak to asi 10 minut hledají, nenajdou nic. Tak fajn, nevadí, přecijen jsem to jen zkoušel. (3. návštěva pobočky) Jedu domů a ve chvíli, kdy se mi začnou otevírat vrata od garáže, tak mi někdo volá. Zvednu to a že už to našli, nebo to mezi tím dorazilo nebo něco. No tak, ať to mám z krku, tam jedu zpět. Všechno krásně vyřízeno, v mžiku dostávám nový kus. Paráda. (4. návštěva pobočky).

Nejdřív to zkouším přes USB3-SATA adaptér a eSATA, zdá se, že to funguje. Pecka! Instaluji to do case serveru a jdu testovat. Dávám tam nějaký spare disk a píšu a čtu random, kontroluji checksumy, prostě jako jestli se tomu dá věřit. Vypadá to v pohodě! Najednou se začne ozývat hrozné vrčení a pískání. Že by disk spustil SMART offline test a tohle u toho vydával za zvuky? No, jdu to zkoumat. Ne, není to disk. Je to něco v tom zkurveném šuplíku! Ano, integrovaný větrák spíná až po dosažení interní teploty 30 °C a právě spnul. Vzadu je přepínač HIGH/AUTO, který řeší jestli větrák od 30 °C vejš jede naplno nebo do, tuším, 45 °C jede pomaleji a naplno až nad. No, přepínám z AUTO na HIGH, sláva, divné bručení zůstává, ale pískat to přestává. Vracím se ke kompu, abych pokračoval v testovaní vloženého disku. Aha, konzole zaspamovaná chybami SATA řadiče. Není to skvělé? Je to skvělé!

Když to shrnu, tak jsem to ještě chvíli testoval, abych přišel na to, co ty problémy způsobuje, ale pak už mě to nebavilo, tak jsem to nechal na večer příští.

Den 3., večer, pokračuji v zjišťování, co se děje. Vše ale funguje správně. No toto? Ale jen chvíli. Potvrzeno, že problémy začnou po roztočení integrovaného větráku. Zřejmě nějaké jeho obvody ruší SATA komunikaci. Zkouším jiné SATA porty, jiné disky, všechny možné kombinace, abych vyloučil chybu na svojí straně. Natáčím video bzučení a pískání, ukládám log chyb řadiče. Jdu zakládat RMA.

U této položky je sice text "Reklamovat", ale nefunguje jako odkaz jako u ostatních položek. Co to je za bordel. Jsem přesvědčený, že včera tam ten odkaz byl. Ještě jsem si to kontroloval. No, zřejmě nějaká chyba. Tak jsem se neostýchal a trochu upravil HTML kód (pomocí hacking button F12 :-D ) a vytvořil si funkční odkaz, který opravdu otevřel to správné modální okno, se správně předvyplněnými parametry. Super. Jsem největší h4x0r.

Na instrukci "co nejpřesněji popište problém" píšu asi 6 odstavců, s detailním popisem problému a výsledky mého šetření, s odkazy na videa a log. Videa nejdou vložit (a to jsem je zmenšil na cca 3 MB). Vkládám aspoň log v docx, txt ani zip nejde vložit. Požaduji řešení reklamace vrácením peněz. Když kouknu na uloženou RMA, tak tam chybí asi třetina mého elaborátu, přitom to nikde nehlásilo, že bych přešvihl nějaký limit. No nevadí, meritum věci je na začátku. Vše čistím, prohlížím, krásně zpět balím do krabice.

Vybírám z dalších šuplíků. Trochu váhám, jestli nekoupit ten stejný, ale bez větráčku a bez krabice kolem - Icy Box IB-166SSK-B, ale děsím se opětovné přítomnosti nějaké elektroniky, protože to má stejně zapínací tlačítko. Nakonec vítězí rozum a objednávám to nejjednodušší, co může být - Icy Box 168SK-B. Na tom se snad už nic nedá zkazit. Větrák si tam případně přidělám sám a dám ho na normální vypínač.

Den 4., 10.10, přinesu to na pobočku. Z dálky vidím, že je tam už jiný pán, což mám trochu radost, protože aspoň se mojí smůlou pobaví někdo další. Tento pán si to vše pečlivě rozbalí, prohlídne, očuchá (sic!). Já to krásně očistil a on to zase umatlal. No nevadí. Říká, že ve 3 tam bude nový kus. Já říkám, že jsem zaškrtl a požaduji vrácení peněz, protože to je zcela nevyhovující zboží. Za 3 dny 2 kusy a ani jeden pořádně nefungoval. On říká, že to nejde. A že musím počkat na vyjádření reklamačního oddělení. To trochu nechápu, protože ještě před 20 vteřinami říkal, že ve 3 tu bude nový kus. No, tak prý když pošlou nový kus, tak pak můžu podat rozpor, že chci řešit vrácením peněz, neboco. No logika mi věci mi není moc jasná. Pochopil bych, že to půjde přes reklamační oddělení, kde zjistí závadu, ale to očividně nejde, když rovnou předesílá, že přijde nový kus. No nevadí. Byl trochu hustej, myslím, že se snažil bejt asertivní, ale přišlo mi, že to překračovalo hranici arogance, nebo jsem se možná jenom blbě vyspal. Tím pádem jsem nevyzvedával ten novej, kterej už byl připraven k vyzvednutí. Kdybych náhodou dostal zpět ten původní a nechtěli vrátit peníze (i když ze zákona mám na to u uznané reklamace do 6 měsíců od zakoupení nárok; ale co kdyby jí neuznali...), tak ať nemám zbytečně šuplíky dva. (5. návštěva pobočky)

Přes den trochu trnu, jestli to nějak nezazděj a nebudu se s někým muset dohadovat. Přecijen je to dost specifické zařízení a chyba se projevovala až po určité době.

Tentokrát ale před třetí vážně přichází SMS, mail, přilétá poštovní holub, vyhlašují to z nejbližšího minaretu, že si mohu vyzvednout nový kus. Super, vypadá to, že problémy nebudou. Večer tam frčím, je tam stejný pán, pamatuje si mě, chová se mnohem mileji (možná se nakonec blbě vyspal on?) a řešíme vše k mé spokojenosti. Vrací nový kus, dopropisem mi hradí novou objednávku a rozdíl mi vrací v hotovosti. Nové zboží za chvíli přijíždí a já si ho odnáším. HAPPY END? (6. návštěva pobočky)

Domů to přinesu, prohlídnu, shledám, že na tom fakt nemá co nefungovat a nechávám to na další den, protože se fakt nemám náladu ten večer nasrat. To bylo včera...

Takže zatím jsem to nevyzkoušel, nechávám si to jako odměnu za úspěšně zakončený pracovní týden.

Ale 6 návštěv Alzy za 4 dny kvůli jedné věci je dobrý výkon, ne?

EDIT: Videa bzučení a pískání níže.
https://1drv.ms/v/s!Am1H1ZU6RAbjzxXRqrwWkYJymXKY (srovnání HIGH/AUTO nastavení větráku)
https://1drv.ms/v/s!Am1H1ZU6RAbjzxZ719HTf44d1Y_B (srovnání hluku při zapnutí a vypnutí - zbytek je komp se 4 disky a 4 větráky, jen pro představu)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Ladaf
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 1199
Registrován: ned črc 17, 2011 11:43 am
Bydliště: Praha - Řepy

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Ladaf »

racmaster píše:co mastite na tych grafikach, ked sa smiem spytat?
ja mám Asuse G51 kde mám GK GTX360m a bohužel už nedokáže chroupat directX vyšší než 10 a i s těma má už problém, IT prosím nekamenovat, že hraju na NTB ;-D
proto vymešlím, jak tu kartu obejít a nahradit jí něčím výkonějším (nechci zatím měnit celej NTB)

na WoWS mi to sice stačí, ale novou Mafii a Zaklínače odmítam hrát na low detaily >:( a kór po tom co jsem si je zkusil na full detaily na tý GTX960 ,,,,| (*_^) |,,,,
for fun: Subaru Legacy Turbo skoro RS-RA, MY93
for work: Subaru Impreza 2.0R, MY07 <= ex Subaru Impreza 2.0 Sport RS, MY05
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Ladaf píše:Hele zatím v reálu netuším, teď mi utekla GT640 za moc pěkný peníze, mám sice možnost rozebrat komp našim, kam jsem jim nacpal GTX960, ale moc se mi do toho nechce, tak zatím čekám až něco najdu abych to konečně mohl otestovat

Trocha povídání: http://www.lenovoblog.cz/2016/01/gta-v- ... oblem.html
Dík, zajímavý. No jsou s tím spojený ještě jakýsi trable, ale vypadá to, že je to na dobré cestě. Já bych chtěl něco jako dock s grafičkou, ale zatím nic takovýho, kromě pár pokusí u MSI, tuším, není.
racmaster píše:co mastite na tych grafikach, ked sa smiem spytat?
Aktuálně nejvíc GTA V, občas Assetto Corsa, průběžně CS:GO. A pak spousta dalšího... :)
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
racmaster
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 234
Registrován: stř říj 10, 2012 1:55 pm
Jméno a příjmení: rado cajko
Bydliště: Muranska planina, Slovensko

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od racmaster »

no tak to chce grafiku, prveho zaklinaca som sice presiel ale aj na druheho sa chystam. mimochodom tiez na notebooku, no a co... ja tu mam taky kompromis medzi vykonom a spotrebou, kedze ficim len zo solaru - geforce 720m. ale som s nou velmi spokojny.

cize strategie nikto? civilizaciu, homm, kings bounty...?
8. JEEP Cherokee Liberty KJ, 7. Subaru Forester 2.0 SF, 6. Skoda Superb 2.8-V6, 5. VW Passat 1.8t, 4. Seat Inca 1.4, 3. Renaul Laguna 1.6i, 2. Skoda Octavia 1.6i, 1. Skoda 120LS
Uživatelský avatar
Slavek_xxx
Závislý uživatel
Závislý uživatel
Příspěvky: 8054
Registrován: pát srp 20, 2010 8:25 am
Bydliště: Nové Hrady

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Slavek_xxx »

HonzaCZ: 7. Ted jsem to zapnul a z supliku se ozvalo opet bzuceni. Letel v tu ranu z okna i s diskama a ja letim hned za nima :-DDD
Impreza 2.0 5MT, MY03 + LPG
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

Slavek_xxx píše:HonzaCZ: 7. Ted jsem to zapnul a z supliku se ozvalo opet bzuceni. Letel v tu ranu z okna i s diskama a ja letim hned za nima
To abych šel poprosit nějaké sousedy výš, jestli si můžu skočit, od sebe bych si z okna akorát tak natlouk... :) Ale ani si nedělej srandu :-DDD
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
Juras
Vášnivý uživatel
Vášnivý uživatel
Příspěvky: 766
Registrován: čtv bře 04, 2010 7:42 am

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od Juras »

racmaster píše: cize strategie nikto? civilizaciu, homm, kings bounty...?
Já jo, ale jiný, ANNO a Starcraft 2
Subaru IMPREZA 2.0GT MY95 300hp 25/100 - funny car
Peugeot 205 1.7GRD MY92 60hp 4/100 - EX a už i R.I.P (kovoschrot)
Citroën C5 2.2 HDi MY02 133hp 6/100 - daily car
Ducati Multistrada 1000 DS MY04 - funbike?
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22698
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

racmaster píše:cize strategie nikto? civilizaciu, homm, kings bounty...?
Nějakej zlomyslník mi nedávno poradil factorio. A teď mám akutní nedostatek spánku, jak se od toho furt nemůžu odtrhnout...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
HonzaCZ
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 21950
Registrován: pát črc 31, 2009 12:00 am
Bydliště: Praha

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od HonzaCZ »

spm píše:
Nějakej zlomyslník mi nedávno poradil factorio. A teď mám akutní nedostatek spánku, jak se od toho furt nemůžu odtrhnout...
To mám zatím jenom ve wishlistu :-D
SOLCtech
V mládí jsem býval namyšlený, nicméně dnes už jsem bez chyby!
Legacy 3.0R sedan 5AT MY2007 (BLE) Obrázek [vlákno o autě]
Outback 2.5GX 4AT/VTD MY2001 (BH9) - prodáno
Uživatelský avatar
racmaster
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 234
Registrován: stř říj 10, 2012 1:55 pm
Jméno a příjmení: rado cajko
Bydliště: Muranska planina, Slovensko

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od racmaster »

Juras píše: Já jo, ale jiný, ANNO a Starcraft 2
starcraft je stara skola, to jo, ale pre mna velmi kratky. prejdes a dalej nic nove. ci mas k tomu nejake nove kampane, addony mody...?
8. JEEP Cherokee Liberty KJ, 7. Subaru Forester 2.0 SF, 6. Skoda Superb 2.8-V6, 5. VW Passat 1.8t, 4. Seat Inca 1.4, 3. Renaul Laguna 1.6i, 2. Skoda Octavia 1.6i, 1. Skoda 120LS
Uživatelský avatar
racmaster
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 234
Registrován: stř říj 10, 2012 1:55 pm
Jméno a příjmení: rado cajko
Bydliště: Muranska planina, Slovensko

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od racmaster »

spm píše:
Nějakej zlomyslník mi nedávno poradil factorio. A teď mám akutní nedostatek spánku, jak se od toho furt nemůžu odtrhnout...
znie to zaujimavo, to by ma mohlo bavit, pozrem este gameplay, ci ten napad neni nejako nevyuzity, ale ked vravis, ze pece... >B-)
8. JEEP Cherokee Liberty KJ, 7. Subaru Forester 2.0 SF, 6. Skoda Superb 2.8-V6, 5. VW Passat 1.8t, 4. Seat Inca 1.4, 3. Renaul Laguna 1.6i, 2. Skoda Octavia 1.6i, 1. Skoda 120LS
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22698
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

racmaster píše:
znie to zaujimavo, to by ma mohlo bavit, pozrem este gameplay, ci ten napad neni nejako nevyuzity, ale ked vravis, ze pece...
Podle mě je to vychytaný celkem dost a navíc je to alfa, takže to probíhá ještě překotným vývojem. V příští verzi má přibýt jaderná energetika, takže tam hnedle bude hromada dalších kurvítek, co člověk může stavět :-DDD
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Uživatelský avatar
racmaster
Uživatel fóra
Uživatel fóra
Příspěvky: 234
Registrován: stř říj 10, 2012 1:55 pm
Jméno a příjmení: rado cajko
Bydliště: Muranska planina, Slovensko

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od racmaster »

len mi stale nejde do hlavy, ze nikto nehral civilizaciu. to ste to ani neskusali, alebo aj hej a vas to nebavilo? jednotku sme mastili este na 286ke, uz vtedy to bolo neskutocne komplexne. konkurencne hry boli bodka, co nahanala ciarku... a civilizacia bol vcelku slusny simulator celeho sveta od prvopociatku, v podstate hratelna encyklopedia... a este jak hratelna!

nevraviac o tych dalsich verziach, ta komplexnost je nevidana, az by som povedal, ze volat to hra je urazka.
8. JEEP Cherokee Liberty KJ, 7. Subaru Forester 2.0 SF, 6. Skoda Superb 2.8-V6, 5. VW Passat 1.8t, 4. Seat Inca 1.4, 3. Renaul Laguna 1.6i, 2. Skoda Octavia 1.6i, 1. Skoda 120LS
Uživatelský avatar
spm
Člen_SubaruFanClubu
Člen_SubaruFanClubu
Příspěvky: 22698
Registrován: úte kvě 03, 2016 3:19 pm
Jméno a příjmení: Jan Krajdl

Re: O počítačích a věcech okolo...

Příspěvek od spm »

Civilizaci jo, ale už je to taky nějaká doba. Respektive kdysi fakt hodně dávno jsem hrál jedničku. Pak, relativně ne až tak dávno, jsem hrál FreeCiv, což jestli se nepletu, je klon Civilizace IV. tam u toho jsem proseděl taky dost hodin, ale jednak mi to pak moc nešlo a jednak ta AI ve freecivu byla dost retardovaná a pak se to muselo hrát tim retardovaným způsobem dle ní, protože jinak člověk zase neměl pořádně šanci...
Subaru Outback BH 3.0 H6 Obrázek
Subaru Libero SDX Obrázek
Hyundai i20 1.2 2012 Obrázek
Volkswagen Transporter T4 Syncro 2.5TDI R5 Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Spotřební elektronika, počítače, IT“